ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
FEB-2018

Vacanță în ritm de dans

Nici nu știu cu ce să încep! Nu vreau nici să ridic în slăvi o destinație turistică, dar nici să o critic excesiv. Încerc pe cât posibil să fiu obiectiv. Evident este vorba doar de părerile mele și nu sunt general valabile. Fiecare vede prin proprii ochi lucrurile și le trăiește și simte personal.

Nu pot să încep descrierea zonei Caraibelor fără să fac o comparație cu ce-am mai văzut eu ca și destinație exotică până acuma. Așa cum iarna nu-i ca vara , nici zona Caraibelor nu e ca-n Asia. Acest lucru a ținut morțiș să-mi precizeze drăguța noastră ghidă românca Mariana. Apropo cine dorește datele ei de contact, să-mi scrie un mesaj privat și i le transmit cu plăcere.

Dacă ar fi să caracterizez cumva la modul subiectiv destinațiile exotice prin care am fost, ar ieși cam așa: Egipt- Marea Roșie cu peștii multicolori și incredibilii corali, Thailanda – zâmbet și aventură, Bali –spiritualitate, Maldive- frumusețe pură, raiul pe pământ, Goa India – dolce farniente sau Sri Lanka- elefanți. Ei bine aici în zona Caraibelor aș putea să spun asta: distracție, voie bună, muzică și dans și fete foarte frumoase. Acest lucru m-a impresionat cel mai mult în Dominicană, faptul ca toată lumea se distrează. Îi vedeai pe săracii ospătari cum începeau munca dis de dimineață și seara la terasă încă munceau cu voie bună și dansau din suflet. Se pare că au dansul în sânge. Nu are cum să nu te impresioneze acest lucru sau să nu te binedispună.

Genul ăsta de vacanțe all inclusive au și beneficiile lor, dar și multe neajunsuri. Nu o să mă axez acum pe beneficii, pentru că le cunoașteți foarte bine și voi, ci o să mă axez pe lucrurile mai puțin plăcute. Leneveala la un resort e benefică după o perioadă de muncă, dar nu apuci să vezi cu adevărat oamenii și modul lor de viață. Având all inclusive e foarte greu să te rupi să pleci în escursii sau să colinzi prin stațiune sau prin oraș. Noi având și doar șapte zile de stat în Dominicană, din care două- trei ne-au fost necesare să ne revenim cu fusul orar e clar că n-am avut destul timp, să facem mare lucru.

De altfel vorbeam și cu soția, această excursie a fost ca un vis, a venit foarte greu și a trecut extrem de repede. Am făcut plajă, ne-am bălăcit în marea extrem de curată, am petrecut la hotel, dar și pe vas în momentul în care am făcut o excursie la Saona.

Repet înca o dată, nu pot fi foarte obiectiv pentru că am trăit mai mult în resort și nu am iesit să cunosc oamenii și viața adevarată. Așa că tot ce prezint e limitat de trăirile proprii. Cum văd eu Republica Dominicană?

Ei bine eu o văd ca o Turcie mult mai îndepartată și mult mai frumoasă. De altfel localnicii mi-au precizat că aici s-a inventat conceptul all inclusive, acum mai bine de trei decenii (preluat mai apoi si de turci și nu numai) în special pentru turiștii americani, despre care se știe că au un mare apetit de mâncare. Americani am întâlnit foarte puțini și nu am interacționat cu ei, dar hotelul era plin de turiști canadieni. Chiar am conversat cu o doamnă cu o vârstă venerabilă din Montreal, care mi-a spus că e o destinație foarte des vizitată de canadieni, deoarece lor le e foarte usor să ajunga aici, fiindcă fac doar vreo patru ore cu avionul. Evident că vin până aici ca să scape de frigul din țară!

Dar să revenim! După cum spuneam Dominicana e ca o Turcie mult mai puțin înghesuită și cu oameni mai de calitate. Se mănâncă și se bea mult și bine, dar nu se fac excese, totul în ritm de dans. Nu ai cum să fii trist aici. Parcă-ți vine tot timpul sa dansezi.

Plajele sunt absolut excepționale. Cred că e de departe cel mai fin și cel mai alb nisip pe care l-am întâlnit până acuma. Și ca o curiozitate oricât ar arde soarele acest nisip nu se încinge niciodată, așa ca să-ți ardă tălpile! Pe plajă e plin de palmieri și nu e nici fir de umbrelă, așa că dacă vrei umbră trebuie musai să te mulțumești cu cea făcută de palmieri. Acoperișurile teraselor sunt acoperite in mare măsură doar cu stuff, lucru ce te face să fii așa mai aproape de natură. În imediata noastră vecinătate erau celebrele plaje Bavaro catalogate drept printre cele mai frumoase din lume și certificate cu celebru Blue Flag.

Apa este caldă și extrem de limpede. Și are un colorit de vis! Sincer doar prin Maldive am mai văzut așa ceva! Absolut superb! Evident că am avut și un mare inconvenient! Non stop bate vântul, destul de tare! Ei bine din această cauză nu prea poți să înoți, marea fiind foarte agitată. Deasemenea nu simți absolut deloc cum arde soarele. În rarele momente în care nu batea îti dădeai seama cât ardea soarele, parcă era ca o lupă pusă pe tine!

Apă, soare, plaja, dans, distracție tare greu să te rupi de la resort. Puteai face și câteva excursii prin împrejurimi. De exemplu sa vizitezi Capitala Santo Domingo, să vezi undeva departe (era foarte mult de mers cu masina până acolo) balene, să faci poze și să înoți alături de delfini, să zbori cu elicopterul sau cu balonul sau să petreci o seară la o discotecă foarte celebră în zonă, cu program artistic gen Moulin Rouge numită Coco Bongo! Prețurile pentru o excursie plecau de la 65 USD de persoană și ajungeau la 300 USD pentru mersul cu elicopterul.

Noi am ales să vedem doar celebra insulă Saona, dar despre asta o să fac un articol separat.

Concluzii! Ne-a plăcut foarte mult în Dominicană. E o destinație unde poți merge liniștit și cu copii, poți merge și doar pentru apă și soare, dar poți merge și pentru distracție. Și ce fete-s acolo!!! Ups nu m-am putut abține! ;)

Later edit. Nu am vorbit deloc de prețuri. Moneda lor e pesos, iar cursul este 1 USD=49 DOP. Poți plăti fără probleme în dolari, iar la magazinele mari îți dau restul în pesos. Euro nu e bine să ai ai pentru că ți-l evaluează la fel ca dolarul. În zona resortului totul e extrem de scump, dar dacă ieși un pic din raza lui găsești și prețuri mai rezonabile. Totul e să negociezi la sânge. Acolo alb= rich man, așa că se te aștepți că vor să scoată mult de pe urma ta. Din experiența mea un preț corect este dacă ai scos mai puțin decât jumătate din prețul inițial cerut!

Vacanțe frumoase tuturor!

Trimis de robert in 16.02.18 10:18:51
Validat / Publicat: 16.02.18 15:28:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 parcă arată bine, nu?

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 34
[16.02.18 10:37:19]

rog: https://www.youtube.com/watch?v=m_-Qtz70_z4

mersi frumos!

elviramvio
[16.02.18 15:46:18]

Robert, fetele alea erau nimic pe lângă ale tale! Ups, nu m-am putut opri sa comentez, văd că la Alba vii doar cu una ???? Despre Dominicana nu comentez, nu voi ajunge acolo.

nrs †
[16.02.18 15:54:39]

sincer pana sa apari cu articolele despre Dominicana (zbor si acum acesta) decat visam la acest loc (nu puteam sa fac un buget rezonabil pentru 2,5 persoane cum suntem noi) acum imi dai sperante ca voi ajunge acolo, se poate! 2000 si ceva de euro imi pot permite, 4000 cum parea ca ar face o vacanta in 3 nu pot sa imi permit deocamdata.

Pușcașu Marin
[16.02.18 15:56:52]

@robert: Dupa ce-am citit articolul, evident m-am uitat la fotografii.

Dupa... fotografii m-am dus repede la oglinda. Speram ca prostul ca poate o sa am si eu ochii albastri de la cat albastru-azuriu am vazut. Da' las' ca ma fac eu mare si-mi iau niste lentile de contact .

Acu', serios vorbind, mi se pare genul excelent de vacanta. Frig la noi - hop la soare, mare. Apoi, la intoarcere esti suficient de odihnit incat sa nu ti se mai para ca trece greu timpul pana la vara.

Raman pe receptie si pentru restul

[16.02.18 16:05:00]

@elviramvio: mersi frumos Elvira! Ești o drăguță, ca întotdeauna! Da la Alba o să vin doar cu una, cea tânără nu prea mai serveste ieșirile cu noi!

adri-nico
[16.02.18 16:17:06]

Robertuleeeeee, ce-mi faci tu mie??? Ma faci sa pling cu capul pe masina de cusut de dorul Dominicanei. Cunosc plaja aia ca pe cartierul meu! (mai am vreo 2-3 strazi pe care nu am ajuns...)

Cind am citit introducerea am crezut ca bagi ceva nasoale... dar ai scris ceea ce am vazut si eu cu ochii mei!!! Si o sa mai vada... ca mi-am propus ca sa nu treaca 12 luni ca sa imi racesc labele (talpile) pe nisipul ala... fin ca faina.

Si da, poti face o excursie in Dominicana sub 1000 euro de persoana.

Hai, ca m-am sters la ochi si ma apuc de treaba!

[16.02.18 18:03:33]

@nrs: crede-mă că și noi tot din acest motiv nu am ajuns până acuma! Important e stai cu ochii pe biletele de avion si să prinzi o super ofertă. Dacă prinzi atât de ieftin cum am prins noi, ceea ce eu mă îndoiesc pentru că am avut super noroc, poți să iesi si până în 1500 de euro pentru trei persoane! Evident la un hotel mai nașpa si fără all inclusive! Nu pot decat sa va urez baftă!

Mersi pentru vizită si ecou! Toate bune!

[16.02.18 18:07:50]

@ghisor: tare asta cu lentilele de contact! ; -)

Într-adevăr apa, cerul, nisipul totul parca e altfel acolo. Multe poze pe care le-am făcut pot inlocui cu succes poza aia când se deschide windowsul!

M-ai prins! Asta fac de vreo trei ani, încerc sa fentez un pic iarna, ca să fie mai scurtă pentru mine! Anul asta se pare ca iarna ne-a fentat pe toți! Dar nu-i niciun bai, mie îmi place așa!

Mulțumesc pentru vizită și comentariu haios!

[16.02.18 18:18:33]

@adri-nico: Măi adri-nico măi, cum puteam spune eu ceva de rău în fața ta de Dominicană! Păi nu-mi săreai în cap și mă beșteleai de zor? Că doar tu ești specialista zonei!

Glumesc fireste!

Am scris exact ce-am vazut si ce-am simțit. Petrecând atât de mult in resort e clar ca nu pot fi obiectiv, dar macar incerc!

Apropo să stii că mai sunt si alte locuri frumoase pe lumea asta! Dar dacă ție ți s-a pus pata pe Dominicană, cine-s eu să mă bag?

Vacanțe frumoase în continuare!

sebigeanina
[16.02.18 19:16:04]

Salut. am citit si votat cu mare placere, despre poze la cat imi place mie marea si soarele m-ai omorat cu ele. Sper ca nu te-ai bronzat prea tare sa nu te recunosc la Alba.

[16.02.18 20:08:43]

@sebigeanina: Mersi frumos! Suntem negrii pe plantatie, dar pana la Alba promit sa fim albi!

diana2015
[17.02.18 10:02:59]

@robert: măi Roberțelule, mă disperi cu bafta asta a ta pe care o ai la achiziționarea biletelor ieftine. Tu deja cred că ești în baza lor de date și când este o promoție ai acces la "firul roșu" așa-i?

În legătură cu all inclusiv-ul ai punctat foarte bine. Ce poți spune despre o țară dacă nu o vizitezi, despre oamenii ei dacă nu intri în contact cu ei

Asta îmi aduce aminte de Otto proprietarul pensiunii unde mergem noi mereu din Fladnitz (Austria). În urmă cu doi ani când l-am vizitat tocmai se întorsese din vacanță. L-am întrebat pe unde l-au dus pașii ne-a răspuns că a fost în Hurghada-Egipt. Ok și cum a fost? El:Minunat, noaptea dormeam și ziua toată stăteam la barul piscinei și beam bere. Eu: Ok dar n-ați vizitat nimic în cele 10 zile de ședere? El: nuuuu, păi noi ne-am dus să ne relaxăm. Am avut all inclusive.

Ok, ăsta înseamnă concediu pentru unii

Hai că m-am luat cu vorba și uit esențialul. Superb articolul, superb peisajul dar și personajele. Votat cu mare drag

maryka
[17.02.18 10:21:43]

Superb! Acum pot visa frumos! La mult albastru...

[17.02.18 11:54:06]

@diana2015: Mersi frumos Diana-Veronica! Să știi ca nu e vorba ''numai" de șansă, ci și de multă perseverență! Sunt abonat la multe companii aeriene, dar și la multe motoare de căutare gen momondo.

Și nici nu sunt foarte setat, doar pe o anumită destinație, ci sunt destul de flexibil! Cum am mai spus-o oferta îmi face vacanța!

Astea-s trucurile mele și nimic mai mult!

Vacanțe frumoase și ție!

[17.02.18 11:57:16]

@maryka: mersi frumos!

[17.02.18 12:44:29]

@robert:

Felicitări!

Aşteptam cu interes articolele tale din Republica Dominicană, eram curioasă ce impresie ţi-a lăsat această destinaţie, având în vedere experienţa ta de invidiat în materie de destinaţii exotice. Am fost şi eu de două ori acolo, mi-a plăcut mult, dar nu am alt termen de comparaţie.

Ei bine eu o văd ca o Turcie mult mai îndepartată și mult mai frumoasă.

Interesantă comparaţia, dar doar sub aspect strict turistic, al plajelor de vis. Recunosc, şi eu am făcut-o la un moment dat, adăugând în plus faptul că Dominicana este o ţară mult mai săracă

Într-adevăr, conceptul all inclusive s-a "născut" în Caraibe, a fost preluat de mulţi alţii, dar turcii l-au ridicat la nivel de artă . Eu sunt fan all inclusive şi l-am "testat" în Bulgaria, Spania, Turcia şi Republica Dominicană, astfel că pot afirma cu siguranţă că turcii sunt de departe pe primul loc la acest capitol, urmaţi de dominicani.

Acolo alb= rich man, așa că se te aștepți că vor să scoată mult de pe urma ta.

Perfect adevărat, acesta fiind unul din motivele pentru care am evitat pe cât posibil contactele cu localnicii şi nu pentru că aş fi fost în vreun fel legată de resortul în care mi-am petrecut vacanţa.

Există şi hoteluri care oferă umbrele de stuf pe plajă, evident mult mai eficiente decât cocotierii, a căror umbră nu te protejează suficient. Cu soarele din Dominicană nu te joci. Eu am căutat un hotel care să-mi ofere aceste umbrele. Dacă în alte resorturi din alte ţări turiştii se băteau să ocupe şezlonguri, aici şezlonguri erau gârlă la orice oră, însă locuri sub umbrele se găseau mult mai greu.

"Marea" din Punta Cana era, de fapt, Oceanul Atlantic , că în Marea Caraibilor te-ai bălăcit doar la Saona şi este mereu mai agitat decât aceasta. Eu l-am prins prima dată calm, cu ape liniştite, iar a doua oară mai mult agitat, astfel că am înotat mai puţin.

Și ce fete-s acolo!!!

Hai să nu exagerăm. Dominicancele mie nu mi s-a părut că ar putea stârni pasiuni. Uită-te mai bine ce fete ai tu acasă.

Cum ai suportat umiditatea în februarie?

[17.02.18 13:19:52]

@nrs:

sincer pana sa apari cu articolele despre Dominicana decat visam la acest loc... acum imi dai sperante ca voi ajunge acolo, se poate! 2000 si ceva de euro imi pot permite,

Multă vreme am avut şi eu impresia că Republica Dominicană ar fi o destinaţie greu accesibilă din punct de vedere financiar. Adrinico este cea care m-a convins că nu este deloc aşa, prin articolele ei de prin 2011, dacă nu greşesc. Atunci am început să aprofundez problema, ajungând la concluzia că Dominicana este cea mai ieftină destinaţie exotică, planurile de vacanţă concretizându-se abia în 2014, cu revenire şi în 2015 .

În 2014, o săptămână în Dominicană la resort de 5* cu all inclusive era la un preţ comparabil cu o săptămână în Antalya la un hotel tot de 5* ultra all inclusive, uşor peste medie, dar nu de top, în aceeaşi perioadă, însă FĂRĂ a lua în calcul drumul până acolo. Am comparat oferta aceleiaşi agenţii la acelaşi hotel pentru un sejur de şapte nopţi cu cât am plătit eu pentru un sejur dublu.

Având în vedere distanţa foarte mare, durata totală a zborului, de treisprezece ore pentru mine (Bucureşti - Madrid 4 ore + Madrid - Punta Cana 9 ore), diferenţa de fus orar de şapte ore, apreciez că un sejur de o săptămână este mult prea puţin.

Poţi ajunge acolo, totul este să îţi doreşti suficient de mult!

nrs †
[17.02.18 15:03:51]

pai Robert tocmai asta a "dezvaluit": poti gasi transport la un pret rezonabil cam cat costa un charter pentru Antalya, ca de cazare sunt convins ca exista si mai ieftina si mai scumpa in functie de ce iti doresti, am vazut ca adrinico a fost anul trecut la un pret super obtinut prin renuntarea la o stea la cazare

[17.02.18 15:16:30]

@nicole33: Mulțumesc frumos pentru aprecieri, ecou si completări!

Aia cu fetele frumoase era " only for men", dar văd că-mi comentează " only women"!!! Era doar o constatare bărbătească! ; -)

Strict la all inclusive sunt total de acord cu tine, în Caraibe s-a inventat conceptul, iar turcii l-au dus la alt nivel!

Umiditate crede-mă că n-am simțit absolut deloc! Când e mare eu transpir în exces, dar aici nu a fost cazul!

Vacanțe frumoase în continuare!

[17.02.18 15:20:02]

@nrs: eu initial am avut rezervare la hotelul Tropicana Suites Deluxe tot de patru stele, cu 650 euro pentru 3 adulți o săptămâna, doar cu mic dejun!

[17.02.18 16:23:10]

@nrs:

Poţi găsi, dar cu o probabilitate extrem de redusă, mai ales când depinzi de o perioadă fixă de concediu, cu flexibilitate cvasinulă. Trebuie să fii suficient de realist să înţelegi că la un preţ minim de genul celui prins de Robert rişti şi surprize de tot felul. Zborul cu mai mult de o escală are şi dezavantaje, gen escale lungi şi obositoare sau riscul ca orice întârziere a avionului pe un segment să-ţi dea peste cap tot programul, nopţi de cazare în plus care majorează costul vacanţei, dacă nu le poţi îmbina util cu un city break în oraşul de escală.

Nu a renunţat la o stea, ci la două, iar diferenţele au fost uluitoare. Preţul a fost super bun, dar condiţiile şi serviciile au fost super proaste.

Adrinico este o fire mai exuberantă, să zic aşa, te vei convinge personal când o vei cunoaşte, iar alegerea hotelului din cel mai recent sejur al ei în Dominicană a fost mai degrabă instinctivă şi s-a dovedit a fi o alegere destul de nefericită. Prima dată a fost la un hotel de cinci stele foarte bun, a urmat un al doilea hotel, tot de cinci stele, dar mai ieftin, iar cel de trei stele a fost cireaşa de pe tort, dar în sens negativ. S-au bucurat de vacanţă, nu zic nu, dar nu cred că soţul ei Soso a fost prea încântat când îi ploua în cameră, inclusiv în pat şi totul era cel puţin jalnic pe acolo.

M-oi fi nărăvit eu la hotelurile turceşti luxoase şi cu multe stele, am mai şi îmbătrânit între timp, dar pentru nimic în lume n-aş bate lungul drum până în Dominicană ca să stau într-un "coteţ" (expresia îi aparţine lui Adrinico) .

Nu te lăsa păcălit de numărul de stele afişat. Stelele din Dominicană nu seamănă nici măcar cu cele din Turcia. Hotelul mediu de cinci stele la care am stat mi-a oferit condiţii de cazare SUB oricare din hotelurile turceşti de cinci stele la care am fost, indiferent de zonă, mai aproape de patru stele turceşti, fiind minimul sub care EU nu risc să cobor.

[17.02.18 16:30:32]

@robert:

Pentru mine, care am fost deja acolo, aceasta este cea mai IMPORTANTĂ informaţie şi singura de natură să mă determine să aleg un sejur în plin sezon. Mulţumesc.

Am avut ceva probleme cu umiditatea excesivă la sfârşit de mai şi început de iunie, dar în limitele suportabilităţii, mai ales pe plajă unde briza îmi era de un real folos, însă la început de octombrie umiditatea a fost mult mai mare, cu adevărat deranjantă, aveam părul ud în permanenţă şi nu numai părul. A fost mai rău ca în Antalya în luna august

[17.02.18 18:39:28]

@nicole33: umiditate ridicata am intalnit în Bali sau în Thailanda, iar de Hong Kong nici nu mai vorbesc! Transpiram instant cum ieșeam din vreo clădire!

adri-nico
[17.02.18 20:47:46]

ce m-as duce la cooooteeeet!!! daca as mai gasi la banii aia as repeta experienta. si as face excursii zilnice. intr-adevar 5 stele sint 5 stele... si nu se compara cu nimic, dar daca tot plec brambura... de ce sa nu fac eu economie.

roth
[22.02.18 22:17:05]

Mda, frumos, interesant dar cand sa mai incapa si asta in program?

Facem loc... vedem... candva. Merita, m-ai convins.

[23.02.18 08:24:03]

@roth:

[05.03.18 21:07:17]

@robert: Nu am sa mai comentez ca au facut-o altii si pentru mine, dar e frumos rau de tot.

Felicitari, votat cu mare drag.

[06.03.18 08:10:45]

@mishu: mersi mult!

Svetlana
[20.02.19 09:31:34]

@robert: unde ai gasit asa pret bun? Eu de cand caut si nu gasesc nimic sub 3000 de euro, 2 adulti si un copil de 13 ani...

[20.02.19 11:06:07]

@Svetlana: Cu multă răbdare, caut oferte de avion cu plecare din Bruxelles, Madrid, Barcelona, Milano... Apoi e destul de simplu.

Spor la căutat!

adri-nico, diana2015, elviramvio, maryka, mishu, nrs, Pușcașu Marin, robert, roth, sebigeanina, Svetlana, zake
Alte impresii din această RUBRICĂVacanţa în Dominicana: