ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2017
ÎNSCRIS: 19.06.11
DEC-2017
colegi

Garden Pub, un restaurant în Piteşti la care revii

Într-una din ultimele seri dinaintea vacanţei de Crăciun am mers cu mai multe colege şi mai puţini colegi la Restaurantul Garden Pub, situat în centrul Piteştiului, unde se servesc preparate tradiționale din bucătăria bunicii, dar și preparate din bucătăria internațională.

Piteşti, o localitate veche, s-a dezvoltat treptat de la sat, târg, la municipiu reşedinţă de judeţ cu o populaţie de circa 165.000 de locuitori. Este cunoscut de toţi românii prin Autoturismul Dacia, care se fabrică nu în Piteşti ci în oraşul Mioveni şi prin Simfonia Lalelelor, care are loc anual în luna aprilie. Pentru generaţia mea, este cunoscut de amatorii de fotbal prin Marele Dobrin, de amatorii de muzică uşoară prin Pădurea Trivale din La Trivale, cântecul Margaretei Pâslaru şi al lui Temistocle Popa, de alţi amatori prin Ţuica de Piteşti.

Obiectivele turistice piteştene sunt prezente pe site-urile turistice şi, bineînţeles pe AFA, cele mai multe fiind prezentate de “tata123”, vezi impresii.

Garden Pub este un restaurant vechi de 15 ani, deschis în această vară. Vechi pentru că a funcţionat în altă clădire, tot centrală, mutându-se în urmă cu puţin timp în clădirea în care mulţi ani a funcţionat Casa Căsătoriilor, clădire veche dar complet renovată şi frumos redecorată. Pubul și-a schimbat forma, alt spaţiu, alt design, dar a rămas fondul, acelaşi personal profesionist, aceeaşi mâncare gustoasă. Acum este situat la numărul 4 pe Strada Justiţiei şi are coordonatele GPS 44,85860671 N şi 24,87179763 E. Este deschis zilnic între orele 10:00 şi 05:00.

Am ales acest local aflat la circa 150 metri de Primărie, pentru că este doar la 170 de metri de liceul nostru, 2-3 minute de mers pe jos, pentru că era deschis de doar câteva luni, pentru că ştiam că se mănâncă bine, mai mâncasem în celălalt local, pentru că doream să ne simţim bine. Şi ne-am simţit chiar foarte bine.

Am plecat de acasă, cu autoturismul propriu pe la ora 17:45 şi după vreo 6 minute eram la destinaţie. Pe jos făceam cu câteva minute mai mult distanţa până la pub fiind de aproximativ 750 de metri. Pentru cei care nu cunosc oraşul, în această zonă sunt multe străzi cu sens unic, fiind nevoit să ocoleşti pe străzile centrale cu multe semafoare.

Am privit noua faţă a vechii clădiri, am pozat-o seara la lumini artificiale şi mi-am propus ca a doua zi, când merg la școală, să o pozez şi la lumină naturală. Ştiam Casa Căsătoriilor, participasem la foare multe căsătorii, inclusiv a mea, dar am găsit-o total schimbată.

Schimbări majore am observat de cum am intrat în interior, în primul rând finisajele interioare şi compartimentarea clădirii.

Barul a fost primul vizitat, nu foarte solicitat de noi, solicitat de ceilalţi oaspeţi. Discret luminat de o mulţime de lămpi are de toate, inclusiv un barman amabil. Placat cu cărămidă decorativă, împodobit cu multe obiecte casnice vechi, barul are o notă de vechime, întregită de mesele din granit, scaunele de lemn, de pardoseala din gresie…

În schimb grupul social este modern şi are toate dotările specifice noi şi de bună calitate…

Restaurantul are cinci separeuri ce comunică între ele două câte două, patru din ele au intrări directe din bar, unul singur având accesul prin alt separeu. Se obţine astfel intimitate şi discreţie pentru grupuri mici sau comunicare pentru grupuri mai mari care ocupă două separeuri.

Mi-a plăcut ideea designerului de a împodobi tavanele cu obiecte din lemn, cea mai reuşită fiind, pentru mine, masa care aşteaptă oaspeţii. Rotită cu 180 de grade poza arată la fel de naturală ca cea originală…

O tânără din personalul de serviciu ne-a condus la masa rezervată, care ne aştepta, cam goală, comenzile urmând să fie date direct în restaurant. Între timp au sosit toţi colegii şi aproape toate colegele. Mă gândeam ca dacă unul din colegi nu venea, nu am fi avut colegi cu noi…

Am primit meniurile şi a început studiul: obişnuinţă, formare/deformare profesională, …

Meniul

Am privit Meniurile, legate în piele, frumos tipărite, ofertă bogată, specialităţi ale localului, preparate din carne de pui sau porc, preparate din peşte şi fructe de mare, multe tipuri de salate şi garnituri. Se serveşte toată gama de băuturi alcoolice, tării, scotch whiski, vodcă, gin, tequila, vinuri, albe sau roşii, româneşti sau import, bere cu şi fără alcool, românească sau import… Ca băuturi răcoritoare se oferă produsele din gama cola, apă plată şi minerală, diferite fresh-uri, ceai, cafea, energizante.

Oferta delicioasă şi foarte tentantă este cea a Cofetăriei Cupcake, deserturi raw vegan preparate la rece, neprocesate chimic sau termic, ce păstrează toţi nutrienții, vitaminele, mineralele și enzimele din ingredientele crude. Sunt preparate numai cu ingrediente naturale de origine nonanimală, fără lapte sau ouă, fără zahăr, conservanți, e-uri sau aditivi. Pentru detalii, informaţii sau comenzi se poate consulta site-ul cofetăriei, cofetariacupcake.ro.

După studiul individual, sau uşor analizat-comentat, fiecare a dat comanda cu ceea ce a dorit. S-au comandat Creveți în cuib de cartofi, Ceafă afumată cu garnitură de cartofi prăjiți, Pui Garden Pub cu smântână și ardei copt, Piept de curcan cu sos de roșii picant, Supă cremă de legume, Creier țărănesc. Ca băuturi s-au servit fresh-uri, apă plată şi apă minerală, colegii noştri preferând berea, erau minoritate absolută ca să încerce şi o tărie… Eu am servit Piept de pui umplut cu cașcaval, verdeață și usturoi și cartof copt cu cremă de brânză și verdeață şi o limonadă.

Deşi solicitările erau diferite şi localul era destul de aglomerat, mai erau prezente şi alte grupuri, comenzile au sosit repede. Mâncarea a fost apetisant prezentată, a fost gustoasă, chiar foarte gustoasă, şi în cantităţi destul de mari. Vedeţi pozele, nu arată chiar totul, prezintă mai bine decât cuvintele dar nu ca realitatea.

Pentru preţuri vedeţi pozele cu filele de meniu postate, dar mai bine mergeţi acolo.

Pe la ora 21 am plecat pe jos prin centrul oraşului, stradă pietonală, frumos luminată, îmbrăcată în straie de Crăciun.

Am Fost Acolo, la Garden Pub, Inspiraţie şi sursă de distracţie! (cum spune site-ul) într-o seara de decembrie şi voi mai merge, de aceea recomand celor ce trec prin Piteşti să-l viziteze, iar piteştenilor să-i treacă măcar o dată pragul, dar pot rămâne, într-o zi frumoasă şi pe terasă.

Trimis de mprofeanu in 27.12.17 19:48:39
Validat / Publicat: 27.12.17 21:07:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Piteşti, Garden Pub, Parte din personalul restaurantului

[27.12.17 22:05:28]

@mprofeanu: Auu ce doare! Mi-e o foame de-mi sticlesc ochii insa pana nu ajung la zi cu articolele nu ma las. Cred insa ca alegerea facuta a fost cea mai potrivita.

Mi-a placut si localul dar si bucatele care te fac sa te ia durerea de cap. Si e bine ca ati fost mai multi si ati comandat diferit, in felul acesta vedem si noi cam ce se mananca pe acolo .

Felicitari, votat cu mare drag.

micutzu
[28.12.17 08:09:39]

Citit si votat cu placere. Sa aveti sărbători fericite. La mulți ani.

[28.12.17 09:33:18]

@mishu: Sigur este un local deosebit, merită vizitat și făcut acolo un popas mai lung. La prânz nu sunt probleme cu locurile la mese.

Este adevărat că seara mesele erau rezervate când am ajuns acolo, am făcut telefonic rezervare cu vreo câteva zile în avans.

Mulțumesc frumos pentru ecou!

[28.12.17 09:36:20]

@micutzu: Mulțumesc frumos pentru ecou și pentru urări! La Mulți Ani și vouă!

Zoazore
[28.12.17 11:57:33]

@mprofeanu: Oau, ce frumos! Și bun! Să vă fie de bine! La mulți ani!

indiralisa_26
[28.12.17 15:35:11]

Este un local bun spre foarte bun cu cateva amendamente: furnici pe masa (in anotimpul cald - zona terasa), pisicute care se plimba pe sub masa si se freaca de piciorul consumatorului (personal nu ma deranjeaza caci imi plac pisicile dar unora posibil sa nu...), si cu cele mai proaste clatite servite de mine vreodata:foarte groase, reincalzite posibil preparate cu o zi inainte sau dimineata devreme (am servit pranzul la ora 12.00 in acea zi), am patit aceeasi poveste cu niste cartofi taranesti... desigur intr-o bucatarie pot sa existe si erori de executie... dar cine are standarde inalte nu serveste asa ceva clientului!

In rest decorul interior este superb! Vara dupa amiaza este imposibil sa gasesti o masa libera!

[29.12.17 09:51:12]

@Zoazore: Mulțumesc frumos! La Mulți Ani și vouă!

[29.12.17 09:59:27]

@indiralisa_26: Mulțumesc pentru completări!

Terasa era închisă acum fiind sezonul de iarnă. Localul s-a deschis anul acesta cred eu vara.

Eu trec pe lângă el în fiecare zi, este drumul meu spre liceu, este adevărat nu m-am uitat mereu, nu am văzut pisici acolo.

Despre mâncare pot vorbi doar de masa servită acolo de mine și de colegii mei, a fost meritorie...

Orice pădure are și uscături, dar contează copacii, nu!?

La Mulți Ani în Anul Nou ce vine, cu excursii cât mai multe și mai diverse!

indiralisa_26
[29.12.17 12:02:03]

@mprofeanu: Da, s-a deschis in iunie 2017! Spor la calatorit! Sa auzim numai de bine! La multi ani!

tata123 🔱
[30.12.17 21:17:51]

@mprofeanu: Interesant local și de reținut pentru o viitoare vizită la Pitești. Amenajările interioare, decorațiunile, îmbinările de stiluri îmi plac. Mulțumesc pentru menționarea articolului meu de prezentare al centrului orașului Pitești - mai sunt însă destule locuri interesante în urbea piteșteană, pentru câteva vreau să revin. La mulți ani!

[31.12.17 10:10:39]

@mprofeanu:

[31.12.17 18:39:29]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru ecou!

Ai dreptate, mi-ar plăcea foarte mult dacă ai mai scrie despre orașul meu natal, văzut și prin alți ochi...

La Mulți Ani 2018! Excursii cât mai multe și mai frumoase!

indiralisa_26, micutzu, mishu, mprofeanu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Pitești și împrejurimi: