ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
ÎNSCRIS: 23.04.10
AUG-2009

Foarte nemulțumit

Zakynthos - nu merita ratat

Salut, e prima data cand postez de aceea va cer clementa... Am fost in Zakyntos asta-vara (2009), intr-un concediu programat "la minut", adica luni ne-am decis, marti am cautat si am platit, miercuri dimineata eram in avion! pret total: 820 E /2 pers avion+cazare+mic dejun. Am ales Alykanas la sfatul unor prieteni care fusesera cu masina si vizitasera toata insula iar aici gasisera una dintre plajele "acceptabile" la si latime (lucru pe care il confirm, si noi ne-am plimbat peste tot si majoritatea sunt inguste, chiar daca sunt mai mari). Am evitat Laganas datorita aglomeratiei, doream liniste si odihna.

Insula in sine este de nota 10, apa marii in special o poti asemana foarte usor cu cea dintr-o destinatie exotica. Locatia nu este una scumpa, mancarea la taverne este in limita bunului-simt (2 pers o masa aprox 15-20 E), puteti cumpara cate ceva de la supermarket si pregati in camera etc. Unul din putinele plusuri la acest hotel- exista la intrare o mica chicineta dotata cu tot ce ai nevoie. Camere ok, destul de spatioase, paturi ok, o terasa frumoasa si spatioasa care slava-Domnului nu da spre piscina, deci eeste linistita. Oricum, nu se afla de 150 m de apa cat spune prezentarea, sunt cel putin 700 daca nu 1 km.

Despre insula- foarte frumoasa, preferabil sa va plimbati, se poate inchiria masina (40-60 E/zi - depinde de nogociere si de nr de zile). Noi am inchiriat un ATV- recomand la max, chiar daca iti treb carnet nu te opreste nimeni (politia acolo stie ff bine ca turistii treb respectati pt a reveni), noi intr-o zi am strabatut toata insula (coasta cu statiuni si plaje), ne-a costat inchiriarea 20 E + 5 E benzina si am facut minim 130 km. Apa este la fel peste tot- foarte curata, limpeze, calda. Nu recomand excursia de 1 zi in jurul insulei - foarte obositoare, vaporasele fac un zgomot infernal, cu exceptia pesterilor care le admiri de departe si a corabiei de pe plaja -nimik senzational (se fac si excursii de 2-3 h la acestea).

Referitor la hotel - camere curate, se schimba lenjeria la 3 zile, nu va asteptati la lux pentru ca... in grecia poate la 5* exista. Piscina ok, curata, mult clor dar toti fac la fel, schimba apa de 2 ori pe sezon. Micul dejun- jalnic, in fiecare zi o chifla cu "ceva" la mijloc, o lingura de omleta, un suc de portocale, cafea si ceai.

Acum- cel mai important- de preferat sa interziceti accesul celor care fac curatenie in camera in lipsa voastra. Fetele care fac curatenie sunt rromance, pe langa faptul ca atunci cand vin la camera baga cheia in usa, bat o ddata scurt si intra (asa ca s-ar putea sa aveti "spectatori"), cand am ajuns acasa am sotia a constatat ca una pereche de blugi, 2 tricouri si o bluza s-au "ratacit". Chiar daca patronii hotelului sunt de treaba si prietenosi (eu stiu si greaca si am conversat destul de mult), NU m-as mai intoarce acolo.

Trimis de ultraso in 23.04.10 12:17:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultraso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

chelie_d
[23.04.10 12:27:54]

dar nu aveati pe clanta in interiorul camerei "eticheta" aia cu "don't disturb" ???.........si un vot pentru bun venit pe site.........si asteptam si alte review-uri.

[23.04.10 12:36:39]

Bineinteles cu NU aveam nicio eticheta, vorbim de un hotel de 3 * (la greci oricum e "fortata" clasificarea hotelurilor)...

Din fericire peste noi n-au dat buzna in momente nepotrivite, dar vecinii de langa noi n-au avut sansa noastra...

chelie_d
[23.04.10 12:47:04]

sa stii ca noi in corfu la 3* aveam, oricum nu trebuie sa lasi incidente ca acesta sa-ti strice concediul...

pepsi70ro
[23.04.10 12:50:53]

Bine ai venit in comunitatea noastra!

Ai povestit frumos despre insula, drept pentru care ai votul meu.

Poate n-ar fi rau ca pe viitor sa delimitezi impresiile despre hotel de cele despre un obiectiv turistic. Cred ca ar fi mult mai usor de urmarit, iar pentru tine mai simplu de scris.

[23.04.10 12:53:04]

Multumesc de urare si de sfaturi, o sa incerc sa tin cont de ele !

valimi
[23.04.10 12:53:30]

totusi, la servicii vad ca le-ai dat nota maxima...

[23.04.10 12:57:45]

la servicii ma refer la ospitalitate si la hotel "per ansamblu", nu aveam mari asteptari dar cele pe care le aveam au fost satisfacute, cred ca ai observat la postari ca este "confuza" aceasta categorie...si daca ma gandesc faceau curatenie bine, doar ca dadeau buzna peste tine si isi luau tips-ul in natura

[23.04.10 13:00:28]

Hmmm... review de debut.... unora dintre cei care scriu de ani buni impresii pe acest site nu le iasa nici acum atat de reusit precum al tau...

Bun venit si un sincer bravo si din partea mea.

[23.04.10 13:08:07]

multumesc si multa bafta voua care ne faceti misiunea mai usoara in dorinta fiecaruia de a avea un concediu cat mai placut!

ancamariagadea*
[23.04.10 13:17:37]

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo! Te asteptam si cu alte impresii. Si mie mi-a placut cum ai scris.

chelie_d, ultraso, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDanny's & Kali Pigi Hotel: