ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 07.08.11
JUL-2011

Sejur Zakynthos, hotel Danny. Priveliste superba, hotel slab

Am avut parte de o vacanta superba in Insula Zakynthos. Zona este incantatoare, apa este incredibil de curata si clara. In restaurante am gasit portii destul de mari, mancare proaspata si foarte gustoasa. Am fost cazati la hotelul Danny's. Un hotel micut, mai degraba un complex de pensiuni care nu ofera prea multe conditii.

Cameristele (romance) intrau zilnic in camerele noastre dar fara sa schimbe asternuturile sau prosoapele. Ba chiar ne pricopseam si cu cateva fire de par ale lor exact pe pernele noastre. Aranjau putin patul, goleau cosul de gunoi si spalau pe jos cu clor, lasand un miros puternic neplacut.

Plaja "hotelului" se afla la o distanta de aproximativ 800 de metri, drum care trecea printr-o livada de maslini, unde localnicii lasau caprele legate de copaci. Drumul era destul de neplacut din cauza distantei mari pe care o parcurgeai pana la plaja, din cauza caldurii, si din cauza soparlelor care misunau printre picioarele noastre. Plaja din Alykanas este o plaja destul de mica si linistita. Acolo il veti gasi pe Andreas... un om extrem de amabil cu care ne-am imprietenit din prima zi. El detine jetski-uri, hidrobiciclete cu topogane si salupe cu care puteti face turul plajelor, puteti merge la Navaggio (pe care il recomandam tuturor), la Blue Caves si in multe alte locuri minunate. Noi am inchiriat de la el cam tot ce se poate, am mers impreuna cu el cu salupa la Blue Caves. Am facut cate opriri am dorit pentru baie si poze, fara a depinde de cineva. Decat sa cumparati excursii optionale de la agentii si sa fiti conditionati de timp si de cei care va insotesc, mai bine este sa inchiriati o barcuta de la el si sa mergeti singuri. Barcutele se pot inchiria si cu sofer dar si fara. Oricum, Andreas este un om foarte placut si foarte deschis cu care veti avea ce discuta asa ca va recomandam sa inchiriati barcuta cu tot cu sofer, mai ales daca nu aveti cunostinte in a naviga pe mare.

Ca si restaurante, recomandam:

1. Taverna Vrisaki, aceasta aflandu-se chiar vizavi de hotelul Danny's. Au preturi bune si se mananca specialtitati cu fructe de mare sau peste.

2. Daily Cafe, este o locatie deschisa toata ziua unde se pot manca de la gustari calde si reci, pana la fripturi si ciorbe romanesti. Patronii sunt romani, Costin si Diana, niste oameni foarte draguti si primitori. Ei ne au indicat pe o harta cateva locuri absolut superbe pe care nu le am fi vazut fara ajutorul lor. Daca doriti sa inchiriati o masina, tot cu ei puteti vorbi. De asemenea, ei sunt foarte buni prieteni cu Andreas, asa ca puteti vorbi cu ei daca doriti sa inchiriati o barcuta.

3. Taverna Parodisiako, este putin mai departe, spre Alykes. Aici gasiti absolut orice, de la mancare traditionala pana la pizza si paste.

Per total, am revenit cu amintiri frumoase legate de aceasta insula. In Zakynthos vom reveni, insa NU la HOTEL DANNY'S.

Inca de cand am ajuns, ghidul ...agentiei de turism... , Cristian, ne a invitat la terasa hotelului pentru a ne prezenta excursiile la Blue Caves si Navaggio, Turul insulei, Insula Kefalonia si Excursie la Laganas pentru a vedea broscutele testoase. Preturile erau mari in comparatie cu ofertele locale pentru aceleasi excursii. Noi il recomandam pe Andreas pentru excursiile la Blue Caves si Navaggio iar la broscute testoase puteti lua bilete de la agentiile locale. Restul excursiilor NU merita.

Acest ghid are tarife mari si practica foarte mult antireclama. Ne a spus ca putem inchiria masina de la el cu 53 de euro insa in statiune am gasit aceeasi masina cu 25 euro. O sa vedeti daca il veti cunoaste ca obisnuieste sa faca imagine proasta si neserioasa celorlalti care ofera aceleasi servicii ca si el numai pentru a iesi el in castig. Foarte urat acest lucru din partea lui! Sunt convinsa ca ...agentia de turism... nu stie ce fel de om este si cum incearca sa ne sufoce cu excursiile oferite de el... care culmea sunt mai scumpe decat la ceilalti ofertanti.

Trimis de andreidan85 in 07.08.11 13:05:28
Validat / Publicat: 07.08.11 14:16:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreidan85); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 navaggio

[07.08.11 13:19:14]

Mentionarea numelor agentiilor de turism este interzisa scrie cu rosu mai jos, te rog atentie pe viitor!

Bun venit printre noi si te rog la un urmator review sa incerci sa scrii eventual 2 review-uri unul despre cazare si altul despre statiune , insula , optionale. Sunt mult mai usor de citit si cautat de eventualii doritori.

adryana
[07.08.11 18:06:55]

frumoasa zona dar nu am aflat nimic despre hotel, camere, masa, localizare... deci este un review strict ,,sejur Zakintos" mai degraba.

maryka
[07.08.11 20:41:46]

@adryana

Eu am scris despre acest hotel, sa stii ca noua ne-a placut, in orice caz, pt. pretul dat, e drept la 3* (cred ca a fost cam 260 euro cu tot cu transport cu autocarul - de persoana - anul trecut in septembrie).

Am pus si multe poze inclusiv din camera. Camera f. mare, ne-a placut mult mai mult decat cea de la Calypso, de anul acesta din Thassos.

Iar despre masa noi am avut numai micul dejun, acolo nu se serveste cina. Pt. detalii vezi rw.

[07.08.11 22:27:11]

Si eu am stat aici in 2008 si am dat 100%. Intotdeauna banii platiti trebuie sa reflecte conditiiile existente. De ce sa asteptam mai mult?

adryana
[08.08.11 07:26:36]

@maryka, am citit si rw tau si mi-a placut, ce sa mai ai pretentii? la banii dati eu zic ca a fost mai mult decat ok, poate citeste si @serban care s-a cazat la hotel Europa 4* din Eforie Nord si a dat 5400 Ron tot pe 7 nopti, fara transport... incredibil dar adevarat. Nu mai vorbesc de alte locatii decente din Halkidiki.

ion.iulian1977*
[08.08.11 09:58:20]

sunt categoric impotriva acestui articol, eu m-am simtit deosebit de bine la acest hotel. Pe cameriste nici nu le-am simtit, curatenie "bec", cearceafuri si prosoape foarte curate si placut mirositoare.

Nu stiu sa am vreo remarca negativa la angajatii hotelului, sunt foarte multi. Unii sunt din Oltenia, am vorbit cu un domn, nu ii mai stiu numele, dar era tare de treaba. Il adusese si pe baiatul lui, care era inscris la scoala in Zante.

Plaja am facut si in Alycanas si in Alykes, era intradevar cam departe, dar nu ma deranjat mersul pe jos, se spune ca face bine, nu? Despre PLaja, curata, insa marea face toti banii, curata chiar si n zilele de furtuna.

Daca mai vrea cineva mai multe informatii ma poate contacta pe adrsa de email

Plimbari placute si fara evenimente!

crissti73
[21.01.12 17:59:33]

Intr-adevar grecii se pricep un pic mai bine la turism decat noi. Am petrecut la acest hotel 8 zile in august 2011, si in afara faptului ca pentru patronii locatiei noi turistii romani eram invizibili, si am fost totusi un grup de 23 persoane (in timp ce englezii erau pupati in fund non-stop, desi nora proprietarului este din Campina, PH) totul mi s-a parut OK.

Pretul de 240 euro/persoana pt 7 nopti de cazare cu mic dejun inclus este de neconceput la noi in tara (transport propriu), apa superba, inchirierea de ATV cu numai 20 euro/zi, preturile decente de la tavernele din zona, m-au convins ca trebuie sa ma reantorc acolo.

[21.01.12 18:23:51]

@crissti73, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus, ne mai dai cateva detalii despre hotel si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[23.01.12 17:02:11]

E incredibil cum se pot schimba lucrurile in timp! Asta... daca e adevarat cum scrieti voi sau sunteti extrem de pretentiosi, pe bani putini!

In 2008 cand noi am fost cazati pentru 14 zile aici, puteti citi impresile mele

vezi impresii

personalul era extrem de amabil. Retin ca la pe langa patroni, absolut toti angajatii au fost chiar deosebiti de amabili!

Sa-i iau pe rand?

Bulgaroaica de la bar de cate ori ne vedea venind sau plecand, avea o trompeta si mereu ne ''claxona'' in semn de salut! Cum sa nu te bucure asa ceva?

Cameristele, ospatara si barmana de la terasa de unde serveam micul dejun erau din Romania, am fost intotdeauna serviti cu atentie si intr-un timp scurt.

Baiatul care schimba apa la piscine si care taia gazonul era din Oltenia, de fiecare data cand ne intalnea statea de vorba cu noi, se vedea ca-i e dor de acasa.Ne sfatuia zilnic in alegerea traseului pe care doream sa-l urmam in ziua respectiva. Odata, chiar ma tot miram ca ei sunt dependenti de frappe-ul lor, fiind o zona atat de calduroasa si la plecare, in ultima zi m-am trezit cu el ca mi-a adus in dar un aparat de facut cafe- frappe!

Marius-ghidul de la agentia timisoreana care ne vanduse biletul, era chiar ghidul ideal, care m-a facut sa descopar atatea frumuseti din aceasta insula, multe stiute doar de bastinasi, adica ''secrete bine pazite'', incat din vina lui am revenit inca o data in acela an!

Despre nora patronului din Prahova, chiar vreau sa va spun ca o cunosc bine si pe ea, in sejurul din Kalamaky, din luna mai, si ea ne era ghida, lucrand tot la agentia timisoreana, alaturi de Marius-fratele ei!

Si in sfarsit si despre patron am multe cuvinte de lauda. Intr-o dimineata, ne-a lasat bateria. Cum ne imprietenisem cu ghidul, nu am vrut sa-i sticam somnul de dimineata, ca sa ne duca in localitatea invecinata, la o statie de benzina, de unde sa ne cumparam alta baterie. Si i-am povestit patronului ce am patit. Si acesta foarte saritor s-a oferit sa ne duca el pana acolo si inapoi si astfel am rezolvat usor si aceasta problema.

Ma intreb eu acum, cum puteti spune voi ca personalul nu-i baga in seama pe romani?

Sa nu spuneti ca am fost noi cu ''stea in frunte''!

E pacat daca unul care nu a fost acolo, dar doreste sa mearga se va lasa influentat negativ. De aceea mi-am spus si eu parerea, ca sa aiba de unde trage concluzia potrivita. Si, mai ales, pentru ca 2 saptamani... am fost acolo!

[12.02.12 00:55:27]

Multumesc mult, Georgiana! Postarea ta m-a convins sa imi achizitionez si eu un sejur la Hotel Danny cu 125 de euro de persoana si 85 de euro autocarul. Mi-am dorit din tot sufletul sa ii fac mamei mele in etate o bucurie si sa o duc acolo.

Iti doresc o viata frumoasa si tot binele din lume! Cu drag, Mihaela

[12.02.12 09:03:13]

@Mihaela9,

Ma bucur ca ai facut aceasta alegere! Zakynthos este unul din locurile care mi-au ramas in suflet, inca nici acum, dupa 4 ani, nu a reusit altul sa il detroneze!

Sper sa va simtiti bine, tu si mama ta, alegand acest hotel si aceasta statiune. Daca te mai pot ajuta cu alte sfaturi, o s-o fac cu placere.

[12.02.12 17:57:44]

@georgiana: Multumesc din tot sufletul pentru mesaj si pentru impresii! As fi foarte bucuroasa daca as putea primi mai mute informatii despre insula si hotel. Va doresc o seara calduroasa si linisitita!

[12.02.12 18:00:33]

Uite aici ai un link, unde poti citi tot ce s-a scris pe site despre insula, dar si despre hotelul ales de tine

amfostacolo.ro/grecia-par ... akynthos,26,138

[12.02.12 18:05:23]

@georgiana: Multumesc din suflet! Acum ma apuc sa citesc cu mare interes. Abia astept sa treaca iarna asta friguroasa si sa ne bucuram de vacanta si soare! O seara frumoasa!

adryana, crissti73, georgiana, ion.iulian1977*, maryka, mihaela9
Alte impresii din această RUBRICĂDanny's & Kali Pigi Hotel: