ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUL-2007

Gradini de vis la o aruncatura de bat

Castelul si gradinile sale din Balchik reprezinta cel mai important reper turistic din nordul litoralului bulgaresc, cel putin pentru noi romanii.

Am fost in Balcic in ultimii 3 ani de 3 ori, in 2007, iulie doar o vizita scurta de cateva ore aride la castel, in iunie 2008 am repetat vizita la castel si gradini pentru prieteni si neamuri, iar in septembrie 2008 am stat cateva zile in oras pentru a vedea tot nordul Varnei scaldat de marea Neagra si a adulmeca zona turistica si potentialul in comparatie cu litoralul nostru.

Primele vizite cand nu aveam in plan decat castelul si gradinile sale au semanat fiind aproape indentice. Am parcat sus pe langa sosea, in parcare cu plata, unde ti se dadea un bon cu care aveai reducere la restaurantul Ariciul, am coborat pe aleea cu tarabe, am privit la diversitatea de produse de acolo printre care la loc de cinste sunt mereu produsele lor nationale pe baza de trandafiri, suvenirurile locale, hartile, cartile si magnetii de frigider cu si despre zona. La noi aceste lucruri se mai gasesc in 2-3 magazine foarte atent selectionate, nu cumva sa fie la nasul turistilor. M-au impresionat si tarabele cu flori foarte frumoase si ieftine, chiar am dus niste ghivece in tara ale matusii mele mare iubitoare de plante.

Am gasit spre final casele de bilete am luat bilete, am intrat si am vizitat tot cu piciorul la pas, curtea imensa plina de plante, de flori, de copaci de arbusti foarte bine si frumos ingrijiti. Am batut toate aleile in 3-4 ore, am vizitat si cladirea principala pompos intitulata castel. Este defapt o vilisoara cu 10-12 incaperi, insa cu mult gust construita cu influente balcanice si chiar orientale, avand si un minaret. Totul este foarte simplu inauntru, foarte sobru, mobila spartana, cateva tablouri, cateva icoane, ce a ramas probabil

In schimb curtea, cu gradinile sale multe, este extraordinara. O adevarata gradina botanica cu plante diverse, deosebite si care arata dragostea Reginei fata de plante. Cel mai mut am ramas in gradina de cactusi pentru ca nu mai vazusem asa ceva in viata mea, si nici nu puteam crede ca exista cactusi asa de mari si diferiti la cativa zeci de kilometri de Romania. Mi-au placut foarte mult toate aleile de piatra, gardurile vechi si toate constructiile din interiorul proprietatii, bine intretinute insa afectate de patina timpului si care toate respira istorie. Nimic nu lasa sa se intrevada anul in care suntem. Foarte frumoasa este mica cascada si intreg cursul de apa aflat la umbra unor copaci batrani si foarte inalti care asigura o umbra deasa. In interiorul curtii se gaseste si o mica bisericuta din piatra foarte intima. Curtea este strabatuta de zeci de furtune cu dispersoare care asigura necesarul de apa al miilor de plante de aici. Am gasit si o moara de apa aflata jos chiar langa plaja acolo pe unde mai exista o intrare in complex. Exista si un magazin de bauturi spirtoase vinuri, cogniac si altele, unele facute dupa retete vechi chiar ale reginei altele fara legatura. Se pot face si degustari la bauturile mai vandute si mai promovate aici. Am luat si noi doua sticle cu vin facut dupa retele vechi ale reginei, foarte dulci insa cu gust deosebit. Alaturi mai se gasesc si produse de patiserie, chiar si un restaurant prin ca carui baie se laudau multi romanasi ca au intrat fara sa plateasca la castel. Defapt carciuma are intrare si de pe plaja si din curtea castelului si se mai fac transferuri de cetateni romani, adica clientii restaurantului mai viziteaza si castelul, iar vizitatorii de castel mai manaca la restaurant infometati de alergatura prin labirintul gradinilor botanice. Noi am iesit si mancat la Ariciul unde pretul a fost mic si portiile imense, iar seful de acolo stia binisor romaneste si a glumit tot timpul cu noi.

In curte uriasa se gasesc din loc in loc uriase amfore bine pastrate, izvoare cu apa buna de baut ce sunt subliniate de sculpturi vechi, exista chiar si un pod de piatra, peste cursul rausorului, stil grecesc ca cele din Episrus.

Mergeti aici chiar sa vedeti castelul si gradinile, merita e o experienta deosebita, se poate merge si de pe litoralul nostru foarte usor doar cu buletinul, mai putin din mamaia. Dar cine merge la mamaia nu mai are nevoie de altceva nu?

Clima aici e foarte ciudata, mai calda, mai arida decat la noi, aici pot trai multe plante care la noi mor iarna, smochinii sunt dovada vie, ei rezista iarna fara protectia necesara la noi.

Am sa atasez o multime de poze care sa reflecte spusele mele si in final am doua urari:

1. La multi ani tuturor celor care poarta numele de Gheorghe sau al caror nume provine din acesta! (Special: la multi ani Georgiana! )

2. - 1 Mai cat mai placut in vacanta sau nu tuturor cititorilor de pe site!

Trimis de ionescunic in 23.04.10 09:13:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P33 Cladirea castelului unde isi petrecea Regina Maria vacantele

pepsi70ro
[23.04.10 09:44:02]

Frumos povestit, asa cum ne rasfeti de fiecare data. La Ariciul, chiar si ospatarii stiu sa vorbeasca romaneste, dar poate lucrul cel mai important este ca se poate achita nota in lei, dar si in euro/dolari. Ospatarul iti face nota de plata in ce moneda doresti. Nu-i fain?

Mai este drapelul nostru national in apropierea restaurantului?

Felicitari pentru review!

[23.04.10 11:02:05]

Multumesc fumos Pepsi 70 , si da mai era drapelul acolo.

Pentru un loc frumos plin de istorie am o superba melodie daca se poate atasa va rog mult : http://www.trilulilu.ro/andreea91dia/eaea9e08ce04cd

[23.04.10 11:06:22]

se poate, iata este de ajuns un clik !

Florina38*
[23.04.10 12:28:26]

Frumoasa descriere presarata cu informatii utile care imi vor fi de folos cand voi ajunge acolo.

ionut73
[23.04.10 12:31:45]

felicitari pt. impresii, la vara dau si eu o fuga cand merg la nisipuri....un vot la max...

[23.04.10 17:24:33]

Multumesc , sunteti simpatici si va doresc vacante frumoase!

biancuta
[23.04.10 19:46:27]

Am citit o multime de review-uri despre acest castel, astfel ca daca voi ajunge in Bulgaria chiar voi trece sa-l vad. Ai si votul meu.

Costi
[24.04.10 09:56:16]

Frumos review-ul, frumoase pozele, aici m-ai bătut, ai făcut mai multe poze decât mine (şi unele, mai frumoase).

Vinul bulgăresc este, într-adevăr, foarte bun (dar avem şi noi).

Dintr-un alt review, am aflat că acum se poate intra (şi se plăteşte) separat la castel şi la grădina botanică.

În iulie 2009, când am fost eu, deşi erau bilete separate pentru cele două obiective, ele se vindeau obligatoriu împreună.

Am o singură obiecţie: de ce scrii Balchik, cu ortografia engleză şi nu româneşte, Balcic?!

Oricum, nici bulgarii nu scriu aşa, ci Балчик.

[24.04.10 10:15:44]

Multumesc pentru aprecieri sunt foarte pretioase pentru mine.

Am ramas asa Costi din cauza ca cel putin odata la trei zile scriu "balchik" intr-o casuta a unui site ce cauta vremea sau un hotel acolo, adica booking ori accuweather sau multe altele, si asa m-am obisnuit, insa am inteles prin asta ca asa se numeste international orasul. Nici mie nu-mi place ca alte popoare ne stalcesc noua denumirile de orase insa inteleg ca asa e peste tot, numai cele ce apartin de tari de limba engleza au noroc in acest sens.

Despre poze, eu fac poze la orice misca sau nu, totul e sa nu mai fi fost pe acolo. La o a doua vizita intr-un loc sunt mai retinut. Si daca ai 3-4-500 de poze dintr-un loc poti face o selectie a celor mai reprezentative sau celor mai frumoase.

Vinurile bulgaresti nu le apreciez nicicum pentru ca nu am baut decat cele doua sticle luate de aici care aveau gust accentuat de plante si foarte foarte dulci si rosu deci nu chiar pe placul meu. Eu apreciez un vin alb in general demidulce si chiar si sec insa fiecare cu gusturile lui.

Biletele asa erau si la noi si in 2007 si in 2008 se cumparau 2 bilete de la 2 case diferite costau identic si numai cu amandoua puteai intra. Daca s-a modificat schimbarea e numai spre bine.

Dragoș_MD
[24.04.10 10:20:27]

P09 [JUL-2007] Iata ca multe plante au indicatoare cu specia ca intr-o gradina botanica specializata

@ ionescunic, acolo chiar este o gradina botanica specializata!!!

edit: o adresa internet, pentru cine intelege putin bulgareste: click aici - descrie foarte frumos gradina si castelul... (teoretic are si versiune in engleza, dar la mine nu "comuta" orice-i fac!)

[24.04.10 23:00:20]

Am gasit si eu o pagina de web in romaneste foarte bine documentata pe care va rog sa o consultati inainte de vizita la domeniu : http://www.balcic.net/castelul.html

charisteas
[29.04.10 13:32:52]

salut frumos review, parca am retrait momentele petrecute acum 2 ani in balchik, dar atunci am fost in vizita, ma intorceam de la Albena, anul asta am decat un weekend disponibil in iulie si vreau sa il petrec cu sotia in balchik pt ca ne-a placut la nebunie, mai ales ei, deoarece ii place sa viziteze monumente cetati, etc

pe scurt ne-a placut in primul rand peisajul, apoi castelul, gradina si nu in ultimul rand Ariciul:, apropo de bilete ca vb cineva da cumperi ambele bilete dar separat pt ca este obligatoriu sa le iei pe amandoua.

Abia astept sa vina vara sa plec, mai ales ca la noi am fost peste tot si nu prea se compara cu ce e acolo: curatenie, servicii chiar si preturi.

biancuta, charisteas, Costi, costin1968, domidoc, ionescunic
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: