ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2023
ÎNSCRIS: 30.04.09
OCT-2023
Cuplu

Melancoliile Castelului Balcic

Balcic, un oraș pitoresc situat pe malul Mării Negre în Bulgaria, ascunde în inima sa o bijuterie arhitectonică și istorică - Castelul Reginei Maria.

Această comoară a fost construită în perioada interbelică, la comanda Reginei Maria a României, și a rămas mărturia unei epoci de aur, dar și a unei melancolii subtile ce îmbibă pereții săi impunători. Strict statistic Castelul Balcic a fost construit între 1926 și 1927, la comanda reginei Maria a României. De la o plimbare prin Dobrogea alături de pictorul Alexandru Satmari şi un teren oferit în dar de bancherul Jean Crissoveloni a pornit splendida construcţie de la malul Mării Negre, aflată la aproape 60 de kilometri de Vama Veche. Pe lângă terenul dăruit, Casa Regală a mai făcut câteva achiziții de terenuri și astfel s-a ajuns la domeniul unde a fost construit complexul. Un castel care impresionează, nu prin lux exorbitant, ci prin simplitate şi bun gust, ce-i creează o eleganță aparte. Castelul, numit "Cuibul singuratic" ("Tenha Yuva" în limba turcă) este, de fapt, o vilă cu pereţi albi şi acoperişuri de ţiglă roşie străjuite de un minaret, un turn înalt, ce veghează marea şi falezele Balcicului, şi care nu are un rol religios, ci doar arată respectul Reginei față de cultura turcă.

A fost folosit ca reședință de vară și a fost proiectat de arhitectul italian Augustino Cortazzo. Stilul arhitectural al castelului îmbină elemente ale arhitecturii orientale cu influențe europene. Grădinile înconjurătoare au fost amenajate cu plante exotice și sculpturi, creând o atmosferă de poveste. Construit în stilul arhitectural eclectic, cu influențe orientale și europene, castelul emană o atmosferă melancolică chiar și în lumina zilei.

Grădinile Castelului Balcic reprezintă o bijuterie botanică care încântă vizitatorii cu frumusețea și diversitatea lor. Imensul parc, format din 12 grădini ce înconjoară clădirile, realizate după planurile unui celebru peisagist elveţian al vremii, Jules Jannin, cuprinde mii de specii de plante, unele dintre ele rare. Regina Maria a României, o pasionată de natură și frumusețe, a fost implicată personal în amenajarea acestor grădini, transformându-le într-un loc unic, ce îmbină elemente ale stilului peisagistic englezesc cu influențe orientale. Acestea au fost create în perioada construcției castelului, în anii 1920 și 1930, și au supraviețuit schimbărilor politice și evenimentelor istorice care au marcat regiunea. Grădinile au fost concepute pentru a crea o armonie între arhitectura castelului și mediul înconjurător. Aleile sinuoase te conduc printr-un labirint floral, iar elementele arhitecturale și sculpturile se îmbină cu natura într-un mod estetic și relaxant. Regina Maria a adus influențe din Orientul Mijlociu și Asia în designul grădinilor. Elemente precum pavilioanele cu arcade, fantanelele cu influențe orientale și statuile ce reprezintă zei și personaje mitologice dau grădinilor un aer exotic. Amplasarea castelului pe malul mării oferă grădinilor o priveliște spectaculoasă. De-a lungul aleilor, vizitatorii pot admira Marea Neagră și pot simți briza mării, creând astfel o experiență captivantă și relaxantă. În cadrul grădinilor se găsesc și numeroase fantane și lacuri artificiale, care completează atmosfera de basm. Aceste elemente aduc un farmec aparte și oferă ocazia vizitatorilor de a se relaxa într-un cadru natural și liniștit.

Poziționat pe malul mării, castelul oferă priveliști spectaculoase și momente de contemplare. Sunetul valurilor, briza mării și priveliștea vastă contribuie la melancolia locului, aducând în prim-plan amintiri ale unei epoci trecute și a personalităților regale care au pășit pe aceste meleaguri. Oriunde în jurul castelului, turiștii pot resimți o melancolie subtilă, ca și cum pereții ar povesti întâmplări de demult. Fiecare piatră pare să aibă o poveste, iar fiecare fereastră, o privire îndepărtată în istorie.

Castelul Balcic a fost martor la schimbări semnificative de-a lungul istoriei ajunnd să fie confiscat de regimul comunist, a fost deschis publicului, dar a suferit neglijențe și deteriorări. Acest eveniment a marcat începutul unei perioade tumultuoase în istoria castelului, care a fost deschis publicului și utilizat în diferite scopuri, inclusiv ca muzeu și casă de odihnă. În ciuda acestor provocări, el a fost restaurat ulterior și a redevenit un simbol al istoriei și culturii.

După căderea regimului comunist, castelul a fost retrocedat familiei regale a României în 2007. A început un proces extins de restaurare pentru a-i reda gloria sa inițială. Această perioadă de renovare a readus la viață atât castelul cât și grădinile, permițându-le vizitatorilor să se bucure din nou de frumusețea și istoria acestui loc fascinant.

Astăzi, Castelul Balcic este o atracție turistică importantă în Bulgaria. Vizitatorii au ocazia să exploreze încăperile decorate cu rafinament și să se plimbe prin grădinile cu flori exotice. Evenimente culturale și expoziții au loc aici, aducând în prim-plan nu doar istoria castelului, ci și viața culturală vibrantă a regiunii.

În ciuda schimbărilor și a trecerii timpului, melancolia Castelului Balcic nu este doar o stare de spirit, ci și o poveste în piatră. Fiecare colț al acestui loc emblematic poartă amprenta unei epoci de altădată, iar melancolia sa subliniază fragilitatea și persistența istoriei sale.

Așadar, Castelul Balcic rămâne un simbol al istoriei regale, al schimbărilor politice și al frumuseții atemporale, aducând în prezent o melancolie subtilă care completează povestea sa fascinantă.

Ceea ce am scris mai sus nu s-a vrut vreun ghid turistic e doar un mod în care am văzut eu Castelul în luna octombrie a acestui an. Și despre cum mi-l amintesc. Datele pur tehnice nu cred că v-ar interesa sau, cel puțin, tot atât vă interesează și trăirile mele despre, deci, e egal.

Vă urez să aveți sărbători frumoase și liniștite alături de cei dragi. Eu plec, discret și un pic mai trist, haidi, pa!

Eram dator cu un colind și mă țin și de datorie, o să-l primiți imediat.

Trimis de Yersinia Pestis in 26.12.23 14:40:25
Validat / Publicat: 26.12.23 15:30:56
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Zoazore
[27.12.23 20:36:25]

@Yersinia Pestis:

Eram dator cu un colind și mă țin și de datorie, o să-l primiți imediat.

Voi incepe cu sfarsitul: multumesc pentru colind. Este colindul meu de suflet si l-as asculta la infinit!

Eu plec, discret și un pic mai trist, haidi, pa!

De ce trist? De ce tu? Tu, cel care ne descretesti fruntile esti trist?

In alta ordine de idei, am citit articolele tale, dar un miliard de treburi si de trairi nu mi-au lasat timp sa scriu ecouri.

Nici acum nu am prea mult, dar vreau sa-ti multumesc pentru toate zambetele si "plimbarile" generate de tine!

Sa avem cu totii un an mai bun, mai bland, mai... rabdator!

La multi ani!

Zoazore