Sfaturi utile pentru vacanța la Veneția

09.11.2017
Avatar dianaiulia
DIN Cimpina
înscris/ă în 02.10.13
NOV-2017

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Prima vizită în Italia - Veneția

Buna seara tuturor 🙂

De la inceputul anului imi doream o vizita in minunata Venetia si iata ca sunt aici in acest moment.

Incep de la aterizare. De la ghiseul pentru transport public din aeroport am fost intrebate daca vrem cursa directa spre Venetia cu autobuzul sau alta varianta pe care sincer nu am retinut-o. Am exclus din start traseul 2. Am fost surprinsa de costul calatoriei, in urma parerilor scrise de alti turisti pe site. Treviso-Venetia este 12 euro, opreste 1 singura data la Mestre si apoi direct in Venetia.

Noi am ales sa luam dus-intors fiindca avem zbor de intoarcere dimineata devreme. Costul este 22 euro. Am fost putin deranjate de soferul care tot astepta sa mai stranga pasageri. De unde trebuia sa plecam la 09:40 am plecat la 10:00. Nu e o tragedie, dar ne-a decalat celelalte plecari. Sper sa nu fie asa si la intoarcere. Avem un zbor de prins 🙂

Odata ajunse in Venetia am luat un tronchetto care face legatura cu insula. Am achizitionat biletele de la un automat, costul fiind 1,5 euro/persoana. Am mers foarte putin, o singura oprire pana la Piaza Roma, unde e cap de linie. Cazarea este foarte aproape de acest tronchetto, la Casa Martini. Am gasit-o dupa cateva cautari pe internet. Sincer este foarte ok. Pentru 3 persoane am cheltuit 250 euro/3 nopti, fara masa, o camera tripla.

Dispune de un wi-fi bun, locatia e foarte draguta, desi la exterior pare o maghernita. La check in am mai platit 9 euro/pers pe cele 3 nopti taxa de statiune. Cam mult🙂 Dupa ce ne-am cazat am iesit sa mancam in zona. Am ales un restaurant cu mancare foarte buna atat la pranz cat si acum pe seara.

Nu stiu daca a mai pomenit cineva asta, insa fiti foarte atenti la nota de plata. Au un obicei foarte nesimtit de a introduce tot felul de nimicuri pe nota. La primul restaurant am platit 5 euro pe un cosulet de paine prajita pe care nu l-am cerut si nici nu ne-am atins de el. Nu pot sa spun ca am fost peste hotare de prea multe ori, astfel incat sa cunosc toate bordeiele, insa asta chiar mi se pare un abuz. Acum pe seara la fel am patit. Pe nota de plata apareau 3 euro pe un asa zis coperto, care era o foita galbena pe care ne-au servit pastele. Really? 😂 3 euro pe o amarata de hartie? E aberant! Maine am de gand sa cer niste explicatii pentru magaria asta, asa pentru cultura mea.

In alta ordine de idei, am vizitat piata San Marco si am urcat sa vedem si Venetia de sus. Am prins niste imagini superbe. Costul este 8 euro/persoana, asa cum s-a mai spus pe aici. Pentru maine vrem sa bifam si plimbarea cu gondola, care va costa 80 euro/gondola. Primisem astazi o oferta cu 70 euro, in 3 persoane, dar nu am acceptat 😂 poate facem un deal bun maine si vom gasi alti 3 doritori, numarul maxim/gondola fiind de 6 persoane.

Pana acum totul este minunat. Vremea tine cu noi, e o perioada foarte buna, fiindca nu miroase urat in zona. Si ca sa inchei si cu mancarea, totul ar fi super daca nu s-ar face abuzurile despre care v-am vorbit. Mancarea este absolut delicioasa! Sper ca v-am fost de folos cu putinele informatii pe care le-am strans in prima zi de sedere aici🙂

Seara buna!

Impresii încărcate de dianaiulia in 09.11.2017 22:59:59

Validat / Publicat: 10.11.17 00:17:40

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ITALIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dianaiulia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11700 PMA (din 15 voturi) nota2
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de dianaiulia? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[10.11.17 00:15:09]

@dianaiulia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=====

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 09&ridAnt=83069

[10.11.17 00:17:03]
    Cazarea este foarte aproape de acest tronchetto, la Casa Martini.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

- calatorul
    [10.11.17 00:38:53]

@dianaiulia: Felicitari pentru excursia in aceasta magnifica destinatie care este laguna venetiana. Costul transportului nu e mare comparativ de exemplu cu cel al parcarii, noi am lasat masina o zi in parcare ca sa vedem orasul si a costat cat o noapte la hotelul din Mestre.

Am constatat si la mancare ca dupa ce am platit niste cornuri si pateuri ne/au mai cerut un euro in plus pentru ca am stat sa le mancam la patiserie si nu le/am luat a portata, adica sa le mancam pe strada. Dar apoi ne/am obisnuit cu stilul si am gasit si preturi bune la o pizza langa Canal Grande, totul ok.

Va recomand deplasarile prin laguna cu vaporasul cel mai simplu, traghetto, care va poarta prin toate destinatiile celebre ale Venetiei, in sens circular. Si cateva plimbari cu pasul pe aleile care marginesc canalele venetiene, care mai de care mai interesante.

Succes, vreme buna si plimbare frumoasa. Si nu uitati de poze.

- Jimmy1
    [10.11.17 08:32:36]

Coperto e taxa pe care orice local o percepe. Pe vremuri la noi se incasa la fel "remiză", folosită la spălatul vaselor etc. Lucrul bun este că nu se dă bacșiș.

- horachira
    [10.11.17 08:36:55]

@Jimmy1: de fapt e chiar un bacsis. Normal este scrisa pe meniu valoarea lui

- ioana74
    [10.11.17 08:46:54]

Si eu stiu ca "coperto" e bacsisul care la ei apare pe bon. Am patit-o si noi si nu stiam daca asta inseamna ca fata de masa o luam cu noi acasa daca tot am platit-o 😆. Ulterior m-am dumirit ce si cum... Astept si alte articole interesante si utile mai ales ca si noi vom vizita Venetia la inceput de februarie cand e carnavalul. Distractie frumoasa in continuare!

- Jimmy1
    [10.11.17 08:47:09]

Italienii sunt convinși că nu dau bacșiș nicăieri. Nici în România, dac-ar fi singuri.

- RoxanaGRS
    [10.11.17 09:15:19]

Coperta există în multe restaurante din Italia. E un fel de bacșiș, taxă, cum vreți să-i spuneți, chipurile pentru servețele, pâine etc. E afișată în meniu pe prima pagină. Multe restaurante au meniurile afară și pot fi consultate înainte de a te așeza la masă. Și da, e prețul diferit dacă bei o cafea stând la masă sau dacă o bei la bar. Pentru a mânca sau doar pentru a bea o cafea, evitați locurile super aglomerate gen Piața San Marco, Podul Rialto, Academia etc., că vă jupoaie la preț. Sunt terase sau restaurante mai liniștite, de ex. spre Arsenale, pe străduțe mai puțin circulate, unde e mai rezonabil. Oricum Veneția nu e tocmai ceea ce aș recomanda pentru a gusta mâncarea italiană, dar dacă v-a plăcut e bine. Înghețata e super, chiar și la Veneția.

Nu ratați un vaporetto, chiar dacă e scump (era 20 euro/24 de ore), pentru a merge la insule. La Murano nu coborâți la prima stație, unde coboară toată lumea, ci la a doua, la Farro, e mai puțin aglomerat și magazinele cu sticlărie la fel de frumoase.

- abancor
    [10.11.17 21:48:51]

O precizare: Tronchetto se numește insula (artificială) unde sînt parcările de autocare (și nu numai).

Mijlocul de transport care leagă Tronchetto de Piazzale Roma este un people mover, adică un mijloc de transport de scurt parcurs și volum mic de pasageri, un soi de mini-tramvai suspendat. Cel din Veneția e tras de cablu (adică e un funicular) și nu are nici un nume special, se numește Venezia People Mover.

Stația din Piazzale Roma e între cele 2 parcări mari, etajate.

Are o stație intermediară în zona Marittima, unde sînt terminalele de vase de pasageri și alte parcări.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos