ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2018
JUN-2018

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Aproape totul despre Veneția (sfaturi și informații utile)

Dacă anul trecut am fost în luna iunie în Malta, anul acesta am ales romantica Veneția - Italia.

De la aeroportul Treviso în Mestre există mai multe variante de transport.

1. Există autobuze directe în Veneția cu 12 euro pe persoana.

2. Puteți opta să mergeți cu autobuzul până în Treviso Centro (statia este în partea dreaptă cum ieșiți din aeroport) iar de aici să luați un al doilea autobus până în Mestre Centru (acesta a fost si varianta pentru care am optat si noi.

Deci am luat autobuzul nr 6, iar din Treviso Centro am luat nr 8E până în Mestre Centro după care am luat un al treilea bus până la cazare. Pret pe persoana a fost de 1.30 euro + 4.5 euro din autobuz, luat de la Biglietterie era si mai ieftin. Deci în total 5.8 euro pe persoana. Trebuie să întrebați când ieșiți din aeroport de această variantă deoarece noua ni s. a spus ca nu exista alta varianta decât cea cu 12 euro.

3. Autobuzul nr 6 de la Aeroport până în Treviso Centro la gara, iar de aici trenul. Aceasta varianta am folosit-o pentru a ne întoarce. Prețul pe tren de pe site. ul oficial este de 3.5 euro iar achiziționat de la ghișeu este de 4.5 euro pe persoana, la care se mai adaugă prețul pe busul nr 6 de 1.3 euro pe persoana.

Pretul pe o călătorie în Veneția este de 1.5 euro pentru autobuse si People Mover, iar pt vaporetto 7 euro.

Puteți achiziționa biletele de la Biglietterie si acestea se validează ulterior. De obicei nu puteți sa le achiziționați de la șofer. Eu vă recomand să vă luați abonamentele de 1,2, 3 sau 5 zile.

ACTV este compania lor publică de transport, mare atenție ca mai exista si Atvo si altele. Un cuplu lângă noi a luat amenda de 60 euro pe persoana pentru că avea bilet de la alta companie.

Biletele si abonamentele arată la fel cam ca două cartonase si trebuie validate de fiecare dată înainte de a urca pe vaporetto/tren, iar în autobuz se validează la niste aparate situate de obicei lângă ușă din fata.

Autobuzele și vaporetto din Veneția sunt destul de dese.

Despre Vaporetto

Nr 1 si 2 Piazzale Roma - Lido

Nr 3,4. 1 si 4.2 Piazzale Roma - Murano

Nr 12 din Murano în Burano

Nr 12 din Burano în Torcello sau Murano de asemenea

Pentru mai multe va atașez poza cu toate rutele :) si preturile abonamentelor. Rolling Venice include preturi speciale pentru persoane le între 6-29 ani.

Despre gondole nu stiu sa va zic deoarece nu am fost. Am văzut ceva anunțuri cu 35 euro pe persoana sau 45 pe persoana dacă si canta.

Trebuie neapărat să vă plimbați pe grand canal pentru a admira minunata arhitectura italiana. Multe din palate sunt construite prin secolul 16-17. Chiar si cu vaporetto.

Alte informații...

Pret mâncare în Veneția

Cost pizza între 7-12euro

Lasagna, spaghetti Carbonara 8-10euro

Bere 6 euro la 400 ml

Apa 4 euro

Pahar vin 3 euro

Cafea între 2.5 (expresso) până la 4.5 (caffelatte)

O bulina înghețată 1.5-2 euro

Coperto este un fel de taxă de utilizat tacâmuri sau bacșiș. Acesta intra direct pe nota de plată. Sunt câteva restaurante care scriu ca nu percep această taxă. Maximul platit de noi a fost de 3 euro pe persoana.

In concluzie Veneția a fost o destinație interesanta, poate puțin supraapreciata... Dar măcar o dată în viață merita vizitata...

Sper ca informațiile va sunt utile!

Multe concedii reușite va doresc!

Trimis de Rox.Patrik in 15.07.18 16:06:11
    Validat / Publicat: 15.07.18 16:55:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 8151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rox.Patrik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Bilet tren

[15.07.18 16:55:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Veneția, VENEZIA / VENEŢIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[15.07.18 16:59:29]

@Rox. Patrik: Start vot! Informații utile pe care le voi păstra pentru o viitoare excursie de câteva ore la Veneția, căci atât va fi pentru prima excursie.

Felicitări, votat cu mare drag.

krisstinna
    [16.07.18 09:47:06]

@Rox. Patrik: Perfect de acord cu tine: este supraapreciată.

Drăguță dar nu wow, strict părerea mea , am fost acolo, recent.

Am văzut o oferta, la plimbările cu gondole:

80 euro gondola, maxim 6 persoane, 30 minute un tur, preț de zi între 8-19

100 euro in aceleași condiții, preț de noapte, între orele19-8.

Romantic? Din partea mea, nu

Soțul meu spunea că gondolele seamănă cu dricurile

[16.07.18 09:59:30]

@mishu: mulțumesc și sper ca informațiile să vă fie utile. Distracție plăcută. Cred că dacă vreți să vedeți doar Veneția o zi alocată este îndeajuns.

[16.07.18 10:02:10]

@krisstinna: Buna comparația adevărul este că prețurile sunt cam piperate.

minda
    [15.02.19 23:35:51]

buna. am o intrebare... in legatura cu cazarea imi recomanzi ceva anume. am gasit ceva interesant si la un pret bun pe una din insule dar nu e complicat sa ajung acolo? vaporeto si transportul pana la ce ora circula seara? gen ma ingrijoreaza faptul ca poate ajungem pe alte insulite si numai avem cu ne sa ne intarcem la cazare noaptea. multumesc

[23.02.19 16:45:23]

@minda: Buna, noi cazarea ne-am luat-o în Mestre și am avut transport public chiar și după 11 seara.

Acuma depinde pe ce insula v-ați găsit cazare și la ce oră doriți să vă întoarceți. Daca e pe Lido sunt sigură că și acolo găsiți seara restaurante. Dar dacă credeți că doriți să vă petreceți nopțile in Venetia găsiți mai multe oferte de cazare pe booking.com.

Mai multe informații despre transportul in comun și orar găsiți pe site.ul actv.avmspa.it/it.

Concediu plăcut să aveți!

Adnana14
    [18.06.19 14:22:23]

@Rox. Patrik: Buna. Daca imi achizitionez online abonamentul ACTV 3 day Transport + ROLLING VENICE il pot folosi si la autobuzul 6 si 8E din treviso spre mestre? Multumesc

[18.06.19 19:32:34]

@Adnana14: buna,

Daca nu s-a schimbat de anul trecut din păcate nu îl puteți folosi. Din cate m-am informat și eu abonamentul era pt zona Venetia-Mestre. Am platit separat pt transportul de la / spre aeroport. In jur de 6 euro pe persoană iese dacă optați pt autobuzul 6 + 8E. Sau puteți încerca și varianta cu autobuz + tren dacă este mai ok orarul. Concedii reusite!

rue
    [07.03.23 11:37:34]

@Rox, am luat cazare in zona Terraglio - Caserma Matter. Vad ca autobuzul 8E trece pe strada si are statia chiar acolo.

Cum pot aprecia costul calatoriei cu 8E din Terraglio - Caserma Matter pana in Venetia si inapoi zilnic?

Incerc sa imi dau seama daca e mai ok decat sa merg cu autobuzul din local la Mestre Gara si de acolo sa iau trenul.

Sunt abonamente accesibile pe zona Mestre - Venetia ce le pot folosi pentru 3-4 zile? Ce am vazut sunt optiuni destul de scumpe si includ vaporeto etc, optiuni care poate nu le vreau zilnic. Multumesc!

Adnana14, minda, mishu, Rox.Patrik, rue
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Veneția: