ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2017
ÎNSCRIS: 28.06.09
OCT-2017

Transportul de la aeroport in centru

Am revenit de la Barcelona pe data de 31 octombrie, exact dupa manifestarile care au avut loc. Sincer nu a fost nimic deosebit deoarece ei strigau si noi faceam poze pe Diagonal.

Cu toate ca am cautat o multime de variante, ieftine, de transport de la aeroport cam toti ma trimiteau la 4,5 sau 6 euro. Avind in vedere ca am fost sponsor pentru familie (8 persoane) am cautat si am gasit cea mai ieftina varianta.

Metroul de la aeroport, linia L9 era oprita vineri - simbata, iar un tichet (se cumpara cash sau cu cardul de la automatele instalate in fiecare statie) costa 4,5 Euro, Aerobus 5,9 (1 drum sau 10,20 dus intors) asa ca am ales trenul (RENFE).

Primul lucru trebuie sa cumparati, tot de la automate 1 tichet T10,95 Euro. De la terminalul aeroportului T2 (unde ajungem noi care venim din Romania) urmati indicatoarele catre RENFE.

Trenurile circula din 20 in 20 de minute, conditii civilizate, ca si metroul si functie de unde doriti sa ajungeti se schimba la BARCELONA-SAINTS si apoi linia albastra L5 de la Sant Estacio pina la San Pau dos de Maig unde am avut cazarea.

In esenta cu 1 euro/persoana am ajuns la hotel.

Trimis de papi1954 in 04.11.17 10:08:19
Validat / Publicat: 04.11.17 10:54:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 13490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papi1954); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristina47*
[04.11.17 14:32:48]

Sa inteleg ca la RENFE nu exista costuri suplimentare? Deci, calatoria de la aeroport pana la statia Sants (unde este gara), costa cat o calatorie simpla de metrou prin oras?

Tichetul acela T, este cumva un tichet cu 10 calatorii? (cost 10,95 euros)? Stiu ca in Barceloan, din momentul in care ai validat biletul, este valabil 90 de minute. Asa se explica costul scazut al transferului vostru???

[04.11.17 16:18:32]

Asa este. Tichetul T10 (zece calatorii) costa 9,95Euro. Daca vreti sa verificati este simplu sa accesati situl RENEF. T10 este valabil 75 min. *https://www.tmb. cat/en/barcelona/fares-metro-bus/travel-cards/t-10

[06.11.17 12:29:18]

@cristina47: Am sa fac si eu completarea/ confirmarea celor spuse de @papi1954 (si apropo de corectia data de greseala grabei lui, era vorba in textul articolului de cartela T10 cu 10 calatorii si care dosta 9.95 euro). Eu am fost la Barcelona in 2015 la un curs si am studiat mult modul de deplasare de la aeroport (linia de metrou L9 s-a dat in functionare in 2016) si in final am ales sa ma deplasez cu un tren - R2 pe care il luam din terminalul T2 (de la T1 la T2 exista shuttle bus gratuit) iar acolo daca nu stiai luai bilet de tren la pretul de 4.10 euro sau daca stiai, asa cum am scormonit eu, luai cartelacu 10 calatorii. Citisem lucrurile asteasi nu eram foarte sigura pana nu am citit ngru pe alb ca din ianuarie 2015 au adoptat acest sistem de tarifare integrat.

Acum cu atat mai mult existand metroul L9, e valabila cartela T10.

[06.11.17 12:33:43]

@papi1954: Foarte util articolul insa ar mai incapea ceva completari. Ai pomenit metroul dar si posibilitatea ca el sa nu circule si atunci exista in afara de autobuzele speciale la tariff destul de maricel, linia de autobuz 46 care circula pana in Piata Spaniei si de acolo este usor, sunt metrouri sau linii de autobuz spre alte directii din oras.

Problema cea mai spinoasa este insa noaptea cand trebuie sa urmarim liniile de noapte, pleaca din Piata Catalunia, dar mai exista si alte statii si trebuie vazut cam care sunt traseele liniilor de noapte.

Taxiurile va scot ceva bani frumusei din buzunar si pe langa persoane mai sunt taxate si bagajele.

Felicitari, un articol util, votat cu placere.

[06.11.17 13:17:39]

Multumesc. L9 (metrou) nu circula duminica. Cel mai bine este de urmarit siturile cu transportul.

cloverina
[14.11.17 10:14:46]

Și la întoarcere ati ales aceeași variantă, cu trenul?

Noi plecăm azi din Barcelona si nu știm dacă sa mergem la aeroport tot cu trenul (cum am venit) sau sa dam mai multi bani pe Aerobus, cu șanse de a economisi timp.

T10 funcționează identic si la întoarcere către aeroport?

[14.11.17 10:21:50]

Da si este o varianta buna ca pret si ca timp. Sa veniti cu bine.

[09.12.17 23:10:28]

Ma intereseaza daca am t10 si am avion duminica la 23.40 pot sa il folosesc? Ce varianta ieftina am daca vreau de exemplu sa plec de la aeroport in stațiuni (IIoret de mar)

[09.12.17 23:24:32]

Cu T10 poti sa ajungi la aeroport (plus tren). Pentru statiuni nu stiu. Daca vrei te pot ajuta cu un numar de telefon de la un amic care locuieste in Barcelona.

[10.12.17 13:02:08]

@papi1954: Multumesc frumos de raspuns, scuze pentru exprimare (am scris de pe mobil si are activat autocorectare pe care nu pot sa o scot). Voi merge in Barcelona in iunie si incep sa ma informez de pe acum dar voi merge intai de la aeroport la Iloret de mar unde vom sta 5 nopti si vor ramane pentru Barcelona 2 zile pline (sambara si duminica) cand voi avea si niste gratuitati pentru intrare la muzee. In rest planurile pot suferi modificari pana la vara. As fi vrut mai multe zile pentru Barcelona dar cazarea e aproape de 3 ori mai mare decat in statiuni si nu as folosi airnb pentru o noapte.

[10.12.17 13:05:57]

OK. Concediu placut. Eu plec miine la Roma cu soata si 2 prieteni pentru tirgul de Craciun.

[10.12.17 18:54:10]

@papi1954: Vacanta placuta si multumesc pentru informatii.

aurora56, cloverina, mishu, papi1954
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Barcelona: