ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2024
ÎNSCRIS: 01.09.10
FEB-2024
Prieteni

O experienta deosebita!

Imi doream sa mergem in Barcelona de vreo 3 ani dar de fiecare data aparea cate ceva. E, acum, imediat dupa sarbatorile de iarna, pe 9-10 ianuarie apare o oferta de zbor la compania roz: 510 lei zbor dus-intors 2 persoane la Barcelona, evident doar cu bagaj de mana. Eeee, asa ce va nu se rateaza! Si da-i si convinge inca 2 perechi de prieteni ce bine e, pret, moment, etc :)) si uite-asa in perioada 6-11 februarie cu ajutorul companiei roz care s-a tinut de cuvant si la venire si la plecare, n-a intarziat deloc, si totul a functionat f bine, am petrecut 5 zile superbe in Barcelona.

Trebuie sa va spun ca aveam experienta calatoriei de la Roma, de acum 5 ani, si stiam ca daca vreau sa fie totul ok, e nevoie sa caut si sa aleg cu atentie ce vreau sa facem, astfel incat sa nu programam multe lucruri si sa nu apucam sa le facem.

Faptul ca am mers in februarie, a fost foarte bine: nu a fost nevoie sa rezervam din timp bilete la niciun obiectiv, vremea a fost f frumoasa, iar vizitarea catorva locuri a fost foarte placuta.

Am inchiriat un apartement cu 3 camere si 2 bai la o aruncatura de bat de Sagrada Familia, cost per familie - 1665 ron (taxa de oras inclusa, care nu mai e de neglijat 55 euro) - 5 nopti - 6 persoane. Apartamentul a fost foarte ok, dotari, tot. Am avut printre noi o persoana careia i-a facut placere sa ne gateasca 4 zile masa de seara -absolut fantastic de bun si de simplu. Asta, ne-a scutit de multe sute de euro deoarece restaurantele sunt f scumpe daca vrei sa mananci ceva bun si nu preferei doar barurile-tapas. De fapt, cam totul in opinia mea, este foarte scump, pentru ca este turistic si oricum, veniturile localnicilor sunt altele decat ale esticilor.

Ce am vizitat: Acvariul, Sagrada familia, Parcul Guell, Casa Mila, Casa Batllo, Palatul Guell, Catedrala Barcelonei, Biserica Santa Maria del Mar, Abatia Montserrat, Castelul Montjuic, Boqueria, Rambla de Catalunia - piata de peste, si mai erau multe, altele de vizitat :))

Ne-am plimbat pe Rambla, Barceloneta, Piaza Espagna pana la Muzeul de arta al Barcelonei, terasa Mall-ului Arena din piata Espagna, fosta corida.

In principiu, am avut cam 2 obiective pe zi pentru ca sunt si ceva distante de parcurs intre obiective, oricat le-ai grupa, si mi-am dorit sa si zabovim ici-colo o perioada de timp, nu doar sa bifam obiective.

Barcelona este un oras cu un vibe deosebit iar locurile vizitate sunt impresionante. Sunt foarte multe terase, baruri pe acoperisurile cladirilor, se pot vizita multe cladiri pe terasa de la ultimul nivel, panorame impresionante de pe acoperisul Catedralei Barcelona, Castelul Montjuic. Aproape la fiecare obiectiv am avut audioguide in engleza, foarte bien realizat, la Casa Battlo era chiar in romana. Doar Sagrada familia am avut ghid turistic, o tipa spaniola foarte profesionista.

Singurul lucru care m-a deranjat pe tot parcursul excursiei a fost faptul ca localnicii nu sunt deloc saritori sa ajute, in principiu "nu stiu nimic"cam orice i-ai intreba, inteleg ca sunt multi turisti dar astia cam aduc si bani, ma rog.

Mi-au placut barurile tapas, unele au preturi f bune, atmosfera e foarte cool daca nimeristi in cele in care ies localnicii, nu turistii.

Va las multe poze ca sa va convingeti si mai jos va scriu cateva tips-uri, pentru cei care vor sa aiba un raport calitate-pret avantajos.

1. Transportul in Barcelona este wow, au 10 linii de metrou, practic oriunde poti ajunge cu metrou, o multime de masini, tramvaie, trenuri de oras care circula f bine. Dupa multe cautari am decis sa mergem 5 zile cu abonament pe toate mijloacele descrise mai sus, 37 euro de persoana (include si transportul dela/la aeroport), daca il achizitionati online.

2. Este bine sa luati biletele la diverse obiective turistice de pe site-urile oficiale ale lor. Mai sunt diverse combo-uri de catre 2 obiective cu mici discount-uri. Aplicatia headout ofera niste mici reduceri la unele obiective. In rest, evitati, getyourguide, visitbarcelona, etc, nu iesiti mai ieftin, ba chiar mai scump. Luati bilete online la Sagrada familia, Guell, casele celebre, aici e aglomerat. Sagrada merita vizitata cu ghid turistic, la restul cu audioguide e perfect. Daca mergeti dupa luna martie, rezervati din timp, altfel riscati sa nu puteti vizita.

3. Recomand tapas-barul Jai-ca in care eram aproape singurii turisti, gelateria artizanala Luciano, bar Minos, boqueria-piata de peste pentru street food.

4. Incercati sa va luati cazare langa o statie de metrou, preferabil L5, si o locatie relativ centrala. Nu merita daca mergi cateva zile sa stai la capatul orasului si sa-ti ia mai mult de o ora sa ajungi unde iti doresti.

5.   Muzeul de arta al Cataluniei se poate vizita gratuit sambata dupa orele 15.00 iar palatul Montjuic duminica, dupa 15.00, cred. Palatul nu e wow dar ofera o panorama deosebita deasupra orasului.

6. Abatia Montserrat se afla la 40 de km distanta de Barcelona si se poate ajunge acolo fara alte complicatii cu autocarul agentiei Julia care costa dus-intors 12.30 euro - un singur transport pe zi - pleaca la 9.15 din Estacio de Sants Barcelona (un fel de gara Obor :)) si pleaca la 17.00 de la Montserrat. Intrucat manastirea se afla pe un munte, stil Meteora, pentru cine a fost in Grecia, totul aici este foarte scump. Privelistea este in schimb foarte frumoasa si catedrala, la fel.

Vedeti ca peste tot veti gasi doar informatii despre excursie organizata la Montserrat, minim 50 euro de persoana, in fucntie de agentie, sau drum combinat tren R5 + tren pe munte (rack railway), sau tren R5+telecabina, orice combinatie o sa va coste cam 50 euro de persoana. De acolo se mai poate lua un funicular pana sus pe platou care mai costa 16 euro de persoana dus-intors.

7. De neratat Ciocolateria de langa casa Mila - preturi f bune

Si acum sa va spun si costurile totale pentru 2 persoane la 11 februarie 2024:

1. Transport (inclusiv aeroport) - 74 euro

2. Cazare + avion - 435 euro

3. Sagrada cu ghid si skip de line si Parcul Guell la care nu se sta la coada - 90 euro

4. Acvariul - 45 euro

5. Casa Mila si Battlo - 111 euro

6. Palatul Guell - 24 euro

7. Catedrala Barcelona - 28 euro

8. Biserica Santa Maria  -  5 euro de persoana sau 12 si pe acoperis- 150 de trepte de urcat :)) (eu am vizitat doar partea de jos ca atat am mai putut fizic in ultima zi la ora 4 :)) )

9. Castelul Montjuic - 24 euro

10. Abatia Montserrat - drumul+funicular pe platou+interiorul manastirii - 95 euro

11. Mancare, suveniruri, etc, aprox. 270 euro

Total excursie 2 persoane, 5 zile: 1200 euro

Pentru a nu avea parte de diverse comentarii va precizez ca am incadrat articolul la Sfaturi utile si sper sa le fie de folos celor care vor sa viziteze locuri cu buget redus.

Trimis de MONITA in 21.02.24 15:36:22
Validat / Publicat: 21.02.24 17:45:06
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Turcia, Franta, Bulgaria, Ungaria

VIZUALIZĂRI: 2065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MONITA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Panorama din castelul Montjuic

[21.02.24 17:44:35]

Bun revenit pe site, cu impresii -- util review-ul!

[21.02.24 18:58:10]

@webmasterX: mulțumesc. Am fost neclara la cazare - prețul per familie 1665 ron este pentru 2 pers=o familie. Prețul apartamentului a fost 1665x3. Scuze.

Dana2008PHONE
[22.02.24 10:15:45]

@MONITA: Felicitările mele pentru această recenzie!

As fi vrut să văd mai multe fotografii.

Barcelona este pe lista mea pentru anul acesta iar sfaturile sunt foarte utile și precise.

Vreau să fie o ieșire pentru toamnă sau mai pentru ca vreau și la mare, să fie apa caldă.

Să vizitez Sagrada Familia este o dorința foarte veche,Parcul Guell și Monserrat de asemenea.

Calatorii plăcute! Numai bine!

[22.02.24 10:37:12]

@Dana2008: ms. Voi mai încărca. Acum depinde ce îți dorești și cat antrenament ai dar în opinia mea e cam greu și plaja și plimbare. Apoi, Barcelona e la Mediterana, după cum știi, acum apa avea 14 grade și unii făceau baie )

La mai nu se poate face baie, apa nu ajunge la nici la 20, de asemenea după 15 septembrie apa se răcește. Baie ok, în principiu după 15 iunie când afara devine irespirabil. Au seceta istorica. Fântânile cu spectacol nu funcționează de vreo 2 ani din lipsa de apa.

În opinia mea, "marea" de la Barcelona nu merita o vacanta, nu are nimic special. Dar asta e doar opinia mea, nu se compara cu Grecia - ape cristaline, culori surprinzătoare.

Apoi preturile la transport -avion și cazare sunt pur și simplu amețitoare )

Voi mai pune poze.

CATAAS
[24.02.24 09:06:01]

Poate ne scrii ceva si despre cazare. Pe mine m-ar interesa apartamentul in care ati stat!

[24.02.24 09:12:23]

@CATAAS: dacă vrei îți dau link ul în privat sau aici, dc e permis. O sa încerc sa scriu și review dar nu promit . Am descoperit ca am rămas restanta și cu un review de la o vacanta din Creta de anul trecut.

CATAAS
[24.02.24 09:48:53]

@MONITA: E ok un link in privat. Multumesc!

lilica2001
[03.03.24 09:59:56]

@MONITA: M-ar interesa și pe mine link-ul cazării dacă este posibil! Mulțumesc!

[16.03.24 21:19:55]

@MONITA: Ca o coincidenta, tocmai am terminat cu sotul meu o sticla de Sangria adusa de flacaul meu din Barcelona unde a fost in primul weekend din februarie. Intradevar ati ales o perioada buna pentru a vizita, pentru a te bucura de obiective fara prea mare aglomeratie.

Cat priveste marea, desi era apa rece tot si-a bagat putin piciorusele in apa... asa, jsut for fun.

Noi am fost acolo in aprilie si tot era rece apa marii, dar temperatura afara era tocmai buna de plimbare. Iar vara pe langa aglomeratia obisnuita, risti ca la anumite obiective sa intri foarte greu (vezi Sagrada Familia) sau deloc (parcul Guell), daca se depaseste capacitatea parcului (am citit despre astfel de lucruri).

Un alt aspect la care trebuie sa fim atenti sunt hotii de buzunare, si aici pot spune ca am avut parte (colateral) de o experienta, eram intr-un parc pe o banca cu mama si sotul si a trecut o doamna care discret ne-a spus sa comunicam cu cei de pe banca alaturata care aveau rucsacul lasat liber pe banca. Si i-am vazut pe cei ce "actionau" prin parc, aparent se plimbau cu bicicletele, dar in momentul de neatentie operau. Am avertizat cuplul si acestia saracii chiar s-au ridicat si au plecat.

In barcelona pe Rambla nu stiam cum sa imi pazezc mai bine geanta, ceea ce este frustrant cand de fapt tu vrei sa te bucuri de ce vezi.

De asemenea, avand o verisoara in Spania, mi-a spus ca politia a declarat public ca se simte depasita de infractionalitatea de pe strada si ca nu stiu ce sa mai faca.

Asa incat, cred ca cel mai bine ca sa ne bucuram de o vacanta linistita ar fi sa ne alegem perioade in extrasezon.

Felicitari, votat cu mare drag.

[17.03.24 08:45:47]

@mishu: mulțumesc. Citisem înainte de problema cu furturile și am făcut instrucție cu prietenii astfel. incat toată lumea a mers cu o gentuța tip postas totdeauna în fata. Și eram tot timpul cu nivelul de atenție ridicat în locurile aglomerate. A fost ok totul.

Johnny11
[26.03.24 22:07:02]

@MONITA: Buna! Te rog frumos sa imi trimiti si mie link-ul pentru cazare, avion si achizitie online abonament calatorii in Barcelona! Merci frumos

CATAAS, Dana2008, Johnny11, lilica2001, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Barcelona: