ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2017
SEP-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 și 10

încărcat de pe telefon!

Aproape perfect

Aceasta este prima experiență în Antalya, deci nu pot face comparatie decât cu hotelurile din Kușadasi (Palm Wings, Batihan) sau Didim. Din start pot spune că e altceva, mult mai bine.

Hotelul are o arhitectura interesanta care îți permite să vezi o părticică din mare chiar dacă ai garden view. Checkin la ora 14, dar dacă ajungeți mai devreme vi se pun brățările și puteți merge să serviți masa.

Camerele foarte mari, peste 20 m fara baie și hol (încap un pat dublu și două paturi de o persoana lejer). Lenjerii impecabile, mocheta în cameră, seif minibar (cu cola, fanta, Sprite, cola light, apa plata, apă minerală, sticksuri, alune, baton de cereale, suc neacidulat, bere) care se completează zilnic gratuit. Ne-au adus chiar și pernuță mica pentru copii. Curățenie zilnic (am cerut la recepție sa se facă până în prânz ca sa ne putem odihni la prânz).

Prosoapele se schimba zilnic, la fel și lenjeria, deși este scris că pentru a proteja mediul cele murdare sa se pună în cadă. Păcat că nu se respectă acest lucru, e o mare risipa și poluare pentru planetă. Prosoapele nu toate la fel de albe, unele cam gri.

Internetul la recepție foarte bun, dar atenție că nu merge și în camere, acolo si la piscină trebuie sa vă conectați cu numărul camerei, și e un pic mai slab, depinde de momentul zilei. La plajă cel mai bine va conectați la Titanic (hotelul vecin) că e semnal mai bun și e free.

Că tot a venit vorba de plajă, e situata la vreo 5-7 minute de hotel (plimbare plăcută printr-o grădină frumos amenajată), foarte lata, dar nu cu cel mai fin nisip. Șezlonguri la plaja cât și la piscină suficiente, cele de pe plaja cu saltele un pic mai uzate. Intrarea in mare rapid in apa adâncă, deci atenție copii! Din păcate nu există faleza pentru plimbarea de seara.

Piscină imensa, in plus mai sunt piscinele de la tobogane și încă doua piscine pentru copii, dintre care una complet umbrită. Pe fundul piscinei sunt locuri unde s-a depus un fel de alga pe rostul gresiei, dar apa e foarte curată.

Atmosfera la piscină e plăcută, nu prea mult zgomot de la animatori, aceștia nefiind prea insistenți. Dezamăgită de muzică, majoritatea piese necunoscute, multe turcești. Exista un miniclub pentru copii destul de mare și frumos amenajat in forma de castel cu statui personaje din Frozen in față.

Mâncarea ca la all inclusive, dar mult mai buna ca la hotelurile menționate mai sus. Nu recomand să veniți dacă sunteți la dietă, decât dacă aveți o voință de fier sau daca va asumati că o să vă îngrășați. Imposibil sa nu găsești ceva din cele zeci de feluri de mâncare și salate (adevărat că unele cu condimente specifice, poate mai greu acceptate de noi).

Normal că la cat de multe feluri sunt de repetă, sau poate cârcotașii ar dori 3 feluri de mâncare schimbate in fiecare zi. Eu cred că prima variantă e mai buna. Sunt seri cu specific (a fost una cu mult peste, spectaculos prezentată, alta turceasca).

Înghețată este de la Algida, 4 sortimente între 14 și 18 la barul de la plaja și seara la restaurantul principal.

Pentru restaurantele a la carte trebuie achitat 10 euro/persoana.

Un aspect pozitiv este curățenia din băile restaurantelor, unde miroase a parfum sau dezinfectant. Exista protecție pentru colac wc și dezinfectant pentru mâini.

Am întâlnit doua familii care s-au plâns că este cam mult zgomot (muzica) seara până la ora 23.30. Este posibil, depinde unde are vedere camera, dar cred că puteți rezolva aceasta problema din prima zi la recepție. Noi am cerut o camera mai răcoroasă, dar nu a fost nici gălăgie de la piscină.

De precizat că sunt multe pisici in resort, una mieunând cu insistență într-o seară in restaurant să i se dea de mâncare. Pentru unii poate fi deranjant.

Mie mi-a plăcut mult la Miracle Resort și îmi doresc să revin.

Trimis de reghinaflo in 09.09.17 14:53:14
Validat / Publicat: 09.09.17 17:47:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kușadasi, Didim

VIZUALIZĂRI: 3542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (reghinaflo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 De sub ultimul pat s-a mai scos unul.

vlad calin
    [29.10.17 21:00:13]

@reghinaflo: prin ce agenție ați lua biletele?

[29.10.17 22:34:51]

@reghinaflo: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

calincheita
    [22.11.17 15:59:54]

Internetul nu funcționa deloc în camere?

reghinafloAUTOR REVIEW
    [22.11.17 18:00:43]

@calincheita: Funcționa dar era mai slab.

calincheita, reghinaflo, vlad calin
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: