Unde mâncăm în București?

08.09.2017
Avatar black_mamba
înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: PREMIUM
SEP-2017

Restaurant Potcoava / 9 Mai

Restaurant Potcoava (str. 9 Mai) - un loc unde, cu siguranta, revii pentru o masa buna

Pentru mine, restaurantul Potcoava are o oarecare prioritate fata de alta destinatii culinare din Bucuresti, din mai multe motive: unul ar fi ca este foarte aproape de resedinta (5 minute de mers lejer pe jos); altul ar fi ca aici am sarbatorit evenimente importante din viata noastra (botezul primului serpisor, zile onomastice si de nastere ale mele si ale serpoaicei); altul ar fi acela ca, atunci cand vrem sa servim un pranz sau o cina linistita in familie, este destinatia cea mai potrivita.

Oricum, la Potcoava avem iesiri de vreo 7 ani (ultima acum 3 zile), asa ca stiu cam despre ce este vorba.

Locatia: restaurantul arata intr-un mare fel. Ultima renovare s-a efectuat in aceasta vara si combina, cu succes, stilul rustic cu cel modern: daca in salonul principal (cel din stanga) veti gasi lemn si decor rustic din belsug, salonul secundar (de sus) si terasa se orienteaza, mai degraba, spre stilul modern. Localizare: pe Calea Giulesti, dupa ce treceti de podul Grant si stadionul Rapid, faceti prima la stanga si orientati-va imediat dupa un loc de parcare - restaurantul este chiar acolo, pe str. 9 Mai, pe partea dreapta).

Ce apreciez cel mai mult este faptul ca, oriunde te-ai aseza, ai sentimentul acela de intim.

Mancarea: un lucru este cert - la Potcoava se mananca bine. Preparatele sunt gustoase si in cantitati corecte (si va spune asta un gurmand). Totusi, uneori se mai simte un gust de carne congelata si e pacat, pentru ca rezultatul final este de 9 si nu de 10. As fi inteles daca era cazul unor carnuri care se cer mai rar (black angus, de exemplu), dar daca simti si la pui, cred ca e o problema.

De cele mai multe ori am servit ciorbe (cam toate), porc, pui si mai rar peste si vita (cu garniturile si salatele de rigoare), dar toate au fost bune si foarte bune.

Deserturi: da. Bune si la un pret corect. Eu prefer papanasii, serpoaica prefera placinta de mere cu sos de vanilie.

Servirea: de nota 9-10, se vede ca ospatarii stiu ce au de facut. Imi place ca majoritatea sunt tineri si iti iau comanda fara sa noteze (si fara sa greseasca atunci cand iti aduc preparatele si bauturile). Chapeau! De asemena, imi place faptul ca revad cam aceiasi oameni, atunci cand revenim.

Era acum ceva timp un ospatar mai rubicond, care se credea cel putin patron; personal am vrut sa il taxez, i-am cerut plata la POS si i-am spus ca nu ii las nimic, deoarece nu mi-a placut tonul. S-a scuzat, ca a fost suprasolicitat si "l-am iertat", adica i-am lasat acel 10-15% regulamentar.

Bauturi: imi placea mai mult atunci cand aveau Stella Artois la sticla de 0,5l la 8-9 lei sau Ciuc la sticla de 0,5l la 7 lei. Acum, cand au Tuborg la sticla de 0,33l la 8 lei si Carlsberg la sticla 0,33l la 9 lei, nu imi mai place. Racoritoarele preparate in-house (fresh-uri, limonade) am inteles ca sunt bune si la pret corect 8 - 9 lei/paharul.

Preturi: de Bucuresti - mai mult de centru, decat de periferie. Ca parere personala, la mancare sunt bune (pentru un restaurant respectabil), la bauturi sunt cam piperate.

Overall: da. Si pentru o masa uzuala si placuta in familie, si pentru o masa cu invitati, fie ca sunt prieteni sau parteneri de afaceri.

P. S. Vara trecuta, de ziua de nastere a serpoaicei, n-am vazut meciul Romaniei de la CE, deoarece nu aveau TV. M-a deranjat? Nu, pentru ca nu sunt microbist, dar daca tot au urlat ei, am aflat de la ospatar ce s-a intamplat.

Din contra, muzica in surdina si compania intima mi-au placut mai mult ;).

black_mamba.

Impresii încărcate de black_mamba in 08.09.2017 22:48:35

Validat / Publicat: 09.09.17 01:04:42

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10800 PMA (din 13 voturi) nota2

- ANILU
[09.09.17 09:33:53]

@black_mamba: Să vă fie de bine.

Am scris și eu despre Potcoava după o masă servită aici cu prietenii, și am spus atunci că prețurile practicate selectează clienții, ținând cont de poziția în cartier.

Zilele trecute colegii de serviciu au fost la o masă de afaceri, concluzia a fost că s-a schimbat bucătarul, nu mai este mâncarea la fel ca altădată. Este foarte aproape de jobul nostru, și frecvent merg aici (colegii, eu mai rar, .

Toate cele bune.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos