ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2008
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 17.12.07
JUN-2008
[?] AD. + 1 COPII

Relaxare si distractie deplina, adevarata

Oroshaza, la aprox 115 km de Timisoara, adica 1.5 - 2 ore - daca stii drumul :), povestesc mai incolo - este o optiune extrem de interesanta pentru weekend, pentru cei din zona de vest, posibilitatile de relaxare si distractie pe care le ofera sunt cu cateva ordine de marime peste orice alta optiune de gen [stranduri etc] din tara. Alaturi, bineinteles, de celelalte aquaparkuri din zona - Gyula, Hajduszoboszlo si alte cateva mai mici [inclusiv la Mako este unul, pe care nu l-as numi insa aquapark, in adevaratul sens al cuvantului]

Fusesem de cateva ori la Gyula, anul trecut; intr-o duminica am zis 'hai sa vedem cum e la Oroshaza', colegii de serviciu care au fost pe-acolo vorbeau cu entuziasm despre aceasta "statiune". Asa ca - fara nici o pregatire [cu totul atipic pentru mine], dupa o noapte lucrata [la... site], si dupa doar 2-3 ore de somn, intr-o zi de duminica mi-am luat nevasta, copilul si cumnatii, ne-am pus pe masina si am intins-o inspre Oroshaza. De obicei imi pregatesc traseul cu [multa] minutiozitate, stiu exact pe unde o sa merg, acum a fost altfel. Ma gandeam ca data fiind semnalizarea excelenta din Ungaria, o sa ma descurc la fata locului. Iesit pe la Cenad, am ajuns rapid la Mako, primul orasel de langa granita, unde am cautat indicatoare cu Oroshaza -- ioc. :) Probabil este un orasel destul de mic si destul de departat [50-60km] pentru a fi trecut pe indicatoare ACOLO. Asa ca am luat-o dupa... soare, cam in directia in care... intuiam ca este pozitionat oraselul fata de Mako :).

Am ajuns intr-un final, ajutat si de indicatii ale localnicilor binevoitori si amabili, cu care m-am inteles mai mult in limba gimnastica - dupa cum era de asteptat, engleza nu e o optiune prin zonele rurale prin care am trecut. Insa nu fara bombanelile si cicaliturile de rigoare ale nevesti-mii "cum te pornesti tu asa la drum fara macar o harta", "mai bine mergeam la gyula" samd-etc-s.a. :)

In cele ce urmeaza o sa incerc un fel de comparatie intre Oroshaza si Gyula, asta in ideea de a impusca doi iepuri dintr-un foc, furnizand informatii care sper sa va fie utile despre ambele aquaparkuri.

Gyoparosfurdo ["Strandul Floare de Colt", in traducere ], are avantaje si dezavantaje fata de Gyula. Principalul avantaj, in viziunea familistilor cu copii mici, mai ales, este intinderea pe o suprafata mai mare, cu mese de lemn si chiar cu foisoare, unde de obicei se ia masa adusa de acasa, cu foarte multe facilitati pentru copii imprastiate pe acest teritoriu: hutuluse, mini-carusele, tobogane de lemn si plastic, tot felul de locuri de joaca, la umbra sau la soare - lucruri pe care nu le ai la dispozitie la Gyula, sau daca sunt, sunt foarte putine. In mijlocul parcului este chiar un lac, unde te poti da cu barci si hidrobiciclete. Un alt avantaj ar fi ca zona bazinelor cu apa termala este mai modern amenajata, totul parandu-mi ca nou-nout, inaugurat nu de mult.

Dezavantajele, fata de Gyula, ar fi ca zona bazinelor mi s-a parut prea inghesuita, iar numarul lor mai mic. In privinta toboganelor, Gyula sta un pic, o idee mai bine, cele de aici nu m-au entuziasmat, pe cand la Gyula este si unul de viteza, cu senzatii mai "adevarate" :) . De asemenea, la Gyula am vazut o oferta mai buna de alimentatie publica, mai multe bufete si chioscuri, precum si tarabe de unde puteai cumpara tot felul de chitibusuri. Nu in ultimul rand, pretul biletului mi s-a parut mai convenabil la Gyula.

Apropo de bilete, cateva observatii importante. Spre deosebire de Gyula, unde in pretul biletului intra toate facilitatile [exclusiv, bineinteles, zona de tratament medical balnear], la Oroshaza accesul este gradual, functie de tipul biletul sau biletele luate. In biletul standard nu ai acces la zona pe care ei o numesc aquapark, cea mai interesanta din tot complexul. Biletul standard costa, probabil, in jur de 1.300 forinti de persoana si iti da acces doar la bazinul olimpic [doar pentru cei care stiu sa inoate, adancime mare], un fel de bazin pentru copii, alaturat celui olimpic - unde apa are aprox 1.20 metri, adica prea mult pentru copii [mici] si prea putin pentru adulti! Şi atât! Alte bazine unde sa ai acces cu biletul standard nu am vazut! In afara de asta, ai acces oriunde pe teritoriul parcului si te poti bucura de oricare dintre amenajari in afara de bazine. Atractia principala a complexului sta insa in zona ingradita numita zona aquapark, unde intrarea se face teoretic pe baza unui cititor automat al bratarii [similara bratarilor AI pe care le primesti la hotelurile din TUrcia, de exemplu], care insa nu functiona cand am fost noi - accesul era intr-un fel la liber, insa nu se intra fara sa ai dreptul, am vazut oameni de ordine care din cand in cand se uitau, foarte discret, la culoarea bratarii pe care o purtai - nu am vazut nici macar un singur caz de probleme de acest gen. Pentru a avea acces la aceasta zona, trebuie platit suplimentar, inca o data valoarea biletului - cel putin asa ne-au cerut noua. Astfel biletul complet ajunge la aprox 5.000 forinti pentru doua persoane, cu mult mai mult decat la Gyula, unde e de aprox 3.200 forinti. Dupa cum am amintit, nu exista facilitati suplimentare astfel incat sa zici ca merita diferenta [la partea de aquapark ma refer].

O alta observatie legata de bilete - exista posibilitatea achizitionarii unui bilet "family", pentru doi adulti si un copil costa 5.400 forinti [biletul "complet", cu acces la aquapark], ceea ce presupune o economie de cel putin 1000 forinti, am aproximat eu.

La aceste aquaparkuri, noi mergem de obicei doar pentru o zi, de dimineata si pana la ora 19-20 [ora lor, 20-21 ora noastra], insa la cat de bine ne simtim pe-acolo, imi tot promit ca odata voi merge pentru doua sau chiar trei zile, cazarea pe acolo, in conditii absolut decente, am inteles ca-i extrem de rezonabila ca si pret. Ca o curiozitate, cred ca 9 din 10 persoane ce treceau pe langa noi prin strand vorbeau.. limba romana! :)

Va atasez si niste poze, de-abia astept sa se faca vreme frumoasa si un weekend liber, o s-o-ntindem din nou inspre-acolo :)

Trimis de tm67bru in 25.07.08 07:15:38

VIZUALIZĂRI: 16404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tm67bru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 zona aquapark; in clt se vad cele doua tobogane, unul care \"da\" intr-un bazin exterior si unul prin care ajungi in zona acoperita, in unul din bazinele de acolo.

[04.02.09 14:54:27]

stie cineva iarna care sunt optiunile? sunt piscine acoperite si chestii de-astea? parca as merge intr-un weekend.

[04.02.09 16:06:48]

Si eu as merge si probabil chiar o sa merg . Efectele asupra spatelui meu au fost extraordinare, mi-ar pridne bine si in perioada asta...

Bazinele acoperite sunt deschise iarna, la aceeiasi parametrii si dupa acelasi orar ca vara, dupa cate am inteles.

[04.02.09 17:32:03]

recomanzi un hotel/pensiune?

as prefera un hotel care sa aiba si bazin cu apa termala, dar nu stiu daca exista asa ceva. am observat ca pensiuni sunt multe, dar bazinele sunt separate, altundeva.

se pare ca o sa merg pe weekendul 13/14, ii fac o supriza sotiei, inca nu i-am zis nimic.

[04.02.09 17:35:45]

NU se merita hotelul, conditiile sunt aceleasi sau MAI PROASTE decat la pensiune. Iar pretul MULT mai mare [de obicei]

Acuma, e adevarat ca in extra-sezon oferta de cazare a pensiunilor se [mai mult decat] injumatateste, dar totusi cred c-ai sa gasesti.

Imi cer scuze daca gresesc, parca esti tot din Timisoara? Poate facem "o coloana" in 13/14...

[04.02.09 17:37:39]

Din Timisoara, da. Da` cum sa nu, cu placere. Inca nu m-am hotarat daca plec de vineri sau de sambata, dar sunt hotarat sa plec in weekendul ala. Deci o noapte sau doua.

[05.02.09 10:02:24]

So, te-ai hotarat? Eu as cam face o rezervare la o pensiune, dar inca nu stiu unde. Inca mai caut, poate mai gasesc impresii, mai intreb prieteni care au fost, poate imi recomanda ceva.

[05.02.09 10:08:44]

nu stiu inca, am atatea schimbari la job - mutari departamente de pe o firma pe alta - ca e posibil sa vin si sambata viitare la lucru [sambata ce vine sigur va trebui]. Asa ca nu astepta dupa mine...

[05.02.09 10:24:16]

cum pot sa te contactez personal? m-ar interesa o reclama pe site, un user de YM, ceva? aici pe forumul asta nu cred ca se pot trimite mesaje private din cate observ.

[05.02.09 10:30:15]

tm67bru ID de messenger

FLORINA212
[30.04.09 13:21:26]

SALUT!

VREA SA ITI SPUN CA DACA TE-AI FI PLIMBAT PE LANGA LAC CATRE FAR AI FI VAZUT CA SUNT MAI MULTE BAZINE SIMILARE CELOR DIN AQUQ PARK.

cristi_an3000, FLORINA212
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyoparosfurdo Oroshaza: