ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2018
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 21.09.17
MAR-2018

încărcat de pe telefon!

O zi de bălăceală la Gyoparofurdo

Întrucât am aflat că intrarea este la jumătate de preț pentru cetățenii români în luna martie (34lei Pret intreg, 17 lei în luna martie) am ales ștrandul din Oroshaza.

Cum se ajunge?

Arad - Turnu - Mezokovacshaza -Oroshaza

Distanta este de aproximativ 75 km. (Cam la aceasi distanta sunt si ștrandurile din Mako si Gyula).

Odată intrați în Oroshaza veți vedea că ștrandul este ușor de găsit datorită panourilor, care sunt dese, noi nici nu ne-am pornit Gps. ul.

Parcarea a fost 600 forinti pe toată ziua (în jur de 9 lei).

Despre strand...

Ștrandul este cochet. Are 4 bazine înăuntru, unul pentru copii, unul termal si doua cu diferite programe (bulbuci, curenți care te învârt etc.) plus jacuzzi.

Sunt două topogane, cel galben pentru interior si cel verde pentru exterior, ambele pornesc de sus din același punct.

Ștrandul are diverse facilități extra precum: sauna, masaj etc contracost.

Vara va puteți relaxa și afară la iarba verde lângă lac unde bineînțeles sunt si câteva bazine.

Despre Restaurant...

Din păcate am uitat sa îmi iau telefonul așa că nu am poze cu mâncarea. Portiile au fost destul de mari, iar preturile acceptabile.

Am cumpărat 3 meniuri de felul 2 (cartofi prăjiți cu pulpa dezosata- decorata cu roșie și cașcaval, cartofi cu piept de pui decorat cu legume si cascaval, cartofi cu cotlet de porc si cârnați, murături plus 2 deserturi si am plătit 5770 forinti, adica în jur de 80 lei.

De completat ar fi ca deserturile nu ne-au dat pe spate, dar au fost mancabile :)

Puncte Pro:

- ușor de găsit

- nu a fost aglomerat, având în vedere că am fost duminica a fost chiar liber

- mâncarea de la restaurant e bună și portiile destul de mari

- vara si afară este un bazin identic cu cel din interior (cu diferite programe: invartit, bulbuci etc) chiar și temperatura apei este la fel.

Puncte Slabe

- apa este de doar 1.20m

- temperatura ambientala este în jur de 26 grade, când ieși din apa se simte cam rece sau poate așa a fost în ziua în care am fost noi :)

Nu e prima dată când am fost la ștrandul Gyoparofurdo si cu siguranță nu v-a fi nici ultima. Este un loc unde te poți relaxa o zi sau chiar mai multe alaturi de prieteni și familie. Ceea ce mi-a plăcut cel mai mult a fost lipsa aglomerației. Recomand!

Site-ul ștrandului îl aveți aicigyoparosfurdo-oroshaza.hu/ro

Trimis de Rox.Patrik in 22.03.18 22:01:46
Validat / Publicat: 22.03.18 22:58:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rox.Patrik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.03.18 08:03:39]

[31.03.18 20:46:38]

@Rox. Patrik: Sunt putin invidioasa dar sa va fie de bine. Felicitari, votat cu mare drag.

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[02.04.18 08:20:50]

Mulțumesc chiar a fost frumos.

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[26.09.18 16:54:38]

In octombrie și noiembrie 2018 exista oferta 2 la preț de 1 pentru cetățenii straini! Mai multe informații, găsiți pe site

mishu, Rox.Patrik
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyoparosfurdo Oroshaza: