ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2010
ÎNSCRIS: 06.10.09
JUL-2009
2 AD. + 1 (aprox 3 ani) COPII

Mini vacanta la Danes

Am ajuns la Domeniul Danes in iulie 2009, la sfatul unei amice care a fost incantata dupa o noapte petrecuta acolo.

La inceput ne-am cam dezumflat cand am aflat ca va trebui sa petrecem 3 nopti intr-o camera si urmatoarele 2 in alta, deoarece era singurul mod in care mai putea rezerva ceva. rezervarile le-am facut la inceput de iunie, pentru inceput de iulie, fiind se pare norocosi ca am gasit in felul asta. Pana la urma nu a trebuit insa sa ne mai mutam, fiindca au gasit o solutie si a fost totul perfect.

Concluziile dupa 6 zile- 5 nopti petrecute acolo:

Ne-a placut mult, copilul fericit, noi mai grasi cu cateva kg bune, odihniti si total destressati.

Domeniul Danes dispune de:

-o pensiune cu restaurant la parter, tot acolo exista terasa, bar si piscina, la subsol este crama, unde se poate lua masa si savura vinuri de colectie;

-un centru ecvestru pe 2 nivele, camerele de la parter au o terasa in fata cu masute si banci, cele de la etaj au balcon cu masuta si scaune. la parter exista si sala de conferinte sau team building; in spatele Centrului sunt grajdurile si anexele precum si incaperile unde locuiesc dresorii si ingrijitorii

-mini ferma de animale, cu un mini lac amenajat

-loc de joaca amenajat pentru copii

-terenuri de calarie: manej exterior si acoperit

-teren de minifotbal (noi am jucat tenis acolo)

-gradina mare, loc pentru foc de tabara

-parcare proprie

-Han situat la 5 km de pensiune si centru ecvestru, care are propriul restaurant si o mini gradina zooologica cu lac propriu si loc de joaca amenajat pentru copii.

Am fost cazati la Centrul Ecvestru, cred ca a fost mai bine decat la pensiune fiindca acolo se auzeau zgomotele soselei mult mai aproape.

Camera indeajuns de mare, a incaput si patutul copilului, curat, liniste mi-a placut politica lor eco-nu foloseau saci de plastic deloc. In camera nu am avut frigider, dar la parter era un frigider mare, care ne-a deservit perfect.

Restaurantul mare, curat, ingrijit, portiile mari, mancarea buna, chelnerii foarte saritori si -lucru mare- chield friendly. Micul dejun, gen bufet, era inclus in pret. Deoarece copilul e tare pretentios la mancare, de multe ori ne-a preparat cate ceva pt el, chiar daca nu era in meniu. Nu a fost nici o problema, le-am zis ce sa faca si s-au executat si inca destul de rapid.

Grajdul se viziteaza, efectiv am putut sta pe acolo cu orele fiindca copilul era extrem de incantat de cai si de ce se intampla pe acolo. Multi cai, foarte bine ingrijiti, daca vrei, poti sa dai o mana de ajutor la ingrijirea lor. Este insa interzis sa-i hranesti.

Piscina curata, apa se schimba zilnic, aveau inclusiv bar la piscina, sezlonguri si umbrele multe. Cei cazati acolo nu platesc nimic in plus pt piscina.

Sfaturi:

-daca vreti sa calariti faceti rezervari din timp si pentru mai multe zile deodata, chiar inainte sa plecati de acasa, fiindca instructorii sunt supra solicitati. Nu se calareste fara instructor, asa ca nu are rost sa insistati daca vreti sa va aventurati pe dealuri.

-se pot face plimbari cu trasura minunate, trebuie programare insa.

-daca sunteti amatori de liniste si salbaticie, mergeti la Han. E izolat, locul e salbatic si tareee frumos. Mult mai rustic, iar fii-mio a fost foarte incantat de animalele de acolo.

- merita vizitate imprejurimile: Biertan- cu biserica medievala fortificata, am participat la un concert la orga acolo, mi-a placut foarte mult; Saschiz- am urcat pana la cetatea de pe munte, drum nu exista decat pana la un punct, restul se urca pe jos prin padure, destul de greu cu copilul dupa noi; Viscri -la fel biserica medievala; din pacate castelul de la Bethlem cris este proprietate privata si nu se viziteaza si bineinteles orasul Sighisoara, care e la 5 km. Se organizeaza si excursii organizate la 3 biserici fortificate, dar si un tur pe cont propriu merge foarte bine.

Puncte slabe:

-am nimerit in aceeasi perioada cu o tabara de copii. Adica galagie mare (deh copii multi la un loc) la restaurant, piscina plina, dar cu ocazia taberei instructorii au organizat un spectacol foarte reusit de calarie, de care am profitat si noi, precum si focuri de tabara cu cantece.

-daca nu calaresti si nici nu intentionezi sa inveti, te cam plictisesti mai multe zile

- am nimerit intr-o seara la restaurant un eveniment (cred ca era o petrecere cu ocazia pensionarii pt cineva). Patroana si-a cerut personal scuze fata de noi ca nu putem lua masa in interior, dar ne-a amenajat o masa pe marginea piscinei si a fost ok.

- la inceput personalul mi-a atras atentia asupra copilului sa stam cu ochii pe el si sa nu-l lasam sa se catere peste tot, dar le-am explicat ca e imposibil sa-l tin locului, au inteles si chiar au fost ok cu el, faceau cu schimbul sa-l tina ocupat, ba cei de la bar, ba ospatarii ba chiar patronii (l-au luat la ei in birou si i-au dat de lucru cu desenatul si coloratul cat noi am mancat linistiti).

In concluzie: un loc unde o sa revenim cu mare drag!

Trimis de danutza in 14.04.10 13:08:02

VIZUALIZĂRI: 2562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danaches2003
[14.04.10 13:25:13]

Foarte util preview-ul, mai ales prin prisma faptului ca si noi suntem familie cu copil. Multumim de informatii si vom trece destinatia pe lista. Intrebarile nu-si au rostul pentru ca amanuntele sunt foarte multe, motiv pentru care va acord un vot.

magdalena
[14.04.10 15:18:29]

Cat costa o lectie de calarie?

danutzaAUTOR REVIEW
[14.04.10 16:31:34]

Magdalena, asta vara era 25 ron sedinta de 30 min pt adulti si 15 Ron sedinta pt copii pe ponei, mai scurta. E posibil insa sa-si fi schimbat tarifele intre timp.

Pt incepatori, 30 min de calarie este suficient de mult.

Nu stiu cat erau plambarile lungi calare si nici plimbarile cu trasura.

susu
[08.09.10 15:26:30]

Foarte bun acest review, ai votul meu

danaches2003, danutza, domidoc, magdalena, susu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dracula & Centrul Ecvestru [Daneş]: