ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2017
ÎNSCRIS: 08.07.13
JUL-2017

Paralia Katerini!

Buna!

Tocmai ne-am intors dintr-un sejur frumos in Paralia Katerini.

Paralia - statiune aglomerata, dar linistita totodata, nu muzica la maxim, aglomeratie pe "bulevardul" statiunii...

Plaja curata, sezlong primeai in schimbul unei bauturi - 3 euro bautura-, apa cam murdara, dimineata era ff buna, curata, limpede, calda, dar dupa-amiaza erau alge.

Terasele nu preau ne-au atras... Nici nu am simtit ca suntem in Grecia... ciorba de burta, perisoare, radauteana, cartofi pai si friptura... Noi credeam ca vom gasi doar mancare specifica Greciei... Aveau un souvlaki... un fel de frigarui... Pe scurt nu ne-au impresionat!

Meteora -ceva UNIC!!

Am fost cu masina personala. Ceva de vis, ,,ffff frumos, Am vizitat doar 2 manastiri, nu mai faceau fata copiii. Merita vizitat!!

Insula Skiathos - frumos, dar obositor!!

Nu am fost foarte impresionati!! Am fost cu vaporul capitanului Kostas, toata distractia excursiei cu el si echipa lui a fost.

Am mers din Paralia pana in port 3 ore cu autocarul, apoi pe mare iar vreo 3 ore, am ajuns pe Skiathos ff cald si... cam atat! Dupa care am ajuns la Plaja Coconut, unde nu puteai calca din cauza acelor de la pini (care intepau ff tare), dar nici plaja nu puteai face ca locul era plin de viespii, deci ori stateai in apa... ori la vapor...

. Per total plimbarea pe mare si showul facut de echipaj nota 10+, restul...

Edessa si apele termale de la Pozar!

In Edessa am fost placut impresionati de primul restaurant grecesc!

Ousies Edessa- exact ceea ce credeam ca gasim in Grecia!! O mancare ff buna, peste, salate delicoase (un amestec dulce cu acrisor), fructe de mare, legume... nimic romanesc!! Recomand acest restaurant, daca ajungeti in zona!

Cascada de la Edessa, ff frumoasa dar nu prea intretinuta. Parculetul era ingrijit, dar daca caborati la poalele cascadei, ,,lasa de dorit, Dar un peisaj frumos!!

Pozar!! - dupa o zi pe drumuri (Edessa-Pozar), dar si un peisaj minunat printre munti si livezi de nectarini, piersici, pruni, am ajuns la o mica oaza de racoare! Mica- pt ca asa este... Am fost intr-o duminica, cam aglomerat, apa ff calda si minunata, dar sunt doar locuri amenajate pt baie...

Cam acestea au fost excursiile pe care le-m facut! La intoarcere, spre tara, am oprit si prin Salonic, am fost la Turnul alb si cam atat!!

Noi am fost primul an in Grecia... frumos, dar nu stiu daca mai revenim!!

In anii trecuti am fost in Turcia, nu se compara cu Grecia! O tara mult mai frumoasa si mai primitoare! In Grecia ff multe taxe la autostrazi, mult peste turci si mai slab calitative. Chiar si oamenii sunt diferiti, daca mergi la o agentie de turism in Turcia, te simti ca acasa, dar la greci acesta este pretul excursiei, daca vreti mergeti, daca nu... nu!

Daca ar fi sa recomand Grecia, nu as recomanda-o pentru un sejur cu copii, ci doar pentru excursii (pentru ca ai ce vizita) !

Trimis de calatorim_impreuna in 11.08.17 17:23:19
Validat / Publicat: 11.08.17 19:20:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorim_impreuna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.17 19:20:28]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 09&ridAnt=80502

maryka
[11.08.17 20:29:21]

Îmi pare rău să aud că nu sunteți așa încântați de Grecia sau mai mult n-o recomandați celor cu copii. E prima dată când aud așa ceva.

Fără a știrbi cu nimic din renumele stațiunii, vă zic poate nu ați ales cel mai bun loc de vacanță.

Cât despre excursiile opționale tocmai de aceea sunt opționale vrei sau nu. Probabil că știați cât durează drumul de exemplu spre Skiathos. E greu să te bucuri de ceva după 6ore pe drum.

Pot doar să fac alte recomandări în încercarea de a vă schimba părerea. Vezi review-ul "Cea mai frumoasă, cea mai cea... "

Călătorii și vacanțe mai frumoase pe viitor!

adrianaglogo
[12.08.17 00:35:13]

@iza_burtescu: Si eu ma mir de fatul ca intr- un fel ati fost dezamagiti de Grecia.

Categoric locul unde ati fost voi nu este reprezentativ pt Grecia.

Am stat o noapte acolo anul trecut, mie nu mi- a placut deloc.

Prea multa aglomeratie, pe strada principala era nebunie de lume!

Noi am avut noroc si am gasit o taverna cu fructe de mare, peste, bune si cu preturi acceptabile.

Nu renunta la Grecia, mergeti intr- o insula si o sa fie cu totul altceva.

Si nu neaparat in Santorini( scumpa).

Incercati una din insulele ionice si nu veti fi dezamagiti.

Vacante minunate sa aveti !

nrs †
[12.08.17 09:09:46]

@maryka:

si eu cred ca Grecia nu se adreseaza celor cu copii! de ce? e foarte simplu: in Grecia trebuie sa colinzi mult pentru a "simti spiritul grecesc"(daca asta vrei in vacanta) copii in schimb vor nisip (care nu il gasesti peste tot in Grecia) si apa, nu vor sa isi rupa picioarele mergand sa admire peisajul. Grecia este pentru a vedea plaje frumoase nu pentru a sta pe plaje pentru ca ai cam multe pietre. apropo definitia plajei este: zona cu nisip pe marginea unei ape (am vazut ca sunt multi care sar in sus cand cineva spune ca nu a gasit plaje cu nisip, de fapt exprimarea "plaje cu nisip" este un pleonasm)

maryka
[12.08.17 09:50:28]

@nrs:

Mulțumesc frumos pentru ecou. Apreciez și respect punctul de vedere al fiecăruia.

Eu m-am referit strict la alegerea vacanței, mai precis a locului. Ori despre Paralia se cunosc atâtea, e o destinație despre care s-au scris multe rânduri. Apoi am pomenit de excursiile opționale, mai ales când știi că ai copii, poate mici, nu știu, cum să alegi pe cea în Skiathos, cu 6 ore pe drum? Și ca adult e obositor iar la final uiți scopul călătoriei. Ce vreau să spun e că acum în zilele noastre cu toată posibilitățile de documentare calculezi din start ce vrei și unde te duci. Astfel scad procentele de dezamăgire.

viki68r
[12.08.17 17:07:32]

In ce priveste masa in Paralia, cred ca nu ati nimerit unde trebuie, daca ati fi incercat la Zografos sau la Poseidonion v-ati fi schimbat parerea,

cat despre insula Skiathos cred ca va referiti la plaja Koukounaries, unde am fost si noi in aceeasi perioada si n-am vazut nici o viespe, e drept ca am stat la umbra pe un sezlong sub umbrela contra 8 euro, padurea e gratis dar iti poate oferi si niste viespi din partea casei, ca sa zic asa...

Rodel
[13.08.17 10:49:01]

Data viitoare alegeți o insulă. Nu renuntati la Grecia, are atât de multe de oferit!

calatorim_impreunaAUTOR REVIEW
[13.08.17 20:52:16]

@maryka: Credeti-ma ca si in Turcia am facut excursii pe mare de cateva ore, obositoare, dar ff atractive!

Asta am simtit noi despre Grecia!!! Parerile difera...

calatorim_impreunaAUTOR REVIEW
[13.08.17 20:55:44]

@Rodel: Da, probabil... Dar noi am renuntat la ideea de a petrece o vacanta cu copiii in Grecia. Ne incanta ideea unor excursii in Grecia.

Intr-adevar Grecia este o tara frumoasa!!

Alexandra R
[17.08.17 21:55:22]

Perfectă dreptate. Grecia nu se compară cu Turcia. Turcia este mult superioara Greciei!!!

flaviana77
[22.08.17 10:40:34]

imi pare rau pentru ca aveti o asemenea parere despre Grecia, insa Paralia Katerini cu siguranta nu reprezinta frumusetea acestei tari.

nu trebuie sa fiti atat de radicali incat sa spuneti ca nu mai mergeti niciodata sa vedeti Grecia, sunt atatea locuri minunate de vazut si de explorat incat este pacat sa se renunte la ele.

Turcia este intr-adevar deosebita fata de Grecia, o comparatie intre cele doua tari niciodata nu va duce la un rezultat pentru ca sunt total diferite si fiecare are frumusetea ei.

adrianaglogo, Alexandra R, calatorim_impreuna, flaviana77, maryka, nrs, Rodel, viki68r
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Excursii opționale din Katerini: