ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.03.09
DEC-2009

Un oras minunat

In dorinta de a petrece revelionul 2010 undeva unde nu mai fusesem, am fost tentati de Garmisch-Partenkirchen. Un prim punct de interes il constituia Turneul celor 4 trambuline, care in zilele de 31. 12 si 01. 01 au etapa in aceasta localitate. Nu ca am fi practicanti ai sariturilor cu schiurile, dar ne place sa ne uitam. Si mereu ne uitam cu nostalgie (la TV) la tot felul de localitati idilice, de unde se prezentau astfel de concursuri. Zis si facut. Am purces la cautarea locatiei inca din ianuarie 2009. Si vreau sa va marturisesc ca nu a fost deloc simplu.

Am scris peste 200 de mail-uri, inclusiv la Biroul Local de Turism. Peste tot, raspunsuri negative. In primul rand datorita faptului ca doream doar 7 zile. Ah, greseala mea, nu v-am spus ca am dorit apartament cu self catering. Greu, fratilor, greu. Toti cereau minimum 10 zile. Dar noi nu aveam atata concediu in perioada respectiva. Pana la urma, cand deja renuntasem si ne orientasem catre zona Berchtesgaden, am primit un mail afirmativ. Si inca la un pret incredibil: 55e/noapte apartament cu 2 camere, bucatarie, baie. Pentru ca deja rezervasem biletele de avion (pt. Munchen-100e/pers), ne-am calculat un buget de circa 1000e, pe care am reusit cu succes sa nu il depasim. Asta in conditiile in care biletele la Turneul celor 4 Trambuline ne-au costat vreo 80e.

Avantajul cand stai la vile il constituie si faptul ca platesti taxa de statiune (2e/zi/pers), dar au fost bani bine cheltuiti. Pt. ca aveti acces la autobuz gratuit si multe alte facilitati (printre altele piscina locala, facilitate de care insa nu ne-am bucurat). Iar la ei autobuzele... ei bine, aproape iti potrivesti ceasul dupa ele. Vila unde locuiam nu era chiar in zona centrala, dar cu bus-ul aveam circa 5 statii pana in centru-am stat in Garmisch, iar pe jos faceam cam 15-20 min. de mers lejer. Localitatea e impartita in 2: Garmisch (unde aveti zona americanilor-Marshall Center, dar si ceea ce numesc ei centru- Marienplatz si zona pedestra adiacenta unde am petrecut noaptea de revelion) si Partenkirchen-unde e amplasata in principal trambulina, dar si alte obiective.

Localitatea e minunata, plina de viata, iar noaptea de revelion a fost o revelatie. Am crezut ca in Bucuresti se trag prea multe petarde. Ei bine, Gapa (denumirea data de ei localitatii) depaseste orice asteptari. La ora 12. 30 imi rugam sotul sa mergem acasa, pt. ca nu mai puteam respira. Cred ca au tras nemtii cu atatea bombe, petarde si alte nebunii cat tot bugetul Romaniei pe un an. Bine, nu numai nemtii, pt. ca zona, invariabil a fost invadata si ca turisti dar si ca proprietari, ghici de cine? Ati ghicit, RUSII! Dar m-am lungit cam mult.

Ce ofera Gapa? O lume pestrita, cu magazine avand preturi nebunesti, alaturi de mici shaormarii (scuze de exprimare), tipic pt. Germania, de altfel, cu tot felul de cetateni turci sau arabi. Cafenele cu preturi exagerate, dar am gasit in zona Marienplatz si o cafenea Tchibo cu preturi absolut rezonabil: 1, 50e/cafea. Cele mai bune preturi la mancare le gasiti la Spar. Dar nu e de cea mai buna calitate. Am cumparat vin chilian la 3e dar si vin austriac bio la 17e/500 ml. Oricum, mari diferente intre mancare/bautura bio si cea normala-aproape dublu.

Cu privire la schi, o sa va dau o lista de preturi: tichetul pt. o zi-33e/adult, pe 2 zile-64e (Garmisch Classic). Pe Zugspitze (cel mai inalt varf din Germania), pt. schiori: tichetul pt. o zi-37e, 2 zile-64e. Daca vreti sa mergeti sa vizitati 2 varfuri: Zugspitze/Alpspitze sau Zugspitze/Karwendel va costa 50e/pers. Circuitul Zugspitze (cu vizitarea ghetarului, Eibsee) -37e/pers. Oricum, in 2011 in Gapa se va organiza Campionatul Mondial de Schi (parca asa am retinut), asa ca preturile vor fi cam sus.

Apartamentul in care am locuit era ideal pt. 2 persoane (desi erau 2 camere, nu vad cum ar mai fi dormit cineva in living, poate doar un copil). Bine dotat in ceea ce priveste bucataria.

In rest, localitatea e plina de cladiri care au pictate diferite scene rustice, ori biblice. Este extraordinar. Oricum, Gapa e plina de americani, mai ales datorita bazei care e in localitate, motiv pt. care probabil si e cam scumpa.

Un alt loc de vizitat e Partnach Gorge, pe care din nefericire nu am putut sa-l vedem, datorita faptului ca traseul era inchis (am inteles de la un prieten din Munchen ca e destul de alunecos si vara, d'apoi iarna).

Noaptea de Revelion a fost dementa curata: nemtii au tras cu petarde cat n-am putut crede. Dar a 2-a zi, toti iesisera in fata casei si faceau curat. Impresionant! Garmisch mi s-a parut mai agitat fata de Partenkirchen, cu mai multe restaurante, baruri, magazine. Preturi si mari si mici la restaurante, functie de amplasare, atmosfera, etc. Si invariabil, pana si acolo, picolo sau chelneri romani. Oricum, merita sa faceti o vizita in Gapa!

Trimis de chrismo in 12.04.10 22:10:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Munchen, Berlin

VIZUALIZĂRI: 6742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucatarie

mariana
[12.04.10 22:31:56]

Super impresii.

Ce ai vrut sa spui cu circuit Zugspitze si vizitarea ghetetarului, sa inteleg sa se face excursie pe ghetar?

Ai idee de unde se pleaca? Multumesc.

[13.04.10 00:57:28]

chrismo am atasat aceste melodii impresiilor tale, daca insa doresti putem schimba!

cristi_an3000
[13.04.10 10:40:58]

super util review-ul, chiar ma interesa subiectul. chiar m-am gandit sa incercam ca data viitoare cand o sa fim in Austria cu ocazia revelionului, pe data de 1 ianuarie sa dam o fuga pana la Garmisch-Partenkirchen (e destul de aproape) pt ca sa vedem si noi o etapa de sarituri cu schiurile, cu atat mai mult cu cat am prinde chiar una din turneul celor 4 trambuline.

chrismoAUTOR REVIEW
[14.04.10 18:53:28]

Cand am spus Circuit Zugspitze m-am referit la faptul ca e o combinatie tren+telecabina (Glacier cable car si Eibsee cable car).

De luat il puteti lua din Garmisch-Partenkirchen, foarte aproape de gara normala, ca sa zic asa. Chiar cand cobori din trenul care vine din Munchen exista indicatoare si mergi 2 minute pana unde e capatul liniei trenuletului (foarte rustic, de altfel) care te duce pe munte- e o alta gara. Sorry ca nu am facut poze.

Cristi, nu trebuie sa ajungi neaparat in Garmisch ca sa vezi turneul. Parca imediat dupa aceea era etapa in Austria, la Innsbruck. Mint, a fost pe 3 ianuarie etapa din Innsbruck.

Oricum, eu am tinut cu Austria, dar n-ai fi vazut vreo privire sau vorba urata (am fost multumita totusi ca a castigat favoritul meu-Schlieri).

Foarte pitoresc concursul. De fapt ma refer la atmosfera de pe Grosse Olympiaschanze. Sa fii vazut cati stateau totusi la cozile anumitor sponsori care dadeau gratuit caciulite sau mai stiu ce ce nebunii (in special la Milka si Jack Wolfskin). De pe vremea raposatului n-am mai vazut asemenea cozi.

Dar am dansat vreo 5 ore, cat am stat pe arena respectiva (in special de frig, pt. ca am refuzat sa beau orisice-cozi imense erau si la eco toilets).

piti
[14.04.10 19:12:16]

Telecabina te duce chiar pe varf la Zugspitze sau in apropiere?

La concursul de sarituri cu schiurile se platea bilet si daca da, ce pret era? As merge cu masina si te mai intreb Partnach Gorge e departe? Multumesc .

chrismoAUTOR REVIEW
[14.04.10 20:52:23]

1. In varf.

2. Depinde daca vrei sa mergi la calificari (31. 12) sau la concursul propriu-zis (01. 01). Si aici erau mai multe categorii: in picioare-langa pista de aterizare (12e/31 si 19e/01. 01), pe scaun fara loc (17e/31. 12 si 39e/01. 01), pe scaun cu loc (25e/31. 12 si 57/01. 01).

La Partnach Gorge poti merge cu masina doar pana la intrarea in chei (mai idilic e sa mergi cu trasura-se practica).

Ca sa ajungi la Partnach Gorge treci pe langa trambuline. E si un indicator chiar pe partea exterioara a arenei (Partnachklamm, parca e in germana). Si nu e departe de Olympiaschantze-cam 20 min de mers lejer pe jos, pe timp de iarna, cu alunecus.

chrismo, domidoc, mariana, piti
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Garmisch-Partenkirchen şi împrejurimi: