ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    AUG-2008
    team-building

Acvariul din Constanta

In urma cu doi ani, in Constanta find, dupa o plimbare matinala in care am povestit cate in luna si-n stele despre copii si copilarie, am zis ca o vizita la acvariu ar intregi tabloul, caci toata lumea a fost de acord ca pestisorii exotici plac tuturor.

Este amenajat intr-o cladire veche, desi el are doar vreo cincizeci de ani de la inaugurare; si nu e spectaculos, dar doream sa vad ceva specii exotice, dragalase. Calutii de mare care imi sunt tare dragi, asa cum se balanseaza ei…si pe care as fi dorit sa ii vad, lipseau.

Ce sa va spun…? …... Of, ce greu imi este sa fiu “ scorpie”. Ma chinui sa gasesc cateva cuvinte de lauda, dar nu reusesc. Pestisorii aia micuti nu au nici o vina…. Unele acvarii erau goale, in altele erau doar 1 – 2 pestisori, …... saracie mare. Ici - colo cate un acvariu cu o familie mai numeroasa.

In copilaria mea, tata s-a pus la mintea mea cand am spus ca vreau acvariu …si sa fie copilul multumit a facut doua acvarii mari. In ele aveam mai mult de jumatate din speciile pe care le-am vazut la acest acvariu. Si asta pe vremea cand schimburile comerciale cu strainatatea erau mult mai reduse decat acum. In multe duminici ma duceam la Obor si mai cumparam care o pereche – doua... Frumosi si sanatosi. Si nici nu erau teribil de scumpi.

Acolo, la Constanta, cred ca in fiecare zi s-ar putea cumpara cativa pesti doar din banii incasati din vanzarea biletelor. Caci lumea vine, …. copiii sunt curiosi…. dar mare satisfactie nu cred ca au. Sau poate copiii ne avand termen de comparatie, se bucura si se multumesc cu ce gasesc. Dar pentru un adult care a vazut macar un magazin bun, daca nu un acvariu frumos …. situatia e cam saracacioasa...

Noroc cu sturionii care sunt mandria expozitiei si erau si mai mari. In rest…... caregoria mica. Cei mai multi erau din specia guppy; cel mai usor de crescut chiar si de un incepator. Ca o curiozitate acesti pesti nu depun icre ci nasc puisorii. Cineva chiar a propus sa revenim dupa un an sau doi…poate mai cresc pana atunci, sau poate mai aduc altii…

La acvariu se ajunge usor si este usor de remarcat, ; pe faleza, fata in fata cu Cazinoul.

Trimis de Diaura* in 12.04.10 20:19:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Acvariul din Constanta - Carasi aurii

biancuta
    [13.04.10 00:24:15]

Acum cativa ani am incercat si eu sa ajung la acvariu, dar nu am nimerit momentul potrivit, era inchis. Prima data cand ma ajung pe litoralul romanesc, voi trece si pe aici. Un vot.

deliutza27
    [06.05.10 23:49:25]

Eu si sotul meu suntem mari fani ai acvaristicii. Avem acasa un acvariu de 200 litri si daca spui ca specia cel mai des intalnita a fost guppy, imi cam dau seama ce se gaseste acolo. Un vot mic de la mine pentru prezentare si pentru pozele destul de reusite.

radu123
    [07.05.10 00:27:55]

cred ca din banii de pe bilete nu se reusesc sa se acopere cheltuielile (curent, incalzire, salarii, paza, etc), l-am vizitat si eu acum cateva zile dupa multi ani, merita.

[19.05.15 09:37:47]

Mutat în rubrica "Acvariul din Constanța, CONSTANȚA" (nou-creată pe sait)

biancuta, deliutza27, domidoc, radu123
    Alte impresii din această RUBRICĂAcvariul din Constanța: