Descoperă Thassos

înscris/ă în 22.07.17
JUL-2017
+ COPII: 2 -- varsta: 6 si 8

Update Thassos

Buna ziua! Am folosit articole de pe acest site ptr a-mi planifica o sapt de concediu in Thassos, m-au ajutat mult dar unele informatii erau cam vechi, asa ca incerc si eu sa dau cateva sfaturi celor care urmeaza sa vina pe insula - va scriu chiar din Thassos, maine pornim spre casa.

1. Giola- merita vizitata, cu o masina cu garda la sol normala nu sunt probleme. Àtentie: nu va opriti la gardul de sus din deal, intrati pe poarta si continuati pe drumul ce coboara. Economisiti mult timp si energie! Majoritatea celor care critica Giola o faca din cauza drumului lung batut pe jos. Noi nestiind, am lasat masina sus ☺

2. Kastro - f interesant, citisem despre taverna lui Kostas, ca e unicat, singura din sat etc. Cum am ajuns sus, incepea o furtuna si am si intrat in prima taverna. Dupa ce am mancat am vizitat si satul- surpriza, taverna lui Kostas e mai dosita si nu prea are reclama. Nu ca nu am mancat bine in prima, dar tot netul povestea de iaurtul lui Kostas, ramane pe data viitoare😢

3. Marble beach - de fapt sunt doua! Plaje frumoase aproape una de alta, legate printr-un drum. Accesul este OK daca se face pe traseul de pe munte, drum pietruit perfect si se trace pe langa/prin niste cariere de marmura absolut fascinante. De la plaja se poate trece la Golden Beach pe un drum forestier ce serpuieste pe dealurile tarmului, vreo 5-6 kilometri cu peisaje de vis, nu ratati, drumul e OK. Oricum va recomand sa va grabiti sa ajungeti cat mai repede pe Marble Beach - la cu ce spor aduna pe plaja pietricele de marmura o dna din RO in niste sacose de nylon s-ar putea sa nu mai aveti ce vedea in curand! ☺

4. Marble Zodiac - google. maps va duce pe plaja Metalia, de fapt este sus pe colina de deasupra acesteia spre Potos, cumva in partea opusa cu Patalaki

5. Plaja Aliki - deosebit de aglomerata, f ingusta si exagerat de scumpa! Daca treceti prin spatele plajei spre siteul arheologic gasiti o plaja gratuita cu conditii naturale poate chiar mai bune.

Cam atata deocamdata, plec spre Theologos, daca mai apare ceva, revin, sper sa va fie de folos!

Impresii încărcate de Cardi in 22.07.2017 18:47:28

Validat / Publicat: 04.08.17 16:24:29

• A fost prima sa vizită/vacanţă în GRECIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa, America de More si Centrala, Asia, Africa-Nord

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Cardi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 9 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Cardi? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[22.07.17 18:51:08]

@Cardi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro. Mulţumim pentru impresii.

Ok, atunci așteptăm se completezi - folosește link EDIT scris cu roșu - pe măsură ce mai descoperi câte ceva , poate adaugi și ceva fotografii.

Când ai ajuns la varianta finală, te rog să ne anunți să putem publica review !

Mulțumesc!

Vacantă plăcută și zile însorite!

[31.07.17 18:35:55]

@Cardi: Gata sejurul? Completări, foto?!

[04.08.17 16:24:13]

Conform celor declarate în caseta tehnică, sejurul e cam gata, dar autorul a uitat să mai completeze :) ! Review-ul se publică în forma actuală, eventuale completări se pot aduce prin intermediul ecourilor.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=79525

- adrianaglogo
[04.08.17 16:38:21]

@Cardi: Si eu voiam sa iti sugerez sa vezi si alte plaje, cum ari Tripiti, Livadia, Astpas, Patadisse.

Dar inteleg ca s- a terminat vacanta...

- ANILU
[04.08.17 21:09:35]

@Cardi: Acum cred că deja s-a terminat vacanța.

Poate revii cu alte informații și câteva poze.

Mă interesează cum v-ati descurcat cu insectele și în special cu viespile și albinele. Ai avut probleme?

Bun venit pe AFA.

Sper să ne mai scrii.