ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2023
ÎNSCRIS: 07.10.23
SEP-2023
Familie

Din nou in Thassos

21 septembrie 2023. A 2-a oara in Thassos. In anul 2022 am fost cu 3 zile mai tarziu decat in acest an, insa a fost la fel de senin si cald.

Am plecat din Bucurestii noi la ora 3.30 dimineata spre Giurgiu-Ruse-Veliko Tarnovo-Makaza-Keramoti-Limenas -Potos. Vama la bulgari am trecut-o in 15 minute, iar la greci in 35 minute. Rovinieta pentru Bulgaria am platit-o online pe bgtoll. Am mai platit 15 lei pentru Podul prieteniei si 1,40 euro la iesirea de pe autostrada din Grecia. La ducere am parcurs 30 minute cu ferryboat-ul, insa la intoarcere pentru ca au fost valuri, s-a deplasat mai incet si am ajuns in 45 de minute. Ferry ne-a costat 45 euro (o masina si 4 adulti).

Noi am stat la un hotel de 5 * in Potos, unde mai fusesem si anul trecut. In prima zi au fost 28 grade si senin, in celelalte 30 grade, apa calda. Am stat pe plaja din Potos: liniste, soare, mare limpede, pestisori pe care ne-a placut sa ii admiram si nisip fin.

A 2a zi am plecat catre Giola. De unde am fost cazati, am ajuns in 15 minute. Am parcat la a2a parcare pe dreapta, cum se coboara drumul. De acolo am cumparat bauturi racoritoare pentru a putea parca free. Ne-am bronzat pe stanci. Merita vazuta Giola. Este unica in felul ei.

2 ore mai tarziu am plecat catre Aliki Beach, pe care o recomand. O plaja superba de un turcoaz exemplar. Plaja are nisip fin si apa creste treptat. Noua ne-a placut mult. Are si o placa de calcar de aproximativ 2 m latime la intrare in apa, destul de subtire, dar pe noi nu ne-a deranjat.

Am trecut si pe la plaja Pefkaria, dar pe noi nu ne-a incantat. A 3a zi am plecat catre Marble Beach, o plaja cu pietricele de marmura, care face ca culoare apei sa se vada superba, dar in diferite culori de aproape si de la distanta de pe drum. Aici sezlongurile se platesc. Apa este mica in primii 5 m apoi scade brusc, este adanca si nu este indicata pentru cei care nu stiu sa inoate. Insa este superba. Exista muzica. Au si bar.

Porto Vathy are mai putine pietricele de marmura si umbra se aseaza mai devreme pe plaja din cauza muntelui din spate. Si aici se pot inchiria sezlonguri sau se poate sta cu prosopul direct pe nisip.

Am fost si la Golden Beach, o plaja de aproximativ 1 km lungime, are nisip auriu si fin. Apa creste treptat. Este superba si clara. Si aici sunt terase undeva in lateral. Se pot inchiria sezlonguri sau se poate sta direct pe nisip cu prosopul, insa trebuie neaparat umbreluta. La marginea apei se aduna foarte multe albine. Mare grija sa nu calcati pe ele, va puteti intepa.

Anul trecut am fost si la Paradise Beach care este destul de intinsa si multe terase in apropiere. Anul acesta am ratat-o, ca de altfel si pe Psili Ammos pe care de asemenea o recomand cu drag. Se coboara niste trepte din drumul principal, are sezlonguri, nisip fin, e draguta foc.

Recomand pentru vizitat si localitatea Teologos, cu stradutele ei inguste. Noua ne-a placut. De asemenea am trecut de 2 ori prin bazarul din Potos pentru a cumpara diverse suveniruri. Mare atentie unde parcati. In Potos sunt si parcari amenajate si cu plata si gratuite. Nu e indicat sa parcati in locuri nepermise.

In concluzie, este a 2a oara cand am ajuns in Thassos in 2 ani si ne-a placut la fel de mult de fiecare data. Va recomand cu drag Thassos si va urez vreme frumoasa!

Trimis de Elena in 07.10.23 22:24:05
Validat / Publicat: 07.10.23 22:50:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: In anul 2022 am fost tot in Potos la acelasi hotel. In 2019 am fost in Paralia si in Skiatos

VIZUALIZĂRI: 2690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.10.23 22:43:47]

@Elena: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Noi am stat la un hotel de 5* in Potos, unde mai fusesem si anul trecut.

La care hotel ați stat?

ElenaAUTOR REVIEW
[07.10.23 22:47:06]

@webmasterX: Royal Paradise

[07.10.23 22:48:58]

@Elena: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Royal Paradise scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestui hotel.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Elena
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: