Viva Club HVD Hotel

JUL-2017
+ COPII: 2 -- varsta: 1 - 6

Vacanța la Nisipurile de Aur

Am ales pentru prima data Nisipurile de aur din Bulgaria. Hotel VIVA Club 4*

Un hotel curat, bine întreținut.

Mâncarea destul de diversificata.

Băuturile alcoolice și nonalcoolice ca peste tot in Bulgaria, adică jenante.

Problema cea mai gravă este amplasarea hotelului, undeva pe un deal. Accesul la plaja este făcut cu autobuz care pleacă la ore fixe.

Daca pierzi autobuzul mai stai 1 ora pana sa pleci.

Plaja este ok și gratuită.

Daca ești bine organizat reusesti sa faci fata. Și nu in ultimul rând sa va așteptați la aroganta și [***] romanasilor noștri, care din păcate sunt câta frunza și iarba.

Impresii încărcate de Cunex in 18.07.2017 17:57:10

Validat / Publicat: 18.07.17 18:55:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach Riu Helios Paradise
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Cunex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  898 PMA (din 4 voturi) nota2

[18.07.17 18:54:12]

@Cunex: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 81&ridAnt=79367

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

Completări, ajustări (inclusiv în privinţa notelor şi calificativelor acordate) — pot fi aduse prin rubrica ecouri, la finalul sejurului.

- alex1968
[18.07.17 19:24:27]

Cu o minimă documentare asupra hotelului ai fi aflat unde este amplasat. Sunt scările din dreptul hotelului Elena, care, pentru un adult, nu sunt atât de înspăimântătoare precum par, dar, dacă eşti cu 1-2 copii, urcarea şi coborârea lor devine, evident, o problemă.

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[18.07.17 20:00:23]

@alex1968:

Hotelul este foarte departe de plajă şi foarte sus.

Eu am ştiut exact situaţia şi tot am bombănit muuult de fiecare dată când mă întorceam la hotel şi ajungeam la trepte. De nervi mă apucasem să le şi număr, dar a trecut mult timp de atunci.

Îl înţeleg şi îl compătimesc pe autor dacă a fost nevoit să urce pe jos. Eu am fost de revelion şi a fost greu. Vara cred că leşinam pe scări.

=

@Cunex:

Parcarea este tot gratuită?

Pe vremuri, la Viva erau destule băuturi de import incluse în concept.

Anul acesta însă nu mai găseşti decât băuturi locale, nici mai bune, nici mai rele ca la alte hoteluri bulgăreşti cu AI. Păcat.

- alex1968
[18.07.17 20:11:57]

@nicole33:

Da, ştiu unde este, am stat acolo în urmă cu vreo 4-5 ani, chiar cu un an înainte de renovare.

Eu sunt destul de comodă (asta ca să mă exprim elegant, pentru că sunt de-a dreptul leneşă), iar soţul meu are probleme cu picioarele şi cardiace. Ştiam că sunt trepte multe (82 sunt, le-am numărat noi), dar la acel moment doream un hotel bun unde să plecăm peste o săptămână, iar acesta a fost singurul unde am mai găsit o cameră disponibilă. Deşi ştiam că avem trepte multe, când le-am văzut am crezul că leşin. Dar se pare că dracu' n-a fost atât de negru.

Noi preferam piscina, dar, chiar dacă plaja o făceam la piscină, mergeam de două ori pe zi să ne plimbăm şi urcam/coboram acele trepte.

De aceea zic că nu sunt atât de înspăimântătoare pe cât par, dar, dacă eşti cu copii mici este aproape imposibil să te "avânţi" pe ele.

- Cunex
[18.07.17 22:05:12]

@nicole33: Parcarea este gratuită dar este mică.

Daca parchezi primul, exista posibilitatea ca in spatele mașinii tale sa parcheze altcineva. Cand vrei sa pleci trebuie sa anunți la receptie să-l caute pe cel care a parcat in spatele tău.

Daca e plecat la plaja trebuie sa aștepți pana vine cu faimosul autobuz.

Cu 5 leva poți rezolva "românește" cu paznicul parcării să-ți găsească un loc unde nu poți fi blocat.

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[18.07.17 23:47:26]