ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 06.04.10
APR-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Calde si reci si furt auto

Hotelul Atlas este cotat la 4 stele, pentru Bulgaria poate fi ceva real insa pentru EU este departe de aceasta cotatie.

am facut o excursie de Paste cu un grup de 18 prieteni, grup organizat cu all inclusive, am ajuns pe 2 aprilie la orele 16, ne cazam si mergem sa mancam ceva, insa tocmai se terminase bufetul si la rugamintea mea bucatarul in tura s-a oferit sa ne faca cateva platouri cu cartofi si salata, surpriza insa, sefa de sala ne pofteste afara din restaurant pe motiv ca la orele 18 putem veni la cina, am insistat sa primim orice in special pentru cele doua femei gravide cu care eram, raspunsul a fost NU SE POATE.

trecem peste asta si urmeaza cateva zile in care mesele au fost acceptabile ca varietate insa foarte slab calitative si repetitive, a fost o cura de salate excelenta...

avantajele pe care le am apreciat au fost internet wireless in holul hotelului, piscina cu toate ca la orele 18 se inchide si este foarte mica, camerele foarte mari, singurele de altfel care se incadrau la categoria de 4 stele, faptul ca zilnic au schimbat prosoapele si se face curatenie.

sotiei mele i-au lipsit cateva farduri, gest de neinteles pentru ca valoarea era foarte mica...

per ansamblu ne am bucurat de soare si plimbari lungi, in aceasta perioada insa nu va asteptati la viata de noapte, nu exista nici macar un club deschis.

intristarea mare vine insa de la o caracteristica din ce in ce mai intalnita in Bulgaria, Furtul Auto.

un cuplu aflat cu noi in acest grup a ramas fara masina in noaptea de Paste, in prima faza am crezut ca este o gluma, am citit zeci de cazuri dar nu credeam sa experimentez asa ceva. politia a fost prompta, au venit in 10 minute, am mers impreuna cu receptionera hotelului care a tradus din engleza in bulgara declaratia. multumiri pe aceasta cale!

translatorul agentiei bulgaresti insarcinat cu astfel de probleme nu a fost de gasit.

Atentie in astfel de cazuri, Nu puteti parasi teritoriul Bulgariei pana nu primiti o hartie de la Procuratura prin care se confirma ca ati depus plangere la politie pentru furt, in cazul in care plecati furtul nu este luat in considerare si veti primi si o amenda pentru sustragerea de la cercetari. aveti nevoie de plangerea de la politie si hartia de la procuratura pentru dosarul pe care il veti depune in Romania la firma de asigurari

Hotelul Atlas a pus imediat la dispozitie pentru inca o noapte o camera de hotel fara plata pentru pagubit pentru a putea astepta hartia buclucasa, tinand cont ca hotelul se inchidea am apreciat acest lucru!

in concluzie, un sejur cu bune si rele, nu e ca in prezentare insa este cu mult peste serviciile oferite de hotelierii romani.

nu plecati cu masini fara sa fie asigurate Casco, atentie pentru iesire din tara se face o reasigurare speciala.

hotelul este departe de plaja, aprox. 400 metri

Trimis de gabrieldima in 06.04.10 11:51:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: veliko tarnovo - recomand cu caldura

VIZUALIZĂRI: 4702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabrieldima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena
    [06.04.10 12:08:06]

Incep sa ma intristez din ce in ce mai tare la ceea ce aud de Bulgaria. Pana acum am considerat-o o tara ok de sejur si chiar mi-am mai programat 2 concedii acolo. Acuma incep sa ma intreb daca am procedat corect.

Foarte bune amanuntele tale cu privire la furtul auto!

Costi
    [06.04.10 12:21:20]

Asta depinde de situaţie.

De exemplu, atât la maşina mea, cât şi la cea a fiului meu, deşi sunt asigurate la societăţi diferite, nu este necesară o reasigurare specială, pentru faptul că ambele societăţi de asigurare au o clauză care prevede că, dacă faci la ei şi asigurarea obligatorie, asigurarea Casco este valabilă şi în ţările unde este valabilă şi cea obligatorie.

Oricum însă, este evident că, atunci când pleci cu maşina din ţară, este bine să treci şi pe la societatea de asigurări şi să te interesezi de eventualele probleme care ar putea apărea.

biancuta
    [06.04.10 12:27:56]

Eu nu sunt fan Bulgaria si consider ca au destule probleme. Sunt persoane care au avut experiente placute in Bulgaria si care spuneau ca problemele de aici sunt basme. E adevarat ca de vreo 2 ani nu s-a mai auzit despre jafuri la ei, dar ceea ce spui referitor la furtul auto ma face sa cred ca nu s-au schimbat, asa cum banuiam. Ai votul meu!

magdalena
    [06.04.10 12:34:54]

Biancuta, eu pe unde am fost in Bulgaria pana acum m-am simtit ok si nu am intampinat probleme care sa nu fie remediabile. Sa vedem ce surprize imi mai ofera si acest an!

zangela69
    [06.04.10 13:45:01]

am fost anul trecut si ne-a placut f tare, ne-am simtit excelent, comparativ cu litoralul nostru. merg si anul asta, sper sa nu avem surprize neplacute. ar fi pacat

bybyana
    [14.04.10 13:56:23]

Intr-adevar. Noi am ajuns pe la 13:50 si ne-a fost foame. Dupa vreo 5 minute alergau aia ca disperatii cu painile dupa ei ca trebuia sa inchida. Asta mi s-a parut ceva aiurea tinand cont ca jumatate de sala (era destul de mare) era plina.

banal
    [27.09.10 15:20:37]