ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
    ÎNSCRIS: 05.05.08
    APR-2010
    2 AD. + 2 COPII

Extrem de nemulțumit

Prima si ultima data in Bulgaria

Salut pe toata lumea!

Am revenit din Bulgaria de la faimosul, renumitul si mult lăudatul hotel "GRIFID ARABELLA", unde am petrecut minivacanţa de paşte împreuna cu nişte prieteni, cam 24 de adulţi şi 6 copii.

Am ajuns la hotel in jurul orei 13. 45 şi au inceput surprizele, neplacute binenţels că de surprize plăcute nu prea am avut parte.

Deci cum vă spuneam, la intrare în parcarea hotelului ne aştepta un individ care ne spunea că pentru a lăsa maşina în parcarea din faţa hotelului trebuie să platim 15 EURO/ZI sau 10 EURO/ZI la o parcare situată undeva in spatele hotelului.

După multe încercări prin care am vrut să îl facem pe acest domn să înţeleagă că nu este normal aşa ceva şi că este un preţ foarte mare, am renunţat dându-ne seama că nu avem cu cine să ne înţelegem.

După ce ne-am cazat am coborât la restaurantul hotelului pentru a servi masa. Am rămas dezamăgit când am văzut cam ce ne ofereau, faţă de ce auzisem de la cei care mergeau de 2-3 ani în această locaţie.

Singura zi în care mâncare a fost OK a fost în ziua de Paşte când au încercat să mai repare din ceea ce stricaseră pâna atunci.

La clubul hotelului programul incepea pe la ora 21. 00 şi se incheia la orele 24. 00.

Că incepea la ora 21. 00 nu era nici o problemă, dar după ce că terminau programul foarte repede prima oră ne arătau ei cam cum ştiu să danseze, după care începea programul de club.

Vă daţi seama că după ce te încălzeşti în club 2 ore vrei să continui. Ei bine noi continuam pe holul hotelului până spre dimineaţă, dar fără să deranjăm ceilalţi turişti care erau cazaţi.

Încă un lucru pe care nu l-am înţels şi nu cred că voi reuşi vreodată să îl înţeleg este acela că spectacolele pentru copii se ţineau "ÎN CAFENEA" unde lumea venea să servească una mică şi să fumeze. Deci vă daţi seama cam câtă minte a avut cel care a organizat aşa ceva.

A, era să uit ziceau că minibarul este free, aşa este, era free, dar atât de free încât nu am găsit nimic în el.

Si ca să nu fiu cârcotaş vă spun ca am găsit şi două lucruri bune în acest hotel. Primul ar fi camera în care am fost cazaţi care era foarte mare si în care se făcea curăţenie zilnic, iar al doilea lucru a fost piscina acoperita care era curată iar apa la o temperatură de 25-26 grade.

Dar aceste două lucruri pozitive să le numesc aşa nu mă vor face să mai merg vreodată în Bulgaria. Şi am zis în Bulgaria nu la acest hotel sau în aceasta staţiune, deoarece dupa ce am auzit si de la alti turişti care au fost în această ţara peste tot este la fel.

Ce vă pot spune este că a fost o experienţă pe care nu o să o uit, dar care mi-a dovedit încă odată că şi bulgarii ca şi românii sunt o naţie de oameni care vor decât să profite de pe urma altora.

Deci una peste alta am rămas dezamăgit total de litoralul bulgaresc şi cine mai zice că la bulgari este foarte frumos si extraordinar de bine îi doresc să petreacă cum au petrecut cei 300-400-500 de turisti români cazati la hotelul GRIFID ARABELLA.

Trimis de roobycrc* in 06.04.10 11:23:40

VIZUALIZĂRI: 4166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roobycrc*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
    [06.04.10 11:42:18]

Bag de seama ca bulgarii din zona Varna au pregatit niste surprize romanilor de Paste, mai ales ca stiau ca acestia vor da buzna in aceasta perioada.

Cred ca acum numara banii si isi fac socotelile pentru un inceput de sezon asigurat din punct de vedere financiar.

Ma mira insa faptul ca la asemenea practici s-au dedat si hoteluri cu pretentii, ca Grifid, dar cred ca balcanismul managementului bulgaresc si foamea de bani intr-o perioada de criza a primat ospitalitatii si marketingului.

Doua intrebari pentru roobycrc, in perpectiva unui week-end deja rezervat la Arabella:

- parcarea hotelului este cu plata, sau ai nimerit tu la cealalta?

- ce bauturi ai in plus (in afara de cele bg) la UAI?

voyager
    [06.04.10 11:46:34]

cred eu ca aici a fost totusi la mijloc si o anumita lipsa de informare (vezi nemultumirea cu parcarea; un asemenea incident la inceput de sejur te poate trece instantaneu in modul 'vazut totul in negru'). Si, in plus, o oarecare "nepotrivire de caracter" intre turist si profilul hotelui -- vezi nemultumirea ca nu a putut 'petrece' dupa ora 24...

A nu se intelege ca am ceva impotriva oamenilor care doresc sa chefuiasca dupa ora 24) insa cred ca exista hoteluri mult mai potrivite pentru aceasta decat Grifid Arabella, un hotel prin excelenta pentru familisti CU COPII [MICI] - iimho...

magdalena
    [06.04.10 12:13:20]

Pacat pentru un hotel cu un renume totusi, sa fie atatea aspecte negative!

roobycrc*AUTOR REVIEW
    [06.04.10 15:03:55]

Pentru "valimi": Nu am nimerit la cealaltă, parcarea hotelului este cu plată. Asta am aflat la faţa locului. Cei de la agenţie nu stiau nimic. Şi nu numai cei de la agenţia cu care am plecat noi ci şi reprezentanţii altor agenţii. Pot să îţi spun că a venit la faţa locului reprezentantul unei agenţii şi nu a reuşit să rezolve nimic.

Referitor la băuturi ai tot gratuit, absolut toate băuturile.

Pentru "voyager": Am reţinut părerea ta şi o respect.

Oricum greşala a fost a noastră nu a lor pentru că am crezut că acolo aleargă câinii cu covrigii în coadă. Şi exact cu se spune LA POMUL LĂUDAT SĂ NU TE DUCI CU SACUL! Se potriveşte de minune.

Vă doresc o zi bună şi sper să nu aveţi "norocul " nostru.

catalinalupu
    [07.04.10 12:11:23]

Anul trecut am fost la acest hotel de Paste... si am fost foarte incantati... pacat ca s-a intamplat asa ceva... noi anul trecut nu am mai gasit loc de parcare in fata hotelului si am intrat prin laterala lui pe jos... pe langa scarile ce duc la piscine din curtea exterioara... si nu era cu plata nimic... pacat ca fac asa ceva acum... iar mancarea si bautura anul trecut a fost multa si diversificata... intr-adevar miniclubul nu l-am inteles nici eu... ca se desfasura pe mini scena din incinta lobby bar-ului... dar discoteca la noi a tinut anul trecut pana pe la 2 -2. 30 noaptea cu muzica romaneasca, inclusiv hore, dupa terminarea programului lor artistic (al celor 4 animatori) ! anul acesta am ales Duni si am venit extrem de incantati(putem sa facem si comparatie!), desi am avut de revelion destule experiente neplacute...am sarit peste ele si am mai ales inca odata de Paste, din nou Bulgaria si nu regretam nimic!

Krisko
    [21.07.12 03:16:02]

@roobycrc:

Vesnica surpriza cu plata parcarii de care aflam la fata locului. Un e-mail la hotel si rezolvai problema din start.

Se poate si invers tin sa iti spun, eu stiam ca voi plati parcarea iar cand am ajuns "surpriza" nu mi-au cerut nici un ban.

Daca te interesai din timp aflai si pe unde gasesti parcari alternative, mai ieftine, ca moca nu ai sa gasesti in Nisipuri.

Cat despre faimosul, renumitul si mult lăudatul hotel stai linistit, nu duce lipsa de turisti sau aprecieri.

Alegi o locatie fara a te informa suficient, ai surprize la fata locului si iti amarasti vacanta, drept urmare decretezi ca nu e chaiar asa cum "vorbeste lumea" in Bulgaria si nu le vei mai calca pragul.

Ok, mult succes in alte locatii.

catalinalupu, Krisko, magdalena, roobycrc*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: