ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2018
ÎNSCRIS: 06.09.11
AUG-2018

Excelent !!!

O vacanta fara cusur. Incerc sa fiu obiectiva pentru ca e mult de spus. Hotelul are 3 piscine, 2 exterioare, una interioara, plaja privata, cu nisip fin, 4 restaurante dintre care 3 a la carte pentru cina (Italian, Asiatic si Bulgaresc), pizza/sandwich bar, pastry corner. Punct minus: nu exista bar pe plaja.

Mancarea: exceptionala si diversificata. Am avut chiar sampanie la micul dejun! . Carne: pui, curcan, vita, porc, rata, peste, preparate in fel si chip. Coltul pastelor, mult adorat de fiica mea. Acelasi colt servea dimineata painici, chifle, patiserie calda. Exista si un Healthy Corner unde am gasit branza de soia si diferite preparate pe baza de masline, seminte, fasole, naut, etc. Ce mi-a placut cel mai mult: bamele murate, placintele cu branza si varietatea de branzeturi (aveau inclusiv blue cheese si camembert).

Am primit din partea hotelului o invitatie la Gala Dinner, o cina mai speciala organizata o data la 10 zile in care hotelul isi prezinta personalul, cu mare fast. S-au servit fructe de mare, desert surpriza cu inghetata si bezea flambata, varietate de branzeturi fine, sampanie, etc. Atmosfera a fost intretinuta de doi tenori de la Opera din Varna.

Entertainment: aveau o echipa care se ocupau de distractia din jurul piscinei pe parcursul zilei, organizand jocuri, gimnastica in apa, iar seara de la ora 8-9, Disco Kids, iar apoi un spectacol pentru adulti. Exista si un club de noapte, in interior, dar, doar l-am vizitat, nu am putut sta din cauza copilului de 8 ani.

Camera. Noi am avut camera la ultimul etaj, seaside view, camera mare, spatioasa. Bar aprovizionat zilnic cu 2 doze bere, 2 sticle de apa minerala, 1 fanta si 1 cola. Curatenia se facea zilnic, prosoapele se schimbau zilnic, iar in fiecare zi gaseam un alt aranjament din prosoape pe pat, spre deliciul fiicei mele.

Curatenie inclusiv pe balcon. Sotul fumeaza si gaseam scrumiere curate. Aer conditionat in parametri. Inchideai usa la balcon, nu se auzea nimic din afara, nu am auzit nimic nici de la vecini, deci structura cladirii... ok. Iar eu somnul fin, o falfaiala de perdea si am deschis ochii!! .

La hotel am ajuns la 12:30 si am preferat sa platim 20 de leva pentru a primi bratarile si a servi pranzul (check in se face la ora 14:00, iar prima masa sunt gustarile de la ora 15:00). Este un pret mic (50 ron, 2 adulti + 1 copil) tinand cont ca am iesit intr-o seara cu niste prieteni cazati la alt hotel si la terasa, 2 portii hamsii, 1 lipie cu usturoi, 3 beri si o Fanta, 48 leva (120 ron). Am optat si pentru late check-out la ora 15:00 pentru a beneficia in continuare de all inclusive, 39 leva. Am preferat sa ii dau copilului o mancare pe care o testasem in hotel si nu sa fac vreo experienta in oras cu vreo mancare cu salmonella sau enterocolita, cum am patit acum 2 ani in Constantin si Elena. In plus, am ales late check out pentru ca noi am calatorit in Bulgaria cu autocarul si preluarea se facea la ora 15:30. Este si mai ieftin, in conditiile in care hotelul te taxa cu 20 leva parcarea pe zi. Iar firma de transport de nota 10! Am mai fost cu ei si totul exceptional, aer condtionat, ghid care ne-a aratat o Bulgarie mai presus de ideea de litoral, un orar de sosire si preluare fara cusur.

Am citit si alte review-uri cu privire la Hotel Grifid Arabella, sincer, nu stiu ce sa zic, dar poate am avut noroc noi ca am prins perioada cea mai scumpa la ei (12-18 august 2018), iar in hotel erau doar francezi si nemti, si fiind straini poate din acest motiv totul a fost exceptional. Nu stiu daca in afara de noi mai erau alti romani. Insa, comunicarea cu cei de la hotel a fost excelenta si s-a remarcat de la primul contact pe e-mail cu ei unde mi-au raspuns la toate intrebarile si mi-au dat toate informatiile necesare.

Surpriza a fost la check out, cand am predate cheia, receptionera din acea zi vorbea cursiv romaneste.

Cu siguranta Grifid Arabella va fi destinatia viitoarelor mele concedii sau opriri in Bulgaria. :)

Trimis de Elsa76 in 13.09.18 14:56:37
Validat / Publicat: 13.09.18 16:37:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grand Hotel Varna, Constantin si Elena

VIZUALIZĂRI: 2992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elsa76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Fructe de mare - Gala Dinner

artemisa24 [27.10.18 20:11:57] »

Felicitari pentru review! si spune-mi, te rog, cum era intrarea in apa? lina, mai abrupta? pietre? presupun ca hotelurile Grifid au plaja privata, nu-i asa?

artemisa24
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: