ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2017
JUN-2017
4 AD. + 2 COPII -- v: 6&7 ani

încărcat de pe telefon!

Cetatea Rupea - visare cu ochii deschisi

Am vizitat cetatea in ziua de 2 iunie 2017 pentru prima data in viata. Citisem despre ea cu ceva timp in urma si o vazusem de pe DN toamna trecuta cand mergeam in deplasare la Tg Mures. Mi-a placut atunci chiar si vazuta de departe, mi-a parut "semeata" (nu stiu daca e corect sau nu gramatical sa spui asta despre o cladire, dar asta mi-a inspirat mie la prima vedere).

Cu ocazia periplului Brasov-Sighisoara, pentru ca era in drumul nostru si pentru ca ne-am dorit ca drumul cu masina dintr-un oras in altul sa aiba si o oprire in care adultii, dar mai ales copiii sa isi dezmorteasca picioarele, am ales Rupea ca loc de plimbare.

Nu voi scrie istoricul si nici nu voi descrie cetatea, au facut-o inaintea mea altii mult mai bine decat as putea eu sa o fac... voi incerca doar sa scriu ce am simtit/facut intr-o ordine aleatorie: liniste si pace (la propriu - nu erau foarte multi vizitatori), explorare (fiul meu a tinut mortis sa vada fiecare incapere, zid, sa escaladeze fiecare piatra), mandrie (ca romanasii nostri au fost in stare sa faca asa o frumusete de cetate, iar cei contemporani cu noi au reusit si sa ii dea o fata primitoare), libertate de a visa (desi pt unii faptul ca nu sunt ghizi sau prezentari in orice forma e deranjant, eu cred ca tocmai lipsa lor te lasa sa iti inchipui ce s-a intamplat canva, sa iti imaginezi cum traiau oamenii, cum mergeau pe alei, ce faceau in fiecare incapere); libertate - cand esti in punctul ei cel mai inalt si poti vedea totul de jur imprejur gandesti ca e minunat sa fii liber si esti binecuvantat sa poti sa fii acolo pentru un moment!

Stiu ca sunt multi care au vizitat-o si s-au bucurat ca si mine de aceasta experienta, dar stiu ca sunt mult mai multi care nu o vor face niciodata pentru ca nu pot fizic, nu au reursele materiale sau pur si simplu nu le trece prin cap ca niste "pietre vechi" iti pot aduce atata fericire in suflet! Sper si incerc zilnic sa insuflu fiului meu dragostea pentru istorie, cultura si locuri pentru ca eu cred ca acestea ne imbunatatesc infinit existenta!

Calatorii placute va doresc si va invit sa adaugati Cetatea Rupea in lista voastra "must see" daca nu ati vazut-o inca!

Trimis de ElenaP in 08.06.17 21:37:28
Validat / Publicat: 08.06.17 22:58:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUPEA [BV].

VIZUALIZĂRI: 912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.06.17 21:40:36]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=78123

Zoazore
[09.06.17 12:22:11]

@ElenaP:

voi incerca doar sa scriu ce am simtit/facut

= bun venit in club! Nici mie nu-mi plac datele tehnice, desi-s inginera (sau tocmai de-aia?)

Imi place cum scrii si-mi place sa descopar micile surprize prin ochii fiului tau!

VACANTE INSORITE!

ElenaPAUTOR REVIEW