ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2017
MAY-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vila Memento Ikaros

Am achizitionat servicii de cazare printr-o firma de turism, la pretul de 50 euro de persoana, camera family open plan, 7 nopti la vila Ikaros din Olympic Beach, sejur platit integral, cu reducerile cuvenite, inca din noiembrie 2016. Am mai fost cazata la vila Narcisa si Hotel Parthenon in Olympic Beach, stiam unde este localizata si merita sa incercam.

La sosirea in Olympic Beach, ora 14.30 au fost coborati cei care erau cazati la vila Asterix (fosta Dimitra), cei de la Parthenon iar noua, de la Ikaros, ni s-a solicitat sa mai ramanem in autocar ca urmeaza sa soseasca o persoana de la agentia partenera sa ne cazeze. Va dati seama, dupa atata drum, nici macar nu putea acea doamna sa fie prezenta pentru a ne caza. Stiam unde este vila, asa ca eu mi-am luat familia si am pornit cu ghida care ii insotea pe cei care erau cazati la Parthenon catre vila. Dupa noi, au coborat toti care erau cazati la Ikaros.

Ajunsi la vila o intreb pe domnisoara ghid ce camera urmeaza sa ocupam ne raspunde ca nu detine lista, ca o are cea care urma sa vina si inca o tipa blonda care s-a urcat in Salonic si ulterior a coborat in Paralia (s-a urcat sa vanda excursiile optionale). Am sunat-o pe banii mei pe blonda sa-mi spuna camerele, ca aveam dupa mine un copil de 8 ani si mi s-a parut strigator la cer ca nici la ora aceea sa nu putem fi cazati. Mi-a spus camerele, 303 si 304 si asa am reusit sa ne cazam. Ceilalti turisti au sunat-o ulterior pe blonda care frumusel le inchidea telefonul. Asa ca, bietii oameni au mai asteptat in jur de 40 minute sa apara doamna cu repartitia pe camere.

Am platit doua camere mari, am primit in schimb, una mare si una mica iar la intrebarile mele la agentia partenera mi s-a spus ca oricum camerele sunt mari toate. Ori fi mari toate, dar eu am platit ceva si am primit altceva, in cazul in care eram nemultumita mi s-a precizat ca pot face reclamatie la firma din Bucuresti, desi repartitia o face firma din Grecia. Te doare mintea nu altceva.

Vila Memento Ikaros este situata in randul al doilea de vile, in stanga hotelului Parthenon ca punct de reper, are la parter, pe fata, un magazin, nu are nici un fel de date de identificare, sigla sau ceva in care sa scrie numele, ca apartine unei agentii de turism, nu are niciodata pe nimeni la receptie, asa incat daca veti avea orice fel de problema in camera nu are cine sa va ajute.

Noi am avut camere la etajul trei, camera 303 cu suprafata mai mare, 304 mai mica. Ambele camere erau pe fata vilei, cu spatele la mare, aveau mobilierul clasic: paturi (4 paturi de 1 persoana la 303,3 paturi la 304), chicineta cu plita electrica, noptiere, o masuta ingusta cu sertare sub oglinda, tv, un taburet, aer conditionat (daca vrei sa il folosesti platesti alti bani in fiecare zi). Ar trebui si un cuier la intrare dar probabil cer prea multe. Scara mi s-a parut un pic periculoasa, are o balustrada care pare usor nesigura mai ales pentru copii. Baia mai mare la camera 303, geam la care ajungeai numai daca te urcai pe un scaun, mai mica la 304, fara geam la baie, ambele cu foehn in baie, gresie, faianta. Gasiti in baie o hartie igienica, fara sapun sau altceva. Un inconvenient este faptul ca nu ai pe ce pune sapunul cand esti la dus, la camera mica este aproape chiuveta deci nu-i bai, dar la camera mare chiar trebuie sa ai un pic de inspiratie ca sa ai sapunul sau gelul de dus aproape. Toate camerele au balcon, cu masa si scaune de metal. In camera nu sunt mese, scaune, daca ai nevoie le iei pe cele din balcon.

Vila este noua, mobilierul este nou, per ansamblu nu poti spune nimic rau de vila. Este aproape de plaja, noua, ideala, ce sa spun, dar, aici fac o pauza si zic ceva frumos in gandul meu, poti sa ai surprize cum am avut noi, adica sa nu ai apa. Nu vorbesc numai de apa calda care, cat o lasi sa curga, nu se incalzeste neam, este calaie spre rece intotdeauna, ci despre atat de folositoarea apa rece.

In ziua de 26 mai, de ziua sorei mele, am avut o aniversare de neuitat. De dimineata, ne-am trezit fara apa, nici rece, nici calaie spre rece, adica deloc. Asa ca ne-am spalat pe fata, pe dinti cu apa plata, dar ce sa pui in wc. Va spun eu, apa carata din curte cu galeata din dotare. Noroc ca vila este in sistem self-catering, adica pentru cei care nu stiu, aveti mop, matura, faras, galeata sa va faceti curat, gunoiul il duceti singuri in curte ca 7 zile nu intra nimeni nici macar sa va schimbe cearceafurile (care erau albe spre gri petrol si cu gauri pe alocuri). Asa ca noroc chior acea galeata.

Deci, de la ora 7 dimineata nici picatura de apa in vila, in schimb la robinetul din curte un debit de invidiat. Cei care au plecat in excursia optionala din aceea zi au spus doamnei de la firma partenera ca nu este apa, credeti ca s-a remediat ceva, nicidecum. In jur de 9 incep si eu sa ma agit, ca de, nu mai sunt la prima tinerete sa car apa pe scari pana la trei.

Ma duc frumos la agentia partenera, nu incepusera programul pesemne, ca nu era nimeni acolo. Sun la numarul de telefon de urgenta din Romania trecut pe contract si nu raspunde nimeni. Mai aveam un numar de telefon de la departamentul transport care raspund si au transmis mesajul meu mai departe si dupa doua ore, adica la ora 11.00 ma suna un domn din Romania sa-mi explice mie cum e cu apa in Olympic Beach, adica nu e apa nicaieri ca e taiata de primaria din Katerini. Incerc eu sa ii spun domnului ca ceea ce spune dansul sunt minciunele dar degeaba, el zicea ce stia el.

La orele acelea aveam apa datorita noua, ca am gasit grecoaica care se ocupa de vila, am luat un instalator de pe drum, care lucra la un hotel in constructie, au descuiat la camera cu sistemul de alimentare, au apasat ceva si miracol, aveam apa la presiune foarte buna dar numai rece ca apa calda nu am mai primit pana la plecare.

A fost atata bataie de joc din partea firmei grecesti si atata nepasare din partea firmei romanesti incat, sincer, merita sa-ti programezi vacanta pe cont propriu si nu sa ii imbogatesti pe unii care doar stau si iau banii.

Credeti ca a fost cu happy end? NU, pentru ca la ora 19.00 din nou s-a oprit apa, de data aceasta apa urca la etajul 1 si nu mai urca la 2 si 3. Astept doua ore ca poate vine apa, nimic, dupa ora 21 in Romania nu am mai avut cu cine vorbi, m-am dus la greci la agentia partenera, era patronul grec acolo, m-a dat in primire la cea care vorbea romaneste care ma aburea cu aceeasi placa, ca e apa oprita de la primarie. Atata timp cat la etajul 1 si in curte curgea apa ce apa sa fie oprita mai fratilor? A promis ca trimite instalatorul care era la sediul agentiei si urma sa plece si la vila Asterix, unde erau romanii cazati ca nu aveau nici ei apa.

In ziua aceea doar 2 vile au avut probleme cu apa, Ikaros si Asterix, unde erau cazati turisti romani veniti cu aceeasi firma si care erau administrate de aceeasi grecoaica, surprinzator nu-i asa.

Am asteptat o ora, n-a venit nimeni, din nou la agentie, de data asta am vorbit in engleza, se amuzau grecii de acolo, s-a mai dus o doamna dupa mine care si-a desfacut pantalonii in fata lor si le-a spus wc incat in final la ora 11 noaptea au trimis pe instalator care in 2 minute a rezolvat problema apei, rece bineinteles, nu si calda. Si asa, ne-am enervat noi, pe banii nostri, sa stam fara apa curenta si ca plecam nespalati pe drumul de intoarcere.

In ziua plecarii, la ora 9 ne-au dat afara din camere si fiind si o zi ploioasa am asteptat, in holul de intrare mic, fara scaune suficiente, asezati pe scari, ca animalele, cu bagajele printre noi, pentru ca vila nu dispune de spatiu de depozitare pentru bagaje. La plecare spre autoca, adica ora 16.00 am avut parte si de o ploaie mai puternica care a inundat strada pe unde trebuia sa iesim, asa ca am sarit gardul spre hotel Parthenon ca sa nu ne udam la picioare si am ocolit pe alta strada pana la autocar, bineinteles fara ca cineva de la agentia de turism sa ne ajute sau macar sa vina sa ne conduca spre autocar.

In concluzie, desi in primele zile voiam sa recomand vila, dupa toate problemele avute si dupa nesimtirea a doua agentii de turism - romane si greaca - fata de noi nu recomand aceasta vila. Daca doriti sa va cazati aici sa tineti minte ca sunteti pe cont propriu, daca aveti probleme in camere trebuie sa le rezolvati singuri pentru ca nimeni nu va sprijina in nici un fel.

Trimis de papalito in 29.05.17 16:08:56
Validat / Publicat: 29.05.17 16:51:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach, Corfu, Aegina

VIZUALIZĂRI: 4094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 curtea pe unde se intra in vila, in dreapta este hotelul Parthenon

Dana2008
[30.05.17 09:23:19]

Felicitari pentru articol și informații utile!

Eu cu soțul meu am fost într-o excursie la Nei Pori cu un autocar din București! Învățătura de minte! O dată și ajunge! Autocarul a rămas fără frâne în Bulgaria unde am stat într-o benzinărie toată noaptea. Am mâncat hamburger cu 5 €. Am pierdut o zi de vacanță din cele 6. A fost îngrozitor de obositor. Noi din Tg Mureș până în București am mai făcut 6 ore cu microbuzul. Oribil!

Acolo în schimb a fost totul Ok, plajă, mâncarea, cazarea, curățenie, apă limpede cu peștișori și meduze albastre.

Vacanțe plăcute!

flaviana77
[30.05.17 10:22:49]

stiu ce agentie are in oferta aceasta locatie.

de multe ori am fost tentata sa aleg un sejur intr-acolo, din ce am auzit aici ma bucur ca nu am facut acest lucru.

nu e corect sa se intample asemenea lucruri.

sper ca in ciuda neplacerilor sa fi avut totusi o vacanta frumoasa si sa va fi bucurat de Grecia.

papalitoAUTOR REVIEW
[30.05.17 12:22:56]

@flaviana77: Grecia este tara unde ma duc cu cea mai mare placere si daca nu am fi avut parte de aceste incidente ar fi fost nemaipomenit si de data aceasta.

flaviana77
[30.05.17 12:32:01]

@papalito:

si eu iubesc Grecia foarte mult, daca as avea ocazia nu m-as mai intoarce, as ramane sa traiesc acolo mereu.

in alta ordine de idei, cand mergi cu agentie niciodata nu stii la ce anume sa te astepti.

dar recunosc, de cate ori am fost plecata nu am avut probleme la cazare.

calatorul
[07.08.17 20:40:14]

@papalito: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite.

B06lsx, calatorul, flaviana77, papalito
Alte impresii din această RUBRICĂVila Memento Ikaros House: