ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
ÎNSCRIS: 29.07.11
AUG-2012

Cazare Villa Ikaros

Cazarea a fost luata cu early booking, fiind 117 euro / pers, iar autocarul a fost 55 euro / pers.

Sejurul a inclus cazare de sambata 4 august pana sambata 11 august. Camera a fost dimensiune standard, localizare cu iesire in strada principala de magazine, distanta mica fata de plaja, totusi mai mare de acei 40 metri mentionati de review-urile online, pentru ca trebuie sa ocolesti alte vile sa poti ajunge efectiv la nisip - asadar estimez 120-130m distanta reala... Am avut camera la etaj 3, fara, vederea la mare constand in vederea catre alte vile, putand vedea o farama foarte mica de apa printre ele. Caldura insuportabila fara aer conditionat, fiind mai cald decat afara la pranz. Balconul standard, cu 2 scaune si o masa de metal, si balustrada pe care iti poti usca prosoapele, respectiv o plasa mobila pentru usa de termopan dar atentie, ramane loc suficient pentru tantari sa intre pe langa, recomand aparat de tantari.

Alte accesorii din camera includ: frigider, plita electrica, filtru de cafea / ceai (nu am folosit), chiuveta, vase (pahare, farfurii, cratita, ibric, cutite, furculite, linguri, lingurite), pat dublu + pat separat. Baia cu chiuveta, dus cu scurgere in centru cat si in centrul camerei (nu trece pe dedesubt apa) si wc, oglinda si hartie igienica 1 rola (am cumparat noi inca una) 1 cos de gunoi (in baie). In camera se gasea si o masa + oglinda de machiaj, 2 noptiere cu sertar, un sifonier si televizor LCD. Nu am avut prosoape, si ne-am trezit cu balconul blocat pentru ca era iesit termopanul din balama, dar s-a rezolvat pana la urma problema. Ce m-a deranjat a fost faptul ca desi au insistat sa ne spalam pe picioare inainte de a veni in camera, am gasit destul de mult nisip in camera pe jos - nu s-a facut curatenie cum trebuie desi ne-a tinut sa asteptam si de la cazarea de ora 12:30 cand am ajuns la vila, am intrat in camere pe la 13:00 cel mai devreme.

Vila nu are bucatarie dar in schimb are in curte o baie cu WC si dus cu apa calda care poate fi folosita si in ziua plecarii, dupa ce s-au eliberat camerele.

Alte mentiuni:

Pe jos in camera se afla gresie, pe care se poate merge chiar si in picioarele goale (desi recomand sa va maturati un pic camera inainte dupa caz).

Desi mobilierul era mai vechi si era situata mai departe de plaja, a fost mai convenabila cazarea in Villa Dimitra, care de altfel ar fi fost si mai ieftina ca pret pentru acest an.

Aerul conditionat era directionat direct spre pat, si noi nu suportam si in plus insemna 5 euro pe noapte.

Trimis de alex16ss in 22.08.12 12:02:27
Validat / Publicat: 22.08.12 14:05:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach Hotel Pantheon (2008), Olympic Beach Villa Dimitra (2010), Agios Gordis Sinarades (Corfu) Villa Niki

VIZUALIZĂRI: 5916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex16ss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere Ansamblu 1 Villa Ikaros - Balcon (Termopane) + Patul dublu + Oglinda + TV LCD.

pielevasil
[22.08.12 21:56:10]

salut!

Am fost si eu in iulie la aceasta vila si mi-e mi-a placut. A fost OK. Este destul de bine pozitionata fata de principalele puncte de interes: market, taverne, plaja...

alex16ssAUTOR REVIEW
[22.08.12 21:59:16]

@pielevasil: Salut! Nu intelege gresit review-ul meu, el exprima doar partile pozitive si cele negative. Desi a fost mai slaba ca unitate de cazare per ansamblu decat altele incercate de mine nu am zis ca nu mi-a placut

pielevasil
[22.08.12 22:02:16]

raport pret-calitate este foarte OK

[22.08.12 22:02:33]

@pielevasil: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

mihhai993
[25.06.13 20:50:05]

Parola La Wi-Fi O stiti?

alex16ssAUTOR REVIEW
[25.06.13 23:25:10]

@mihhai993: din pacate nu, pentru ca nu aveam dispozitive wifi la vremea cand am fost eu. doar patroana stie engleza (cameristele erau doar cu greaca cand am fost eu), dar ar trebui sa iti spuna daca o intrebi. daca nu stii cum sa dai de ea, incearca la tipa de la Mita Travel (parca asa ii spunea) agentia partenera din Grecia, s-ar putea sa stie ea sau sa poata contacta patroana.

N. B. numele agentiei folosit nu este in nici un fel reclama, cu atat mai mult cu cat in cazul de fata vorbim de un subiect de interes anume.

mihhai993
[28.06.13 12:34:53]

@alex16ss: Multumesc... Am intrebat deoarece plec astazi in grecia tot la vila ikaros... Sper sa fie o vacant reusita!

[17.02.15 12:07:45]

@alex16ss - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=12445.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • alex16ssAUTOR REVIEW
    [17.02.15 14:48:28]

Am corelat cu restaurant Kriss din poza si am putut determina ca era a 5ea cladire (noroc ca i-am pus numele in poza de la review de la statiune). Asadar coordonatele exacte:

Poseidonos 27

Olimpiaki Akti 601 00, Grecia

40.238412,22.587078

Daca va trebuie coordonatele pentru Hotel Parthenon, situat langa vila Ikaros, acestea sunt:

Poseidonos 27

Olimpiaki Akti 601 00, Grecia

40.238275,22.587043

Multumesc,

Alex

[17.02.15 15:07:02]

@alex16ss - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

alex16ss, mihhai993, pielevasil
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Memento Ikaros House: