ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2017
    ÎNSCRIS: 10.02.16
    MAY-2017
    1 AD. + 2 COPII -- v: 4, 8

Restaurant Capitol – Bucuresti

Langa Centrul Militar, pe Calea Victoriei, la Restaurant Capitol servesti prazul in acorduri de pian live.

Probabil, la fel ca multi alti cetateni romani, petrec mult timp pe net. Un subiect de mare interes pentru mine este turismul si entertainment-ul.

Astfel aflu o multime de lucruri pe care uneori simt nevoia sa le testez.

Am aflat deci ca restauratul Capitol are oferta pentru praz bufet suedez. Asta se intampla de luni pana vineri intre orele 12:00 si 15:00. Costa 25 lei, suma fixa si poti servi orice si oricat.

Exista si oferta pentru cina si costa 45 lei, la fel, bufet suedez.

In ce priveste prazul, sunt zilnic aproximativ zece feluri de mancare, cam doua aperitive, doua supe, trei – patru variate de main course si doua – trei variante de desert, productie Capitol.

Pentru ca prima data am fost in post, din fiecare era obligatoriu macar o variata de post. De fapt am vazut ca acest obicei de a oferi macare de post il pastreaza si in perioadele in care nu este post, probabil pentru vegetarieni.

Meniul este afisat pe site in fiecare saptamana, aproximativ joi pentru toata saptamana urmatoare (https://hotelcapitol.ro/restaurante-baruri).

Se poate comanda si a la carte insa nu prea am vazut doritori.

Ziua de luni este rezervata pentru o varianta de bucatarie internatioala. Stiu ca a fost o luni de meniu sarbesc insa nu am fost. Am fost insa la lunea italiana si mi-a placut mult. Am mancat multa lasagna iar fiul meu s-a delectat cu pui Valdostana. Mi-a placut si supa minestrone (de post).

Ziua de joi este rezervata pentru bucataria romaneasca. Prezinta niste variante de meniu irezistibile si nu sunt mereu aceleasi.

Bauturile nu sunt incluse in pret, se platesc separat – un soft drink – 9 lei.

Ca sa ajungi la restaurant intri mai intai la receptia hotelului Capitol unde in hol sunt angajati ai unitatii (despre care presupun ca stau permanent acolo, asta fiind job-ul lor – de intampiare) care par a fi niste clienti ce stau la povesti in lobby pe fotolii insa sar imediat ce observa ca te apropii de usa sau ca, macar, pari interesat de reclama cu meniul afisata in strada.

Te directioneaza spre ceea ce cred ei ca te-ar putea interesa, foarte saritori, asa cum stiu eu ca se face in locurile cu staif.

Trecand pe langa receptie si receptionerul te saluta ceremonial si amabil.

Intrand in restaurant te intampina un adevarat comitet de primire – seful de sala insotit de cativa ospatari.

Dupa ce iti alegi masa, continua sa roiasca in jurul tau, te informeaza despre oferta de praz cu eleganta si promptitudine insa par aproape inexistenti cand te servesti, ca sa nu inoportuneze.

Live-ul la pian creaza o atmosfera selecta.

Ambianta este deosebit de eleganta. Mobilierul prezinta un mix de lemn si catifea dark green ce imbraca niste canapele capitonate confortabile. Peretii sunt imbracati in tapet asortat, in tonuri grena.

Servind masa, ai o priveliste placuta spre Cercul Militar Central.

Prin traditie este un “loc preferat de intalnire al multor scriitori, muzicieni si artisti inca de la inceputul anilor 1900” asa cum ne informeaza chiar site-ul lor.

La a doua vizita nu am mai prins comitetul de primire ca am ajuns tarziu, era cam 14:30 si dupa jumatate de ora inchideau pravalia. Am mai prins doar vreo cinci minute de pian live.

Era o zi de marti si meniul nu era special insa m-am bucurat de salate: mix, de cruditati, orientala, de muraturi alaturi de un pic de grill si invariabila friptura cu cartofi prajiti pentru prunci.

Nu am mai prins ciorba radauteana desi mi-as fi dorit, am mai gasit doar supa crème de zukini ce nu ma interesa.

Nu am mai prins nici clatite desi, iarasi, ma interesa, deci, daca ajungi mai tarziu patesti de-astea pentru ca oferta este in limita stocului disponibil si stocul nu este nelimitat :)

Am prins in schimb crema caramel ( de zahar ars :D …) si nu’s ce tarta cu crema cu fructe, ceva mandarine, de-a casei, foarte buna…

Se gasesc mese libere in permanenta.

Pentru ca stiam deja locul si obiceiurile, stiam ce am de facut.

Mi-a placut stilul asta liber ales :), vii, iti alegi masa si te duci sa-ti iei ce ai chef sa mananci, fara sa intrebi pe nimeni, parc-ai fi la tine acasa. De fapt cred ca nici la tine acasa nu prea faci asta, barbatii, spre exemplu, nu cred ca fac asa :D …

Nici cu nota nu prea iti bati capul pentru ca ospatarii sunt prompti.

Vom mai merge, cand vor mai fi zile potrivite pentru excursie ca sunt multe de facut in zona…

Trimis de danaeldreny* in 20.05.17 13:11:07
    Validat / Publicat: 20.05.17 14:20:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Restaurant Capitol – Bucuresti, Calea Victoriei, nr. 29

[20.05.17 14:37:19]

@danaeldreny:

Un loc select, special, de servit pranzul (sau cina) cum rezulta din poze si din articol. Nu am incercat aceasta locatie niciodata. Felicitari pentru articol.

Apropierea de CMN (Cercul Militar National) ma face sa imi amintesc de vizitarea acestui obiectiv cu totul remarcabil, unul din palatele din zona Caii Victoriei si in general din centrul capitalei noastre.

Inca o data, bravo!

[20.05.17 15:06:35]

@Dan&Ema: Cu multumiri,

Am citit cu mare drag articolul bine documentat despre Cercul Militar National!

crismis
    [20.05.17 15:15:54]

@danaeldreny: De tinut minte pt cand voi mai ajunge in Bucuresti! Si pretul e imbatabil!

[20.05.17 15:27:06]

@crismis: Asa cum scriam, in zona sunt multe oferte la acelasi pret.

Vis-a-vis - la Capsa (monumet istoric ...) parea deasemenea tentant fara sa mai spun de toate bistro-urile din zona care mai de care mai ofertante, cum vad, lucrurile se schimba cu viteza in zona chiar daca, unii, mai monumentali raman de neclintit

Insa nu le-am putut incerca pe toate deodata - mai revenim...

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [20.05.17 17:15:33]

Dacă ai sţi de câtă vreme încerc să ajung la ora prânzului la bufetul de la Capitol... dar în timpul săptămânii nu sunt liberă iar la sfârşit de săptămână nu mai au oferta.

Am aflat că au mâncare gustoasă de la colegul meu care a lucrat la recepţia hotelului Capitol şi a fost invitat de foştii lui colegi la prânzul-bufet.

Foarte bună recomandarea, un prânz ieftin şi bun pe Calea Victoriei este tentant atât pentru bucureşteni cât şi pentru turiştii care ne vizitează capitala!

[20.05.17 18:18:19]

@Floria:

Si mie mi se pare oferta interesanta pentru o locatie situata in buricul targului si aleasa / selecta.

Cred ca pentru vizitatorii straini dar si autohtoni care nu cauta cel mai cel mai ieftin este o optiune buna.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [20.05.17 19:48:50]

Am fost la un botez aici, restaurantul e foarte în regulă, de la mîncare la amenajarea interioară. Nu mai zic de amplasament. Așa că oferta asta de prînz e de ținut minte.

Afișul ăla de la Tănase parcă e din altă epocă - Arșinel, Alexandru Lulescu Nici nu credeam că mai există spectacole de revistă.

[20.05.17 20:14:39]

@abancor: Ce conteaza epoca?

Zambeste! Haaai!

[21.05.17 09:36:57]

Excelent articolul! Multumim pentru recomandare.

Eu ajung des in zona, insa nu indrazneam sa intru la Capitol, stiind ca e un loc scump.

Sa ne mai povestesti ce mai descoperi.

[21.05.17 10:48:00]

@cristina47:

Adevarul este ca oricine nu a intrat inauntru, va cataloga acest restaurant drept unul scump. Nici nu ai cum altfel. Si eu am considerat la fel. Dar uite articole precum acesta pot schimba o parere.

Aurici
    [22.05.17 17:44:55]

@abancor: Există revista, dar e vai de mama ei. Am fost de curând la un spectacol și e îmbătrânită de la sală (cu toate că a fost renovată de curând), până la echipă. Nu știu cine le mai face textele, dar dacă nu știți ce mai face Bianca Drăgușanu, dați o fugă până la Tănase .

[22.05.17 18:16:36]

@Aurici: Ce polemica-am starnit!! Eu am considerat exclusiv indemnul la zambet dar daca-i musai...

Is curioasa cat rezista Bianca pe AFA

Aurici
    [22.05.17 18:37:53]

@danaeldreny: Eiii, nu dezvoltăm nici o polemică, voiam doar să asigur lumea că revista există. Cu subiecte de toată jena.

[22.05.17 19:19:58]

Azi a fost menu grecesc la pranz, si lunea trecuta, mexican.

M-am uitat de ieri sa vad ce menu au astazi, insa nu l-am gasit decat pe cel de saptamana care tocmai s-a incheiat.

Astazi, l-am gasit afisat pe cel de saptamana asta. Poate ma duc maine, si intreb personalul daca au bucatarie frantuzeasca, sau spaniola, asa bifez si-o extracurriculara , ca se potriveste la fix. Pacat ca nu am stiut dinainte de aceasta oferta.

Inca o data, multumim pentru acest articol excelent si foarte util. L-as vota de 100 de ori!!! Si mai mult!

[22.05.17 23:34:54]

@cristina47:

S-au mai lenevit de la o vreme, am vazut si eu asta, mai intarzie cu meniul

Cu drag!

Am gasit o oferta similara (aproape) cu bucatarie chinezeasca - 29 lei, la fel, bufet.

Detalii - in curand

[23.05.17 00:11:55]

@danaeldreny: Da, da!!! Asteptam! Ca eu am fost azi la KungFu King, pe Mosilor, si o salata de urechi, si o portie de pui picant: 31 lei.

[23.05.17 00:32:38]

@cristina47: E mai gipsy area, fara asa fason,

Vitan, pe la casa de pensii sau ce o fi acolo

"Am auzit de curand de Restaurantul Asiatic de pe Calea Vitan nr. 11 si ne-am hotarat sa le calcam si noi pragul. Nu puteam rata oferta all you can eat la 29 lei/ persoana. " 28 mar 2016 http://metropotam.ro/Unde-iesim/restaurantul-astiatic-all-you-can-eat-de-pe-calea-vitan-art5567074148/ Meniul este foarte variat si se schimba saptamanal. Restaurantul este impartit in 3 bufete: bufetul rece, bufetul cald si bufetul cu dulciuri.

Puteti manca tot ce pune restaurantul la dispozitie pentru un pret de 29 lei/ persoana. Acest pret este valabil de luni pana vineri in intervalul orar 10:00 - 15:00. Intre orele 17:00 - 24:00 si in week-end, pretul creste la 69 lei/ persoana.

Puteti lua si la pachet unul (sau mai multe) dintre cele 4 meniuri care sunt puse la dispozitie.

Livreaza si la domiciliu. "

Eu NU AmFostAcolo. Mai povestesc dupa ce merg... de-oi mai ajunge...

[23.05.17 00:37:04]

@cristina47: asta ar putea sa nu mai fie valabila ca-i deja de patru ani dar se poate incerca

taorestaurant.ro/oferta-r ... t-chinezesc-tao

roxi-nico
    [23.05.17 18:47:15]

Super, de retinut pentru urmatoarea vizita!

Aurici, crismis, cristina47*, Dan&Ema, danaeldreny*, Floria, roxi-nico
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: