ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2017
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    APR-2017
    14 AD. + 11 COPII -- v: 10-18

Vila Ianis. Merge

Cu toate că începusem să mă plictisesc de zona Moieciu-Bran, iată că am descoperit un loc de cazare decent, perfect pentru trupa noastră care cuprinde mai bine de 25 de suflete, de la 10 ani la 40 și…

Imediat după podul care duce la Complexul Cheile Grădiștei, acolo unde este pârtia aceea minusculă (ca punct de reper, vă plictisesc cu asta), la nici 100 de metri pe dreapta se află Vila Ianis, o pensiune din 11 camere, cu un living spațios și o curte deosebit de frumoasă.

Nu toate sunt roz, o să vă povestesc pe parcurs, însă noi am plecat mulțumiți și vom lua în calcul o altă deplasare în aceeași formula, fie pentru Crăciun sau revelion sau pur și simplu să mai evădăm din rutina zilnică, ori pentru zilele de naștere ale gagicilor noastre. Musai, pensiunea trebuie ocupată în totalitate, pentru că are un neajuns; este construită din lemn și se aud toate zgomotele din interior. Mă refer aici la animalul de boxă achiziționat de unul din prietenii mei și care a lătrat în toate cele 5 zile ale sejurului nostru din living. Categoric, pensiunea nu este pentru două sau mai multe grupuri. Că tot zisei de living, să amintesc și că este spațios, cu șemineu, dar și cu grup sanitar propriu, din două cabine. Să consemnez și că tv-ul din sufragerie are o diagonală uriașă și se vede lacrimă. Cei care călătoresc în împrejurimi, pesemne știu că semnalul RCS este foarte slab în zonă.

Bucătăria, din ce au spus viitoarele noastre soții, chipurile, are de toate. Camerele sunt micuțe dar curate, iar băile destul de mici, însă presiunea apei la duș este perfecta, apa caldă vine imediat, iar toate celelalte accesorii funcționează, pare-se, bine.

În curte veți descoperi trei locuri de fumat și băut, un chioșc generos pentru timp ploios, o parcare imensă, un loc de joacă pentru puradei ba chiar și un teren de fotbal, micuț, dar și un mic magazin, al proprietarilor Vilei Ianis, unde vă puteți spăla pe dinți cu bere, dar și socializa dimineața cu nebunul satului, cea mai vestită figură din zona Rucăr-Bran. De la nebunache ăsta am aflat și ce semnifică răvășitul oilor, treabă pe care cei din zonă o sărbătoresc toamna cu câte un festival stupid.

Mai multe nu ar fi de spus. Aș vrea să punctez totuși și minusurile. Am amintit de zgomotele care se propagă prin toată construcția. O să mă iau nițel și de saltele pentru că sunt extreme de incomode. Un singur amic nu a sesizat acest lucru, și doar pentru o noapte, însă nu și-a dat seama că a dormit, de beat, pe canapeaua din living, iar a doua zi mustea de fericire. De asemenea, grătarul din chioșc este destul de uzat și ar trebui, după umila mea părere, spălat nițeluș.

De la Vila Ianis puteți ajunge în cinci minute, perpedes, la pârtia de la Cheile Grădiștei, ori in 10-15 minute, cu mașina, la cea de la Bran. Și tot în 10 minute veți putea ajunge în cel mai sinistru loc din zonă, bazarul cu nimicuri din Bran.

Uitam de parale. Toată vila costă, pe zi, 900 de lei. Sau parcă așa au spus logodnicele noastre că plătiră.

Am destule fotografii și cred că pun punct aici cu descrierea. Gânduri bune!

Trimis de santana* in 03.05.17 10:21:45
    Validat / Publicat: 03.05.17 11:28:31

VIZUALIZĂRI: 1538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[03.05.17 11:18:36]

Presupun că n-o fi vila cu același nume descrisă aici și localizată între Bran și Moieciu - vezi pe hartă, așa-i?

Mutat în rubrica "Vila Ianis [Cheia], MOIECIU" (nou-creată pe sait)

[03.05.17 12:04:31]

@webmasterX: Nici pe departe. Chiar vorbeam cu proprietăreasa că sunt multe confuzii între cele două vile cu aceeași denumire.

[03.05.17 13:50:10]

@santana: rog aruncă o privire peste următorul link google.ro/maps/@45.453003 ... m/data=!3m1!1e3.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • santana*AUTOR REVIEW
    [03.05.17 14:45:36]

@webmaster26: exclus! Vad raul Teleajen si manastirea Cheia. E din alt "judet". Nu confundati Maneciu cu Moieciu

[03.05.17 14:50:18]

@santana: A fost un copy/paste ''nefericit'' ramas de la alta locatie. Se putea rezolva insa prin simpla ''plimbare'' pe harta. Pierdeam amandoi mai putin timp!

google MAPS

Sper ca de data asta am nimerit zona, poate ne ajuti sa nimerim si pensiunea!

[03.05.17 14:54:21]

@webmaster26: Acolo e. Sunt pe telefon si nu mi gasesc nici ochelarii, poate pierdeam amandoi si mai putin timp

[03.05.17 15:12:32]

@santana: Mersi... zona stiu unde... dar cred ca ti-a scapat esentialul!! Pe noi ne intereseaza localizarea cit mai exacta a pensiunii!

Cand gasesti timp / ochelari poate faci un ''efort'' si te mai uiti odata si ne spui coordonatele!

[03.05.17 15:41:28]

@santana:Mulțam fain. Am modificat "cursorul"- conform indicatiilor primite prin PM , rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

Zoazore
    [04.05.17 12:21:36]

@santana: Misto pensiune, misto descriere si mai misto c-au platit gagicile.

sa-nteleg ca pe voi v-a cazat in living? Si asta-i misto!

[04.05.17 18:17:05]

Pai cum, sa platim noi? Eu nici nu am condus in semn de protest si am venit strategic cu masina viitoarei sotii.

Zoazore
    [04.05.17 21:15:35]

@santana: Suupeer! #rezist!

vld79
    [29.08.17 13:48:16]

Am fost cred ca de minim 15 ori la aceasta pensiune si este exact cum ai descris-o cu plusurile si minusurile de rigoare, mai ales gratarul care este cam "obosit".

Ar mai fi ceva de spus in cazul in care te duci iarna, este extraordinar de cald, caloriferele nu se pot regla sau inchide, singura solutie este sa dormi cu geamul deschis. Noi cu copil mic nu ne permiteam aceasta aroganta astfel incat dormitul iarna acolo a fost chinuitor pentru noi. In schimb compenseaza prin pozitionare, living generos, curte si parcare mari si bine organizate, magazin, paraul exact in fata vilei, amabilitatea proprietarilor... etc

Ma mir insa ca in aceasta relatare spumoasa nu ai pomenit nimic de Florentina, proprietara

Tii asta pentru tine, sau nu va lasa viitoarele sotii?

santana*, vld79, Zoazore