ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2017
ÎNSCRIS: 22.03.16
OCT-2016
2 AD. + - COPII -- v: -

Restaurantul Union

Dupa ce ne-am invartit prin Cetatea Sucevei, ne-a ajuns si foamea din urma. Ne bateau rau tare linguritele in stomac, asa ca, am decis sa iesim din zona si sa gasim un loc unde puteam lua masa. Pana la ora petrecerii mai era ceva timp, si cum nu doream sa lesinam de foame, am cautat locul cu pricina.

Am lasat cetatea in urma si am mers prin parcul ce despartea orasul de cimitir. Ploaia care la inceput ne-a dat batai de cap, acum ramasese in urma lasand loc soarelui sa ne mai incalzeasca fruntile. Mergand pe o alee din parc am ajuns la un sir de scari pe care trebuia sa le coboram… din fericire. Si am tot coborat, iar la capatul lor am ajuns intr-un luminis unde trona statuia lui Stefan cel Mare. Cu palosul pregatit…. cred ca pleca la lupta.

Am trecut si de statuie ajungand la o alee din parc marginita pe de o parte de aluni, acum desfrunziti, iar pe cealalta parte de banci iar langa ele era un canal mic prin care se scurgea apa pluviala rezultata in urma ploilor. Aleea se termina, ajungand la trotuarul ce despartea parcul de oras. Am traversat strada, bineinteles dupa ce am apasat butonul de pe stalp, facand cateva poze cu ultimele puteri de energie ale bateriilor din aparat la un magazine cu materiale textile.

Langa acesta, la capatul seriei de blocuri, pe colt, am gasit restaurantul-pizzerie “Union”.Este un restaurant pozitionat strategic, avand in fata un loc de promenada iar in lateral parcul.

Asa cum spuneam, am ajuns la restaurant, usor infometati, privind prin geamuri sa vedem cati clienti mai sunt inauntru, fiind si ora panzului. Am intrat in restaurant iar pe peretele din stanga, ne-a intampinat o tablita ce ne ura bun venit. Nu trebuia sa ne ureze ca la ce foame striga la noi, puteam sta si in pod doar sa mancam ceva. Am fost singurii in acel moment, doar noi 2 si angajatii.

Curatenia era la loc de cinste, gresia era bine stearsa, mesele erau acoperite cu fete de mese curate, scaune cu spatare inalte, pe pereti tablouri cu orasul vechi. Ne-am asezat la masa iar in secunda urmatoare se infiinta langa noi ospatarita cu menu-ul. Si l-am luat la ciufulit. Intre timp, pana sa ajungem sa ne hotaram ce anume sa mancam, am cerut de la bar o sticla mare de apa cu 2 pahare. Nu va ganditi la tampenii…. am fi cerut 2 paie daca era la sticla de 500 ml. ;)

Intr-un final ne-am hotarat asupra a ceea ce urma sa comandam.

Nu am zabovit prea mult asteptand… dar nici ospatarita cu mancarea noastra. Gustoasa si proaspata. Dupa aspect.

Eu am comandat o pizza “specialitatea casei” iar jumatatea mea a comandat o portie de hribi cu mamaliguta pe care i-a infulecat inainte de a se raci si nu a mai apucat sa simta savoarea celor din farfurie.

Am mancat cu “spor”, mai schimband cate un cuvant la fiecare pauza de infulecat. Intre timp au mai aparut inca 2 perechi. Linistiti, fara sa ridice vocea, iar in surdina razbatea o muzica lenta.

Dupa ce am mancat linistiti, am solicitat bonul pentru a achita nota de plata care a sosit repede, am platit si am plecat din restaunt, nu inainte de a ne promite ca daca vom mai ajunge in Suceava, tot aici vom veni sa mancam.

Curat, proaspat si cu preturi rezonabile. Nici ieftin dar nici scump.

Va recomandam acest restaurant, Union, si va dorim…. Pofta buna!!!

Trimis de Soso42 in 06.04.17 21:00:15
Validat / Publicat: 06.04.17 23:03:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEAVA.

VIZUALIZĂRI: 4032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Soso42); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Hribii cu mamaliguta.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

[06.04.17 22:16:55]

@Soso42:

Recunosc, am citit de două ori să fiu sigur că nu ai (a) ''ciufulit '' ospătărița

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Suceava?, SUCEAVA" (deja existentă pe sait)

[06.04.17 22:19:24]

@webmaster26: As fi vrut eu... dar ma alegeam cu altceva in loc de pizza.

Multumesc!!!

elviramvio
[06.04.17 23:52:31]

@Soso42:

Constat ca ai disciplina-n sange! Bun comandant (a) ai, sa-ti traiasca!

adri-nico
[07.04.17 00:17:04]

@elviramvio: a picat rapus la datorie. eu cos flori pe o rochita si culeg complimente. multumim!

[07.04.17 12:45:46]

@elviramvio: Se poate spune si asa... defect profesional. Dupa cum a spus si soata, am cazut la datorie dar nu inainte de a-mi "creiona" urmatorul volum. Imi propun ca anul acesta sa ajung la 100+. Sa vedem ce va fi.

elviramvio
[07.04.17 12:50:28]

@Soso42:

Iti tin pumnii sa ajungi la 2*100!! De doua ori profesional te sustin! Dar vezi ca dupa noua lege, aia de cred ca o urmaresti si tu, nu poti sa depasesti comandantul!

[07.04.17 13:06:04]

@Soso42: Nu am fost inspirata cand mi-am ales momentul in care sa citesc articolul tau, mai bine il citeam dimineata in locul celorlalte articole, acum imi canta o serenade stomacul iar cand i-am mai si aratat pozele cu pizza si hribii mai ca nu m-a luat la cearta rau de tot.

Ciupercile oricum ar fi gatite sunt minunate dar tot ciuperci, in schimb pizza arata intr-un mare fel.

Felicitari, votat cu placere.

[07.04.17 16:14:10]

@mishu: Imi pare rau ca te-am pus intr-o situatie neplacuta... dar, pofta buna!!!

De aceea am si comandat o pizza, dupa ce am consultat menu-ul nu mi s-a parut ca as putea manca altceva la acel moment.

Multumesc pentru vot!!

[07.04.17 19:23:50]

@Soso42: Dragul meu drad, că ești dulce, știe toată lumea, dar să ”ciufulești” meniul doar la deserturi și să comanzi pizza și hribi... doar voi!

Zic asta privind P07 și P08.

Eu m-am scos: citesc și beau lapte!

adri-nico
[07.04.17 19:37:14]

Aoleu, mamica, ce-ai facut? Ai bagat 2 poze la fel si webul te-a pasuit? Uite ca eu te reclam!

[07.04.17 19:40:00]

@adri-nico: erau nevalidate aseara și nu le-am văzut bine! Rezolvat... și așa erau 13

krisstinna
[07.04.17 20:33:06]

@Soso42: Mă puse necuratul să mă uit la poze

Mi-e o foame de lup, aș mânca orice, dar mai am vreo oră până ajung acasă și după ora 19... apă scrie pe mine

Să vă fie de bine!

[07.04.17 21:02:02]

@krisstinna: Sarut mana!! Apa cum sa fie... cu gust de pui sau porc?

Imi pare rau. Dar recuperam duminica, de Florii. La multi ani pentru Florinii, Florinele sau cei cu nume de floare, pe care-i aveti. Daca nu aveti... imprumutati unul. Sa fie.

[07.04.17 21:06:29]

@Zoazore: Zozo, draga noastra, acolo s-a "oprit" aparatul. Multumesc pentru apreciere... la fel sunteti toti, afa-istii. Dulci si scumpi!!

M-a bagat si pe mine "comandantul" la regim. Mi-a pregatit un rasol... de porc. Ca deh... sunt micut.

Sa-mi traiesti mamica.

[07.04.17 21:08:27]

@Soso42: De post, maică, de post! Rasolul zic!

Să-ți trăiască mamica!

[07.04.17 21:12:50]

@Zoazore: Asa cum spui. Eu am o vorba... toata lumea sa traiasca numai noi sa nu murim. Distractie placuta de Florii. Atat cat se poate!!

krisstinna
[07.04.17 21:24:03]

@Soso42: Sincer: pește și oaie-preferatele mele dar am ajuns acasă și M-am apucat de prăjit chiftele cu aromă de vită.

Mulțumim pentru urări, avem și flori în neam, că neamu-i mare.

La fel vă dorim și noi: petrecere frumoasă!

[08.04.17 01:28:54]

@webmaster26: Web, am pus si cea de-a 13 poza. Chiar daca pare un numar cu ghinion, mie imi poarta noroc.

[08.04.17 09:10:56]

@Soso42: Ei, așa mai merge! Mda, cam... mărișoare prețurile, dar și porțiile!

[08.04.17 12:58:44]

@Zoazore: Tinand cont de amplasament, raportul pret-calitate mi s-a parut rezonabil. Nici prea-prea, nici foarte-foarte.

adri-nico, elviramvio, mishu, Soso42, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Suceava?: