ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2019
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
MAR-2019

Un loc nou - Centru Vechi

O zi de weekend in Suceava si dorinta de a experimenta un nou loc unde am putea manca ne determina sa cautam printre optiunile altor „umblareti”.

Dupa o scurta cercetare a unui site ce ofera recenzii si un top privind locurile unde poti manca, hotaram ca ar merita incercat restaurantul „Centru Vechi”. Asa cum ii spune numele, e situat in centrul vechi al orasului, in apropierea Muzeului de Istorie si aproape de o zona verde, unde vara poti sa-ti faci si siesta, la umbra unui copac.

Centru Vechi, este un restaurant cu o sala mare, puternic vitrata, cu o atmosfera placuta cu aer rustic, unde poti petrece clipe minunate alaturi de prieteni sau doar poti alege sa manaci pranzul intr-o zi de duminica. Intotdeauna, utilizarea lemnului in decorarea unui interior iti confera o stare de bine, o atmosfera calda, primitoare.

De cum intri vei fi invaluit de atmosfera prietenoasa si primitoare a locului. In fata se afla barul si cateva mese unde poti poposi doar pentru o bautura si o cafea savurate la o sueta sau sorbite in graba. In partea stanga (noi am intrat pe usa ce da pe terasa, acum neamenajata) se deschide un spatiu larg cu mese si scaune din lemn, unde cu siguranta veti gesi un locusor daca drumul va va aduce pe aici.

De la mese, oaspetii pot admira indemanarea pizzerului ce munceste in fata cuptorului in care focul incins asteapta sa va rumeneasca o pizza gustoasa - banuiesc :P

Luam loc la o masa, cercetam meniul adus imediat de un ospatar si bogatia de preparate, din bucataria traditionala sau internationala, ne determina sa ramanem si sa alegem ceva pe gustul nostru.

Pentru cei pusi pe chef toate bucatele pot fi stropite cu un vin de calitate ales din oferta bogata a restaurantului.

Noi am ales o „tochitura de berbecut cu carnati picanti de casa” (sotul) si „muschiulet de porc in crusta de ierburi aromatice cu cartofi in crusta de sare” (eu) si stropite bineinteles, cu o apa plata de „origine controlata”=))

Ca desert am luat niste clatite „Centru Vechi” si asta doar o portie pentru amandoi caci felul de baza a cam umplut capacitatea fiecaruia.

Despre bucate, numai de bine! Tochitura de berbecut a fost delicioasa, muschiuletul de porc savuros, iar clatitele”curcubeu in cerul gurii”!

Servirea, e in regula, nu am asteptat prea mult pana ni s-a adus mancarea, atmosfera, asa cum am mai spus, placuta, o muzica de calitate iti mangaia auzul dandu-ti posibilitatea de a putea conversa cu cei de alaturi fara a tipa.:)

La baie, curat, parfumat si cu tot ce e necesar intr-un asemenea loc.

Recomand sa alegeti acest loc pentru a va potoli foamea sau pentru a petrece momente placute in compania unor persoane dragi. Preturile nu sunt nici foarte mici, dar nici nu o sa va sperie. Sunt cam in media intalnita la restaurante de asemenea categorie, iar portiile sunt indestulatoare si mancarea gustoasa. :P

Sa aveti pofta daca alegeti restaurant”Centru Vechi”din Suceava, sa va fie de bine daca v-a placut si sa nu ma certati daca nu ati nimerit ceva pe gustul vostru!

Trimis de DOINITA in 06.03.19 20:55:47
Validat / Publicat: 07.03.19 08:00:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEAVA.

VIZUALIZĂRI: 2068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Cuptorul, gata sa primeasca pizza