ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2017
ÎNSCRIS: 20.01.17
AUG-2016

Genul de locatie unde te duci pentru a sta in mijlocul naturii

La mijlocul lui august am ajuns si in Nordul Moldovei. Este a 5 a data cand venim in Bucovina. Pana acum am stat mai mult in zona Vama si Gura Humorului insa de data asta am ales Cacica (16 km de Gura Humorului).

Rezevarea am facut-o de pe un site online dupa ce in prealabil am verificat si pagina lor de internet (care, din pacate, nu mai este de actualitate). La telefon ni s-a spus ca pensiunea fuctioneaza cu circut inchis, si ca din cele 3 locatii care apareau pe site doar una era deschisa, restul fiind in renovare, iar locatia deschisa (Cabana Pescarului) se inchiriaza in regim de casa la cheie. In mod normal am fi ales o singura camera dar deoarece nu se putea si pentru ca eram incantati ca in sfarsit vom avea parte de o casuta doar pentru noi, astfel incat am rezervat-o asa. Surpriza, am primit reducere de la pretul de 180 lei/noapte la 150 lei/noapte.

Foarte draguta locatia, casuta fiind situata pe malul unui iaz. Curat, dar foarte curat. Am o fobie cu wc-ul, pe care il verific cu servetele umede de fiecare data, aici era impecabil. O bucatarie micuta, terasa in fata bucatariei (pe site o vazusem altfel, am inteles de la proprietar ca la inceputul sezonului casuta a fost renovata si s-a renuntat la fosta tarasa), 2 camere mobilate cu gust, 2 bai (una ceva mai mica), un living spatios si un balcon.

Partea mai putin buna au fost mustele, au geamurile din lemn la dormitoare, fara plasa de insecte iar daca stateam cu ele deschise intrau muste pe geam. Insa nu sunt absurda, e perfect normal sa fie insecte in mijlocul naturii asa ca am ales sa aerisim dimineata cand era ceva mai racoare.

Casuta nu are internet, ca o recomandare (pe care am facut-o si la fata locului) ar prinde bine un ruter.

Exterior: o gradina cu meri, un iaz (exista si un al doilea la care se lucra), multa verdeata. Eram singuri in mijlocul naturii iar timp de 6 zile si 5 nopti nu am fost derajati de absolut nimic. Ziua mergeam la un strand din apropiere sau in vizita la diferite obiective, iar seara hraneam pestii din iaz si ne ralaxam pe tarasa. Am facut si un traseu pe jos, prin padure, pana la Manastirea Humorului (3 ore de mers).

Singurul dezavantaj este ca nu servesc masa. Trebuie sa alegi intre cateva restaurante locale dar la capitolul acesta noi nu am fost foarte impresionati si am incercat sa gatim micul dejun si cina iar la pranz mancam pe unde apucam. In schimb fructe am avut de la ei (mere, pere si prune), bio si gratis. Am mancat cat de multe am putut, practic dadeam cate o fuga prin gradina si ne aprovizionam pentru intreaga zi.

Cam atat despre casuta, am fost multumita de alegerea facuta. Revin cu poze cat de curand (am facut destul de multe).

Trimis de Irina Raducu in 23.01.17 05:05:28
Validat / Publicat: 23.01.17 08:37:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CACICA [SV]. A mai fost în/la: peste tot

VIZUALIZĂRI: 1129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina Raducu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am vazut si un pui de caprioara, era liber si venea dimineata sa bea apa din iaz.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Iazurile Bucovinei: