ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2010
DIN: ONESTI
ÎNSCRIS: 04.01.10
DEC-2009
6 AD. + 2 COPII

Servicii 'ca la mama acasa' oferite de tineri

Am petrecut Revelionul 2010 in aceasta locatie. Am fost "stapanii" pensiunii. Caldura in camere, "caldura sufleteasca", bucate excelent pregatite si pe saturate, amabilitate si receptivitate la doleantele noastre. Nu in ultimul rand, curatenie exemplara!

Toate acestea au fost asigurate de doi tineri uimitori cu sprijinul unei maestre in bucatarie. Munca lor nu se rezuma in a oferi serviciile contractate, ci si in a obtine pe proprietate majoritatea alimentelor (legume, fructe, carne, palinca, gemuri si muraturi, peste) in gradina, livada de meri, iazuri, tuicarie etc

Acesti tineri sunt un exemplu de vointa, tenacitate, bun simt si amabilitate. Ar putea fi dati exemplu generatiei lor (sunt si studenti, dar fac totul cu mana lor, orice munca).

Am plecat cu o promisiune, pe care speram sa o putem tine: sa revenim la vara!

FELICITARI!

Trimis de marianaonesti in 04.01.10 12:19:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CACICA [SV]. A mai fost în/la: Moeciu, Maramures, Rasinari

VIZUALIZĂRI: 2123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marianaonesti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sala de mese

adryana
[19.06.12 07:49:13]

am citit rw tau, e interesant ca tu faci comentarii rautacioase la rw. meu despre Viena si te exprimi de genul ca ,,m-am facut de ras'' uitand sa vezi intai tu cu ,,ce te lauzi'' pe aici. Deci te-ai referit strict la mancare, mancare si iar mancare si nu am putut afla absolut nimic despre cazare, camere, etc. Decat sa postezi niste farfurii pline ochi cu mancare mai bine aratai o camera sa vad si eu cum arata pensiunea, ca despre o pensiune e vorba aici, nu de petrecere, sau schimba titlul.

marianaonestiAUTOR REVIEW
[19.06.12 13:46:20]

Da, despre mancare. Era vorba de revelion, deci o petrecere si nu despre o excursie. Nici macar "plimbare". Sunt fotografii si cu locatia si cu obiceiurile.

Dupa cum ti-a mai spus si altcineva, ai o problema de intelegere. Nu merita acei copii care ne-au fost gazde sa pomenesti macar de ei. Drept este, acolo nu sunt supermarketuri, posetute si cristale. Acolo sunt obiceiuri, datini, cultura si bun simt romanesc, dar tu nu poti intelege asa ceva. La Viena se merge pentru a vizita muzee, Opera (este tur ghidat), parcurile etc. si sa iei eventual o masa traditionala, ca sa-ti faci o impresie despre bucataria austriaca. Se pot cumpara suveniruri, nu gentute si boarfe.

Atunci cand merg undeva, indiferent ca este vorba de Viena sau Cacica, ma documentez despre specificul zonei, despre ce este reprezentativ, ce se face si ce nu se face, ce nu trebuie ratat. Nu ma duc sa fac plaja, shoping si sa fac de ras natia romana. Ma duc sa vad ceva, sa pot sa fiu indreptatita sa-mi exprim o parere. Compar culturi, obiceiuri, curente artistice, oameni. Din pacate au fost momente cand datorita unor oameni, care vorbesc tare (ca tine), injura sau cersesc, in Roma, Milano si Paris mi-a fost rusine sa spun ca sunt romanca. Am avut destule experiente in care atitudinea localnicilor s-a schimbat radical cand au aflat de unde suntem. Sunt si altii saraci, dar merg sa vanda ceva, sa ofere unele servicii. Singurii care cersesc in metrou, la obiective turistice, pe strada sunt romanii. Ar trebui sa ne dea de gandit acest lucru.

Si nu mai da informatii gresite (vezi faza SCS) altora. Daca nu vorbiti o limba straina, luati cu voi un interpret, sa evitati situatiile ridicole.

adryana
[19.06.12 14:45:02]

dupa cum vorbesti despre mine si arunci cuvinte grele imi dau seama cine esti, pe steffy2008 o cunosti??? rw tau nu imi spune absolut nimic, vad doar farfurii cu mancare, doar atat, iar informatie turistica, absolut zero, iar treaba cu shoppingul si ce am vazut si nu am vazut este doar problema mea, nu te priveste pe tine ce am facut eu la Viena.

marianaonestiAUTOR REVIEW
[19.06.12 14:51:49]

Este treaba ta, atata timp cat nu sfatuiesti pe altii sa faca la fel ca tine. Cat nu dezinformezi. Pastreaza pentru tine obiceiurile si nu are nimeni nimic de comentat. Scopul A. F. A. este de a informa.

adryana, marianaonesti
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Iazurile Bucovinei: