ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2017
ÎNSCRIS: 27.07.15
DEC-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 si 12 ani

Super vacanta de iarna la Caminul Militar Predeal

Am petrecut cateva zile, inclusiv petrecerea de Revelion 2017, la acest camin militar. Totul a fost foarte bine, exceptand superaglomeratia din statiune. Insa conditiile de cazare, masa, petrecerea de Revelion si, mai ales, preturile, fac aceasta destinatie una de dorit pentru multi dintre noi.

Caminul este asezat la maxim 10 minute de mers lejer pana la partia Clabucet, pe o strada putin circulata, deci am avut liniste si o priveliste de vis spre muntii inzapeziti si partiile din apropiere. Caminul este dotat cu lift, asa ca bagajele au fost usor de carat, chiar daca am fost cazati la etajul 4. Totul era foarte frumos amenajat, in spiritul sarbatorilor de iarna.

Cazarea am avut-o intr-o camera cu 3 paturi, foarte, foarte spatioasa, foarte bine intretinuta. Baia la fel de spatioasa si foarte curata. Problema noastra, daca o pot considera problema, a fost ca in camere era excesiv de cald, neavand inspiratia de a ne lua si lucruri mai subtiri, pentru a suporta mai usor aceasta caldura. Uneori tineam balconul deschis sau geamul de la baie, pentru a mai ne racori putin. Nu se putea umbla la calorifere. Singurul minus ar fi televizorul, cu cateva canale. Exista retea wi-fi in holul caminului.

Mesele in regim restaurant, destul de diversificate, preturi mai mult decat accesibile (cea mai scumpa dintre ciorbe era cea de burta, care costa 6,2 lei). Aici poate manca oricine, e drept ca uneori e cam aglomerat. Cei care nu fac parte din sistemul militar, achita la nota finala 15% in plus cheltuieli de regie. Dar preturile sunt mai mult decat rezonabile. Langa receptie exista si un bar, cu bauturi pentru toate gusturile, iar preturile sunt foarte mici.

Petrecerea de Revelion a fost foarte frumoasa, meniul bogat, totul asezat ca la carte, muzica de toate genurile si pentru toate varstele.

Daca vom mai avea sansa unui sejur acolo, cu siguranta vom profita, indiferent de perioada sau anotimp. Face toti banii!

Trimis de laur_stef in 11.01.17 20:53:41
Validat / Publicat: 11.01.17 22:21:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 8124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laur_stef); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Rasarit de soare la Predeal

nicole33
[11.01.17 22:34:27]

@laur_stef:

Afirmaţia de mai sus este corectă doar în parte. De dorit pot dori mulţi să ajungă acolo, dar vor putea doar să mănânce la restaurant, neavând acces la cazare sau la o masă festivă de revelion, de exemplu.

elviramvio
[11.01.17 22:45:05]

@laur_stef:

Este bine sa specifici cum ai procurat biletele aici. S-ar putea sa nu fie decat pentru o anumita categorie. Asa este cu hotelurile M. Ap. N. si MAI, deci informatia cred ca nu este valabila pentru toti, ma refer la cazare. Iar masa la restaurantul lor, tocmai pentru ca este ieftina, nu mereu este buna. Aceeasi situatie dar cu cazari mult mai proaste, este pe litoral.

laur_stefAUTOR REVIEW
[12.01.17 10:03:51]

Pentru a nu crea confuzie sau pentru a starni invidie, fac urmatoarele precizari:

1. Intr-adevar, caminul este cu regim inchis, pentru MApN, dar printre turistii cazati si, mai ales printre cei de la masa de Revelion, erau foarte multi care nu aveau nicio legatura cu acest sistem (probabil au cunoscut omul potrivit, la locul potrivit).

2. Preturile sunt atat de mici pentru ca nu exista adaos comercial.

3. Cred ca mancarea este destul de comestibila, avand in vedere aglomeratia (erau grupuri de turisti, care asteptau afara in frig, ca sa se elibereze o masa).

4. Acest review poate fi util celor care vor merge acolo. Eu am cautat informatii pe net, iar aici am gasit cele cateva randuri scrise in 2011.

elviramvio
[12.01.17 11:54:44]

@laur_stef:

Ai raspuns exact ce trebuia la toate punctele, am lucrat in sistem si am avut oarecare legatura si cu aceste camine - in cateva orase am fost nevoiti sa locuim in ele pentru anumite perioade de timp.

Exista restaurante ale M. Ap. N. si pe litoral - nu stiu acum unde dar ma pot interesa - se mananca ieftin, cat de bine asta depinde de pretentiile clientului - preturile sunt mici, conditia de a prinde o masa este sa fii la inceput de program.

nicole33
[12.01.17 20:40:00]

@elviramvio:

Cu mai bine de 15 ani în urmă, am încercat atât restaurantul din Predeal, cât şi pe cel din Sinaia. La Sinaia mâncarea era mai ieftină, dar şi porţiile erau mai mici. Despre Predeal îmi amintesc şi acum porţiile uriaşe de mâncare care erau pe atunci.

Ultima dată când am mâncat la Predeal a fost acum doi ani cu ocazia întâlnirii de la Belvedere unde nu aveam inclusă masa de prânz. Şi mâncarea şi băutura au fost foarte ieftine, serviciul a fost prompt, dar porţiile nu mai erau uriaşe, ci doar normale, iar calitatea nu m-a impresionat. A fost foarte ok pentru banii daţi, dar în Predeal sunt destule locuri unde se mănâncă foarte bine.

nrs †
[12.01.17 20:49:59]

@Mihai18:

nu am activat optiunea PM pentru ca mailul cu care am facut acest cont nu il folosesc si nu vreau sa imi scrie cineva, eu sa nu ii pot raspunde pentru ca nu intru pe acel mail, iar cel ce a scris sa creada ca nu vreau sa ii raspund.

ok poate nu mi-am exprimat prea clar gandurile sau poate gandesc gresit, dar nu cred ca e cazul sa continuam polemica

[12.01.17 21:22:46]

@nrs:

E o "dilemă" din care poţi ieşi uşor - în cazul în care doreşti.

Adresa de mail pe care a fost creat un cont se poate schimba oricând - din "CONTUL MEU - DATE PERSONALE"

[12.01.17 21:28:11]

În urma unui mesaj dinpartea autoarei, am analizat desfăşurarea discuţiilor de aici şi sunt de părere că există într-adevăr o tendinţă de deviere de la subiect.

Subiectul ales de autoare este oferirea de info utile pentru potenţialii interesaţi de varianta de cazare de mai sus - puţini, mulţi, câţi or fi ei.

Discuţiile care abordează ALTE subiecte (decât unitatea de cazare) sunt considerate off-topic şi vor fi şterse.

Firul de discuţie este închis temporar - pentru "curăţenie".

El va fi redeschis în scurt timp — pentru a da posibilitatea să se discute pe subiect = întrebări şi informaţii referitoare STRICT la unitatea de cazare în cauză (ori la unele similare).

Orice alte viitoare devieri de la acest vor fi şterse.

[12.01.17 22:22:13]

Ok, după necesara "curăţenie" am redeschis firul de discuţii -- poate fi util celor interesaţi.

Subliniez că discuţiile trebuie să fie pe subiect (on-topic) - doar despre unitatea de cazare în sine şi serviciile oferite de aceasta.

banal
[14.01.17 16:23:54]

@laur_stef: Care este modalitatea de a obtine o camera la acest camin?

nrs †
[16.01.17 15:04:50]

ori esti membru MApN, ori cunosti pe cineva care e membru ori cunosti "pe cineva acolo unde trebuie". apropo stiti cat costa cazarea in Craiova la un astfel de hotel-camin? 22 lei pe noapte/ camera

banal, elviramvio, laur_stef, Mihai18, nrs
Alte impresii din această RUBRICĂComplexul Militar Predeal: