ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2011
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
MAR-2011
2 AD. + 2 COPII

Ideal pentru cei care cauta liniste

Luna trecuta mi-am petrecut un week-end alaturi de familie in Predeal. Ieseala a fost pe cat de neasteptata pe atat de placuta si in cele din urma binevenita.

Am povestit despre excelentul restaurant unde mi-am sarbatorit aniversarea zilei de nastere, acum mi se pare corect sa va povestesc si despre hotelul unde am fost cazati. O voi face structural, pe grade de satisfactie, astfel incat sa fie mai usor de perceput conditiile de cazare si serviciile de aici.

Tin sa precizez faptul ca n-am avut nici o legatura cu alegerea locatiei, acest lucru a fost atributul sotiei care in complicitate cu un bun prieten au facilitat accesul si cazarea in acest hotel. Surpriza a fost deplina!

Localizare

Complexul militar din Predeal sau mai bine spus Centrul de Refacere a Capacitatii de Munca a Personalului Armatei nr. 1 ”Munte” este situat pe strada Mihai Eminescu pe drumul care duce catre Cioplea, a doua strada pe partea dreapta intr-o zona unde s-au construit si inca se construiesc foarte multe apartamente de vanzare.

Localizarea GPS este urmatoarea: Lat: 45.505049; Long: 25.578711

Accesul din gara sau de pe DN1 se face destul de usor, urmati indicatorul Cioplea care apare dupa supermarketul de langa gara, pe partea dreapta, si dupa 1-1,5 km ajungeti la hotel.

Hotelul

Este unul dintre cele mai cautate hoteluri din Predeal, aici putandu-se caza cei care lucreaza in Ministerul Apararii sau rudele/prietenii acestora. Hotelul dispune de 8 camere pe nivel, exista camere cu 2 sau cu 3 locuri si apartamente.

Hotelul dispune de un restaurant amplasat sub receptie, de un lobby bar, de o sala de consiliu, teren de joaca pentru copii in spatele hotelului, o terasa de vara cu foisor, parcare pentru vreo 30 de masini.

Nu exista internet in hotel iar in lobby sau pe holul de la receptie fumatul este interzis, singurul loc unde se poate fuma este afara, ceea ce pe mine m-a bucurat.

In holul hotelului exista un frumos acvariu, o colivie cu doi papagali dar si un spatiu amenajat pentru cateva broscute testoase. Tot in hol am beneficiat si de „serviciile” unui fotoliu pentru masaj si relaxare o experienta unica pe care o recomand cu drag. Senzatiile sunt pe masura :)

Hotelul dispune de un lift modern care face legatura intre etaje cu restaurantul hotelului.

Fata de Complexul militar din Sinaia aici nu exista pe nicaieri semne cu fotografiatul interzis, lucru care mi-a dat posibilitatea sa pot face cateva fotografii pentru a vi le prezenta si voua.

Camera

Noi am avut o camera cu 3 paturi, insa cu usurinta incapeau inca doua paturi, camera este imensa. Curata si primitoare, am descoperit asternuturi curate, o mocheta impecabila, paturi de rezerva in dulapul din camera.

In fiecare camera exista cate un frigider, un televizor, noptiere cu lampi, un dulap foarte incapator cu cateva umerase.

Din pacate nu am gasit un cuier pe hol, hainele am fost nevoiti sa le punem pe umerase iar una dintre prize era scoasa din perete, probabil cand femeia de serviciu a scos stecherul din priza. :)

In camera am descoperit doua fotolii si o masuta, o tavita cu pahare curate si o scrumiera, desi fumatul este interzis in camere.

Insa balconul a rezolvat aceasta problema, am avut o priveliste splendida catre Caraiman dar si catre centrul statiunii Predeal.

Baia foarte mare, dotata cu cabina de dus, apa calda in permanenta, halate de baie impecabile insa fara papuci. Noi oricum plecam peste tot cu papuci de acasa asa ca nu le-am simtit lipsa.

Fara mini sapunuri de baie sau sticlute cu sampon, iar hartia igienica aproape terminata. De fapt s-a terminat a doua zi iar cand am cerut alta ni s-a spus ca pentru doua zile este suficient cat am primit ca norma nu permite „suplimentari”. I-am explicat ca am gasit-o aproape terminata, insa vorbeam de unul singur. Aveam un sul de hartie de prosopele de bucatarie pe care le-am folosit cu succes.

Un alt punct in minus a fost faptul ca nu a intrat deloc in camera pentru a ridica cosul de gunoi.

Restaurantul

Este punctul forte al Complexului, aici poate lua masa oricine, indiferent daca este cazat sau nu. Se achita doar taxa de regie pentru personalul care nu face parte din MApN. Aceasta este in valoare de 15% din consumatie, insa va garantez ca este o valoare neglijabila fata de totalul notei de plata.

Cateva preparate pe care le-am „accesat” si preturile lor:

-Ciorba de vacuta: 3,9 lei;

-File de crap parizian: 5 lei;

-Carofi prajiti 200 gr. : 2 lei,

-Un mic dejun format din oua ochiuri, cremwusti, branza telemea, ceai: 4 lei

-Bere Heineken: 3,5 lei

Cel mai important este faptul ca oricine poate servi masa la acest restaurant, de aceea v-am impartasit cateva din preparate si preturile lor.

Cine este cazat in hotel, poate opta pentru un meniu gatit la oala, format din sarmalute, chiftelute marinate, fasole cu ciolan, etc.comanda este data cu 24 de ore inainte pentru urmatoarea zi.

Specialitatea casei este tochitura „a la Predeal” excelent preparata.

Servirea s-a facut ireprosabil, comanda a sosit repede iar la sfarsit nota vine pe bon fiscal.

O singura data mi s-a intamplat sa achit 25 de lei pentru o nota de plata de 16 lei, diferenta a reprezentat placerea mea pentru modul in care ne-a servit, insa am ramas mahnit cand nici macar un multumesc nu ne-a spus, desi ii lasasem ciubuc mai bine de 50% din consumatie.

Luni restaurantul este inchis pana la orele pranzului pentru igienizare, iar in celelalte zile se deschide la ora 09.00 si inchide la ora 22.00, ultima comanda putand fi luata la ora 21.30.

Distractie si relaxare

In hotel nu prea ai multe alternative pentru distractie, ori te insurubezi la bar unde descoperi bauturi selecte la preturi mai mult decat acceptabile si apoi iei loc pe scaunul pentru masaj unde te „trezesti” instant, ori te duci in sala de consiliu unde sunt cateva jocuri de table/sah/rummy.

Copiii se pot juca in curtea din spatele hotelului in locul de joaca special amenajat pentru ei cu tobogane, leagane, balansoare, tot acolo exista bancute si un foisor special amenajat pentru parinti unde de asemenea se pot practica diferite jocuri.

Insa marea majoritate a turistilor care sunt cazati aici prefera cararile de munte sau celelalte bucurii oferite de Valea Prahovei, in timpul zilei hotelul este aproape pustiu.

Servicii

Deja v-am povestit despre atitudinea cameristei si a ospatarei care pe mine personal m-au deranjat. Ca sa pastrez linia negativa il mai pot adauga si pe un baiat receptioner care la salutul meu nici macar nu s-a obosit sa-mi raspunda desi a auzit perfect, era la jumatate de metru de mine si langa noi nu se mai afla nimeni.

In schimb, am primit toata atentia din partea administratorului hotelului care ne-a intampinat de fiecare data cu zambetul pe buze si care se interesa de nevoile noastre. Binenteles ca n-am vrut sa aduc in discutie comportarea angajatilor, nu sunt omul care sa fac rau si nici nu doresc, insa diferenta de cultuta turistica dintre angajati si administrator este uriasa.

In concluzie ne-am simtit excelent, am invatat ca micile neplaceri/inconveniente au puterea de a transforma o vacanta placuta intr-una imposibila, le-am considerat amanunte izolate, deci nesimnificative pentru a ne strica placerea unui week-end in acest hotel.

Preturile la cazare nu sunt chiar atat de mici, noi am platit 100 ron pe noapte pentru o camera de 3 locuri, iar pentru apartament pretul este 200 ron.

Un week-end este binevenit in acest hotel iar eu personal il recomand cu draga inima.

Vacante frumoase oriunde va veti afla!

Trimis de pepsi70ro in 02.04.11 15:52:05
Validat / Publicat: 02.04.11 16:52:03

VIZUALIZĂRI: 64994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Camera noastra

mecut
[02.04.11 17:32:04]

@pepsi70ro

Cu foarte mare intarziere... "La multi ani! "

ionescunic
[02.04.11 18:49:00]

Foarte interesant, socrul meu a fost si el angajat al MAPN, probabil ca si ei (socrii mei) ar putea sa mearga aici, poate din cauza lor si noi, dar cred ca nu au auzit de acest loc inca.

In orice caz restaurantul pare unul foarte accesibil la preturi, iar Predealul ramane statiunea in care mi-am petrecut cele mai multe zile din vacantele copilariei mele

Lumis66
[02.04.11 23:25:32]

La multi ani!

Noi mergem la munte in fiecare sambata. Ne amenintau demult niste prieteni ca ne duc sa mancam la "popota" dar cum facem trasee de 6-8 ore nu avem timp sa ajungem la ele.

Astazi am urcat la Piatra Arsa si vroiam sa coboram pe Jepii Mari dar era destula zapada sus asa ca am coborat pe la Cota 2000-Cota 1400-Furnica. Am intrat si am mancat la Complexul Militar Sinaia.

Este un restaurant in toata regula doar cu altfel de preturi.

Am mancat ciorba de burta - 4,30lei si pastrav la gratar cu garnitura de cartofi natur - 8,00lei + comisionul de 15% ca nu facem parte din sistem.

Este bine ca are acces toata lumea, mancarea este buna si ieftina

mecut
[03.04.11 09:16:01]

@Lumis66

Te rog imi poti spune unde este Complexul Militar in Sinaia?

Multumesc!

[03.04.11 09:36:27]

@mecut, multumesc pentru felicitare!

Am scris si despre Complexul Militar Sinaia iar acolo am detaliat modul de a ajunge in Complex. Nu vei regreta nici la Sinaia si nici la Predeal deca vei ajunge, crede-ma!

@Lumis66, multumesc!

[03.04.11 13:54:33]

Am atasat melodia de mai sus, se poate schimba!

[03.04.11 21:14:30]

Multumesc mult pentru muzica, faina!

[03.04.11 22:43:16]

@pepsi70ro

Super informatii! Despre Complexul Militar din Predeal chiar nu stiam nimic. Cel din Sinaia imi este cunoscut de peste 20 ani. Fiind fiica de militar (actualmente in rezerva), in copilarie, multe concedii le-am petrecut cu parintii la Complexul Militar Sinaia. Daca inainte de '89 era foarte mare strictete si acel complex era doar cu circuit inchis, beneficiind in primul rand cadrele militare active si apoi cele in rezerva, dupa '89 accesibilitatea in complex Sinaia a devenit mai putin rigida

Acum si civilii pot lua masa la popota complexului si pot avea parte de preturi super avantajoase. Despre cazare, sincer, nu stiu daca pot beneficia.

Noi am fost de 2 ori anul trecut in calitate de copii si nepoti de cadru militar in rezerva si ne-a prins bine!

Intr-adevar mancarea este excelenta si ieftina, cazarea ieftina... deci merita.

Cat despre pontul cu similarul Complex Militar Predeal, inca o data multam fain, Ovidiu! Din cate mai stiu de la tatal meu, exista si in in Mangalia ceva similar pentru militari.

Uitandu-ma pe pozele tale, camerele de la Predeal arata chiar mult mai bine decat cele de la Sinaia, iar preturile la mancare sunt la fel de bune.

@ionescunic

Cu siguranta socrii tai, implicit si voi, copii lor, puteti beneficia de acele facilitati atat la Complexul Militar din Sinaia cat si cel din Predeal.

Incercati, ca merita din toate punctele de vedere!

[03.04.11 22:51:03]

@pepsi70ro

Cred ca este vorba chiar de Centrul de Refacere a Capacitatii de Munca a Personalului Armatei -PREDEAL din acest link click aici

Vad ca aici sunt date mult mai multe locatii din tara, special amenajate pentru refacerea si recreerea cadrelor militare. Mai cunosti vreuna din cele mentionate in acel link? Stii cumva ce conditii sunt pe-acolo de cazare si masa ? Poate cand mai ai intr-un week-end vreo ieseala la malul marii, avand in vedere ca-i aproape ca locatie de Constanta, poate dai o fuga la Cap Aurora si ne povestesti cum arata complexul de-acolo. Sunt tare curioasa cum o fi ?

[04.04.11 17:24:26]

@dananecula, in afara celui din Sinaia si Predeal mai exista un complex la Olanesti si unul in Cap Aurora. Exista cateva vile si case de vacanta raspandite prin mai multe zone insa despre ele nu cunosc nimic.

Complexul din Cap Aurora de care pomenesti si tu, este cel mai mare dintre toate, cand voi ajunge acolo luna viitoare, voi lua toate informatiile necesare.

[04.04.11 20:37:05]

@pepsi70ro

Multumesc frumos de raspuns si te-asteptam luna viitoare sa ne impartasesti cu placere impresii de la Cap Aurora.

[04.04.11 20:40:03]

@dana, m-ai inteles gresit, voi ajunge acolo luna viitoare sa culeg informatii pentru tine, asa cum m-ai rugat intr-un ecou ceva mai sus, nu cred ca voi beneficia vreodata de serviciile acestui Complex

[04.04.11 21:49:33]

@pepsi70ro

Scuze, daca am fost si eu inteleasa gresit.

Avand in vedere ca intre Sinaia si Predeal deja exista ceva diferente la cazare, eu doar eram curioasa sa vad de ce ,,talie'' o fi acel complex din Cap Aurora.

Numai daca vei avea drum pe-acolo, asa, intr-o plimbare de week-end cu fetele tale te rog sa tragi o ocheada si la acel complex.

Eu iti multumesc anticipat pentru gestul tau, dar, te rog, sa nu faci drumul special pentru mine

domonica
[11.08.11 16:08:35]

Eu am fost la Cap Aurora si este ok. Merg in fiecare an acolo si imi place. Camerele nu sunt renovate ca la Sinaia si Predeal, dar este curat. In fiecare zi vine femeia de servici. De anul trecut s-a inchis restaurantul, dar s-a transformat in autoservire,

deci exista 2 autoserviri. si pentru ca au dat voie sa vina si din afara la masa cu 15% ai sansa sa stai la coada si 2 ore (aici e nasol rau).

Mancare este buna, proaspata si ieftina.

Camera de 2 locuri 75 ron/noapte

domonica
[11.08.11 16:13:59]

Si am uitat, mai exista si la Mangalia un Complex exact langa Centrul Militar.

Acolo sunt numai apartamente de 2 (110ron/noapte) si 3 camere (170ron/ noapte).

Este foarte curat dar au inchis retauratul.

Am fost acolo acum 2 ani.

Dar se poate manca la IGAF (CAZARMA -HOTEL),

numai ca trebuie sa anunti cu 24 ore inainte daca mananci la ei si au meniu fix.

[11.08.11 19:11:35]

@domonica, poate n-ar fi rau sa scrii review-uri distincte despre cele doua hoteluri amintite, este posibil sa intereseze, mai ales ca de anul trecut hotelurile MApN sunt deschise si pentru alti turisti care nu fac parte din sistem.

[11.08.11 20:55:15]

@domonica

Am vesti de ,,ultima ora'' sa zic asa. Ai mei pariniti s-au intors duminica trecuta de la tratament in Mangalia si au fost cazati la vilele armatei (tata este cadru militar in rezerva), acel Complex Militar de care aminteai in ecoul tau.

Mi-au povestit ca intr-adevar sunt numai apartamente in acel complex de vile, foarte ok pentru pretul platit: un hol mare la intrare din care ajungi in bucataria dotata cu strictul necesar (in caz ca doresti sa-ti prepari ceva de mancare si sa servesti la camera), dormitor cu 2 paturi, sufragerie mare cu o canapea extensibila, masa mare cu scaune. Deci excelente conditii de cazare pentru acest pret.

Din pacate, in ceea ce priveste restaurantul, da-mi voie te rog sa te contrazic.

Ai mei parinti au servit masa chiar la restaurantul de la parterul vilelor, unde au mancare la niste preturi de nu mi-a venit a crede: ciorbe intre 2.5 lei - 4 lei, friptura la gratar cu cartofi prajiti si salata intre 6 lei -8 lei.

Deci daca esti cadru militar, activ sau in rezerva, ori ruda cu un cadru militar esti... fericit. Poti beneficia acolo de o vacanta low cost pe cinste

rodicadragu
[08.05.14 11:41:48]

Buna ziua

Ca ofiter in rezerva si personal civil in armata, cum procedam sa beneficiem de serviciile complexului militar din predeal?

Multumim pentru toate informatiile

O zi buna va dorim

[08.05.14 12:04:51]

@rodicadragu, cu siguranţă vă poate lămuri cineva din unitatea dvs, este pe bază de raport personal, sau adresându-vă direct la recepţia complexului

rodicadragu
[08.05.14 12:11:39]

@pepsi70ro:

multumim frumos

adrian1951
[03.07.15 13:28:38]

@pepsi70ro - Nu se vad lampi pe noptiere! De unde deduceti ca exista? As prefera lampile de noptiera in locul televizorului! Inca ceva, mocheta e de groaza!

[03.07.15 17:57:46]

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... ap.php?hid=8709.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

adrian1951, dananecula, Lumis66, mecut, rodicadragu