ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2017
ÎNSCRIS: 14.04.12
DEC-2016

Hotel SasOne - o cazare convenabila in centrul Budapestei

Buna, dragi prieteni!

Intre sarbatori, am decis sa facem o mica escapada de 2 zile la Budapesta. Pentru prima noapte am ales acest mic hotel, care are avantajul major de a fi situat super-central, aproape cam de... orice si foarte aproape de Basilica Sf. Stefan. De asemenea, Vorosmarty Ter, de unde incepe celebra Vaci Utca, este la cateva minute de mers pe jos, in partea opusa. Si la Dunare, la Podul cu Lanturi sau docurile de unde se pot lua croazierele pe Dunare, se ajunge imediat.

Hotelul este situat, asa cum ii spune si numele, pe Sas Utca, la nr. 1. Este putin atipic deoarece se regaseste intr-o cladire istorica, un etaj (etajul 1), apartinand hotelului. Se suna la interfon 4 (primul buton de sus). In rest, in cladire probabil locuiesc diverse persoane, se gasesc firme, etc. Cheia de la camera se preda de fiecare data cand parasesti camera, dar asta nu e o problema pentru ca receptia functioneaza 24/24, fiind mereu cineva de servici care sa iti deschida usa si sa iti dea cheia.

Noi am avut o camera standard, dubla (de fapt, ne-au cazat intr-o tripla, mai fiind inca un pat de o persoana in camera), despre care pot spune ca a fost ok, marisoara, curata, cu o baie destul de mare, cabina de dus, articole de toaleta ok. Camera are TV cu ecran plat si mobilier din belsug (paturi, fotoliu, scaun, masa, dulapuri), dar nu cred ca are frigider, ceea ce s-ar putea dovedi neplacut vara. In camera se gasesc 2 sticle de apa de 0,5 l din partea casei.

A fost putin ciudat ca - fiind ultima camera de pe palier - in partea opusa intrarii era... o alta usa incuiata. Ma rog, nicio problema legata de treaba asta. Totodata, camera nu era prea luminoasa, deoarece geamul ei, desi mare, dadea in curtea interioara a cladirii si nu la strada. Oricum, inteleg ca asta ar putea fi si un avantaj pentru ca strada (principala, nu Sas Utca) se poate dovedi putin zgomotoasa.

Oricum, pentru o camera standard, pentru localizare si pretul platit, nu poti reprosa nimic acestui hotel.

Micul dejun era inclus de asemenea in pret si a fost relativ ok, un mic dejun destul de clasic cu toate cele necesare.

Acum... asa cum ziceam, despre localizare numai cuvinte de lauda, central, aproape de orice si, in plus de asta, pe Sas Utca, la 2 pasi de hotel, se gasesc cateva restaurante, si pe o parte si pe alta a strazii, care par destul de bune de afara (ba chiar am auzit ca unul ar avea o stea Michelin - nu am aprofundat aceasta chestiune).

Revenind la hotel si la o chestiune spinoasa pentru multi dintre turisti: parcarea... Hotelul nu dispune de asa ceva, dar in vecinatate (foarte vecinatate, zic, de la 10 m la 500 m) se regasesc nu mai putin de 4 parcari! Asa ca pana la urma lipsa parcarii nu e deloc o problema. Sa aveti in vedere insa ca teoretic nu exista nici macar posibilitatea de a lasa masina in fata hotelului pentru a descarca. Adica, in fata hotelului sunt 4 sau 5 locuri de parcare publice, mereu ocupate, iar in rest pe Sas Utca nu poti opri pentru ca e o strada ingusta, cu pavaj si nu asfalt, semipietonala zic eu intrucat circula putine masini; daca opresti, blochezi traficul pentru ca nu e loc de depasire.

Dar... la Sas Utca nr. 3 este parcarea subterana Baszilika Garage (care cred eu ca e mai scumputa... nu am vazut tarife pentru o zi pe internet pe site-ul lor, dar tot pe site am vazut ca e o parcare din aia mai smechera, cu limitari de dimensiune, pentru ca iti lasi masina intr-un loc si un robot o muta pe locul de parcare... deci cred ca e ceva mai scumpa, plus pe booking la hotel scrie ca exista posibilitatea de a parca in apropiere si costa 30 de euro pe zi, iar asta e parcarea cea mai apropiata). Mai departe, doi pasi mai in fata, exista o mica parcare supraterana pe stanga, partial amenajata, dar cu plata, in care insa incap poate maxim 20 masini. Imediat dupa intersectie pe dreapta este o alta parcare, cu intrarea la parterul unei cladiri inalte, nu stiu cum se cheama si nici cat costa, pentru ca am observat-o abia la intoarcere, dupa ce parcasem deja.

Parcarea pe care o recomand insa este parcarea subterana LIPOT GARAZS, aflata chiar in capatul strazii Sas, sub Szabadság Ter. E o parcare mare (3 nivele, dupa cum am observat in lift), iar pretul a fost mai mult decat convenabil - 3900 HUF pentru 24 ore. Am vazut pe net in alte locuri 5800 HUF sau chiar peste 7000 HUF pentru acelasi interval. 3900 HUF inseamna undeva la 13-14 euro. Este si casier acolo ca sa te lamureasca, ceea ce a fost destul de util, pentru ca tipul a luat biletul pe care il primisem la intrare (probabil acela e pentru taxarea la ora) si ni l-a inlocuit cu un altul pentru 24h pe care l-am platit la automat. Mai mult ca sigur ca aceste chestiuni le poti face si direct la automat, dar daca a fost omul acolo nu ne-am batut capul. Orarul casierului e de luni pana vineri pana pe la 6 cred si sambata pana pe la 1.

De la aceasta parcare pana la hotel este de mers cam 5 minute pe Sas Utca si cred ca e cea mai buna varianta de parcare din zona.

Recomand acest hotel in primul rand pentru localizarea lui, practic nu mai ai nevoie de transport, toate obiectivele turistice din zona centrala fiind accesibile pe jos. Apoi, curatenia si confortul camerelor - ok, baia de asemenea, micul dejun ok (nu exceptional si nimic iesit din comun, dar in esenta tot ce este nevoie), iar situatia cu parcarea s-a rezolvat de la sine, fiind mult mai simplu decat ne-am asteptat.

Astfel, raportul pret - calitate este foarte bun si recomand aceasta cazare pentru vizitarea cu usurinta a obiectivelor turistice din Budapesta.

Trimis de plummy in 03.01.17 22:56:44
Validat / Publicat: 04.01.17 08:27:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (plummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera (in fundal usa incuiata)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.96 EUR pe cameră

[04.01.17 07:55:18]

@plummy: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "SasOne Hotel, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

plummyAUTOR REVIEW
    [04.01.17 22:22:27]