ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 14.04.12
DEC-2016

Aquaworld Resort - Frumos, luxos, dar cu obiectii

A doua noapte din scurtul nostru sejur dintre sarbatori la Budapesta am ales sa o petrecem la un hotel care ofera posibilitati de "spa" si relaxare - dupa frigul indurat prin pietele de Craciun si prin centrul Budapestei (chestiune suportabila avand in vedere frumusetea celor vizitate). Dar nu am scapat de frig, dupa cum o sa povestesc mai jos.

Aquaworld este, cred, o destinatie bine cunoscuta de useri si de toata lumea de altfel, de ani de zile imi doresc sa ajungem acolo si iata ca in final am reusit. Totusi, din diverse alte comentarii si din experienta personala, cred ca locul... nu mai e chiar ce a fost.

Ca localizare, resortul este situat la periferia orasului (de fapt, dincolo de indicatorul care iti anunta iesirea din localitate), asa ca, desi am inteles ca exista un autobuz gratuit intre centrul orasului si hotel, nu as recomanda o cazare aici strict pentru vizitarea orasului, deoarece se pierde destul de mult cu transportul (de asta am ales si noi ca prima noapte de cazare sa o avem in "buricul targului", iar apoi, in a doua dupa masa, satui de plimbare, sa ne retragem aici). Oricum, o alta localizare, mai centrala, nu ar fi fost posibila, cata vreme imensitatea resortului cerea un astfel de loc, intins.

Despre hotel am numai cuvinte de lauda. Camerele mari, curate, echipate cu tot ce este necesar, pat confortabil, baie tip-top, balcon. Exista de asemenea 2 seturi de prosoape, unele pentru camera (puse in baie), si unele pentru Spa/Aquaworld, plus halate pentru Spa/Aquaworld (puse in dulap). Nu uitati insa de papucii de plaja... noi am uitat, si astfel 2 perechi de slapi (cei mai ieftini, pentru ca se gaseau in hotel si la pret triplu) ne-au costat aproape 30 de euro. In fine...

Despre servicii, totul a fost multumitor, personalul destul de amabil si profesionist. Cat despre promptitudine, nu am avut decat o singura cerinta, dar aceea a fost indeplinita instant: am intrebat la receptie daca este permis fumatul pe balcon, mi s-a spus ca da, astfel ca am mentionat ca nu exista scrumiera. Baiatul de la receptie a sunat la room - service, iar pana am urcat cu lifltul la etajul 4 unde se afla camera noastra... scrumiera era deja in camera. :)

Micul dejun a fost foarte ok, variat si destule optiuni, si am inteles ca hotelul ofera si o cina la pret de 22 euro/persoana (plus variantele a la carte din restaurant), dar nu am ales asta pentru ca voiam sa ramanem in Aquaworld (ceea ce am si facut, si am mancat acolo la autoservire; preturile erau rezonabile aici, iar mancarea relativ ok pentru ideea de fast food).

Pana aici toate bune... dar Aquaworldul a fost in parte si o dezamagire. Noi am ajuns in jurul orei 17 acolo. La ora respectiva era o aglomeratie teribila, nu gaseai locuri pe sezlong decat sus, la nivelul parterului nici macar un singur sezlong liber, doar sus. Plus ca la ora respectiva, topoganele "vedeta" nu functionau (fiind intuneric in zona unde ieseai din topogane). Au inceput sa functioneze dupa 10-15 minute de cand am ajuns, dar aglomeratia era ingrozitoare. Se statea la coada aproape 30 minute sa te dai pe topogan. In piscine plin-plin de oameni, abia aveai loc sa te misti putin pe acolo. Singura piscina in care era destul de liber era bazinul de inot (si acolo insa fiecare culoar ocupat de minim o persoana), asta probabil pentru ca apa era destul de rece.

Cred ca ar trebui sa limiteze accesul la un anumit numar de persoane, pentru ca e foarte neplacuta aglomeratia asta excesiva. Am inteles ca in anumite locuri (de exemplu, la nu stiu ce spa de 5 stele din Romania, Baile Felix) se permite accesului unui numar limitat de persoane, iar cand acest numar este atins, nu mai intra nimeni.

Dar nu asta a fost cel mai rau... ci... frigul. Chiar era frig... Bine, nu frig-frig, dar ideea era ca in momentul in care ieseai din apa ti se cam facea pielea de gaina pana ajungeai sa iei halatul pe tine (si halatul era departe, piscina fiind la parter, iar sezlongul pe care era halatul, sus...), nu era foarte comod sa te plimbi ud in costum de baie pe acolo, ceea ce nu mi se pare prea normal. Piscina care comunica cu exteriorul (cea din Aquaworld) era destul de rece, astfel incat nu prea puteai iesi in zona externa, erau doar 3-4 temerari (afara erau -5 grade cand am fost noi).

Ceva mai ok a fost in zona Oriental Spa (zona cu acces liber pentru oaspetii hotelului, prin care treceai ca sa ajungi in Aquaworld). Frig tot era, dar mult mai liber, nu era prea mare aglomeratie, sezlonguri destule, loc in piscina suficient, piscina care comunica cu exteriorul destul de calda cat sa faca iesirea afara la -5 grade o experienta placuta (dovada ca acolo erau afara cam 15 persoane, fata de 3-4 la cea din Aquaworld).

In principiu, zona de "Oriental Spa" cuprinde 2 piscine termale, una foarte calda si alta medie, care comunica cu exteriorul si cateva saune.

Zona Aquaworld are mai multe piscine, in una se poate sari, una de inot, mai multe topogane, de la cele light la cele mai hard, zona de bar, zona de fast-food, saune (cu intrare care cred ca se plateste separat), jocuri, zona pentru copii.

Plus bazinele exterioare, despre care nu pot spune nimic data fiind perioada in care am mers.

Punand toate cap la cap, Aquaworld-ul e super interesant (plus ca are designul deosebit de orice alt spa), dar aglomeratia excesiva il strica putin... si temperatura usor prea mica... macar un grad - doua in plus nu ar strica. Cred ca e cel mai ok de mers in miezul verii si dimineata la prima ora (programul este 07:40 - 21:40), si atunci sunt convinsa ca ambele impedimente sunt rezolvate.

Acum... cateva aspecte tehnice. Noi am facut rezervarile prin booking si am prins un pret de 142 euro pe noapte/dubla, in care era inclus micul dejun. Am vazut ca in alte zile pretul pe booking era de 190 euro. Din ce am vazut pliantul la hotel, pretul normal la receptie este 250 euro dubla pe noapte, dar am vazut la ei pe site ca au tot felul de oferte, cu 1 noapte gratis, sau diferite pachete, inclusiv cu diverse reduceri la alte activitati in oras. In acest pret era inclus doar Oriental Spa, iar pentru Aquaworld am platit aproximativ 10 euro de persoana, pret care asigura intrarea in Aquaworld pentru intreaga zi. La check-in, nu s-a platit nimic, dar cardul a fost preautorizat pentru suma de 200 euro (142 rezervare plus garantie). In hotel nu se plateste nimic cash sau cu cardul, totul se inregistreaza pe bratarile care au si rol de cheie de la camera, iar ulterior cumparaturile apar integral pe factura finala (la fiecare tranzactie, se emit 2 bonuri, unul se semneaza si ramane la ei, unul ramane la client, ulterior toate tranzactiile se regasesc pe factura finala). Din garantie se acopera cumparaturile din hotel si diferenta (daca mai exista diferenta) ti se returneaza, sau platesti in plus daca ai consumat mai mult decat s-a blocat pe card, cum a fost cazul nostru (din cauza papucilor :)) ).

Ca o scurta concluzie, chiar daca probabil standardele au scazut putin fata de trecutul despre care am auzit numai cuvinte de lauda, hotelul este de recomandat, si Aquaworld asemenea, cu micile amendamente de mai sus. Cred ca o sa revenim candva, dar cu siguranta tot asa pentru o singura noapte si pentru Aquaworld, pentru ca mi se pare deosebit de incomod sa vizitezi orasul cazat aici, din cauza distantei foarte mari fata de orice. Dar pentru rasfat si fun, e foarte ok. Vacante frumoase tuturor!

Trimis de plummy in 03.01.17 23:46:53
Validat / Publicat: 04.01.17 08:27:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (plummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Zona rotunda este partea de Aquaworld (vazuta din balcon). O constructie asemanatoare (dar cred ca mai mica) este zona Oriental Spa; ele comunica prin interior.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

maria55 †
    [04.01.17 11:37:34]

@plummy, excelenta descriere! Fiind interesata, acest articol a picat bine! Complet, util si chiar nu mai am intrebari! Ai cuprins cam tot ceea ce intereseaza un potential vizitator!

plummyAUTOR REVIEW
    [11.01.17 09:18:00]

Multumesc pentru apreciere! Ma bucur ca recenzia este de folos!

maria55, plummy
    Alte impresii din această RUBRICĂAquaworld Resort (ex Ramada) :