ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2016
ÎNSCRIS: 16.01.12
DEC-2016
colegi

Good Life - un restaurant ok pentru business lunch

Timp de trei zile am avut nişte întâlniri de afaceri şi am mers să luăm masa de prânz la Good Life. Până atunci nu mai frecventasem nici acea zonă şi nici restaurantul.

La prima vedere mi-a plăcut ce văd: curat, mesele destul de elegante, spaţiul mare şi chiar mai multe încăperi conectate una cu cealaltă. Personalul amabil şi prietenos.

De fiecare dată când ajungeam televizorul era deschis pe canale de ştiri dar imediat era dat fără sonor şi pe fundal începeau colindele. Mi-a plăcut acest lucru.

De fiecare dată când am mers, indiferent de oră (12:00/13:00 sau 14:00) restaurantul era destul de plin. Într-una din zile tot restaurantul era rezervat dar pentru că ne cunoşteau deja, ne-au condus într-o încăpere la subsol şi ne-au “aranjat” acolo o masă pentru 8 persoane. Chiar mi-a plăcut acest gest; nu ne-au lăsat să stăm să căutăm alte restaurante ci imediat au găsit o soluţie extrem de practică.

Mâncarea:

Extrem de bună, gustoasă şi porţiile IMENSE.

Sincer vă spun, este pentru prima oară când întâlnesc porţii atât de mari.

În două zile am comandat ciorba de burtă şi în altă zi ciorba de salată. În meniu mai au ciorbă de legume, de perişoare, de fasole şi încă câteva feluri. În medie cam 7-10 lei este o ciorbă. Separat se poate comanda smântână, ardei iute, mujdei de usturoi, paine etc.

Ca şi fel principal, într-o zi am mâncat gordon bleu cu orez (care era atât de mare şi avea o formă atât de ciudată), în altă zi caşcaval pane (două bucăţi imense) tot cu orez şi în cea de-a treia zi şniţel de pui (care cu greu încăpea în farfurie, aşa de mare era) cu cartofi prăjiţi. De fiecare dată am cerut alături şi murături.

Există şi meniul zilei care costă 19 lei şi din câte am înţeles include ciorba zilei+ 1 fel principal.

Mi-a plăcut să iau masa de prânz acolo, servirea s-a făcut extrem de rapid, nu a trebuit să aştept mult să vină cel de-al doilea fel de mâncare, personalul a fost amabil, cu zâmbetul pe buze, preţuri decente.

De aceea pot spune că recomand acest restaurant atât celor care doresc să ia un prânz de afaceri dar şi celor care doar au drum în acea zonă.

Trimis de GabrielaG in 29.12.16 15:27:16
Validat / Publicat: 29.12.16 18:03:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Gordon bleu cu orez

[29.12.16 19:38:43]

@GabrielaG: Iti dai seama ce mi-ai facut cu ciorba de burta? , inghit in sec rau de tot, este ciorba mea preferata.

Binenteles ca am trecut la Favorite si normal ca am sa te verific cu prima ocazie cu care ajung la Brasov.

Mai puteai sa pui si o lista de bucate sa vad ce am sa mai aleg, insa am ca-i caut pe net si poate o sa-i gasesc.

Pana atunci insa votat cu mare drag, felicitari.

GabrielaGAUTOR REVIEW
[29.12.16 19:59:08]

@mishu: Multumesc si promit ca iti spun pe nume Sper sa nu uit )

Si eu sunt moarta dupa ciorba de burta dar la mine in familie nimeni nu "suporta" aceasta ciorba, astfel incat, ori de cate ori prind ocazia sa o mananc la un restaurant o fac!

Sincer nu prea am studiat meniul, am mancat cam ce comanda si restul grupului... aveau si gratare (pui, porc), muschi de vita, diverse garnituri... desert nu am mancat deloc, de aceea nici nu m-am uitat ce au...

Multumesc pentru vizita si imi cer scuze ca ti-am facut pofta

[29.12.16 20:01:58]

@GabrielaG: Spre norocul meu la noi in casa mancam toti aceasta ciorba. Si sa vezi comentarii si pe @Zoazore cand o sa vada asta. Ce zici Zozo, mancam o ciorbita de burta impreuna?

Zoazore
[30.12.16 09:42:41]

@mishu: Ha-ha! Ce credeai? Că nu vede Zozo frumușațele-astea? No chance!! Deja suntem trei în clubul ”Ciorba de burtă”! Stai doar să mă șterg la gură!

@GabrielaG: Arată într-un mare fel! Să vă fie de bine! Asta era de citit poimâine (adică la Anu!) pentru dres!

Să vă fie de bine și să iasă afacerile!

LA MULȚI ANI!

sebigeanina
[30.12.16 11:46:19]

Salut, aş dori dacă se poate să îmi spui unde se află mai precis acest restaurant.

GabrielaGAUTOR REVIEW
[30.12.16 13:40:25]

@sebigeanina: Buna ziua. Sigur ca da... nu stiu cat de bine cunoasteti Brasov-ul, dar voi incerca sa fiu cat mai precisa. Restaurantul se afla pe strada Avram Iancu Nr. 100, langa fabrica de paine Vel Pitar si moara 7 Spice. Se poate ajunge cu autobuzul nr 22, se coboara la autogara Brasov si de acolo va intoarceti putin si pe aceeasi parte unde ati coborat este restaurantul.

sebigeanina
[30.12.16 17:57:01]

Mulţumesc, în mare îl cunosc pentru că am făcut armata în Braşov

GabrielaG, mishu, sebigeanina, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: