ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2010
ÎNSCRIS: 12.03.10
JUL-2009
2 AD. + 1 COPII

O dupa-amiaza in Nessebar

Am fost si noi sa vizitam ceea ce auzisem ca este o veche localitate pescareasca pe ale caror ziduri impregnate cu istorie vom adulmeca mirosul de peste pus la uscat de sotiile si mamele stravechilor pescari de origine incerta, si vom auzi ecourilor strigatelor negustoresti de vanzatori de chefal, guvid si stavrid.

Intrand increzatori pe poarta orasului ce-l credeam nelocuit si dominat de ruine ale vechilor contructii de piatra, am ramas surprinsi sa vedem ca, de fapt, aceasta asezare este chiar mai animata decat o aleile statiunii Sunny Beach. Constructii specifice sudului Bulgarie, cu parterul din piatra si etajul, sau etajele din lemn si cu laturile iesind in afara, cu o geometrie care iti da senzatia de instabilitate, toate avand in dreptul usii sau ferestrelor cel putin cate o masuta cu ceva de vanzare, toate acestea intrepatrunse cu magazine moderne, cu firme mari si binecunoscute, cu fast food, cu lucuri de joaca.

Printre toate acestea se remarca si un numar (cam mare, dupa aprecierea mea, pentru un satuc pescaresc) de biserici si ruine ale acestora. Unele ruine chiar mai respirau acel aer de vestigiu istoric, altele erau restaurate in totalitate sau in parte, iar altele erau grosolan reconstruite cu materiale de constructie noi, kitch-oase.

Cu cat intri mai mult in inima Nessebarului, cu atat te afunzi intr-un talcioc de nimicuri cu marfa de balci de ziua recoltei. Sunt insa si pravalii cu aer interbelic ce te imbie cu macrame-uri, artizanat de tip pontic si mediteranean, picturi, sculpuri in lemn si os.

Cel mai mult mi-a placut faleza, curata, inalta si abrupta, cu terase oglindindu-se in apa albastra.

In concluzie, n-a fost ce am crezut si sperat noi ca este, dar este ceva inedit. Fiecare cum vrea sa il vada, ca prima localitate atestata la tarmul pontic, cu drumuri pavate cu piatra, flancate de smochini si vita de vie, cu biserici in ruina si casute din piatra, sau ca un sat de vacanta, cu amfiteatru pentru spectacole, cu mehanale si magazine.

Din Sunny Beach ajungeti (daca aveti masina blocata in parcarea hotelului) cu autobuzele pe care le luati de pe soseaua principala pe care ati intrat in statiune.

Daca vreti sa mancati in Nessebar, mi-au fost recomandate terasele de pe tarmul marii, amplasate diametral opus intrarii in orasul vechi.

Nu cumparati suveniruri din Sunny Beach, in vechiul Nessebar le veti gasi la jumatate de pret!

Vacante placute!

Trimis de valimi in 18.03.10 11:23:05

VIZUALIZĂRI: 3163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 la intrarea in vechiul oras

ileanaxperta*
[18.03.10 11:53:20]

Eu am petrecut la Nessebar un Paste foarte reusit. Mi-a placut orasul vechi foarte mult, tocmai pentru ca emana si acum in sec. 21 acel aer vechi, arhaic, toate acele ruine ale atator de multe biserici intr-un loc restrans, sunt de exceptie, bulgarii le-au conservat (jos palaria) astfel ca atat localnicii cat mai ales turistii sa se bucure pe deplin de ele; de asemenea, mi-au placut casele localnicilor, cu flori multe la fiecare fereastra, curatenia ce era in oras, zambetele si amabilitatea oamenilor de acolo. Acest contrast mi-a placut f. mult, intre vechi si nou...

Ai vizitat si partea moderna a Nessebarului? Adica partea continentala, cu case si blocuri de locuit mai moderne, cu magazine cu lucruri si de firma, cu stradute linistite, curate, in care nu am auzit nici musca in seara de Paste cand ne-am plimbat pe acolo. Si la ei era sarbatoare, dar nu petreceau in galagie sau alte de-alea, asa, ca la noi... intelegi tu, fara tipete, muzica data la max, etc. Si tot aici, in aceasta parte a orasului se intind si hotelurile moderne ale Nessebarului.

Plimbarea de la Nessebar pana la Sunny Beach noi am facut-o pe jos si a fost o reala placere si relaxare, pe o vreme nu tocmai prielnica; batea un vant si statea chiar sa ploua, dar noua nu ne-a pasat, ne-am continuat linistiti plimbarea...

[07.05.10 23:30:15]

Mi-a placut descrierea pe care ai facut-o orasului si chiar daca am "simtit" un iz negativ, primesti din partea mea super bonusul!

valimiAUTOR REVIEW
[08.05.10 07:59:15]

Multumesc, magdalena, nu sunt eu nici cel mai carcoas, dar nici nu le-au murit laudatorii.

Ce am spus depsre biserici, adica despre numarul lor exagerat de mare pentru o populatie de sat de pescari, chiar bate la ochi...

Iar despre spiritul tarabagist, exista. Doar cine nu a fost acolo nu il stie, e exagerat si el. Nu sunt mai mult de 20% din case cele care nu au ceva de vanzare.

[08.05.10 08:03:03]

Trebuie sa traiasca si ei din ceva!!!

valimiAUTOR REVIEW
[08.05.10 08:07:12]

Da, dar nu din constructia ruine ale unor biserici care nu au existat niciodata.

Cristian_h*
[08.05.10 09:53:40]

Nu am fost la Nessebar insa acest post si ecourile ulterioare m-au facut curios, se pare ca Nessebar a fost in evul mediu un oras in toata regula si nu doar un sat de pescari ca in zilele noastre, multitudinea de biserici au fost construite in secolele 13/14 insa dupa caderea Constantinopolului orasul a intrat intr-o perioada de declin ajungand la inceputul secolului 20 o mica si obscura asezare, astfel se explica existenta numeroaselor biserici unele mai bine altele mai prost conservate!

Sincer nu am inteles de ce bate la ochii numarul exagerat de mare al acestor ruine ?

[08.05.10 15:27:14]

Mie personal mi-a placut si am sa revin cu un review in acest sens!

ileanaxperta*, magdalena, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nessebar: