ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2016
ÎNSCRIS: 29.05.14
FEB-2015

Surprinzatorul Dubai

Recunosc că am avut ceva temeri și idei preconcepute legate de această destinație înainte să ajung acolo. Aveam cumva impresia că totul este artificial, frivol. Că Dubai este un oraș de sticlă și oțel ce deține numeroase recorduri, dar este lipsit de repere culturale relevante.

Cred că niciodată nu m-am înșelat atât de mult cu privire la un loc. Orașul m-a surprins plăcut încă din prima clipă. Am descoperit un loc unic în lume, cosmopolit, dar care în același timp nu își neagă rădăcinile. Un amalgam de oameni mutați în Emirate din toate colțurile lumii se amestecă armonios cu populația băștinașă care acum mai formează doar 20% din totalul locuitorilor din Dubai. Am descoperit Dubaiul vechi cu piețele gălăgiose și comercianții ambulanți, dar și Dubaiul nou, elegant, cu clădiri ce te amețesc și te fascinează în același timp. Am fost zi și noapte însoțită de un sentiment reconfortant de siguranță deplină, Emiratele Arabe având o rată a infractionalității ce tinde spre zero.

Ce este de neratat în Dubai? Aș spune că trebuie neapărat să vizitezi cea mai înaltă clădire din lume, Burj Khaliffa. Orașul privit de sus este și mai spectaculos. În plus, Burj Khaliffa este o clădire atât de înaltă încât poți să te bucuri de priveliștea apusului de soare de 2 ori în aceeași zi: odată la primul nivel și apoi la cele superioare. Este motivul pentru care dacă dorești să vizitezi clădirea la apus ai face bine să rezervi din timp. Oricum, biletele neapărat trebuiesc cumpărate/rezervate în avans, este mult mai ieftin așa. Noi le-am luat printr-o agenție de turism locală, dar se pot lua și din Dubai Mall cu câteva zile în avans.

Tot pe lista mea de lucruri care nu trebuiesc ratate ar fi excursia în Deșert. Am plecat pe la ora 15, am mers cu mașinile de teren pe dune, am privit apusul de soare în deșert (este spectaculos, vă asigur!) apoi am luat cina la un restaurant în mijlocul deșertului. Acolo, pe lângă minunatele bucate tradiționale, te vei bucura de muzică și dans, plimbări pe cămilă iar doamnele își pot face tatuaje temporare cu henna.

Mi-a mai plăcut mult Dubai Museum, este un obiectiv mai puțin promovat, dar te ajută mult să înțelegi evoluția orașului, care este una spectaculoasă și foarte rapidă. Muzeul este chiar la intrarea în orașul vechi, către care am trecut râul cu abra, o ambarcațiune care la prima vedere nu inspiră foarte mare încredere, dar este 100% safe și chiar distractiv. Apoi am vizitat celebrul bazare, cu bijuterii opulente, haine de toate felurile, multe ceaiuri și condimente.

Acvariul și grădina zoo subacvatică din Dubai Museum sunt și ele demne să fie trecute pe lista de obiective. Pont: mergeți în timpul prânzului pentru a prinde hrănirea rechinilor cu numeroase indicații despre viața acestora primite din partea reprezentanților acvariului.

În concluzie, orașul m-a surprins și convins că trebuie să mă întorc acolo! Sfatul meu este să mergeți în Dubai cu inima deschisă, emiratul are atât de multe lucruri de oferit încât poate cuceri cu siguranță pe oricine.

Trimis de holidaysketch in 02.11.16 11:45:37
Validat / Publicat: 02.11.16 12:37:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (holidaysketch); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dubai Marina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[02.11.16 12:37:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Maraton prin Dubai, DUBAI" (deja existentă pe sait)

[02.11.16 12:43:30]

@holidaysketch: Felicitari pentru articol chiar daca este povestit pe scurt, insa sunt convinsa ca totul a fost trait intens. M-as fi bucurat sa vad mai multe poze insa le-am apreciat si pe acestea.

Felicitari, votat cu placere.

[02.11.16 13:09:16]

@mishu: Mulțumesc pentru apreciere. Timpul este de vină că e așa scurt, aș avea atâtea de scris, dar am încercat să cuprind cât pot în puținele minute mai libere ale zilei.

ct64cas
[02.11.16 18:35:13]

@holidaysketch: mi-am amintit de senzatia pe care am avut-o si eu in momentul in care am intrat in oras din drumul dinspre aeroport, senzatie pe care nu o pot descrie in cuvinte, ca am intrat intr-o lume ireala, de poveste, de 1001 de nopti moderna; mi-au ramas multe obiective nevizitate, pentru care intentionez sa ma intorc anul viitor poate... oricum, pt mine impactul a fost major fiindca prima mea vizita in Dubai a fost prin 1996, atunci cand orasul era la inceputurile sale...

Votat cu placere!

rentea
[02.11.16 18:52:26]

@ct64cas: Cred ca ar fi bine sa mai astepti vreo 2 ani, eu am fost anul acesta si inca o treime daca nu mai mult din oras - din centrul sau, nu vorbesc de periferie, erau ina in constructie. Asa ca...

ct64cas
[02.11.16 19:20:05]

@rentea: daa, am inteles ca vor sa uneasca creekul cu downtown printr-un canal... cred ca va fi superb!

[02.11.16 20:45:43]

@ct64cas: și pentru 2018 au anunțat că vor inaugura o clădire mai înaltă decât khaliffa.

[02.11.16 20:49:00]

@ct64cas: mulțumesc!

printesa82
[03.11.16 19:08:51]

@holidaysketch: Superbonus .

nicole33
[03.11.16 19:39:20]

@holidaysketch:

De fapt, cele două obiective menţionate, Acvariul şi Underwater Zoo nu au nicio legătură cu Dubai Museum, acestea aflându-se în incinta Dubai Mall. Vizitarea acestora este mai utilă decât vizitarea mall-ului, dar... cam atât.

[03.11.16 22:26:04]

@nicole33: corect, Dubai Mall am gândit, nu știu de ce am scris Museum.

andradam
[29.12.16 12:05:02]

@holidaysketch: Buna ziua! Urmeaza sa plec in Dubai in ianuarie si am o intrebare. Excursia in desert ati achizitionat-o in avans sau de acolo? Multumesc anticipat!

[29.12.16 17:59:26]

@andradam: am vorbit de aici cu o agenție locală și am achitat acolo. La agenție lucrează și o româncă, dacă ai nevoie îți dau datele pe mesaj. Oricum, am văzut că aveau și la recepție la cam același tarif.

andradam, ct64cas, holidaysketch, mishu, printesa82, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: