ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2016
ÎNSCRIS: 30.11.12
SEP-2016

Către satisfăcător

Dezamăgitor

Am sosit ieri, 24.09.2016 din sejurul petrecut la acest resort. Trebuia sa fie hotel de 5 stele ultra all inclusiv dar a fost 4 stele all inclusive. Este primul review pe care il scriu dar am ales sa fac acest lucru cat mai repede cat am proaspete in minte toate detaliile si gustul amar pentru ca macar altii sa stie la ce se duc daca tot platesc o vacanta. Voi incerca sa fiu cat mai obiectiva si concisa, astfel incat decizia de a merge sau nu in vacanta la acest resort sa fie luata in cunostinta de cauza de catre potentialii turisti.

Puncte tari:

- plaja superba, cu intrare lina in mare si nisip (doar cca 1m de pietricele f. mici de-a lungul marii, apoi nisip fin)

- apropierea de aeroport- 40 de minute transport cu autocarul

- prosoape schimbate zilnic

- camera foarte mare cu 1 pat dublu si o canapea, 2 chiuvete, 2 sisteme de dus+ cada (au contribuit, probabil si cei 10 Eur uitati in pasaport: stiam ca resortul este mare si am vrut o camera aproape de zona centrala de receptie si restaurant)

- spectacole in fiecare seara la amfiteatru si o petrecere cu DJ si animatoare

- angajatii de la receptie au fost OK si foarte receptivi la solicitarile noastre: la inceput nu am avut sapun deloc, scrumiera, semnul cu "do not disturb" iar ulterior mi-a fost schimbata perna care era imensa si foarte tare (nu am putut dormi in prima noapte pe ea) cu una pentru copii

Puncte slabe:

- mancarea a lasat mult de dorit : daca nu esti mancator de pui, singura optiune era pestele (atunci cand nu avea o gramada de oase); miel am avut ocazia sa manac o singura data; calamar si creveti pane au fost o singura data iar sushi in ziua cand l-am avut la cina... nu prea era sushi ci niste orez naclait cu ceva la mijloc

- baclavale si sarailii cand erau aduse era super aglomeratie si nu prea apucai- plecau rusii si turcii cu farfuriile cu varf desi erau foarte dulci si, cu siguranta, nu ai fi putut manca mai mult de 2-3 bucati- te simteai umilit sa stai la rand ca la pomana; de cateva ori a stat un bucatar si dadea el cu portia cate 3 sau 4 bucati... restul prajiturilor erau de toata jena- doar aluat cu budinca si nu le-am putut manca...

- la minibar am avut doar 2 sucuri Cappy de caise la 200 ml, 2 sticle de apa plata si 2 de apa minerala- nici urma de bere sau altceva- minibarul era completat zilnic

- in ultima zi am baut bere din 2 pahare minusule- am atast o poza pentru a vedea dimensiunea acestora

- ultra all nu era chiar atat de "ultra all": doar o parte din bauturile de import era gratuite dar nici pe acestea nu le vedeai tot timpul, in functie de toanele barmanului care putea fie sa iti dea sau te amana tot timpul, sa fii in 10 sau 20 de minute, sperand astfel sa nu mai revii

-desi am solicitat o lista cu bauturi ca sa stim ce este free si ce este extra, nimeni nu a putut sa ne-o ofere (am solicitat atat la bar cat si la relatii cu clientii)

- paharele si cestile erau murdare chiar inainte de utilizare, cu urme de ruj unele dintre ele: am vazut cu ochii mei, la bar, la chiuveta cum erau "spalate"- doar clatite la jetul de la chiuveta fara a fi atinse in interior de mana

- la sala de fitness nu se putea respira decat aer fierbinte pentru ca acolo nu functiona instalatia centralizata de aer conditionat; desi am sesizat acest lucru si au spus ca vor trimite pe cineva de la mentenanta sa rezolve problema, nu s-a remediat

- sucuri nu erau decat la TEC (la noi nu am mai vazut de o groaza de ani), cu un gust groaznic

- erau o gramada de turisti turci care erau tratati clar, diferentiat- la noi, in Romania se intampla exact pe dos

Concluzia: plaja si camerele au fost super/ mancarea si barul lasau de dorit... Fiecare hotaraste pe ce vrea sa dea banii. Eu, personal, nu as recomanda acest resort unor prieteni (eu sigur nu m-as mai intoarce acolo). Pacat de resortul in sine care are o gramada de facilitati dar managementul este defectuos.

Trimis de gianinavlad in 25.09.16 15:46:44
Validat / Publicat: 25.09.16 16:49:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, Alanya, Belek

VIZUALIZĂRI: 5415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gianinavlad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 375.00 EUR pe cameră

[25.09.16 16:26:29]

@gianinavlad: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[25.09.16 16:57:55]

la asa pret e greu sa pretinzi sushi, calamar si alte minunatii. la fel si bauturi de import. la minibar am vazut resorturi mai scumpe unde nu alimentau zilnic sau puneau numai apa plata la liber

cat despre bere sunt sigur ca s-au gandit la turisti: sa o bei toata pana se incalzeste

printesa82
    [25.09.16 17:27:16]

Nu stiu daca la un asemenea review sa rad sau sa plang.

Nu va inteleg... nu sunteti informati de catre agentie cam la ce sa va asteptati pentru acesti bani???

Sa nu ma intelegeti gresit... in acest an nici noi nu ne-am permis sa dam mult pentru concediu (dar am stiut ca nu putem avea mari pretentii). Desi pozele sunt frumoase... imi pare rau ca nu va placut... si v-ati intors cu un gust amar.

[25.09.16 17:42:05]

@printesa82: De la agentie ni s-a spus ca atunci cand ajungem la hotel sa ii intrebam ce anume este inclus in ultra all pentru ca nu pentru toate hotelurile "ultra all" este "ultra all" dar la asa ceva nu ne-am asteptat pentru ca nu am mai fi mers. Am fost la hoteluri de 4 stele cu un pret apropiat de cel platit anul acesta dar cu servicii incomparabil superioare. Nu am avut pretentii la halat si papuci si nici nu suntem pretentiosi dar asa ceva nu se poate. Am uitat sa scriu in review ca bauturile de import incluse in ultra all erau dosite sub tejghea, intr-un dulap... si cine a fost in aceeasi perioada cu noi poate confirma tot ceea ce am prezentat. Am fost a cincea vacanta in Turcia si, probabil, ultima :- (

[25.09.16 17:50:42]

@nrs: Nu am vrut sushi, calamar si alte fructe de mare dar daca tot le-au servit puteau sa le gatesca mai bine. Si consider ca nu suntem foarte pretentiosi daca ne dorim pahare si cesti curate pentru ca la cate persoane sunt in cele aproximativ 400 de camere nu stii dupa cine bei. Am fi vrut si altceva in afara de pui pentru ca mai aveam putin si cotcodaceam si credeti-ma ca sotul meu nu mananca pui deloc (nici acasa) iar ultimele 2 zile a mancat paste de 2 ori (si nu erau gatite dupa cine stie ce retete:-)).

Acum 2 ani am fost in Lara la hotel de 4 stele iar anul trecut in Alanya (tot 4 stele) dar macar acolo turistii erau respectati (nu numai cei turci).

[25.09.16 17:54:30]

La 280 lei (60 euro) /camera pe zi eu zic ca ai primit si prea mult. Sincer eu ma asteptam sa fie mai prost acest hotel dar din cate spui tu este super OK la banii astia.

Incerca la Mamaia sau altundeva pe litoralul romanesc la anul, vezi ce primesti pentru 280 lei/zi.

[25.09.16 18:04:09]

pai si ce mai puteati face daca nu va convenea ce este inclus in ual? nimic.

eu i-am batut la cap pana am primit o hartie cu ce platesc (cum e camera si ce cuprinde ual care banuiam ca nu e ual si asa a fost) asa ca ajuns acolo am stiut la ce sa ma astept si ce trebuie sa primesc in spatele cuvintelor pompoase de ual

nu am facut referire la pahare, acestea trebuie spalate indiferent de cat platesti. cat despre pui... in Turcia mananci pui si peste, nu tot timpul vita si niciodata porc. daca nu mananci pui eviti tarile musulmane unde puiul este baza

[25.09.16 18:04:39]

@Andox: Nu cred ca este cazul sa luati personal cele scrise de mine. Este parerea mea si consider ca fiecare avem dreptul la o parere fara sa fim luati peste picior. Am fost si la Saturn in iunie in acest an, am avut doar cazare pentru ca stiam la ce sa ne asteptam. Atunci cand stii la ce sa te astepti iti asumi.

Imi cer scuze daca a deranjat pe cineva acest review dar este adevarat tot ceea ce a fost scris.

[25.09.16 18:10:55]

Nu am luat-o personal (ca nu este hotelul meu) si nici nu te-am luat peste picior. Ti-am spus doar un adevar pe care se pare ca tu refuzi sa-l intelegi.

DoreD
    [25.09.16 18:31:28]

Foarte bun review. Intrucat sunt zgarcit, imi place foarte mult pretul raportat la ce ai gasit acolo. Daca esti dragut, spune-mi si mie pe PM la ce agentie ai apelat.

sebigeanina
    [25.09.16 20:11:19]

Salut, văd că ai fost nemulţumit la ce bani ai plătit ce servicii ai primit şi aici îţi pun o întrebare dacă ai idee cît costă 2 bilete de avion Bucureşti-Antalya şi transfer cu microbuzul de la aeroport la hotel şi retur şi dacă da scazi şi vezi cît a mai rămas pentru hotel şi dacă nu sună la un tour-operator de curiozitate. Şi în altă ordine de idei cum bine sugera un coleg aici încearcă să vezi cu ce bani ai dat pe hotel să vezi ce primeşti pe litoral la noi. Eu am fost de 4 ani la rînd la turci şi am fost mulţumit la ce bani am dat ce am primit cu excepţia unui an în care am luat un last minute şi nu am prea fost mulţumit de ce am găsit, în rest a fost foarte bune. Şi aici îmi permit să îţi dau un sfat dacă eşti hotărît să pleci undeva intră pe acest site şi multe altele informează-te din timp analizează şi astfel o să ai vacanţe plăcute.

[25.09.16 20:32:18]

@gianinavlad:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[26.09.16 10:30:32]

@gianinavlad: Nu sint fan al all inclusive-ului, dar citesc si rew-urile din domeniu si respect pe cei cu alte placeri pentru concediu

Astfel ma consider o persoana avizata care daca ar dori all inclusive care sa ma satisfaca ar plati de la 1000 euro in sus de persoana

Totusi exista o tendinta certa in fiecare rew cu nemultumiri care incepe sa ma deranjeze

1. "Pai mah, ce vrei la banii aia? "

2. "Pai fraiere care esti, mai citeste si tu pe ici pe colo inainte de a alege unde mergi. "

Oamenii care scriu au avut niste asteptari care nu le-au fost indeplinite, iar eu dau vina aici pe agentiile de turism. Adica eu consider ca acesti agenti sint de buna credinta si nu trebuie sa fac extraverificari, si iau de buna cele promise

Nu spun ca parte din rew-uri nu au si fite maxime, dar sint si care ridica probleme de minima decenta, ori acesti oameni vor renunta sa mai scrie daca sint si persiflati

[26.09.16 11:38:22]

oricat ai crede de buna credinta agentia nu te miri cand ti se ofera ceva cu 5 lei cand alte produse similare costa 10? pentru a avea niste asteptari realiste nu e bine sa te informezi in prealabil? cum o stire se verifica din minim 3 surse (normal ca in RO nu functioneaza asa ceva) nu e bine sa verifici si in alte locuri informatiile prezentate de agentie? iar daca ai mai fost in TR la all nu compari preturile? daca acum e mult mai ieftin nu te intrebi de ce?

[26.09.16 12:09:34]

@nrs: Nu ai inteles ideea

mai citeste o data ce am scris

In plus un pahar trebuie sa fie curat si la birtul din Poplaca daca bei o combinata

[26.09.16 12:30:02]

paharul si eu am zis ca trebuie sa fie curat si daca e gratis sejurul (daca citeai mai sus ai fi vazut acest lucru), in schimb sa ceri calamari si Chivas cand platesti un pret ridicol de mic nu e prea bine

[26.09.16 12:33:56]

@horachira: Si noi ce ar trebui sa facem? Sa incepem sa ne lamentam odata cu autorul?

"Vai ce hotel naspa"... "Ce rau imi pare ca ti-ai ratat vacanta si ai platit o caruta de bani" etc, etc.

Eu i-am spus doar adevarul, pe care daca vrea il intelege si pe viitor evita astfel de oferte sau nu il intelege (cel mai probabil) si la anul va cauta iar un chilipir si o sa fie dezamagit (a).

Vad la tot mai multi, "eu am cumparat UAI si nu avea bauturi straine". Este undeva scris ca la UAI este obligatoriu sa fie bauturi straine?

Acum cateva luni cineva scria un ecou la CRYSTAL Waterworld ca a luat un sejur si este Ultimate all inclusive care este "tatal" UAI si spera ca va curge Moet la chiuveta.

Cand i s-a spus ca sa nu merga cu asteptari prea mari, ca este un hotel low cost, ca este doar o denumire comerciala si mai mult ca sigur nu o sa gaseasca branduri cunoscute de bauturi, a inceput sa faca pe toata lumea proasta, ca, ce stim noi si ca el are experienta in Turcia.

Bineinteles cand s-a intors a desfiintat hotelul.

Daca nu le spune nimeni, odata, de doua ori, de zece ori tot asa o sa procedeze si in curand siteul se va numi amfostacolosiafostnaspa.

P. S. Si eu cred ca trebuie sa se gaseasca pahare curate oriunde mergi si la orice pret, insa ma indoiesc ca nu era nici un paahar curat la acest hotel. Accidente se pot intampla sa gasesti un pahar murdar si la Mardan si la Maxx dar asta nu inseamnaa ca nu poti sa refuzi paharul acela si sa ceri un pahar curat.

[26.09.16 12:58:41]

@Andox: Cred ca nu isi au rostul asemenea polemici. Am starnit controverse care nu isi au rostul, fiecare merge unde vrea pe cati bani vrea.

Paharele nu erau spalate (si nu mint deloc cand spun acest lucru).

Nu am avut pretentii de fructe de mare ci doar am spus ca desi le-au dat, nu au fost gatite Ok si doar ca au exagerat cu carnea de pui.

Haideti sa incetam cu ecouri, la ecouri, la ecouri. Este risipa de timp si energie care merita o cauza mai buna.

Oricum, nu mai are rost sa scriu review-uri si la alte hoteluri asa cum mi s-a solicitat (cu preturi comparabile dar cu conditii de restaurant mai bune) pentru ca se vor gasi cu siguranta alte persoane care vor comenta cu superioritate indiferent ce as scrie. Serviciu usor celor ce au si altceva mai bun de facut decat sa comenteze mult, prost si fara rost☺

[26.09.16 13:15:26]

@Andox: esti printre consilierii cei mai profesioniști de pe site. nu am ce sa comentez la ce ai scris aici

Era vorba strict de anumite atitudini "superioare" și persiflatoare, ma repet.

După ce ca omul e necăjit mai vine cite un moralist sa mai atite focul, iar schimburile de replici acide urmează imediat fiindcă toți "are"mistoul la el. totul e tonul. Clar ca omul realizează ca a gresit, nu mai are nevoie de morala

[26.09.16 13:18:09]

@Andox: Ei vezi ce ziceam? Am pierdut un scriitor

[26.09.16 13:31:10]

@horachira:

Clar ca omul realizează ca a gresit, nu mai are nevoie de morala...

Dupa cum vezi nu a inteles nimic, exact ce spuneam.

Ei vezi ce ziceam? Am pierdut un scriitor

Nu am pierdut nimic (cel putin eu). Cand cineva inscris in 2012, scrie primul review in 2016 si atunci fara sa-si dea seama de un raport pret/calitate nu este nici o pierdere.

Din 2012 pana acum, oare nu a fost la nici un hotel OK?

Ma indoiesc...

[26.09.16 13:59:46]

ce am observat: anul acesta s-au scris multe reviewuri negative. oare ce s-a intamplat? de cele mai multe ori asteptarile autorilor nu erau in concordanta cu pretul platit. sa se fi dus vestea ca TR e ieftina anul acesta si multi sa fi crezut ca pot primi la 400-500 euro servicii all sau uall de calitate maxima? sa nu se uite ca transportul cu avionul si transferul la hotel face cam 200 euro/persoana inclusiv copii peste 1-2 ani (nu stiu exact care e varsta), deci cand dai 800euro/2 persoane cazarea si uall e de fapt 400 euro restul transport

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.09.16 17:50:50]

Dragi colegi! Autoarea ne sugereza sa incetam cu ecourile! Nu ma pot abtine si gata!!! Mai sus intr-un ecou, cineva, cred ca @horachira, il numea pe @Andox, ca fiind unul dintre cei mai buni consilieri Afa! Si este! Cu certitudine! Pe probatelea????... cu ajutorul lui, acum, de aici din Bogazkent/Belek, va spun cu mana pe inima ca nu a omis nimic din ceea ce trebuia sa stiu vis a vis de concept!!! Asta in raport cu agentia care a vandut biletele autoarei fara ai da amanuntele necesare, desi o agentie care se respecta, nu omite asta!

Am venit pregatita... cu lectia invatata, cu asteptari pe masura pretului platit! Surpriza insa... totul este peste asteptari (poate sunt eu mai putin visatoare) cu mentiunea ca pretul a fost unul similar! Si zau ca nu am vazut vreun pahae murdar, sau ceva care sa-mi starneasca nemultumiri! Concluzia:consilierul bun... spre foarte bun???? si pt asta eu nu pot decat sa-i multumesc in numele grupului!

Ps. Si nu-l periez, rog a nu se intelege asta,chiar daca-i ardelean de-al meu!!!

elviramvio
    [26.09.16 19:56:48]

@Andox:

Ai scris unul din ecourile foarte bune si care s-ar potrivi multor articole de aici. Surprize, sa zicem ca si cea cu paharul, poti intalni oriunde si sa fie fara vina gazdelor. Am vazut, chiar in vara, cum s-a folosit un tacam si a fost pus la loc, cu grija, de un turist, in Corfu. Pana sa-i zic eu ospatarului, a venit patronul si l-a schimbat dar asta nu se intampla mereu.

A verifica bine o locatie este o conditie esentiala a reusitei unui concediu, chiar daca este luata prin agentii zise bune. Pretul platit, mai ales cel prin agentie unde castigul se imparte la mai multi, este de asemeni foarte important. Tot asa, e bine sa stii macar in mare ce se ofera pentru un anumit tarif.

[26.09.16 20:59:27]

@elviramvio: bai fraților parca nici unul nu vreți sau nu doriți sa intelegeti

Paharul era un exemplu doar, ca oricit de ieftin ar fi tot sint chestii de bun simt ce trebuie sa fie ok

Totodată e clar ca verificarea locației e necesara

Totul era dacă le dam și noi peste bot "fraierilor" care au dat-o în bara și ridem în nas

Ildiko1985
    [31.01.17 12:40:11]

@gianinavlad: buna ziua am rezervat si noi pt 2017 3 camere la acest hotel. Stiu ca e izolat, ca nu mai e nimic in zona... dar intrebarea mea este seara avem ce face? Sunt magazine, tarabe in resort? Multumesc

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [31.01.17 13:56:49]

@Ildiko1985: draga mea, in primul rand intr-un resort nu ai cum sa te plictisesti nai ales seara! Ai spectacole, disco, karaoke!

Apoi intr-un resort nu prea sunt tarabe, eventual magazine mici, cu preturi mari asa ca sunt de evitat!

Daca doresti cumparaturi, localitatea Denizkent este la mai putin de 2km de resort, clar, ajungi si pe jos, daca nu cu dolmus sau taxi. Acolo sunt si magazine si bazar si tarabe, ba mai mult decat atat poti afla ziua de bazar ssptsmanal din licalitate di gata!

Si noi am fost in Bogazkent la sprox 25km de voi si era ultimul hotel din sir Paraiso Verde, dar localitatea avea 3 bazare si zeci de magazine. Denuzkent nu poate fi decat la fel... cu de toate!

Sau cu un maxi taxi, via Bogazkent! Pe sens te costa max 1,5 euro/pers si ai rezolvat problema cumparaturilor!

DoreD, elviramvio, horachira, Ildiko1985, maria55, nrs, printesa82, sebigeanina
    Alte impresii din această RUBRICĂLykia World Antalya Links & Golf Resort [Denizkent]: