ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 20.02.09
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 8 ani

Hotel spre foarte bun pentru categoria lui de pret, pacat de start-ul prost

Review-ul fiind unul cam lung, va « previn » de la inceput. Nu l-as fi scris atit de lung dar pe Lykia nu prea sint multe review-uri si nici amanunte (desi sint multi romani), asa ca am incercat sa scriu eu cit mai multe, sper ca-i va ajuta pe cei interesati si ca veti avea rabdare sa cititi.

Am cumparat sejurul la Lykia World prin AFA. Am fost impreuna 2 familii cu copii. Multumim lui Cornel si Cristi pentru asistenta dinainte de plecare... si pentru cea de dupa dar asta ne-am fi dorit sa nu fie necesara...

Din pacate tour-operatorul de la care era sejurul a fost Premium Holidays (PH) de care probabil multi dintre voi au aflat ca din 2 sept si-au anuntat oficial incapacitatea de plata. De aici si toate problemele intimpinate, care nu au legatura (prea mult) cu hotelul, dar va povestesc totusi si startul.

Am plecat cu intirziere de 1h 30min din Cluj prin Sky Airlines, zborul OK. Transferul cam greoi, am facut de la aeroport la hotel aproape 1 h 30 min (desi am oprit doar la Maxx sa lasam un grup), asta in conditiile in care noaptea la intoarcere am facut doar 50 min.

Am ajuns la Lykia in jur de 17,30, prima impresie nu a fost foarte spectaculoasa, lobby e frumos dar nu impresionant, iar “iBar” (lobby bar) unde am fost invitati la sosire este destul de mic si nu functiona aerul conditionat. Eu nu sint mare amatoare de AC dar venind de pe drum, la momentul ala se simtea nevoia de putina racoare.

Ne-au invitat acolo spunind ca ne vor aduce sa completam formularele, au trecut 20 min si n-a venit nimeni, am intrebat la receptie si de-abia atunci ne-au informat ca de fapt nu s-au platit banii pentru sejurul nostru si deci nu ne cazeaza. Se pare ca partenerul turc al PH – 3E Travel- nu platise.

Am inceput cu telefoanele in tara la agentie sa aflam ce se intimpla. Cert e ca din pacate la 21 inca nu eram cazati, copiii doreau inca de cind am ajuns sa mergem la o baie, apoi minidisco, etc si nu intelegeau de ce nu facem toate astea.

Intre timp, am mers totusi cu copiii la masa si am vizitat putin resortul chiar daca situatia era foarte tensionata. Dupa o discutie cu office manager a trebuit sa platim prima noapte de cazare (420 EUR/2 camere Extended Dbl Large), doar asa ne-au permis sa intram in camere.

In primele momente nu am dat deloc vina pe hotel, am zis ca ei nu sint vinovati ca nu si-au primit banii, insa apoi ne-am gindit mai bine si totusi nu cred ca era normal sa ne trateze pe noi turistul – clientul lor asa. Rezervarea pentru noi era confirmata din mai, era clar ca nu noi eram vinovati ca nu se platise, deci puteau sa se rafuiasca cu PH, 3E sau cu cine-o fi. Nu au vorbit urit cu noi dar ne-au tinut in lobby.

Ne-au spus ca trebuie sa se rezolve cu plata pina a 2-a zi la 12. Sincer va spun ca prima noapte nici n-am dormit prea bine, a 2-a zi de dimineata, la cererea noastra, a intervenit Cornel si PH a platit inca odata pentru sejurul nostru si a trimis OP la ei, receptia ne-a confirmat in jur de ora 13-14 ca totul este OK, deci numai din acel moment ne-am relaxat. Bineinteles ne-au inapoiat banii – cei 420 EUR.

Mentionez ca toti care au venit cu bilete provenite de la PH (bineinteles nu neapart cumparate direct de la ei) au intimpinat exact aceeasi problema, mai putin cei care platisera cu EB se pare.

OK, totul s-a rezolvat, am crezut ca am scapat de probleme, dar simbata 3 sept am aflat de la romani care trebuiau sa plece dimineata ca vor fi probleme si cu zborul la intoarcere. Noroc ca de data asta am zis ca nu ne vom mai stresa ca sigur se va rezolva pina luni problema. Cu alte cuvinte, am incercat sa facem haz de necaz. La linistea noastra a contribuit si Cornel care ne-a tinut la curent tot timpul prin telefon si stiam ca se rezolva problemele.

Luni 5 sept avionul trebuia sa fie la 8,30 dimineata insa in final a fost pe 6 sept ora 3 am, sosire acasa la 5 am. Deci vrind-nevrind « am cistigat » o zi, am incercat sa ne bucuram de ea, sigur ca nu a fost chiar ca o zi normala pentru ca de la 12 nu am mai avut camera, dar ne-am descurcat si ne-am vazut de treaba. Macar de data asta hotelul nu ne-a pus nici o restrictie, am lasat bagajele la Luggage room si ne-am vazut de program (am auzit si un caz mai rau, la alt hotel, in sensul ca dupa 12 le-au luat bratarile si nu i-au lasat sa mai consume nimic...).

Bun, cam “this is the story”, hai sa va zic de hotel. La servicii o sa-l depunctez doar din cauza ca nu ne-au cazat.

Hotelul este izolat, ca sa ajungi acolo treci prin zone cu casute amarite, daca vrei sa mergi undeva din resort se poate doar cu taxi si e scump, este o lista cu preturi taxi chiar la intrarea in lobby. Oricum stiam toate astea, nu ne-a deranjat deloc.

Camera

Noi am avut 4115, parter, extended double large, este frumoasa, baia in mod special, finisajele nu erau intr-adevar foarte bune dar nu ne-a deranjat un tapet putin dezlipit la un colt. Baia era « open », fara usa, din hol intrai direct la zona cu 2 chiuvete, restul vedeti in poze. Patul dublu era foarte mare. Consumabilele erau copletate zilnic, prosoapele schimbate daca doream (le lasam pe jos).

Camerele EDL erau bine plasate, foarte aproape de Lykie Club si linga locul de joaca si unul din bazinele pentru copii (cel cu caracatita de linga Active Pool).

Aerul conditionat la sosire a functionat bine, noi l-am folosit doar citeva min. Era si un ventilator mare pe tavan care pentru noi era suficient. In ultimele zile AC nu a mai functionat, noi nu am reclamat asta, cum spuneam nu sintem deloc fani AC, ne-a fost suficient ventilatorul.

Curatenia

Se facea zilnic, ora era intr-adevar in general dupa 14, pe noi nu ne-a deranjat, daca puneai semnul pe usa nu veneau decit mai tirziu.

Minibarul

Contine: 2 ape plate, 2 gazoase, 2 orange juice, 2 lapte UHT, 1 doza Coca-Cola normala si 1 Light, 2 beri Tuborg doza. Era improspatat zilnic, o singura data am patit ca nu au venit, probabil trecusera in timp ce ne odihneam cu semnul pe usa. A 2-a zi am sunat ca sa fim siguri ca vin si mi-au confirmat ca vin imediat, asa au si facut.

Plaja

Este foarte intinsa, frumoasa, nu este insa foarte bine intretinuta, sint si aschii de lemn mai ales in zonele mai departe de mare. Loc sub copertine este suficient la orice ora, se pot trage sezlonguri si linga apa, zona cu cuiburi de broaste testoase este doar la una din margini, linga sports corner, mai departe de barul de pe plaja unde sta lumea in general.

Intrarea in mare este cu pietricele, dupa citiva metrii apa trece de 1,40 cm. In perioada noastra, apa a fost foarte calda, mai calda decit in piscine.

Sint si pavilioane contra cost, 60 EUR/zi, 40 EUR/jumatate zi, 250 EUR/saptamina. Nu am vazut niciodata pe nimeni in ele.

Prosoapele de plaja nu arata prea bine dar sint curate, gasesti doar in 2 locuri: la intrarea pe plaja si linga main pool. Am primit cartele de prosoape la sosire dar apoi nu aveau destule cartele si practic prosoapele erau la liber, cereai si gata. Am vazut ca lumea nici nu se mai obosea sa le duca inapoi, le lasau pe sezlonguri si le adunau angajatii.

Intr-adevar, dupa cum vedeti si in pozele facute dimineata la piscina, lumea ocupa sezlonguri, insa la 8,30-9 gaseai loc fara probleme. A trebuit sa ne aliniem si noi acestui obicei pentru ca nu le aduna nimeni prosoapele. Daca mergi la micul dejun si te intorci doar pe la 10 nu prea gasesti loc mai ales la umbra. In zona main pool sint mai multe locuri decit la active pool. Pe plaja nu e problema.

Piscine

Sint in total 5 piscine, impartite in 2 zone. Apa incalzita de la soare, cam rece pentru neinotatori dar placuta totusi.

Zona Fun Area cu animatie cuprinde Active Pool (140 cm), 1 piscina copii (40 cm) cu 3 tobogane (caracatita, sarpe, elefant) chiar linga active pool.

Vis-a-vis, dupa ce treci de un spatiu verde, se afla piscina cu tobogane (110 cm), le vedeti in poza, sint 5. Aici sezlongurile sint foarte putine, nu gasesti liber decit daca mergi de dimineata. Insa in general lumea vine aici de la celelate piscine doar pentru citeva ture de tobogan.

Zona Main Pool incepe in fata Cool Waters bar, piscina de aici are tot 140 cm si este foarte mare, peste ea trec 2 poduri, unul dintre ele fiind cel ce duce spre mare. Aici este si o perdea de jeturi de apa. In apropiere mai este o piscina pentru copii tot de 40 cm in care sint 2 tobogane mici (gen bebe) 2 ciuperci cu apa si mai era si o corabie de pirati cu tobogan, pe care din nu stiu ce motive, au scos-o in ultimele zile.

Aceste 2 zone de piscine sint de-o parte si de alta a terasei Leziz.

Piscina interioara – Japanese pool si zona SPA

Se afla in zona SPA, totul e de lemn, podeaua, piscina. Apa rece dar placuta.

SPA-ul se numeste Sanitas, accesul la baia turceasca si sauna este gratuit, masajele se platesc, aveti tarife in pliantul din camera.

Animatia/spectacole

Echipa de animatie este amabila ca peste tot banuiesc, iti zimbesc, saluta, te invita la diverse activitati. Pe timpul zilei insa mi se pare ca puteau face mai multe jocuri/activitati amuzante la piscina. Era doar dansul lor de club si ceva polo in apa, gimnastica, altceva nu am vazut.

Spectacolele de seara erau OK, dar cele prezentate de animatori nu se bucurau de atita succes. Turkish night se face in fiecare marti, pentru noi nu a mai fost interesant, am tot vazut anii trecuti.

A mai fost Circus Show (probabil ar fi fost OK pentru copii dar fiind in prima seara care a fost cu probleme nu l-am vazut), Chinesse Acrobats (f frumos), Extreme Show (role, biciclete, hip hop, frumos), Madagascar Show a fost cu copiii (copiii nostri au participat, deci pentru noi ca mandrii parinti a fost bineinteles frumos). Am avut repetitie de 40 min in ziua respectiva, apoi inainte de spactacol copiii s-au adunat la Lykie Club unde au fost costumati si machiati. Dragut.

La altele nu am fost. Am observat ca saptamina urmatoare programul era diferit, cu exceptia Turkish Night care e in fiecare marti. Probabil se repeta la 2 saptamini. In fiecare seara dupa spectacol, de la 22,30 erau petreceri tematice la Meltem Bar, barul de pe plaja: Red &White Party, Rock’n’roll night, Belly Dance competition, Sensation White Party (simbata de la 21,30, zi in care nu mai este si show la amfiteatru). Noi am reusit sa ajungem doar la SWP, a fost foarte frumos, cu animatoare si... animatori care dansau pe masa, si-au schimbat costumele de mai multe ori, un mic foc de artificii. Muzica buna de club.

Lykie Club/minidisco

Lykie Club este cel mai frumos din cite am vazut eu pina acum, primesc copii chiar de la 6 luni, fara plata insa doar intre anumite ore! Eu personal am intrat si am vazut o femeie care se ocupa de astia mici – avea doar unul la momentul respectiv si ii schimba scutecul. « Vorbea » foarte frumos cu el.

Au 4 grupe de varsta, fiecare cu sala lor, cu jucariile si activitatile specifice. La Lykie este si zona de piscina cu apa foarte mica, sub copertina, dar nu am vazut niciodata copii acolo. Au sala de cinema, este de fapt un televizor suspendat si miniamfiteatru.

Multe din activitatile animatoarelor de la club se desfasurau si in afara clubului, in zona active bar unde era un spatiu mare acoperit, la umbra.

Totusi, activitatile se desfasoara cam exact la orele de baie/plaja si deci copiii nostri au fost doar o data la colorat si o data la pizza making la Lykie Restaurant.

Dimineata la ora 10, activitatea la Lykie incepe la Meltem Bar unde animatoarele ii asteapta pe copii, danseaza Waka Waka si apoi ii iau pe copii si isi vad de activitati, in apropierea clubului desigur. Daca doresti ii scrii pe lista, semnezi si ii ridici la orele stabilite (in tot resortul sint pliante cu programul exact atit la Lykie, cit si la celelalte activitati).

Minidisco – din pacate aici o « mare » dezamagire, se facea in fata terasei de la restaurantul Leziz, unde pe zona verde era improvizata o mica scena pe care dansau 3 animatori si copiii dansau jos. In plus in 3 seri nu s-a facut deloc. Din cite am inteles asa am nimerit noi acum, ca in general se facea la amfiteatru. Cine are copii stie cit de important e minidisco, cit vor ei sa urce pe scena.

Fitness area

Aproape de plaja este fitness area, am nimerit foarte bine (pentru mine) pentru ca intre 1-8 septembrie a fost saptamina Zumba cu instructoare din UK, foarte frumos. Pacat ca n-am stiut dinainte si nu am avut echipament, mai ales lipsa unui pantof sport a fost o problema.

Aici il intilniti in acest sezon (si ne-a spus el ca a fost si in 2008) pe Ciprian – care face parte din animatie.

Lobby

V-am spus deja de el, era AC acolo, mie nu mi s-au parut murdare canapele (nici cele albastre nici celelalte), chiar m-am uitat atent.

Cei de la receptie erau prompti daca le cereai ceva, engleza lor este suficient de buna cit sa inteleaga ce le ceri.

Hotelul este intr-adevar cu multe coridoare, parca sint labirinturi care fac legatura intre diverse zone, insa in 2-3 zile te obisnuiesti, oricum sint indicatoare la tot pasul, chiar si copiii stiau dupa 3 zile pe unde trebuie sa mearga.

Baruri

Lobby bar (i Bar) nu are AC, nu i-am simti lipsa decit la sosire, dupa probabil te mai obisnuiesti cu caldura, nici nu am stat foarte mult pe acolo. In schimb aici juice-urile ti le turnau toate de la cutie (1 l), spre deosebire de alte baruri care erau mai mult cu dozatoare.

Active Bar este cel de la Active pool (cea cu animatie), se inchide la 18.

Meltem bar – pe plaja, aici se tineau si petrecerile tematice din fiecare seara, de la 22,30. Frumos, cu ring de dans, DJ, pe linga el trece apa (vezi mai jos). Deschis pina la 2 noaptea.

Cool waters – linga intrarea in restaurantul principal Leziz. In fata Cool Waters este terasa foarte frumoasa, iar deasupra lui, la etaj alta terasa cu vedere spre piscine si mare (seara mai ales privelistea e foarte frumoasa). Deasupra barului este sticla pe care curge apa care e condusa incepind de la Lobby, trece pe la terasa de la Turkish Restaurant, continua pe sticla care constituie acoperisul la Cool Waters bar, apoi la terasa acestuia, apoi in piscina mare principala, de acolo se continua pina pe plaja, pe linga Meltem Bar. Foarte frumos. Vis-a-vis de Cool waters, intre anumite ore, era o domnisoara care-ti facea Turkish cofee, nu e preferata mea.

Mai erau si altele, noi nu am apucat sa mergem la toate. Am vazut de afara Blue Note Bar dar cred ca nu functiona, am aruncat o privire si era gol.

Servirea la bar este prompta (citeva secunde stai), la masa nu prea iti aduc. Am inteles de la alti romani ca seara au dat chelnerului citiva EUR si i-a servit la masa (erau grup mai mare), deci daca asta doriti, dati o mica atentie. La toate barurile te intreba daca servesti bautura acolo sau la piscine/plaja si te serveau in pahare de sticla sau plastic dupa situatie. Paharele si halbele de bere de plastic erau insa din cele groase asemanatoare sticlei, nu de unica folosinta. Ei umblau apoi prin tot resortul sa adune paharele goale.

Cafeaua de la baruri era chiar buna (expresso, caffe latte, cappuccino, etc), singurul loc unde cafeaua era slabuta era restaurantul Leziz.

La Meltem si Active bar era inghetata pe bat, simpla, de vanilie si ciocolata, doar intre 15-17. Erau si alte tipuri dar contra cost – 2,5 – 3 EUR.

Barurile se deschid in general la 10, cool waters la 9. Detalii de program baruri, masa le aveti in pliantele din camera. Tot in camera gasiti si harta resortului – foarte folositoare.

Ce mi s-a parut mai slab la baruri a fost mincarea, la Active Bar si Meltem Bar era trecut ca intre 15-17 este vitamin bar cu fructe, erau doar mere verzi. Iar la Meltem bar era Lunch Snack dar slab, doar hamburger, salata si parca nu prea erau la vedere, nu am mincat niciodata acolo. Mai era un Snack Bar, dar era mai izolat, undeva in spatele restaurantului japonez.

Restaurantul Leziz

Este foarte mare, loc suficient pentru toata lumea. Din sala cu mincare se intra in mai multe sali de servit masa, mi-a placut acest lucru. Terasa este mare, are 4 zone separate, dimineata si seara era mai aglomerata, la amiaza era prea cald desigur. Insa gaseai loc oricind.

Aproape in fiecare seara este o tematica diferita, totusi asta nu insemna ca toata mincarea respecta tematica serii. Majoritatea mincarurilor erau aceleasi doar citeva feluri noi, conform tematicii.

Chelnerii te servesc la masa cu bauturi, in general te intreaba daca doresti cafea (dimineata) sau bauturi seara. Acum bineinteles nu intotdeauna se intimpla acest lucru sau nu vin la tine instant, imediat ce te-ai asezat. Totusi e multa lume si nu e un chelner la fiecare masa. Din punctul meu de vedere e absurd sa pretinzi la restaurantul principal astfel de tratatie, tinind cont si ca nu e cel mai scump hotel.

Mincare multa, buna, pe placul tuturor cred, sigur ca dupa citeva zile incepi sa te obisnuiesti si nu mai esti impresionat, multe feluri se repeta dar chiar nu a fost o problema pentru doar 7 zile. Zona de gratare nu era chiar asa impresionanta, dar suficiente feluri totusi. Pui rotisat era la toate mesele de prinz si cina.

Dulciurile multe, in general bune, fiind a 3-a oara la turci deja stiam ce sa alegem, multe sint doar frumos colorate dar nu neapart bune. Era si baclava, spre sfirsitul mesei se termina si nu mai era inlocuita. Inghetata la cornet de 4-5 feluri atit la prinz cit si la cina.

Restaurantele A la Carte

Sint mai multe, le aveti pe site. Rezervare gratuita se poate face doar la turkish (Turk Mahalesi) si italian (Vinoegusto) si doar 1 singura data la 1 sejur de 7 nopti.

La restul preturile difera de la 12 EUR la 35 EUR (cel japonez).

Noi am facut initial rezervare la cel italian insa am renuntat la ea, fiind ultima seara si presupunind ca va dura cam mult si copiii nu vor avea rabdare. La rezervare iti apare mesaj ca servirea poate dura 2 ore, insa ulterior am aflat de la altii ca a durat 15 min, unii au fost multumiti de alegere, altii ar fi preferat Leziz.

Rezervarea se face foarte usor la automatele de linga iBar, respectind instructiunile si trecind cardul de la camera prin cititorul de card. Pentru italian a trebuit sa rezervam cu 2 zile inainte ca sa gasim loc, la turkish nu era problema.

Atentie, poti anula rezervarea pina la ora 16 a zilei respective la Guest Relations, daca nu anulezi si nu te prezinti te taxeaza cu 10 eur/pers (insa exista atentionarea asta pe automat, cind faci rezervarea, doar sa aveti rabdare sa cititi).

In concluzie, ce nu mi-a placut deloc a fost intirzierea mare la cazare. In plus, fiind cu copii, am fi preferat un complex nu asa de intins. Erau distante destul de mari de strabatut, daca uitai ceva in camera, etc, nu-ti era chiar asa usor sa te intorci, in plus mutarile de la mare la piscine luau mai mult timp, care in 7 zile este scurt.

Trimis de izabellac in 08.09.11 09:35:31
Validat / Publicat: 08.09.11 11:20:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Belvil, Belek Miracle, Lara

VIZUALIZĂRI: 4746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (izabellac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lobby, in dreapta dupa panouri este iBar
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 375.00 EUR pe cameră

izabellacAUTOR REVIEW
    [08.09.11 10:53:57]

Mai am poze pe un alt card foto, o sa mai incarc citeva, maine probabil

fellix*
    [08.09.11 17:40:29]

Probleme cu cazarea am avut si noi in luna Iunie.

Am luat bilete de la firma mentionata de dvs. cu E. B. inca din luna Februarie, dar cand am ajuns la receptia hotelului ne-au spus ca avem rezervare dar plata catre hotel nu a fost efectuata!!! Dupa cateva telefoane si vreo ora de asteptare s-a rezolvat! Nu stiu nici acum ce s-a intamplat, cine nu a virat banii Tour Operatorul Roman sau Partenerul Turc!

izabellacAUTOR REVIEW
    [06.07.12 08:43:43]

@izabellac:

Vad ca nu a mai scris nimeni despre Lykia de anul trecut.

Ma simt "datoare" sa va spun sa nu va speriati deloc de cele 2 note f. mici, dupa cum vedeti una din ele este un review dublat se pare cu rea intentie.

Eu insumi as fi dat mult mai mult, peste 9 clar, daca nu aveam problemele la inceput cu cazarea, probleme pe care, de altfel, le-au avut aproape toti romanii, indiferent de hotel, in perioada respectiva.

Acum ca a trecut timpul am uitat "cele rele" si parerea mea e ca media notelor mai mari reflecta realitatea de la acest hotel.

fellix*, izabellac
    Alte impresii din această RUBRICĂLykia World Antalya Links & Golf Resort [Denizkent]: