ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2016
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
SEP-2016

La coadă cu flacoane goale... Băile Tinca

La intrarea (dinspre Holod) în satul bihorean Tinca, pe DJ795, veți întâlni o parcare mare și probabil mai multe mașini ale căror proprietari cară flacoane cu apă de la un izvor amenajat în apropiere.

Sute de bihoreni beau zilnic apă de la Tinca. Datorită apropierii de trei orașe (24km de Salonta, 37km de Oradea, 41km de Beiuș), o dată pe săptămână oamenii vin cu portbagajul plin cu peturi pentru a le umple cu apa tămăduitoare. Apa, care a proprietăţi asemănătoare cu cea de la Vichy Franţa este foarte căutată şi de pensionarii (şi nu numai) care îşi procură bilete de tratament prin Casa de Pensii. Medicii spun că această apă îi poate ajuta pe bolnavii de ulcer, reumatism şi pe cei care suferă de infertilitate. „E bună la de toate, dar mai ales la stomac... ”, se aud voci. Unii nici nu știu de ce o beau, poate doar pentru că e o tradiție în familie să mergi în week-end să-ți duci acasă apă de Tinca.

Apa are un gust ciudat și nu oricine poate să se înfrupte cu plăcere din ea. Noi (eu și soțul) o bem de 20 de ani și nu știu cât bine ne-a făcut, dar rău cu siguranță nu... Cert e că niciunul nu avem afecțiuni ale stomacului. Mi-e bine când o beau după mese copioase, când mă simt balonată și cu gustul m-am obișnuit de mult timp. Apa nu are limpezimea pe care o vedem la cele din marketuri și nu poți s-o ții decât un timp scurt, recomandabil la rece.

De obicei noi luăm apă direct din curtea stațiunii, aflată la câteva sute de metri de intrarea în localitate.

Aici întâlnim o apă minerală de tip Vichy, care nu a fost niciodată îmbuteliată, deși se pare că zăcământul este utilizat de la sfârșitul secolului al XIX-lea. Apa are în total o compoziţie de 7 grame de săruri la litru, este o apă alcalino-feroasă, bicabornatată, sodică, cu magneziu și calciu, hipotonă, cu efecte benefice asupra tubului digestiv, prin cură internă și în tratamentul sterilității feminine şi a reumatismului, prin cură externă.

Am prins Băile Tinca în toate fazele... de degradare după înflorirea ce o cunoscuse în anii comunismului, de conservare și acum de renovare. Se pare că un român din zonă, plecat mult timp în SUA, a decis să investească în stațiunea care i-a marcat copilăria.

Vă spuneam aici - că Bihorul este județul apelor termale, dar am uitat să vă spun atunci că mi-au rămas în minte de când eram copil, imaginile cu bătrânii satului care mergeau câțiva km în sate vecine sau chiar mai departe, la tot soiul de băi improvizate (ape călduțe - mezotermale sau ape colorate - feroase sau sulfuroase sau din care ieșeau bulbuci - minerale).

Să revenim la stațiune, care este situată pe aprox. 17 hectare, pe malul Crişului Negru. Aici găsim două hoteluri (sau 2 corpuri ale aceluiași, un restaurant, un bar cu terasă, bineînțeles izvoarele minerale și o bază modernă de tratament (dotată cu vane cu apă minerală pentru cura externă și aparate pentru tratamente reumatice). Pentru detalii se poate consulta site-ul stațiunii www.bailetinca.ro (cam neactualizat dar util pentru a afla ce boli se pot trata sau ameliora) sau alt site care prezintă puțin din istoria comunei, dar și împrejurimile. baile-tinca.bihor.ro

Interesul proprietarilor de a moderniza stațiunea se împletește cu păstrarea cadrului natural, ei amenajând parcul, astfel încât băncile și chioșcul din lemn să se încadreze în peisaj. Un proiect mai vechi a dotat parcul cu căsuțe pentru păsări, astfel încât, deși situat între șosea și Crișul Negru, zona îți oferă liniște.

Pentru persoane active, a sta la Tinca poate fi foarte plictisitor și ar fi bine să facă mici excursii de o zi, dar pentru cei care au nevoie de liniște recomand.

Trimis de Cdia in 18.09.16 10:44:14
Validat / Publicat: 18.09.16 14:58:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII prin CRIȘANA.

VIZUALIZĂRI: 4336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 La promenadă pe malul Crișului Negru

[19.09.16 09:25:44]

@Cdia: Interesant si de avut in vedere.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă 'Țara Crișurilor':

• pagină generată în 0.050858020782471 sec