ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2010
ÎNSCRIS: 05.01.08
FEB-2010

la PMM* = 72 USD

Excelent!

Am mai dat o tura prin egipt in perioada 20-27 februarie 2010.

Asadar, hotelul este perfect, nu am ce comentarii negative sa fac.

Este format din bungalowuri, camerele f. mari, toate au si 2 paturi suplimentare pentru copii, curatenia este ok, cameristul aduce 4 sticle de apa in fiecare zi in frigider, dar exista si frigidere in zona restaurantelor si barurilor de unde iti poti lua cate sticle de apa vrei.

Are 5 restaurante, fiecare cu specific: Mediteranean, German, Asiatic, Viking, Tajine. Baruri tot asa la greu cu bauturile locale, sucuri, cafea.

Piscine multe, imense, una destul de mare era incalzita. Exista cate o piscina mai micuta la fiecare grup de bungalowuri, dar apa era rece.

Exista si o zona special amenajata pentru copii cu ciupercute, tobogane, etc.

In incinta lui este si un aqua park, nu f. mare, accesul este gratuit.

Hotelul este situat pe linia a 3-a fata de mare, langa Alf Leila Wa Leila si are autobuze catre plaja din jumatate in jumatate de ora. Plaja este cea a hotelului Dana Beach din acelasi lant Albatros. La plaja exista un bar, insa nu serveste decat sucuri si bere pentru cei de la alte hoteluri. Sunt baruri multe, dar acolo au acces numai cei de la Dana Beach.

Vremea a fost super, am prins insa cateva zile cu ceva vant, dar daca se potolea te coceai la soare. Erau cam 32 grade. Apa marii destul de rece, nu am putut face baie, desi existau si curajosi.

Daca aveti intrebari, nu ezitati, va raspund cu drag, mai ales ca am totul destul de recent.

Sper sa va fie de folos comentariul meu.

Trimis de Angelinne in 11.03.10 10:39:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Palm Beach-Hurghada,Calimera Royal Diamond Beach-Sharm el Sheikh,Sea Garden-Sharm el Sheikh

VIZUALIZĂRI: 2988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 72.00 USD pe cameră

Alex_Macedo
    [11.03.10 11:20:44]

Comentariul tau este de folos dar as dori niste preturi fara sa-mi spui agentia ca nu ma intereseaza!... ca termen comparativ, pentru ca in clipa asta tot caut oferte pentru iunie. Vad ca ai stat 7 zile, stii cumva cat ar fi fost 14 zile, in euro??

[11.03.10 11:31:50]

Depinde foarte mult de perioada in care mergi si daca rezervi din timp sau last minute...

In jur de 800 euro/pers. era in perioada aia pentru 14 nopti, sper sa nu ma insel, in iunie va fi destul de cald si poate daca astepti ceva last minute prinzi mai ieftin

Alex_Macedo
    [11.03.10 11:44:12]

800 e ok, raportat la cum arata,.... deocamdata... nu vad sa fie ceva in neregula in rest!! Am stat eu si la 4 astre si nu am avut prea multe de... obiectat!

Mersi!

[11.03.10 11:52:21]

tot 4 stele are si asta... dar am stat si la 5 stele in Sharm si chiar ca nu erau diferente, poate ca asta statea chiar mult mai bine la mancare!

Noi dadeam un tur pe la toate restaurantele si alegeam de la fiecare ce ne placea, faceau gratare si afara.

Aaaaa si inca o chestie misto pe care nu am vazut-o pe la alte hoteluri... aveau caserole de plastic, iti puteai lua mancare la piscina sau in camera (caserolele erau disponibile si seara). Este facut pentru cei care vin cu copii in special!

Snackuri erau intre mese le greu, in 2 locuri faceau pizza si o coceau atunci pe loc, iti puneai ce ingrediente vroiai, la unul din baruri exista si inghetata, era deschis pana spre seara. Copiii erau lesinati acolo) dar si adultii...

[11.03.10 20:07:09]

cred ca nici aici putina muzica nu strica asta numai daca Angelinne nu are alta propunere!

[11.03.10 20:26:48]

aici as vrea daca se poate melodia asta

eu atasez linkul...

click aici .

[11.03.10 20:32:08]

ok rezolvat auditie placuta!

adumitriu
    [25.03.10 21:55:00]

dupa ce am citit aici, am luat bilete de pe 4.05.2010, cu 516 euro adult si 326 copil, cu toate taxele incluse. In oferte nu sunt decit camere standard; deci toate camerele sunt la bungalow? Ar fi bine!

[25.03.10 21:57:39]

da toate camerele sunt bungalow, absolut toate... singura diferenta e ca unele sunt in corpuri cu un etaj (dar putine)... dai 10 euro la receptie, zici ca vrei o camera buna si se rezolva tot

adumitriu
    [25.03.10 22:15:24]

multumesc pentru promptitudine! cei de la agentie mi-au spus ca in Egipt oricum voi fi dezamagit dupa Antalya, asa ca am emotii... Dar cum adolescentul nostru vrea sa vada mumii si piramide, iar cel mic tobogane... Am citit ca drumul la piramide+Cairo este greu pentru un copil de 7 ani; dar la Luxor nu stii cit dureaza?

[25.03.10 22:19:01]

pana la luxor sunt 250km, e frumos si la Luxor la morminte... chiar se merita drumul pana acolo!

pana la Cairo sunt 500 km, deci cam jumatate ca distanta fata de Cairo e Luxorul, dar in loc de 1 noaptea cum te ia in excursia la Cairo, la Luxor te ia cam pe la 3 din hotel, deci tot obositor e...

daca pustiul reuseste sa doarma in autocar va fi ok

[08.09.10 20:27:00]

Draga Angelinne, review foarte util/foarte bun (evident l-am punctat).

Multumesc pt solicitudinea ta!

As vrea sa te intreb, te rog, referitor la excursii, merita luate de acolo, sau din Tara?

Aqua Park-ul este potrivit pentru un copil de 9 ani (care stie sa innoate) ?

Cum as putea sa vizitez Hurghada de acolo, de la Hotel?

Schimbul valutar se poate face in Hotel sau este mai bine in oras?

Multumiri ANTICIPATE!

[09.09.10 15:26:40]

Salutare!!!

Excursiile e mai bine sa le cumperi de acolo, nu are rost din tara. Acolo afli exact in ce zile se fac si pretul cred ca e acelasi sau chiar mai mic acolo.

Aqua-parkul este ok pentru copilul tau, nici o problema daca stie sa inoate.

Nu mai stiu daca hotelul are shuttle bus care sa te duca in oras. Eu nu am fost atunci pt. ca mai fusesem in Hurghada de multe ori. Intrebi la receptie, daca are shuttle bus te treci acolo, iti spune ora la care pleci si cand te intorci. Deobicei e gratuit, daca e cu plata e cativa euro acolo. Alta varianta ar fi taxiul. erau in fatza hotelului un pic mai jos, defapt in fatza la Alf Leila (hotelul de langa)

Schimbul valutar eu l-am facut mereu la hotel. E cam acelasi peste tot, difera nesemnificativ... la a 3-a zecimala dupa virgula.

[09.09.10 19:50:20]

Saru' mana!

Dar cu Snorkeling-ul cum ii? Sunt recifuri de corali, ai ce vedea, pestisori etc?

[09.09.10 22:04:18]

eeee cu coralii e cam nasoala treaba...

hotelul nu are plaja proprie, are insa shuttle bus la plaja (trebuie sa-ti iei prosoapele de la hotel, pt. ca la plaja nu ai de unde) plaja este a hotelului Dana Beach din acelasi lant hotelier Albatros. acolo plaja e cu nisip si nu prea ai ce vedea...

eu cand am fost apa marii era ffff. rece si nefiind nici corali nu prea m-am scaldat. am vazut si un ponton mai departe dar nu cred ca sunt corali acolo, am vazut tot felul de vaporase in zona

si inca ceva la plaja am avut acces la un singur bar care nu avea decat sucuri, apa si bere, atat!

sper sa-ti fie de folos informatiile!

daca mai ai intrebari, nu ezita...

[11.09.10 18:38:26]

Multumesc!

Se pot face excursii in Sharm, din Hurghada, la Manastirea Sfanta ECATERINA de EXEMPLU.

Se spune ca la construirea ei au participat romanii , sau mai bine zis proto-romanii, pe vremea IMPERIULUI BIZANTIN. Cei de la NATIONAL GEOGRAFIHIC chiar au descoperit un trib de beduini cu o traditie orala straveche ca fiind urmasii unor ostenii adusi din ROMANIA (Teritoriul Romaniei de azi) in sec. VI (sic!), de catre Imparatii Bizantini, pentru a apara Manastirea. De fapt aceasta Traditie a existat la Voievozii Romanii intotdeauna, vezi Manastirea Sinaia, si mai apoi Orasul, numele vine de la SINAI! .

[11.09.10 23:38:39]

stiu ca se pot face excursii in sharm, erau niste agentii locale unde am vazut ca vindeau, insa nu stiu exact ce si cum... erau cu un ferry si facea destul de mult

eu am fost separat in sharm si de acolo la manastirea Sf. Ecaterina sunt excursii peste tot si multe altele...

vezi si tu la fata locului daca te tenteaza, erau prin centru in Hurghada cateva agentii care aveau afisat excursiile in sharm

eu zic ca mai bine te mai duci o tura din nou in sharm... poti vedea mult mai multe de acolo direct

[12.09.10 19:01:42]

MULTUMESC!

Dar mancarea era de calitate, fii-mea se rasfata teribil la mancare, si vreau sa stiu daca pot sa potrivesc ceva pt ea.

Dar bautura acceptabila? Am mai fost de cateva ori la AI si experienta m-a invatat sa caut ceva de calitate printre ce ofera Hotelul, daca nu e buna berea poate vinul, sau eu stiu... ?

[12.09.10 21:36:12]

la mancare nu vor fi probleme garantat!

sunt 5 restaurante la care aveti acces, dimineata si la pranz nu sunt deschise toate... parca numai 3, dar seara sunt toate si fac fiecare gratare afara... poti merge sa mananci ceva intr-unul, apoi la altul... noi dadeam o tura prin toate, ne uitam si apoi alegeam unde sa mancam sau mai mancam si gratare de afara. aici la hotelul asta e f. misto ca au si caserole din polistiren in care iti poti lua afara sa mananci sau in camera. erau multi parinti care luau ceva pt. copii

intre pranz si cina sunt snackuri, fac pizza cu ce ingrediente vrei tu, este si un loc unde e inghetata... deci eu zic ca orice mofturos gaseste ceva pe gustul lui. oricum exista intr-unul din restaurante cartofi prajiti: D: D

la bautura parerea mea e ca peste tot in egipt e aceeasi... ceva sigur vei gasi sa iti placa. au vin alb, roze, rosu, bere, whisky, rom, gin, vodka de productie locala

este si un cocktail bar unde seara fac tot felul de cocktailuri, ... mai speciale asa, dar la fel si peste zi, doar ca la barul asta parca au mai multe decat peste zi si sunt mai spectaculoase

aaaa si exista si un restaurant special pt. copii cu masutze mici... insa nu stiu nimic, ca nu am fost cu copilul, al meu e micutz

[15.09.10 13:09:58]

E bine pe AMFOSTACOLO, MULTUMESC!

adumitriu, Alex_Macedo, Angelinne, costin1968
    Alte impresii din această RUBRICĂJungle Aqua Park Hotel: