ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2016
ÎNSCRIS: 10.03.08
SEP-2016

Cazare de tranzit

Aparthotel Aspen, Bansko.

In drumul nostru spre Grecia, din cauza distantei mari, am dorit sa petrecem doua nopti in Bansko, una la ducere si una la intoarcere. Dupa ce am studiat ofertele de pe booking, am ales Aparthotel Aspen, un hotel de patru stele, situat central si foarte aproape de punctul de plecare al telegondolelor.

Hotelul a fost foarte usor de gasit cu ajutorul GPS-ului, coordonatele primite fiind exacte. Este situat pe o alee paralela cu strada principala (str. Pirin). De aici in circa 10 minute de mers lejer pe jos se ajungea la instalatia de cablu, iar in 30 minute poti ajunge in centru coborand pe str. Pirin. Aceasta strada este pietonala si plina cu taverne si magazine.

Hotelul este o constructie de patru etaje de forma literei L. Din orice camera se pot vedea muntii. La subsol se afla o parcare subterana, cam de 10 locuri, pe care noi am folosit-o la prima cazare, deoarece parcarea de la suprafata era plina. Aceasta este prevazuta cu lift, astfel ne-a fost foarte comod sa ducem bagajele in camera.

La parter este situata receptia. Aici am fost intampinati de o domnisoara draguta si zambitoare care dupa ce ne-a cerut buletinele, ne-a inmanat imediat cheia de la camera. Am avut camera la etajul al doilea.

Camera a fost mare si avea atat un pat dublu cat si o canapea. Chicineta din camera avea vesela si tacamuri, o plita electrica, o cana de fiert apa si un filtru de cafea. Frigiderul era din cele mici dar nu gen minibar. Televizorul a fost cu ecran plat, insa de dimensiuni mici. Baia a fost mare si am avut articole de toaleta si prosoape curate. In plus am avut halate si papuci. Halatele le puteai folosi la piscina interioara situata la subsolul cladirii.

Piscina a fost destul de mare si desi pe pagina hotelului scria ca functioneaza numai in sezonul rece, noi am gasit-o deschisa. Apa din piscina era incalzita, iar de jur imprejur gaseai sezlonguri de lemn. Tot aici se gasea un centru spa cu sauna, baie de aburi si masaj. Singurul lucru care nu ne-a placut la aceasta camera a fost faptul ca nu am avut balcon.

A doua zi dimineata am coborat la restaurantul situat la parter sa luam micul dejun. Acesta era inclus in pretul camerei si se servea incepand cu ora 08.30. Desi nu foarte diversificat a fost O. K.

Dupa micul dejun am dus lucrurile la masina si am platit camera. Nu a fost nici o problema sa platim in euro. Ne-am luat la revedere de la receptionera, am anuntat-o ca vom reveni intr-o saptamana si am rugat-o ca la a doua vizita sa primim o camera cu balcon.

Dupa o saptamana de vacanta in Grecia ne-am intors iar la acest hotel. Dupa ce am lasat masina afara in parcare, ne-am salutat cu receptionera si am primit cheile de la camera. Insa surpriza. Primisem cheia de la aceiasi camera in care statusem si acum o saptamana. Desi nu era o buna vorbitoare de engleza, a inteles totusi, si dupa ce a sunat pe cineva, am primit cheile de la alta camera.

Cand am deschis usa am constatat ca acum primisem un apartament cu un living si cu un dormitor. Acesta avea bineinteles si balcon. Suprafata lui era desigur mai mare, la fel si baia. Dormitorul era insa mai mic. Aici aveai doar un pat dublu si un dulap mare. Livingul avea o canapea extensibila, o masuta de cafea si o masa mare cu patru scaune. Chicineta a fost asemanatoare cu prima insa aveam in plus si un prajitor de paine. In schimb vesela a fost mai putina. Televizorul si frigiderul au fost la fel ca in prima camera. Balconul a fost destul de mare insa nu era mobilat. L-am mobilat noi cu doua scaune din living. De aici, savurand in liniste o cafea si o tigara, se vedeau foarte frumos imprejurimile si muntii.

Semnalul wi-fi a fost bun atat in camere cat si in hotel.

Consider ca pozitia hotelului, confortul si conditiile oferite, cat si pretul platit au fost o. k. din punct de vedere al raportului pret calitate.

Trimis de cristimicle in 12.09.16 21:02:45
Validat / Publicat: 12.09.16 21:52:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[12.09.16 21:51:24]

Mutat în rubrica "Aparthotel Aspen, BANSKO" (nou-creată pe sait)

cristimicleAUTOR REVIEW
    [13.09.16 05:28:51]

@webmaster45: Coordonate O. K.

cristimicle