ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2016
ÎNSCRIS: 10.03.08
SEP-2016

O alegere perfecta

Am ales aceasta locatie din dorinta de a mai vedea si alte locuri din frumoasa si insorita Grecie. Alegerea noastra a fost influentata si de notele foarte mari cat si de parerile altor turisti care au fost cazati aici inaintea noastra. De acesta data am constatat ca tot ce se spunea despre aceasta pensiune era adevarat. Totul a fost minunat. Nu ne-a lipsit nimic. Poate doar soarele. Am gasit si am avut la dispozitie orice am vrut. Poate doar cele trei zile consecutive de ploi au fost mai mult decat ne-am asteptat.

Urmand indicatiile GPS-ului am ajuns la destinatie fara nici un fel de probleme. La intrare vila este bine semnalizata si se vede usor din masina. Am deschis larg poarta culisanta si am parcat masina pe iarba, sub niste pomi la umbra. Gazonul era foarte bine ingrijit si parca ma durea sufletul sa-l calc cu rotile masinii. Imediat cum am coborat din masina am fost intampinati cu bratele larg deschise de catre gazda noastra, domnul Giannis. Dupa ce ne-a urat bun venit ne-a condus la camera noastra. Primul lucru care l-am observat a fost curatenia. Iti venea sa te descalti la usa de pantofi, atat de curata era camera. Dupa cateva vorbe si dupa predarea buletinelor am fost serviti cu cate o bere rece si cu cate un suc. Dupa aceea gazda noastra s-a retras discret iar noi am inceput sa caram bagajele in camera. Camera a fost situata la parter. Toate cele opt camere ale vilei, patru la parter si patru la etaj erau orientate spre mare. Marea insa nu se putea vedea din cauza pomilor din jurul proprietatii. In schimb din terasa camerei puteai vedea o curte mare si foarte ingrijita. Si acum am in minte aceea imagine de vis. Totul era foarte bine pus la punct, pana in cel mai mic detaliu. Vila era situata chiar in mijlocul curtii de 2000 mp. In fata vilei spre strada era locul unde erau parcate autoturismele, iar in spate spre mare, era curtea cu alei si cateva sezlonguri. Aici gaseai un loc de joaca pentru copii si un foisor de vara cu mese si scaune. Tot aici, inconjurata de verdeata si multi pomi, se afla o mica casuta unde locuia proprietarul. In fata vilei, intr-o parte era o mica receptie, iar in cealalta parte era o mare terasa acoperita. La aceasta terasa care era prevazuta cu bucatarie (plita, chiuveta, cuptor cu microunde, prajitor de paine, filtru de cafea, espresor, prosoape de bucatarie, frigider, lada frigorifica, tacamuri si vesela de toate marimile), puteai sa-ti pregatesti orice vroiai de mancare. Tot aici era si un gratar mare. Ca loc de servit masa aveai la dispozitie cinci mese mari. Deasemenea pe aceasta terasa, in partea opusa bucatariei, puteai urmari pe un TV cu ecran plat si diagonala mare o multime de programe. Era o placere sa stai pe terasa la masa sa mananci sau sa bei o cafea sau ceva racoritor si sa asculti in surdina muzica greceasca. In zilele in care a plouat, peretii laterali transparenti ai terasei au fost coborati, pentru a ne feri de ploaie si vant.

In fiecare zi, toata curtea era greblata si aspirata de frunzele cazute. Totul era perfect aranjat. In fiecare dimineata cand stateam pe balcon si beam cafeaua ne delectam privind o veverita care alerga din copac in copac si se juca pe gazon.

Camera pe care am avut-o a fost destul de mare. In camera am avut la dispozitie un pat dublu si unul simplu, pe care la sugestia gazdei noastre le-am unit. In camera mai se gaseau un dulap si o masuta cu doua scaune. Ca dotari am avut aer conditionat, tv, cu ecran plat dar cu mai putine programe decat cel din zona comuna de lounge. In zona chicinetei care ere separata de camera printr-un perete am avut la dispozitie tacamuri si o varietate mare de vesela. Am avut plita electrica, blender, filtru de cafea, mixer pentru frape, frigider si multe altele. La baie am avut dus, feon si articole de toaleta. Nu au fost niciun fel de probleme cu apa calda. Am avut apa calda la orice ora din zi sau noapte. Prosoapele si lenjeria de pat erau mereu foarte curate, poate si datorita faptului ca erau schimbate mereu la doua zile. Curatenia in camere se facea zilnic. Aici e meritul cameristei, doamna Maria, care facea ca locul sa fie foarte ordonat si extrem de curat. Balconul care era mare aproape cat o terasa era mobilat cu o masa cu patru scaune si o umbrela de soare. Aici am avut la dispozitie si un uscator de rufe. La usa de la balcon aveam si usi cu storuri. Nu am avut insa plasa de insecte, dar nu a fost cazul. Nu am vazut in tot sejurul nici o musca sau tantar. Era o placere sa stai pe balcon, dimineata cand rasarea soarele sau dupa pranz cand aici ajungea si umbra. In partea din spate a gradinii se gasea o usa care dadea in aleea ce ducea la plaja. Aveai de strabatut printre pomi si rulote o distanta de circa 40 de metri. Trecerea spre plaja se facea printr-un camping aflat in vecinatate. Totul aici era curat si civilizat. Plaja a fost destul de lata insa avea nisip fin amestecat cu pietricele. In dreptul acestei alei plaja era libera. In lateral, atat in dreapta cat si in stanga, destul de aproape erau zone cu sezlonguri si umbrelute. Aici puteai sta oricand si oricat fara sa platesti, dar trebuia sa faci ceva consumatie de la tavernele din dreptul lor. In prima zi cand am iesit pe plaja, gazda noastra ne-a pus la dispozitie, pentru stat la plaja, doua scaune pliante si o umbrela.

Despre aceasta localitate aflata la poalele muntelui Olimp pot sa va spun ca este destul de mare. Pe o mare intindere se afla campingul despre care v-am scris mai sus. La circa o suta de metri de la vila se gasesc multe terase si magazine. Localitatile vecine sunt aproape unite una de cealalta. La o distanta de 1 km se afla castelul din Platamonas care merita vazut. Intrarea este doar 2 euro de persoana. Mult mai putin ca in alte locuri. Pentru cei doritori de ciclism, gazda punea la dispozitia turistilor si doua biciclete. Pentru cei care prefera confortul deplasarilor cu masina, la numai cativa km departare era localitatea Platamonas, iar imediat dupa aceasta era oraselul Nei Pori. Se putea ajunge in doar sapte km in satul vechi Palios Panteleimonas sau la o distanta de 18 km se putea urca pe Olimp. Noi am vizitat in plus si orasul Volos aflat la circa 110 km de vila. Daca vremea nu se strica sigur nu ajungeam sa-l vedem.

Desi vremea nu a tinut cu turistii, locurile vazute, cazarea si conditiile de care am avut parte nu ne-au facut sa regretam deloc aceasta scurta vacanta in Grecia.

Si inca o data va multumim domnule Giannis pentru tot ce am gasit aici. Felicitari!

Trimis de cristimicle in 13.09.16 17:14:51
Validat / Publicat: 13.09.16 20:19:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din castel

webmaster26 [13.09.16 18:24:56] »

@cristimicle: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Alisachni Apartments [Paralia Panteleimonos], NEI PORI / PLATAMONAS" (nou-creată pe sait)

cristimicle [13.09.16 18:53:20] »

@webmaster26: coordonatele sunt exacte

calatorul [13.09.16 21:27:40] »

@cristimicle: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

mishu [14.09.16 10:04:46] »

@cristimicle: Daca citind articolul anterior am aflat o cazare intermediara buna de tinut minte, aici am aflat o destinatie care merita cu varf si indesat asa ca am trecut-o la favorite.

Cred ca indeplineste si cele mai mari exigente ale cuiva, desi totusi am indoieli, daca vrei sa fii cusurgiu, esti.

Felicitari pentru locul ales, pentru impresiile impartasite si astept si povestile despre locurile vizitate.

Votat cu placere.

flaviana77 [14.09.16 15:36:06] »

ma bucur ca prin votulk meu s-a atins superbonus.

mie una chiar mi-a placut locatia se vede din fotografii ca era ingrijit acolo.

si curtea superba, cred ca merge de minune la o familie cu un copilas mic cum avem noi.

nu m-am lamurit cu ceva, unde este situata aceasta localitate?

dupa Paralia Katerini spre platamonas?

cristimicle [14.09.16 17:45:17] »

@flaviana77: Exact. Este situata cam la 40 km sud de Paralia Katerini, si la 4 km. nord de Platamonas. Este chiar la baza castelului.

calatorul, cristimicle, flaviana77, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂAlisachni Apartments [Paralia Panteleimonos]: