ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2016
ÎNSCRIS: 18.01.08
JUN-2016

Circuit Spania Clasica

Buna ziua,

In luna iunie am fost intr-un circuit “Spania clasica”. Acesta a fost achizitionat cu un an in urma, pretul fiind unul foarte avantajos – 360 eur persoana (40% reducere), cuprinzand transport autocar, 12 cazari cu mic dejun si 3 cine la hotelul de pe Costa Brava.

Circuitul a fost foarte frumos, am trecut prin 7 tari si am vazut 14 orase. Pentru mine a fost primul circuit mai lung (13 zile) si ma gandeam ca o sa fie obositor dar, la frumusetile pe care le-am vazut am uitat de oboseala si la finalul lui mi-a parut rau ca s-a terminat.

Am avut o ghida foarte buna (in opinia mea), dar, din cei 44 de turisti din autocar au fost si nemultumiti, dar nu poti sa impaci pe toata lumea! Pretul circuitului a fost acelasi pentru toti turistii din autocar dar au fost si persoane care au fost nemultumite, ba de cazare, ba de masa, ba ca nu sunt lasati sa faca destule fotografii si toate nemultumirile se rasfrangeau asupra ghidei. Acum, nu era ghida vinovata de cazare sau masa, nici de programul incarcat. Ea trebuia sa atinga toate obiectivele scrise de agentie. Din acest punct de vedere, programul a fost respectat, cu o mica exceptie, nu am vazut fantana magica din Barcelona (a plouat cu galeata in aceea seara, spre bucuria ghidei, care discutase cu o zi inainte ca vom avea tot programul dat peste cap a doua zi, daca vom vizita fantana, dar bineinteles ca toata lumea vroia sa o vada, dar ne-am linistit brusc cand am vazut ploaia!).

Apropo de program, in opinia mea, aceste circuite iti arata ce poti sa vezi in aceste orase si daca iti place orasul, poti reveni intr-un city break. Programele sunt foarte incarcate pentru a atrage turistii dar nu vezi multe lucruri sau le vezi pe fuga. De regula, iti faci o idée despre tara/orasul respectiv, si atat!

In autocar am avut muzica in functie de tara prin care treceam. Am vazut si cateva concete ale lui Andre Rieu. Mie personal mi-a placut foarte mult faptul ca doamna a fost pregatita cu muzica specifica tarii respective si de asemenea era o enciclopedie, povestindu-ne foarte multe lucruri despre tarile, orasele si obiectivele vizitate. Am inregistrat cateva filmulete din autocar cu povestile doamnei si cand imi este dor de locurile vizitate ma uit la ele.

Prima zi a fost cea de tranzit a Romaniei cu binecunoscutul popas de la Orastie si ultima masa cu specific romanesc pentru urmatoarele 12 zile. Prima cazare a fost in Budapesta la Hotel Griff (vezi impresii).

A doua zi am plecat spre Graz cu un scurt popas (1 ora) la un autogrill unde cei care au dorit, au servit o masa calda, un sandwich cumparat sau unul din sacosa proprie. Avand in vedere ca in marea majoritate a camerelor de hotel nu am avut frigider/racitor, daca aveai cate ceva de acasa, perisabil, trebuia mancat cat mai repede. Eu am patit-o cu niste crema de branza! Problema, in aceste circuite, este ca nu stii dinainte la ce hoteluri stai (afli cu o zi doua inainte de plecare) si nu stii daca camerele sunt dotate cu frigidere/racitoare.

Preturile in Austria, destul de piperate, ca exemplu, 3,2 eur o cafea! De asemenea, pentru cei care nu stiu, la aceste autogrill-uri intrarea la toaleta se plateste (in Austria, Slovenia, o parte din Italia, in Spania nu am platit) 0,5 euro care pot fi apoi folositi in magazin, prezentand bonul.

Mentionez ca in fiecare zi, cei care au dorit sa manance o masa calda la pranz, au avut unde, deoarece s-au facut opriri la autogrill-urile de pe autostrada, in rest, rar am gasit un magazin de unde sa iti cumperi ceva de mancare (voi mentiona in cele ce urmeaza locurile unde am putut sa facem cumparaturi).

Nu o sa scriu in acest articol ce am vizitat in fiecare oras deoarece aceste informatii se gasesc in fiecare prezentare a circuitului la agentiile tour operatoare. In opinia mea, acest circuit a fost foarte incarcat cu obiective turistice si multe nu le-am vizitat si in interior, din lipsa de timp. Autocarul trebuia sa stationeze cel putin 9 ore si orice mica intarziere, intr-o zi, perturba tot programul viitor.

Dupa un drum incantator in Austria, am intrat in Italia si urmatoarea seara am fost cazati in Padova la hotelul Antille (vezi impresii).

Dimineata am vizitat Padova, Verona si apoi Milano. La dom era aglomeratie mare si nu am avut timp sa il vizitam si inauntru deoarece seara trebuia sa ajungem in Genova. Drumul pana la Genova a fost de vis, multe viaducte, tunele, pentru mine este prima iesire in aceasta parte a Europei si totul a fost superb! Seara cazare in Genova, hotel Alexander, situat aproape de mare dar cu multi oameni dubiosi in zona (seara am vrut sa iesim un pic la plimbare dar ne-am intors imediat in hotel deoarece nu ni s-a parut o zona sigura).

In cea de-a patra zi am vizitat Genova (in program era trecuta vizita in a 11 zi dar ghida a hotarat sa o vizitam acum deoarece eram cazati aproape de centrul vechi) si Cannes. In Cannes, cine a dorit, s-a plimbat cu trenuletul (10 eur). Cum calatorului ii sta bine cu drumul, am plecat spre Spania, cazarea fiind in statiunea Calella, hotel Miami. Aici am fost cazati doua nopti la ducere si una la intoarcere. De asemenea, din statiune s-au putut cumpara fructe, apa si ce mai aveai nevoie. Acestui hotel o sa ii rezerv un articol separat.

Dimineata celei de a cincea zi a fost rezervata Barcelonei dar nici in Sagrada Familia nu am intrat deoarece erau niste cozi interminabile.

In parcul Gaudi am stat o ora jumatate, nici aici nu am vazut mare lucru! In orasele Barcelona si Madrid am avut tururi de oras cu autocarul. Dupa amiaza a fost dedicata excursiei optionale Manastirea Monserrat (20 eur transportul cu autocarul dus-intors).

Urmatoarea zi am plecat spre Madrid cu vizitarea orasului Zaragoza. Seara am ajuns in Madrid si am fost cazati la Hotelul Holiday Inn Express, doua nopti.

In ceea ce priveste micile cumparaturi (suveniruri sau ce mai vrea fiecare), dupa tururile pietonale aveam timp 15-20 minute pentru ele. Dar in timpul tururilor nu puteai sa te opresti deoarece te puteai pierde de grup.

Langa hotelul din Madrid era un magazin Aldi de unde toata lumea si-a putut cumpara cate ceva de mancare cu preturi mai acceptabile. La autogrill-uri si apa este mai scumpa!

In ziua a saptea nu am avut transport cu autocarul nostru (trebuia sa stationeze toata ziua), asa ca, s-a stabilit de comun acord sa se inchirieze un autocar local - 7 eur persoana, am vizitat Muzeul Prado (16 eur) si Palatul Regal (11 eur) iar dupa amiaza alta excursie optionala, El Escorial (15 eur).

In ziua urmatoare am ajuns in Toledo unde am vizitat cea mai frumoasa catedrala vazuta de mine, pana acum (8 eur). Orasul este minunat. Dupa vizitarea Palatului din Aranjuez (9 eur) am fost cazati in Valencia (Hotel Holiday Inn Express, frate cu cel din Madrid). Aici am avut iar un hipermarket Auchan unde am gasit alimente/fructe mai ieftine.

Dimineata am vizitat Valencia si am plecat spre Costa Dorada cu vizitarea frumoasei statiuni Salou. Timpul liber in statiune a fost de 1,5 ore, cine ar vrea sa mearga in Port Aventura nu ar avea timp (aceasta optiune ar trebui scoasa din program). Seara am mancat o cina foarte buna la Hotelul Miami.

Excursia noastra in Spania s-a sfarsit si ne indreptam spre casa, vizitand micul stat Andorra (am avut timp liber o ora sa facem cumparaturi in duty free-ul foarte mare, timp prea scurt, in opinia mea, neavand timp nici macar sa il vizitezi tot, dar sa si cumperi). Am traversat Pirineii cu niste peisaje de vis si seara am avut cazare la hotelul Les Tourrades in zona Nice.

Dimineata am vizitat Nice unde ne-am plimbat iar cu trenuletul (10 eur), apoi a venit momentul sa vedem si Monaco, cel mai frumos stat vazut de mine in acest circuit. De sus, de pe cornisa, peisajul era uluitor. Seara am avut cazare in Padova, la acelasi hotel ca la venire, iar dimineata, micul dejun de criza.

In penultima zi a minunatului nostru circuit am traversat Slovenia si am vizitat frumoasa pestera Postojna (22 eur), daca aveti ocazia, nu ratati aceasta minunatie a naturii. Seara s-a incheiat cu minunata croaziera pe Dunare (am mai mers odata in croaziera, in 2014 in circuitul din Praga - vezi impresii, dar a-si faci-o de 100 de ori!). Cazarea a fost la un hotel de 4*, Expo Congress.

A venit si ultima zi a circuitului nostru cu drumul lung si obositor din Romania, cu drumurile proaste si aglomerate, cu un blocaj un zona Sibiului, cu sunat la 112 sa intreb cat dureaza blocajul, cu raspuns in doi peri dat de Politie si cu regretul ca ce este frumos se termina repede!

Va doresc vacante cat mai placute si daca am plictisit pe cineva cu lungul meu articol, imi cer scuze! O sa atasez si cateva fotografii din sutele facute.

Trimis de androstef in 12.09.16 09:16:31
Validat / Publicat: 12.09.16 15:06:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ

VIZUALIZĂRI: 2696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (androstef); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Monaco
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

[12.09.16 15:06:16]

Mutat în rubrica "Circuit 'Spania clasică', EUROPA" (nou-creată pe sait)

am fost cazati in Valencia (Hotel Holiday Inn Express)

Cazarea a fost la un hotel de 4*, Expo Congress

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[12.09.16 16:09:08]

webmasterX: Buna, o sa incerc (in limita timpului disponibil) sa scriu cate un articol pentru toate hotelurile in care am stat. Doua dintre ele am reusit sa le postez!

O zi buna

[14.09.16 10:09:06]

@androstef: Nu ne-ai plictisit, chiar deloc. Poate n-ai văzut un articol lung cu adevărat.

Frumoase circuitele astea, dar când agenția face un program prea încărcat parcă nu mai este așa de bine. Nu știu de ce nu învață din experiențele avute că nu poți să vezi în 3 zile și Budapesta și Viena și Praga și să stai în autocar multe ore... Iar când sunt oameni mulți e și mai greu pentru că fiecare vrea câte ceva, altceva. Cel mai nasol iese ghidul, săracul, că toate se sparg în capul lui, cum bine zici și tu. Dar așa este, ce vină are el care trebuie doar să respecte un program. Dar poate că ar trebui și noi, ca turiști, să transmitem feedback agențiilor, direct sau prin ghizi, să regândească circuitele acestea prea stufoase, astfel încât omul să se și bucure de ce vede, nu doar să alerge de colo, colo.

Dar mă bucur că ție ți-a plăcut. Asta este cel mai important până la urmă, să reușim să luăm partea bună a lucrurilor.

[14.09.16 13:02:51]

@Aurici: Buna, cred că agențiile nu prea vor să facă modificări deoarece, unele dintre ele au oferte foarte bune pe early booking si turiștii se înscriu!

Eu, de exemplu, pentru anul viitor am achiziționat două circuite cu reducere de 50℅ (în lună aprilie le-am cumpărat) si, îți spun drept, ca orice program era, tot le luam! Aceste oferte sunt foarte atractive si de multe ori, lăsăm de la noi, facem unele concesii! Așa cum ai fost tu, în țările scandinave, pentru banii plătiți ai avut si condițiile OK.

Mie, pentru prețul platit, îmi era rușine să mai fac si nazuri. Eu, intodeauna, am pus în balanță raportul calitate-pret. Dar, dacă asi fi plătit prețul de catalog, poate asi fi fost mai pretențioasă.

O zi buna îți doresc

[14.09.16 13:29:40]

@androstef: Așa este, absolut de acord. Și eu corelez întotdeauna prețul plătit cu așteptările.

Nu-ți imagina că vacanțele mele sunt pe tiparul celei din Scandinavia. Pentru că vreau să merg mai mult cu aceeași bani aleg și eu ca și tine, numai că până acum am mers numai organizându-mă singură, mi-a fost teamă de grupuri mari pentru că mă ocup de unul și știu cum este. Dar voiam să spun că nu toți oamenii realizează asta și de aceea se mai sparg capete și mai ies discuții și uite așa se mai strică câte-o vacanță. Dacă toți turiștii ar gândi ca tine (și ca mine, și ca mulți alții), altfel ar sta lucrurile. Nu poți să dai un leu și să ai așteptări de zece.

Dar cred totuși că unele agenții ar putea să aibă circuitele mai relaxate puțin, astfel încât să te bucuri mai mult de locurile pe care le vezi. Pentru că nu văd diferența. Ce dacă un circuit ar avea 7 orașe și nu 14? Nu te-ai mai înscrie?

Numai bine, zi bună și ție.

[14.09.16 14:17:16]

@Aurici: Buna, ba da, m-aș înscrie! Ai dreptate, dar eu cred că agențiile, cu cât au mai multe obiective cu atât se consideră mai competitive. În circuitul în care am fost, ghida spunea că i-a rugat să scoată fântâna magica din program de acum un an de când s-a modificat ora de deschidere (21,30 în loc de 21) dar nu au scos-o! Sunt agenții mari, tur operatoare, cu multi turiști și nu prea îi mai interesează confortul turistului. Nu stiu ce s-ar întâmpla dacă ar vinde toate circuitele la prețul de catalog! Poate, atunci ar fi mai atenți la detalii! La revedere

[14.09.16 14:35:29]

@androstef: Să știi că eu întotdeauna dau feedback când mă întorc dintr-o călătorie. Chiar dacă nu am fost în excursii organizate, plec destul de des prin agenții pentru că am obținut prețuri bune de multe ori. În general spun ce nu mi-a plăcut sau îmi permit să fac recomandări dacă știu că omul nu interpretează altfel. Poate că ar trebui să le spunem toți, mai des, ce vrem de la o excursie. Cine știe... în timp poate obținem și rezultate.

mprofeanu
[14.09.16 14:44:24]

@androstef: Felicitări pentru review și pentru poze!

Este bine să mergi și prin agenție, depinde de ce noroc ai.

Și eu am văzut Spania dar cu mulți ani în urmă, tot prin agenție însă cu avionul. Atunci a fost bine.

Mulțumesc că mi-ai reamintit prin poze de zonele turistice vizitate și de mine.

[14.09.16 15:02:13]

@mprofeanu: Buna, mă bucur că te-am trezit amintiri plăcute! Eu nu am mers încă cu avionul datorită prețului mai ridicat. Este adevărat că nu este atât de obositor dar nici nu vezi atâtea tari dacă margi cu avionul. Eu nu am fost până acum decât în două circuite dar sper ca voi merge în anii următori în mai multe. Dacă bugetul îmi va permite sper ca voi merge si cu avionul in circuitele din țări mai îndepărtate. O zi buna

iulianic
[06.10.16 12:02:44]

@Aurici:

… cred totuși că unele agenții ar putea să aibă circuitele mai relaxate puțin, … Ce dacă un circuit ar avea 7 orașe și nu 14? Nu te-ai mai înscrie?

Depinde foarte mult de turist dacă vrea să vadă relaxat 7 orașe sau dacă vrea să vadă alergat 14 orașe. De cele mai multe ori turistul se aruncă la mai mult (neconștientizând urmările) pentru că zice că 2 în 1 înseamnă economie. În plus, agențiile turistice, în marea lor concurență - mă refer la cele turoperatoare - nu știu cum să se facă mai atractive și supraîncarcă programele. De aceea spun mereu că ofertele trebuie analizate cu mare atenție, iar o documentare prealabilă nu strică niciodată.

[07.10.16 13:06:30]

@iulianic: Scuze pentru răspunsul întârziat. Sunt absolut de acord cu tine. Și mie îmi place să văd mult și să profit la maxim de un loc, dar nu vreau să cad în extrema cealaltă. De aceea nu prea am fost în excursii organizate până acum, pentru că de câte ori m-am uitat la câte una mi s-a părut foarte încărcată. Ce-i drept sunt și altele lejere și ai dreptate că trebuie analizate cu atenție și ales în consecință. Pentru că mi-a plăcut cea în care am fost am și eu în plan și altele pe viitor dar așa cum spui o să casc bine ochii când aleg.

Numai bine, week-end plăcut.

androstef, Aurici, iulianic, mprofeanu

• pagină generată în 0.038556814193726 sec