ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2015
OCT-2014
single

Praga, Viena si Castelele Boemiei

Buna tuturor,

Inainte de a cumpara acest circuit cu autocarul am cautat mult impresii si sfaturi utile despre acest gen de vacanta, nu am gasit foarte multe si de aceea vreau sa va povestesc cate ceva, poate impresiile mele vor fi utile.

Nu vreau sa povestesc foarte mult despre frumusetea locurilor prin care am trecut deoarece au facut-o altii inaintea mea.

Sa incepem cu inceputul, circuitul l-am cumparat cu un an inainte si am stat pe locul din spatele soferului. Panorama a fost una deosebita si mai sunt si alte avantaje (coborarea imediata din autocar si ocuparea primului loc la toaleta sau la cumpararea unei cafele).

In opinia mea, 90% din succesul unui circuit este dat de ghid si soferi. Daca ghidul stie cum sa fie pe placul a 60 de oameni (cu caractere, firi si educatie diferita) totul este perfect. Este adevarat ca oamenii cu foarte putina rabdare, nepunctuali, certareti nu prea au ce cauta in acest gen de vacanta, dar oare ce agentie de turism face profilul turistului?

Plecarea a fost dimineata devreme cu opriri de o jumatate de ora din doua in doua ore (cu aproximatie, deoarece niciodata nu se respecta timpul de oprire). Opririle erau deja stabilite de cei de la agentie.

In autocar ghidul vorbeste despre traseu, vine cu informatii utle, unde se pot schimba bani (in tarile unde moneda nu era euro) sau unde se poate manca.

Eu m-am inscris singura dar nu am platit supliment deoarece agentia iti gaseste un partener. Surpriza a fost ca am stat pe scaun cu o persoana si seara la hotel cu alta persoana (nu stiu motivul, dar nu m-a deranjat).

Hotelurile la care am fost cazati sunt situate la periferia marilor orase, nu au balcon si camerele sunt micute (dar sunt hoteluri de tranzit, ajungi seara tarziu, faci un dus si la culcare). La toate hotelurile micul dejun a fost OK, aveai ce sa mananci dar nu era o varietate foarte mare.

Legat de celelalte doua mese fiecare se descurca cum poate. Un dezavantaj a fost lipsa functionarii minibarului in unele camere din hotel (nu aveai de unde sa stii daca functioneaza iar camera nu iti era schimbata – deci chestie de noroc). Poti sa iti iei din tara cate ceva de mancare sau iti cumperi din benzinarii (atentie, aici totul era un pic mai scump – la fel ca si la noi).

In fiecare seara ghidul spunea traseul pentru a doua zi si de asemenea, daca puteai manca la restaurant sau nu (in acest caz trebuia sa iti faci cateva sandvisiuri in camera).

Traseul a fost cel pe care ti-l da la cumpararea circuitului, nu s-au abatut de la el. Excursiile optionale se fac daca exista peste 25 de solictanti.

Pentru astfel de vacante trebuie sa ai bagaje destul de putine, haine si incaltari foarte comode, mereu o sticluta de apa cu tine, pelerna de ploaie (umbrela este destul de incomoda dar merge si ea). De asemenea, atentie cum iti tii banii si actele.

Circuitele cu autocarul sunt obositoare si ar trebui sa ai cu tine o pernuta de umeri si un prosopel (este foarte utila, dar sa nu patiti ca mine – nu am fost foarte atenta cand am cumparat-o, era gonflabila, nu am desfacut-o si era mica pentru gatul meu – deci nu am putut sa o folosesc).

Teoretic, in autocar nu aveai voie sa mananci dar se mai manca.

Vreau sa mai punctez un lucru, avand in vedere ca erau atat de multi turisti, punctualitatea era un punct forte. Daca cineva intarzia sau se pierdea era asteptat de ceilalti 59 (care incepeau sa se enerveze, pe buna dreptate).

Circuitul a durat 8 zile, 7 nopti (doua la Budapesta, una la Viena si patru la Praga).

Din ce am vizitat m-a impresionat foarte mult Palatul Schonbrunn, Praga, Dresda, Karlovy Vary.

O sa incarc cateva fotografii pentru a exemplifica frumusetea locurilor pe unde am trecut.

Daca aveti intrebari nu ezitati sa mi le puneti deoarece si pe mine m-au ajutat altii si le multumesc pe aceasta cale.

Trimis de androstef in 21.02.15 16:34:50
Validat / Publicat: 21.02.15 17:29:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 6052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (androstef); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Karlovy Vary
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

Larissa
[21.02.15 22:16:29]

Si eu vreau sa achiziționez un circuit săptămana viitoare, cred ca de la aceeași agenție, poate ne mai conversăm pe privat!

iulianic
[21.02.15 22:20:24]

@androstef - Fiind una dintre persoanele cu ceva experienţă în circuitele turistice organizate, cu autocarul, îmi permit să vin cu câteva completări.

Dacă ghidul ştie cum să fie pe placul a 60 de oameni (cu caractere, firi şi educaţie diferită) totul este perfect.

Cred că oricât s-ar strădui, oricărui ghid îi va fi foarte greu să fie pe placul tuturor. Problema se pune un pic invers. Turiştii care opteză pentru un circuit organizat trebuie să ştie ce înseamnă disciplina de grup, să o înţeleagă şi să o accepte. Asta nu înseamnă militărie sau transformarea vacanţei într-un marş forţat. Dacă nu se respectă orele de întâlnire la autocar, apar întârzieri care - adunate - pot da peste cap întreg programul zilei. Dacă sunt persoane certăreţe, vor fi momente tensionate în autocar şi… s-a dus pe apa sâmbetei atmosfera de vacanţă.

Şi încă o completare. Aerul condiţionat din autocar poate crea probleme unor persoane mai sensibile, de aceea este bine ca cei angajaţi la drumuri lungi să aibă la îndemână tot ceea ce le trebuie pentru a se proteja. Şepcuţă, o jachetă... Uneori nu este suficient să închizi aerul condiţionat din butonul de deasupra ta. Există fante în lateral, aproape de geam şi în special în spate, spre ultimele locuri, unde aerul rece bate continuu. Am întâlnit situaţii în care cei din spate cereau închiderea aerului condiţionat, iar şoferii şi persoanele din faţă (aflate în bătaia soarelui) se opuneau cu vehemenţă.

Aşteptăm şi impresiile tale despre Praga, Viena şi Castelele Boemiei.

[22.02.15 11:42:34]

@larissa2015 - Buna Larissa, te-am trimis un mesaj privat.

[22.02.15 12:10:51]

@iulianic - Buna Iulia, ai mare dreptate.

Fiind primul circuit cu autocarul mi s-a parut ca ghidul are o responsabilitate foarte mare si trebuie sa fie un bun psiholog pentru a putea sa impace si sa inteleaga pe toata lumea.

Mie si grupul mi s-a parut foarte mare (peste 75% doamne), era foarte greu la opriri.

O sa incerc sa scriu si impresii despre locurile minunate prin care am trecut dar nu am avut inspiratia sa imi notez impresiile atunci iar acum imi este destul de greu sa le pun pe hartie.

Dar pe viitor stiu ce am de facut si anul acesta, dupa ce ma intorc din circuitul din Croatia o sa imi sintetizez impresiile.

[25.02.15 20:13:49]

Salutare tuturor, am citit cu atenție review-ul, mi se pare foarte bun, încerc să mă documentez în ideea că sunt pe punctul de a cumpăra un astfel de circuit. Planul este de a pleca cu soția în septembrie pe un traseu București - Budapesta - Munchen - Paris - Londra - Luxemburg - Nurnberg - Manheim - Budapesta - Bucureşti. Sunt 10 zile, 9 cazări cu mic dejun. Prețul este unul atractiv, sunt multe de văzut pe traseu... Să cumpăr? La momentul excursiei vom avea eu 48, soţia 46 ani şi ne place foarte mult să călătorim, dar cel mai departe am ajuns până acum doar la Viena. Ne tentează acest circuit, chiar dacă se anunţă obositor, însă ni-l dorim. Câteva întrebări: cât de obositor este cu adevărat? Cam ce buget zilnic trebuie să avem în vedere, ţinând cont că avem doar micul dejun plătit, pentru cheltuielile de peste zi? Adică, o masă după-amiază, ceva suveniruri, intrări prin muzee, etc. Este timp pentru vizitat diferitele orase unde ajungem, sau se ajunge seara târziu? În fine, ce altceva ar trebuie să ştim înainte de a ne înhăma la o asemenea aventură? Mulţumesc, scuze dacă am părut prea consistent cu intervenţia, dar caut să mă conving dacă să cumpăr sau nu acest circuit, preţul este tentant (cam 415 euro de căciulă, la care se vor adăuga doar cheltuielile personale), iar prilejul din septembrie îl reprezintă 25 ani de căsătorie. Ar exista vreo variantă mai bună, oare, pentru aşa ceva?

crismis
[25.02.15 21:05:34]

@androstef: Nu trebuie sa tii minte tot ce vezi pe loc! Te bucuri de excursie, retii treburile esential si faci multe poze! La intoarcere, daca vrei sa povestesti cum a fost, descarci pizele, selectezi cateva mai reprezentative (care te vir ajuta muuuult sa-ti improspatezi memoria) si spui cu cuvintele si mai ales cu trairile tale!

Succes!

[25.02.15 21:16:51]

@Tudor-Cristian - Buna, nu sunt in masura sa iti spun cat de obositor este circuitul ales de tine deoarece acesta a fost primul circuit in care am mers si eu.

Mie mi s-a parut obositoare ultima zi a circuitului, prima zi desi au fost tot atati km ca si la intoarcere, a trecut foarte repede, ma gandeam la ce voi avea de vazut, eram foarte entuziasmata si a fost ok.

Sa nu va asteptati sa veniti odihniti din circuit, eu mi-am luat inca o zi libera de la serviciu dupa ce am venit pentru a ma odihni dar nu este totusi atat de obositor comparativ cu satisfactiile si bucuria de a calatori. Sunteti inca tineri (in circuitul in care am fost erau si persoane peste 70 de ani si s-au descurcat foarte bine), orele la care se ajunge la hoteluri nu sunt foarte inaintate (daca grupul este punctual) si va puteti odihni.

In cursul zilei, daca poti dormi in autocar, te mai poti odihni.

In privinta bugetului eu te sfatuiesc sa urmaresti ce obiective sunt in programul circuitului si cauta pe net cat costa intrarea, stabileste ce doriti sa vizitati (nu sunteti obligati sa intrati in toate) si de aici incepeti construirea bugetului, acesti bani va trebuiesc musai.

In privinta mancarii depinde cat sunteti de pretentiosi, daca vreti sa mancati cel putin o masa calda pe zi mai puneti de-o parte in jur de 25-30 eur (doua persoane) daca nu, procurati-va cate ceva din tara (neperisabil) si mai cumparati acolo din supermerket, iesiti mai ieftin. Cina puteti sa o luati in camera. In autocar mai puteti sa rontaiti cate ceva (fructe confiate, covrigei, biscuiti, etc).

Vizitarea oraselor se face, de obicei cu ghidul (punct lovit - punct ochit). Daca in programul circuitului aveti scris timp liber... ore atunci puteti sa vizitati voi ce vreti pe cont propriu.

In astfel de circuite hotelurile sunt mai la periferia oraselor si nu prea ai posibilitatea sa mai pleci dupa ce va cazati decat in jurul hotelului pentru cateva cumparaturi sau mici plimbari (este parerea mea, poate cei care au fost in mai multe circuite pot spune mai multe).

O varianta mai buna la acelasi pret eu nu vad dar pe mai multi bani ar fi varianta cu avionul a aceluiasi circuit (eu cel putin asa am vazut, fiecare circuit cu autocarul are si o varianta mai scumpa cu avionul, nu cred ca mai vizitezi Budapesta si poate alte cateva orase de tranzit dar sunt mai multe zile in orasele mari - este parerea mea!).

Sper ca v-am convins sa mergeti si sa aveti parte de o nunta de argint asa cum va doriti!

Pentru alte intrebari iti stau la dispozitie.

iulianic
[25.02.15 21:27:44]

@Tudor-Cristian - Cum, domnule? Ai făcut turul României în 13 zile, apoi un alt circuit de 7 zile prin ţară şi îţi faci gânduri pentru un circuit organizat, în care nici măcar nu te vei obosi cu şofatul? La anii pe care îi aveţi, tu şi soţia, nu se pune problema că nu veţi rezista. În circuitele mele, am avut colegi de călătorie şi de 80 de ani. Un circuit poate părea obositor dacă numeri kilometrii parcurşi (sau de parcurs) fără să ţii seama că întreaga distanţă se parcurge pe porţiuni şi că se fac pauze pe traseu cam la 2-3 ore, pentru ţigară, toaletă, masă sau doar pentru relaxare.

Dacă este timp pentru vizitat diferitele oraşe în care veţi ajunge? Desigur, doar ăsta este scopul unui circuit turistic. În general, chiar dacă se ajunge seara târziu şi se merge direct la cazare, a doua zi nu se părăseşte oraşul respectiv fără un tur pietonal. Atunci se ating cele mai importante repere ale oraşului, dar să nu te aştepţi să ai la dispoziţie prea mult timp, aşa ca într-o excursie pe cont propriu când tu eşti cel care îţi stabileşti timpii de rămas într-un loc anume. Nu uita de disciplina de grup care s-ar traduce în principal prin respectarea orelor indicate de ghid şi în secundar prin respectul şi înţelegerea cu colegii de drum!

Buget? Fiecare cât îşi permite. Luaţi-vă în bagaj şi ceva rezerve de hrană neperisabile, diverse ronţăituri pe care să le aveţi la îndemână pe tot parcursul zilei şi apă. Întrebaţi la agenţia de unde achiziţionaţi circuitul ce cheltuieli suplimentare sunt, adică excursii opţionale neincluse, intrări la obiective, etc...

Şi nu uita aparatul foto, cardurile şi încărcătorul. Vei avea mare nevoie!

[25.02.15 21:36:24]

@crismis - Multumesc pentru sfaturi, pana la urma am reusit sa scriu si cateva impresii despre ce orase am vazut dar nu stiu daca mi-a iesit.

Colegii nostri de pe site scriu review-uri atat de frumoase incat de multe ori sunt tentata sa cred ca ma fac de ras si sunt penibila cu ceea ce scriu.

Mie nu mi-au placut niciodata stiiintele umane, imi plac stiintele exacte si daca asi putea insera un tabel ar fi perfect (am glumit bineinteles cu inserarea).

Dar incerc sa ma fac utila atat cat pot deoarece am inteles ca o parere sincera si un sfat obiectiv ajuta foarte mult la luarea unei decizii atunci cand vrei sa pleci in vacanta.

crismis
[25.02.15 21:52:56]

@androstef: Review-ul prezent dovedeste clar ca n-ai putea fi in niciun caz penibila! Eu, una, apreciez mai putin datele exacte, gen pret de bilete de intrare sau orar de vizitare, caci pe astea le gasesc si pe site-urile obiectivelor turistice; cele mai utile mi se par "tips"-urile, chestiile care nu sunt scrise in mod obisnuit cand e descris un loc si care te pot ajuta sa scutesti timp si/sau bani. Deasemenea, imi plac descrierile fluente, nealambicate, care insa aduc in vizor "feelingul" povestitorului, incerc sa- mi compar eventualele senzatii pe care as putea sa le am cu cele ale autorului.

Pana la urma, acest site nu este un cenaclu literar, fiecare zice cum poate si cum stie, conteaza sa-si ajute semenii, asa cum probabil a beneficiat de ajutor.

[25.02.15 23:48:24]

@androstef - Mulţumesc de răspuns, de sfaturi, aprecieri, pe care le găsesc echilibrate, utile. Să ştii că mă inspiră şi îmi insuflă optimism aerul comentariului tău, făcându-mă să îmi doresc să merg în ceea ce aş numi "călătoria vieţii noastre" - cel puţin până acum. O să mă aplec mai mult pe detalii pe măsură ce ne vom apropia de data plecării şi, în măsura în care voi mai avea alte curiozităţi, nu voi ezita să te mai întreb... Mulţumesc!

[25.02.15 23:57:57]

@iulianic - Ei, da, te-ai documentat... Aşa este, am făcut acele călătorii, şi într-adevăr acum va fi altceva. Chiar ne gândeam: să nu avem nicio grijă, să aibă altcineva responsabilitatea de a conduce, de a alimenta, de a parca... :-) Eu sper că totul va fi OK şi că vom avea timp să vedem şi să nu fim doar pe drum, dar sunt optimist. La tururile noastre prin ţară era cam la fel: ziua pe drum, iar după amiaza şi seara, ajunşi în câte un loc, unde să descoperim, să explorăm. Despre disciplina de grup nu am cum să uit, sunt o persoană disciplinată de felul meu, am experienţe care ţin de... profesie. La buget, voiam doar să-mi fac o socoteală grosso-modo şi mă întrebam cât să mai avem la dispoziţie peste achitarea excursiei. Vreo 700 euro ar fi OK sau să mă gândesc la 1000? Mai vorbim, oricum, mulţumesc de ecou.

androstef, crismis, iulianic, Tudor-Cristian
Alte impresii din această RUBRICĂCu autocarul prin Europa - circuite diverse: