ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2016
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 29.08.14
AUG-2006

Balaton - Viena funny story

Va salut membri AFA si nu numai,

Asa cum ati vazut eu nu prea descriu frumusetiile zonelor lasandu-i pe alti (-ele) cu talente s-o faca ci incerc sa destind un pic site-ul si sa amuz cititorul.

Bun, dupa intalnirea de 20 de ani facultate, un coleg stabilit in Viena ma invita sa-i fac o vizita, asa ca ma pregatesc eu si-l mai iau si pe un alt coleg din Oradea (sigur si neveste) si facem un plan la plesneala... Ma duc pe la agentii sa vad ce ofera (net-ul era slabut cu rezervari) si gasesc cazare la Balaton (pensiune cu mic dejun) si iau doua camere.

Bun zice colegul din Oradea ca putem face o oprire in Gyula la aquaparc sa ne racorim un pic, asa ca plecam cu o zi inainte si ajungem la aquaparc unde eu (cu talentele de polo-ist) ma aventurez in orice piscine, tobogane, etc fiind obisnuit cu Hajduszaboslo (aquaparcul), si dai si dai si mancam (guyas + palinca, berii) si cucoanele nu mai vor sa conduca seara spre Balaton, asa ca iesim si pe jos mergem pe aproape sa gasim o cazare (ne-a spus o unguroaica "dotata" pe unde sa mergem) si intradevar gasim aproape case f. misto cu camere de inchiriat f. Ok si gazde f. primitoare si vesele (mai ales dupa o gura de tzuica).

Bun, dimineata pornim mai departe spre Balaton si drumul era Ok nu f. aglomerat pe undeva am prins si ceva autostrada si apoi ajungem in localitatea... (stati sa ma uit pe Google map sa-mi amintesc numele) - Balatonfured - ajungem la pensiune care era pe strada principala si f. Ok, curatenie, spatiu in camere curte f. frumoasa cu flori si iarba... iar in fata spre strada avea un micut local unde serveam micul dejun dimineata (nu cine stie ce, oua, salam, branza, ceai, cafea...).

Despre lac: naspa rau (acuma toti ungurii orgoliosi o sa ma injure) o intindere de apa salcie, cu o culoare albuie-semitransparenta, cu intrare lunga in apa (mergeai vreo 100 de metri pana apa trecea de slip) plaja curata bine intretinuta destul de aglomerata, cu intrare nu f. scumpa) iar pe plaja erau terase cu macare bere, etc.

Seara localitatea era animata multa lume la plimbare, terase, restaurante cu muzica, estrada, faleza, etc.

Cam dupa vreo trei zile ne-am plictisit (pe mine apa nu ma atragea si cautam piscine unde sa inot (era un mic aquaparc pe acolo, il sunam pe colegul din Viena si-i spunem ca venim spre el, pe drum ne hotaram sa vedem si lacul din Austria (Neusiedler See -ii deschis maps ca altfel nu mai stiam cum ii zice), na un alt lac ceva mai mic decat Balatonul apa un pic mai albastra, pe aproape erau ceva dealuri si mai departe se vedeau muntii, plajele f.

Ok, curate arata ceva mai occidental dar apa mai rece si intrare scumpa dar na pt o baie nu ma dau inapoi. Mai mai sa ne hotaram sa mai ramanem dar cand am vazut ce scoruri au la mancare si cazare ne-am urcat in masina si spre Viena.

Bun ajungem spre seara, colegul "vienezul" agitat (mai tragea cate o pipa "mixta") ca el ne rezervase locuri pe un vaporas care face croaziere scurte pe Dunare in sus si in jos de Viena.

Bun mergem platim 20 Euro/ pers, e drept ca serveai si masa pe vas, porneste ne baga pe ecluze si iesim pe Dunare, cam dupa vreo 20 min ne anunta capitanul ca putem servi masa.

Flamanzi rau ne aruncam pe platourile imense cu fel de fel de bunatati si ne saturam bine dupa care vin ospatarii sa ne ofere (contra cost) butelii de vin, bere, apa... Ma rog luam o butelie ceva berii dupa care vin lautarii pe la mese sa ne dedice melodii (tot contra cost) noi am cerut ceva romanesc si au incercat ei ceva acolo, dar rau a fost cand o familie de austrieci (ca el era imbracat specific) au cerut "valurile Dunarii" si numa bine ca auzind Capitanul il apuca pe ala talentele si incepe sa incline vaporasul cand pe stanga cand pe dreapta (trazni-ar capul) de ne vine sa vomam si eu ma ridic si ma duc in spate sa nu ma vada toti cum dau de mancare la pestii din Dunare, dar cumva acolo in spate ne se simteau asa tare balansurile si mi-am revenit dar senzatia aia nu trecuse de tot, cand vine colegul din Viena cu aparatul lui de foto si-mi zice " hai sa ne facem o poza" - un fel de self-ii) si am iesit cu o moaca de sobolan gazat de mi-e rusine toata viata de poza aia...

Bun, ne intoarcem la chei, sigur ca pe traseu ghidul ne explica obiectivele pe langa care treceam dar noi ocupati cu pestii si razand de mama focului nu prea l-am auzit...

In Viena dupa ce ne-am dat jos am mers la o gelaterie sa ne treaca greata si acolo dupa ce eu ma pregateam sa-i explic in engleza ce arome vrem vanzatoarea ne intreaba in cea mai curata limba romana "ce dorim"...

Apoi am vizitat centrul (era cam noapte dar bine luminat) si am intrat desigur intr-un club unde am petrecut pana inspre dimineata.

A doua zi am iesit din nou prin oras ne-am dus si in zona "new age" cu turnurile de sticla noi, am revenit in centrul vechi am vizitat bisericile alea, alea, am incercat si un pic de shopping dar erau cam scumpe dupa care a doua zi de dimineata am plecat inapoi spre casa...

Cam atat.

Trimis de turist din cluj in 11.09.16 09:24:02
Validat / Publicat: 11.09.16 10:02:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1732 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist din cluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂLacul Balaton: