ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2013

Cu vaporul pe lacul Balaton

Am fost de mai multe ori in vizita, uneori foarte scurta, alteori mai lunga in zona lacului Balaton. Marea Ungariei asa i se mai spune, este cel mai mare lac din Europa centrala, are o lungime de aprox 77 kilometri, latimea lacului este intre 14 si 1,5 km, adincimea este destul de mica in jur de 4 metrii, cel mai adinc loc este aproape de peninsula Tihany maxim 12 metrii.

In jurul lacului sunt multe localitati, unele mai mici altele mai mari, multe sunt statiuni turistice unele destul de renumite.

Prima data am ajuns in zona asta in orasul Siofok in extrasezon in portul turistic si am primit un pliant cu excursii pe lac, era luna martie la inceput si deja erau turisti din Germania acolo.

Linga Siofok destul de aproape se poate trece pe cealalta parte a lacului cu ferry, aici daca priviti pe harta veti vedea ca distanta fata de cealalta parte a lacului e mica cam 1,5 km.

Prin acest loc am trecut spre cealalta parte de mai multe ori in ani diferiti, e singurul loc unde se poate trece si cu masina, in celelalte locuri doar calatori fara masina proprie.

Trecerea se face pe la Szantod - Tihany, in sezon sunt curse destul de des, in sensul asta de mers aveti ce face odata ajunsi pe celalalt mal vizitati Tihany in zona de sus linga biserica si la 10 minute cu masina ajungeti in Balatonfured o renumita statiune in Ungaria.

Urmatoarea plimbare cu vaporul a fost pe urmatorul traseu

Balatonlelle - Balatonboglar - Badacsony, plecare pe la ora 10 dimineata - sosire la destinatie si seara retur fiind cazat in Balatonlelle, totul organizat pe cont propriu.

Badacsony - bun de vizitat e o renumita zona viticola, vinul e de vinzare la crama omului, sunt foarte multe, acolo poti servii la fata locului sau sa iei pentru acasa, sunt si citeva restaurante chiar sus in podgorii.

Urmatoarea plimbare cu vaporul a fost pe traseul

Balatonfoldvar - Tihany si retur.

Alt traseu

Fonyod - Badacsony

In statiunile mai mari unde sunt si porturi turistice se organizeaza excursii pe lac cu vaporul pentru turisti, unele sunt traversari spre celalalt mal si dupa vizita retur, altele doar in larg cu o pauza mare de o ora si retur cu masa si o bautura sau fara nimic inclus doar transport si relaxare.

Cine vrea altfel, mai repede este si serviciul de taxi pe apa cu mini barci cu motor care merg foarte repede de pe un mal pe celalalt.

Cele mai renumite statiuni din zona sunt

Siofok

Balatonfured

Keszthely

Si pe urma celelalte foarte multe statiuni mai mici.

Ar mai fi in celalalt capat al Balatonului de la Keszthely 10 minute cu masina statiunea Heviz cea mai renumita statiune cu bai termale din Ungaria.

Am fost in zona si cu masina si cu trenul, din Timisoara pina la Siofok cu masina aprox - 5 ore.

Cu tren din Timisoara plecare ora 7,50 sosire Siofok 14,50

Am fost si doar pentru o zi, am plecat dimineata la 6 din Timisoara pina in capat la Heviz si inainte de ora 12 noaptea intram inapoi in Timisoara.

Ultima vacanta in zona asta a fost ceva mai lunga 16 zile.

Pentru foarte multi zona asta e una banala fara a prezenta vreun interes turistic, pentru mine e un loc de recreere perfect.

Siofok in afara sezonului are aproximativ 30 000 locuitori, in sezon 200 000, e capitala distractiei de la Balaton.

Trimis de Nicu in 23.02.16 21:18:49
Validat / Publicat: 23.02.16 22:47:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Balaton

Dan&Ema
[24.02.16 10:58:54]

Te salut, Nicu!

Incantat de cunostinta! Acum descopar articolele tale. Subiectul Balaton m-a provocat pentru ca mi-am dorit sa ajung acolo, dar inca nu am facut-o. Felicitari penbtru articol, te mai urmaresc!

NicuAUTOR REVIEW
[24.02.16 14:57:06]

Dan@Ema

Multumesc de mesaj.

Am descoperit aceasta zona in 2007 imediat dupa intrarea in UE cind s-a dat liber la calatorii si am tot mers in zona si nu regret de loc alegerea facuta, pentru cei din Timisoara e usor de ajuns pina acolo, am auzit multe expresii de genul

-ce sa fac acolo? spuse de cei ce nu au fost acolo.

Acum nu multi ani am fost in un circuit spre vest cu autocar (sigurul circuit) si la intoarcere am trecut pe linga Balaton, ghidul, o doamna cam de varsta mea a spus ca acum trecem pe linga un loc anost, neinteresant din punct de vedere turistic si turistii din autocar au aprobat cu toate ca nici unu nu a vazut zona.

Ca e de vazut, ca e bine sau nu se poate spune doar dupa ce vizitezi acel loc nu din ce spune unul sau altul care nu au fost acolo.

Dan&Ema, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Balaton: